صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۲۹۸۸
رمزگشایی از «جعبه سیاه فساد» در قوه قضاییه
سیدجلال فیاضی
رمزگشایی از «جعبه سیاه فساد» در قوه قضاییه
برگزاری دادگاه علنی اکبر طبری مرد همیشه در سایه، اما قدرتمند دودهه قوه قضاییه را می‌توان اقدامی مهم و تحول ساز در این قوه دانست.

دادگاه متهمان شبکه فساد در دستگاه قضایی می‌تواند رمز گشایی از جعبه سیاه فساد در دستگاه عدلیه باشد که با رمزگشایی از آن بسیاری از حقایق پنهان پناهگاهی که مفسدان در درون قوه قضائیه که باید پناهگاه مردم باشد برای خود ساخته بودندآشکارمی شود.
فهرست اتهامات اکبر طبری_ آن گونه که در کیفرخواست آمده است_ می‌تواند اتهاماتی باشد که امکان جمع‌آوری مستندات آن برای دادستان میسر شده است. اما مهمتر از آن شناسایی شبکه فساددر قوه قضائیه است که حیثیت و اعتبار این قوه را نزد مردم خدشه دار می‌کرد وامید‌ها به تحقق عدالت را به نومیدی ویاس می‌کشاند.

نگارنده در یادداشتی از این شبکه به نام «صنعت کارچاق کنی» یاد کرده است. سه سال پیش حفاظت اطلاعات قوه قضاییه طی گزارشی از کشف۱۵۰۰۰ میلیارد تومان پول کارچاق کنی به تعداد ۳۴۴ مورد در سال ۹۵ در این قوه خبر داده بود؛ که با توجه به اینکه همواره کشفیات ۱۰% واقعیت است می‌توان به عمق فاجعه پی بردو کشف ارتباط مجموعه متهمان پرونده اخیر با این شبکه می‌تواند دستاورد‌های مهمی برای سالم سازی قوه قضائیه درپی داشته باشد.

یادآوری چندنکته در مورد این رویداد بزرگ ضروری است:
۱_مبارزه با فساد در قوه قضاییه به عنوان «پناهگاه مردم» یکی از کلیدی‌ترین اقدامات نظام برای «مقابله ساختاری» با «فساد ساختاری» است؛ بنابراین این اقدام خداپسندانه و مردمی می‌تواندتاریشه کنی فساد در دستگاه عدلیه استمراریابد. چرا که اصلاح قوه قضاییه منجربه سالم‌سازی سایر قوای کشورنیزخواهد شد. قوه قضاییه سالم، مقتدرو فساد ستیزفضا را برای مفسدان در سایرارکان کشور ناامن می‌کند.

۲_ در آستانه برگزاری دادگاه شبکه طبری، قوه قضائیه میزان سود حاصل از حساب‌های سپرده این قوه رااعلام کرد.

یکی از اقدامات ارزشمندآقای رئیسی در آغاز مسئولیت کاهش این حساب‌های جنجالی از ۶۳ مورد به پنج حساب و افزایش تعدادامضای هرحساب از یک امضا به سه امضا بود. این حرکت شایسته مقدمه شفاف سازی وضعیت حساب‌های قوه قضاییه بود و اعلام سود ۴۳۰ میلیارد تومانی آن در سال ۹۸قطعاً شفاف‌سازی محل هزینه‌کردآن رانیز در پی خواهدداشت.
اما از آنجا که سالهاست این حساب‌ها با تعدد حساب تک امضایی وجود داشته و نقش اکبر طبری به عنوان مدیرکل امور مالی قوه قضاییه در هزینه‌کرد درآمد این حساب‌ها قطعاً نقشی موثر و تعیین‌کننده بوده است لذا بررسی پیشینه این حساب‌ها و ارائه گزارش شفاف ازسودسالیان گذشته و محل هزینه آن‌ها همزمان با برگزاری این دادگاه انتظاری منطقی است.

۳_رمزگشایی از جعبه سیاه فساد در قوه قضاییه در واقع آغاز عملیات انهدام شبکه فساد در دستگاه قضایی است و رسیدگی دقیق وعادلانه به این پرونده _بی اعتنا به فشار‌های بیرونی _و شناسایی سرشاخه‌های ارتباطی این شبکه می‌تواند منجر به بازگشت سلامت به دستگاه عدلیه و افزایش اعتماد عمومی به این قوه مهم در ارکان کشور و تحقق آرمان «پناهگاه مردم» برای آن باشد. همچنین برخورد جدی با مفسدان در دستگاه قضایی یقینا رضایت قاطبه قضات و کارکنان شریف قوه قضاییه را در پی خواهد داشت. چرا که حیثیت آن‌ها توسط افرادمعدود این شبکه فساد سال‌ها مورد خدشه قرار می‌گرفت.
پاسداشت سرمایه اجتماعی در گرو فساد زدایی از همه دستگاه‌های کشور است وپیشتازی قوه قضاییه نویدبخش امید‌های تازه برای سالم سازی ارکان نظام و بازسازی اعتمادعمومی است.

* منتشر شده در سرمقاله روزنامه خراسان ۱۳۹۹/۳/۲۲
برچسب اخبار
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
0
طبری.به.تنهایی.ویک.تنه.نمی.توانداین.همه.فسادبیاورددیگرهمدستانش.درقوه.قضاییه.هستند
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات