صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۱۴۲
«انتفاض قنبر» از شخصیت‌های سیاسی عراقی نزدیک به دولت آمریکا می‌گوید که تصمیم تهدید به بستن سفارت آمریکا در بغداد را رسما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اتخاذ کرد زیرا وی بشدت عصبانی است و در بستن این سفارتخانه جدی است.

رئیس حزب «المستقبل الدستوری العراقی» (آینده مشروطه عراق)  در گفت‌وگو با پایگاه خبری روزنامه «القدس العربی» تصریح کرد: این امر تحولی جدید و خطرناک در سیاست آمریکا در قبال عراق بویژه پس از سفر اخیر «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر به واشنگتن به شمار می‌آید.

قنبر توضیح داد: برنامه‌ریز و تصمیم گیرنده اصلی برای سیاست خارجه آمریکا، وزیر خارجه یا سی آی ای یا پنتاگون نیست بلکه شخص رئیس جمهور است و نحوه تفکر او سیاست خارجه عالی این کشور  را مشخص می‌کند و بقیه تنها از آن تبعیت می‌کنند.

به اعتقاد او، در پی استقبال ترامپ از الکاظمی در کاخ سفید که در آن زمان با این هدف انجام شد که ترامپ میزان جدیت خود را در مبارزه با ایران، تروریسم و مقابله با شبه‌نظامیان و باقی ماندن در کنار دولت عراق به الکاظمی و جهانیان اعلام کند، وی در گفت‌وگوی خصوصی با الکاظمی به او ابلاغ کرد: ما آماده‌ایم از تو علیه گروه‌های مسلح ولائی حمایت کنیم.

این شخصیت سیاسی نزدیک به واشنگتن ادعا کرد: انتظار می‌رفت که نخست‌وزیر از ترامپ مقابل جهانیان بخواهد که برای جنگ با شبه‌نظامیانی که نیروهای آمریکایی و مقر سفارت آمریکا را با راکت نشانه می‌گیرند، حمایت نظامی کند اما متاسفانه پاسخ الکاظمی متواضعانه و روتین بود و وی این امر را به حاکمیت کشور ربط داد. بدتر از آن زمانی بود که پس از بازگشت الکاظمی به بغداد، حملات بیشتر و وسیع‌تر برنامه‌ریزی شده‌ای علیه سفارت آمریکا صورت گرفت.

قنبر در ادامه ادعا می‌کند که این اقدام یک پیام آشکار از ایران برای آمریکا بود که دولت بغداد با شما (آمریکایی‌ها) همکاری نمی‌کند و آنچنان که می‌خواهید و انتظار دارید هم‌پیمان شما نیست.

در حالی این شخصیت سیاسی عراقی نزدیک به آمریکا این ادعاها را طرح می‌کند که «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق، دیروز (شنبه - ۳ اکتبر) در جمع خبرنگاران گفت: عراق به صورت رسمی هیچ درخواستی درباره بستن سفارت‌خانه و هیأت‌های دیپلماتیک یا انتقال آنها به جایی خارج از بغداد دریافت نکرده است. وزارت خارجه عراق در جریان تصمیم اولیه واشنگتن برای انتقال سفارتش به بغداد قرار گرفت و این امر دولت و وزیر خارجه عراق را بر آن داشت تا در این زمینه با واشنگتن و «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت‌‌وگو کنند .
پیشتر نیز، «ملا طلال»، سخنگوی نخست‌وزیر عراق نیز مدعی شده بود که حضور نیروهای آمریکایی در این کشور اشغالگری نیست و سفارت آمریکا در بغداد فعلاً تعطیل نخواهد شد. هرچند که خبری رسمی مبنی بر بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد وجود ندارد، ولی دولت عراق به واشنگتن خبر داده که تمایل دارد سفارت باز بماند.

اما قنبر در ادامه این تحلیل خود به القدس العربی گفت: الکاظمی فرصت را از دست داد و ما اکنون در آغاز یک فاجعه هستیم. پایان رابطه آمریکا با عراق به منزله آغاز خسارت به این کشور از نظر حمایت ضروری نظامی و مقابله با داعش و غلبه بر نفوذ ایرانی است. از نظر اقتصادی نیز عراق بشدت به پول نیاز دارد و حتی استقراض عراق از سایر کشورهای سرمایه‌دار جهان نیاز به پشتیبانی آمریکا دارد.

وی می‌گوید: تشدید اقدامات ایران علیه نیروهای آمریکا برای در تنگنا انداختن ترامپ پیش از انتخابات و به شکست کشاندن آن صورت می‌گیرد.
این شخصیت سیاسی عراقی معتقد است که ترامپ تغییر جدیدی را در سیاست آمریکا در عراق و خاورمیانه دنبال می‌کند و در نهایت نیروهای آمریکایی از  عراق عقب‌نشینی خواهند کرد اما این یک عقب‌نشینی منفی نیست که به نفوذ بیشتر ایران در عراق بینجامد آن‌‌گونه که چند سال پیش در دوره باراک اوباما روی داد. بلکه عقب‌نشینی ترامپ مثبت خواهد بود و وی برتری نظامی آمریکا علیه شبه‌نظامیان و داعش را از طریق مکان‌های دیگری مثل اربیل، کویت و اردن حفظ خواهد کرد.

هفته پیش منابع رسانه‌ای از احتمال بستن سفارت آمریکا در بغداد را با هدف اعمال فشار حداکثری بر دولت عراق برای کنترل احساسات ضد‌آمریکایی در کشور را بازنشر دادند و از احتمال حمله واشنگتن به گروه‌های مقاومت به بهانه حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر د ادند امری که گروه‌های مقاومت هرگز مسئولیت آن را نپذیرفتند و با وجود تاکید بر ضرورت اخراج آمریکایی‌ها از عراق و پایگاه نظامی دانستن سفارتخانه آمریکا، می‌گویند که در شرایط کنونی کشور حمله به این سفارت با منافع ملی عراق در تضاد است.

پس از انتشار این اخبار و موضع‌گیری‌های متعدد از سوی شخصیت‌های سیاسی عراق، نخست‌وزیر و وزیر خارجه عراق این خبر را تایید کردند و درباره بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد و انتقال آن به اربیل ابراز نگرانی کردند.

«عقیل الردینی» نماینده عراقی و از رهبران ائتلاف پارلمانی «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» نخست وزیر پیشن عراق مانند بسیاری دیگر از نمایندگان عراقی، موضوع بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد را نوعی فشار بر دولت کنونی عراق توصیف کرد و گفت: بستن سفارت آمریکا در بغداد، موضوعی است که در آن اغراق شده و به نوعی، فشار آمریکا به دولت عراق و رئیس آن مصطفی الکاظمی است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات