صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۲  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۰۳۰

روزنامه کیهان **

کجا تشریف داشتید وقتی حقوق ایران در برجام سرهم‌بندی شد؟!

معاون حقوقی رئيس‌جمهور می‌گوید: رفع تحریم‌ها از حقوق ملت ایران است.

خانم لعیا جنیدی در گفت‌وگو با روزنامه همشهری و درباره این سوال که آیا دفاع از حقوق مردم، شامل برجام هم می‌شود؟ گفت: بله، اگر حقوقی به موجب یک سند بین‌المللی برای ایران باشد آن هم بخشی از اموال عمومی است، درموردی از این روند ما یعنی مجموع سازمان حقوقی دولت در دیوان بین‌المللی دادگستری طرح دعوا کرد، این هم حقوق عمومی ملت است، در این موضوع هم همه سازمان حقوقی دولت و دستگاه‌ها با هم ایستادیم، همان روزی که ترامپ از برجام خارج شد ما اینجا پشت هم جلسه گذاشتیم که چه کاری باید بکنیم و فهرستی از دعاوی را نوشتیم، برخی از آنها طرح شد که یکی از آنها همین بود که پیشنهاد شد و البته همه دستگاه‌های دیگر هم همراهی کردند.

او می‌افزاید: برجام یک سندی است که این دولت (البته دولت یازدهم) به‌دنبال آن رفته و آن را نوشته است، بی‌نقص هم نیست من هم به‌عنوان یک حقوقدان در آن تاملات و ملاحظاتی را دارم اما امروز که اینجا نشسته‌ایم، این سند باشد بهتر است یا نباشد؟ امروز من با ارزیابی خودم می‌گویم باشد بهتر است، این نفع عمومی است، هیچ عیبی ندارد در یک حدی همدیگر را نقد کنیم اما یادمان باشد که ما باید در مذاکرات بین‌المللی حداکثر حقوق‌مان را مطالبه کنیم. پس موقعیت و جایگاه نقد را حفظ و اشکالات را مطرح کنیم و بپذیریم. اما در عین حال باید فضای معقولی را ایجاد کنیم که براساس مذاکرات و تعاملاتی که ممکن است اتفاق بیفتد حداکثر منافع را برای کشور و مردم به‌دست بیاوریم. این نیازمند عقلانیت و بلوغ سیاسی است.

وی درباره مصوبه ضدتحریمی مجلس با ادبیاتی غیرحقوقی و سیاسی‌کارانه مدعی شده «دولت مکلف و محق(!) است که این قانون را مانند همه قوانین دیگر با تفسیری منطبق با قانون اساسی اجرا کند.»!

این سخنان در حالی عنوان شده که اولا برجام از لحاظ اعتبار قضایی و قابلیت پیگیری در محاکم بین‌المللی، سندی سرهم‌بندی شده محسوب می‌شود و به همین دلیل هم طی 5 سال گذشته، هم توسط دولت اوباما و هم دولت ترامپ پایمال شده است. بنابراین اولین انتقاد به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری است که چرا منافذ بزرگ برجام را ندید و هشدار نداد؟

ثانیا حتما رفع تحریم حق ملت ایران است اما واقعیت این است که در اثر سوءمذاکره و سوءاجرای توافق، نه‌تنها تحریم‌ها در ازای واگذاری یا تعلیق 95 درصد برنامه هسته‌ای ایران برداشته نشد، بلکه با تحریم‌های جدید دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، چندبرابر شد.

ثالثا مذاکره‌ای اگر باید انجام می‌گرفته تا حقوق ملت ایران احقاق شود، به مدت دو سال انجام شده و همان هنگام تدوین توافق یا پس از اجرای ناقص آن باید پیگیری می‌شده است، نه اینکه اکنون پالس مذاکرات جدید و فراموشی خسارت‌های قبلی فرستاده شود.

رابعا طبق نص صریح قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی منحصرا در صلاحیت شورای نگهبان و تفسیر قوانین مصوب مجلس، منحصرا در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است و از این جهت سخنان خانم جنیدی(همانند سخنان آقای روحانی که گفت ما مصوبه مجلس را با تفسیر خود اجرا می‌کنیم)، غیرقانونی و باطل است و بوی خودکامگی می‌دهد و طبعا قابلیت پیگرد قضایی و سیاسی در قوه قضائيه و مجلس را دارد.

و سرانجام اینکه خانم جنیدی زمانی نه چندان دور در توجیه وعده‌های انتخاباتی غیرواقعی آقای روحانی گفته بود «انتخابات بدون وعده در دنیا دارید؟ آن وقت دیگر انتخابات نمی‌شود! مگر می‌شود بگویی در انتخابات شرکت می‌کنم اما کار خاصی نمی‌توانم انجام بدهم؟ اصلا هر رئيس‌جمهوری همین را بگوید»!

«30+10» همان مشکلاتی را دارد که موجب انحلال «شعسا» شد

یک روزنامه اصلاح‌طلب می‌گوید: اختلاف‌های موجود در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان(شعسا) که منجر به استعفای رئیس  و نايب‌رئیس آن و انحلال شورا شد، در مجمع جدید موسوم به «30+10» هم ادامه دارد.

روزنامه شرق با اشاره به انتشار خبری مبنی بر ایجاد تشکیلات جدید با حضور نمایندگان 30 حزب اصلاح‌طللب به علاوه 10 نفر اصلاح‌طلب دیگر زیرنظر خاتمی نوشت: محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید که نحوه انتخاب این ۱۰ نفر و میزان اختیارات‌شان محل بحث و اختلاف است. رهامی گفت: «طبق تصمیمی که گرفته شده این نهاد اجماع‌ساز ۳۰ عضو دارد و ۱۰ نفر هم شخصیت حقیقی و قرار است چیزی شبیه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تشکیل شود اما اینکه این ۱۰ نفر از چه طریق و با چه سازوکاری انتخاب شوند، جای بحث است... برخی می‌گویند پنج نفر را آقای خاتمی معرفی کند و شش نفر را شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، بعضی هم معتقدند ۱۰ نفر را شورای هماهنگی جبهه اصلاحات معرفی کند و آقای خاتمی آنها را تایید کند؛ به هر حال نحوه انتخاب این ۱۰ نفر محل بحث است و ورود ‌اشخاص حقیقی به این نهاد هنوز قطعی نشده است. شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم این‌گونه بود اما نهایتاً کار آن متوقف شد و مشکلاتش همچنان در اینجا هم جای بحث دارد، به همین دلیل هنوز به جمع‌بندی نرسیده است.

احزاب اصلاح‌طلب عضو شورای هماهنگی اصلاحات اما بر طرح اولیه تشکیل این نهاد اجماع دارند اما انتخاب آن ۱۰ نفر و میزان اختیارات‌شان هنوز جای بحث دارد که در حال رایزنی و گفت‌وگو است».

همان‌طور که رهامی می‌گوید بحث حضور ‌اشخاص حقیقی در کنار احزاب در تشکیلات انتخاباتی اصلاح‌طلبان مربوط به شرایط کنونی نمی‌شود و پیش‌تر هم در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان انتقادهای زیادی نسبت به این موضوع وجود داشت؛ به این نحو که بعضی از احزاب می‌گفتند دلیلی وجود ندارد که یک شخص حقیقی همان جایگاهی را داشته باشد که یک حزب دارد. برای مثال اسماعیل گرامی‌مقدم اخیراً در گفت‌وگویی گفته است: «در تصمیمات جدید شورای هماهنگی می‌بینیم ۱۰ نفر هم به عنوان اعضای حقیقی در نهاد اجماع‌ساز گنجانده شده‌اند. حال آنکه یکی از ایرادها به شورای عالی سیاست‌گذاری همین حضور افراد حقیقی بود. همه باید در چارچوب حزب فعالیت کنند و اگر مقید به کار حزبی و نهادینه کردن احزاب هستیم، شخصیت‌ها نیز باید در چارچوب حزب فعال باشند و اگر عضو هیچ حزبی نیستند، نباید در این نهاد بالادستی نیز حاضر باشند. برای فعالیت سیاسی این احزاب هستند که هزینه می‌دهند و در نتیجه آنها باید حق رای داشته باشند. بر این اساس می‌توان گفت که در مصوبه جدید شورای هماهنگی جبهه اصلاحات همچنان دو ایراد قبلی درباره شورای عالی وجود دارد و با این شیوه، بهتر است که به همان شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بازگردیم و همان ساختار قبلی را ترمیم کنیم؛ چراکه حداقل در این مدت تجاربی داشته است».

از طرفی یکی دیگر از انتقادهایی که به شورای عالی سیاست‌گذاری مطرح می‌شد، هم‌وزن نبودن احزاب از نظر پایگاه و سرمایه اجتماعی و داشتن حق رای مساوی بود که هنوز هیچ بحثی درباره این موضوع در جریان تصویب کلیات مجمع اجماع‌ساز نشده است.

تحریم‌ها 4 سال ماند چون برای برجام 20 دقیقه وقت گذاشتند

علی مطهری می‌گوید دوستان انقلابی اگر حرف روحانی را قبول نمی‌کنند، حرف رهبری را قبول کنند.

این نماینده سابق مجلس در توییتی نوشت: «رهبر انقلاب فرمودند اگر بتوانیم تحریم را برطرف کنیم یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم. آقای روحانی هم قبلا همین حرف را گفته بودند. دوستان موسوم به «انقلابی» اگر این سخن حق را از آقای روحانی قبول نمی‌کنند، از رهبری قبول کنند و با کارشکنی در راه رفع تحریم، رنج غیرضروری برای مردم درست نکنند.»

این روایت ناقص و نصف و نیمه در حالی است که رهبری با لحنی مؤاخذه‌آمیز و با یادآوری وعده پنج سال پیش لغو تحریم‌ها فرمودند: «به دشمن اعتماد نکنید؛ این توصیه قطعی من است. به دشمن اعتماد نکنید. برای مسیر رفع مشکلات مردم، برای درست شدن آینده کشور به وعده این و آن اعتماد نکنید؛ این توصیه به مسئولین است. این وعده‌ها وعده خوبان نیست؛ وعده بدان و اشرار است اما آن هم از هر صد تایش یکی وفا نکند! دشمنی‌ها را از یاد نبرید. دشمنی کردند. دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد. ]البته[ این فقط مال ترامپ نیست که حالا مثلا فرض کنید چون ترامپ رفت، بگویند تمام شد؛ نه، آمریکای اوباما هم با شما بدی کرد، با ملت ایران بدی کرد و سه کشور اروپایی هم همین‌جور. این سه کشور اروپایی نهایت بدعملی را انجام دادند و لئامت را و دورویی و نفاق را در مقابل ملت ایران نشان دادند... من قبلا هم گفته‌ام، حالا هم تکرار می‌کنم: رفع تحریم دست دشمن است، و خنثی‌کردن تحریم دست ما است؛ غیر از این است؟‌ما که نمی‌توانیم خودمان رفع تحریم کنیم، دشمن باید رفع تحریم کند اما خودمان می‌توانیم این تحریم دشمن را خنثی کنیم. پس این مقدم است، این درست است؛ بیشتر دنبال این باشیم. البته نمی‌گویم دنبال رفع تحریم نباشیم؛ چرا، واقعا اگر بتوانیم تحریم را رفع کنیم، یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم. البته چهار سال است تأخیر شده، از سال 95 بنا بوده همه تحریم‌ها یک باره برداشته بشود تا الان نه فقط برداشته نشده، زیاد هم شده. تأخیر شده، اگر بتوانیم با روش درست، عاقلانه، با روش اسلامی و ایرانی، با روش عزتمندانه تحریم را برطرف کنیم، باید برطرف کنیم. اما به این نیندیشید؛ عمده به خنثی کردن تحریم بیندیشید که دست شما است و شما می‌توانید این کار را بکنید.»

بیان رهبری روشن است. چگونه می‌توان وعده برداشتن تحریم‌ها را پنج سال به تأخیر انداخت و مدعی شد که یک ساعت هم نباید در برداشتن تحریم‌ها تأخیر کرد!

نکته جالب این است که آقای مطهری چند هفته قبل به درستی با اشاره به سوء مدیریت خسارت‌بار دولت  اذعان کرد «حوادث آبان 98 که بیشتر ناشی از بی‌تدبیری دولت بود، این خیال را در سر تندروهای آمریکا پدید آورد که پایگاه اجتماعی جمهوری اسلامی کاهش یافته و وقت مناسبی برای ترور سردار سلیمانی است. قبل از آن جرئت این کار را به خود نمی‌دادند. البته بعد از تشییع پرشکوه پیکر آن عزیز، واقعیت را دریافتند.»

یادآور می‌شود بسیاری از تحریم‌های گسترده امروز، پس از اجرای برجام توسط ایران و توسط دولت دموکرات اوباما اعمال شده نظیر، تحریم‌های ویزا، سیساوا، آیسا و مصادره چند میلیارد دلار اموال ایران. متأسفانه این خیانت پس از آن اتفاق افتاد که امثال آقای مطهری توافق پرخلل و فرج برجام را ظرف 20 دقیقه تصویب کردند و گفتند 20 دقیقه هم برای تصویب زیاد بود.(!)

خیانت‌های اوبامای مؤدب بس نبود که بایدن را بزک می‌کنید؟!

امیدواری و اتکای بیش از حد رئیس‌جمهور به وعده‌های مقامات آمریکایی در دوره دموکرات‌ها، باعث بروز فاجعه مدیریتی و اقتصادی شده است.

این موضوع را روزنامه وطن امروز درباره ابراز خوش‌بینی‌های آقای روحانی به اوباما و بایدن مورد تأکید قرار داده و افزوده است: «معتقدیم شرایط در دولت آینده آمریکا تغییر خواهد یافت. آن شرایط قبلی باقی نمی‌ماند، حالا که آقای بایدن پیروز این انتخابات شده، شرایط تغییر خواهد کرد». این جمله را حسن روحانی روز دوشنبه در نشست با اهالی رسانه و خبرنگاران داخلی و خارجی بیان کرد.

خوشبینی روحانی به انتخاب جو بایدن، در یک دور تسلسل بی‌حاصل آنها را به شهریور 92 پرتاب کرده است؛ جایی که حسن روحانی از نامه‌نگاری با باراک اوباما و پیام تبریک رئیس‌جمهور وقت آمریکا خشنود بود و لحن نامه‌ها را سازنده ارزیابی و یک توافق برد- برد را در ذهن خود ترسیم می‌کرد. روحانی که اندکی بعد به تلفن اوباما جواب داد و رئیس‌جمهور دموکرات را مؤدب و باهوش یافت، دسترسی به توافق را ساده و قابل حصول می‌دانست. اما هوش رئیس‌جمهور آمریکا کار دست دولت یازدهم داد! و به انعقاد توافقی موسوم به برجام ختم شد که از یک طرف برنامه هسته‌ای ایران را به عقب پرتاب و شدیدترین نظامات بازرسی‌ها در تاریخ را به کشور تحمیل کرد و از طرف دیگر دست آمریکا را برای نقض عهد باز گذاشت تا جایی که رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده بتواند به آسانی چرخش یک قلم از آن خارج شود. تازه این همه اجزای توافق برد- برد مدنظر روحانی و ظریف محسوب نمی‌شد. ساز‌وکار عجیب اسنپ‌بک یا مکانیزم ماشه در توافق، چونان میخی محکم بر برجام کوبیده شد تا توان هر گونه تحرک حقوقی را از ایران سلب و کشورمان را وادار به انجام یکطرفه تعهدات در توافق هسته‌ای کند.

در عجایب این ساز‌و‌کار همین بس که دولت روحانی حتی نتوانست از دولت ترامپ به خاطر پاره کردن توافق و خروج از برجام شکایت کند! چرا که با فعال کردن سازوکار حل اختلافات، در انتهای این مسیر، تمام قطعنامه‌هایی که رئیس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده از لغو آنها می‌گفتند، یکجا برمی‌گشت!

بعد از توافق ژنو، اوباما تصریح کرد: ما همچنان بشدت به اعمال فشار‌های گسترده از طریق تحریم‌ها ادامه می‌دهیم و تنها چند ماه بعد از توافق ژنو، دسامبر 2013 (‌آذر 92) آمریکا لیست تحریم‌های خود علیه ایران را بر اساس دستورهای اجرایی مختلف افزایش داد.

16 ژانویه 2015 (26 دی‌ماه 94) توافقنامه جامع هسته‌ای میان ایران و 1+5 اجرایی شد، در این توافق نسبت به ژنو، تعهدات ایران بیشتر و دایره لغو تحریم‌های آمریکا آب‌رفته‌تر و به لغو فقط برخی تحریم‌های هسته‌ای محدود شد. علاوه‌بر این دولت اوباما با استفاده از متن پرایراد و قابل تفسیر برجام، آن را نقض کرد تا همان نتایج اندک برای ایران را هم با اما و اگر همراه کند. پس از برجام 180 فرد و نهاد همچنان در لیست تحریم آمریکا باقی می‌مانند.

از طرفی ساختار تحریم‌های نسل دومی همچنان بعد از برجام باقی می‌ماند. باقی ماندن این ساختار تحریم زمینه را برای ایجاد تحریم‌های هوشمند آمریکا فراهم می‌کند. در‌واقع بعد از برجام، کشور وارد دور جدیدی از تحریم‌ها در دوره دموکرات‌ها می‌شود و همچنان از همان روز ابتدای اجرای برجام تا پایان دوره ریاست‌جمهوری اوباما، آمریکا تلاش می‌کرد لیست تحریم را هم افزایش بدهد و گام‌به‌گام موارد تحریمی را زیاد کند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

بازگشت ناوگروه 70 نیروی دریایی پس از 7500 مایل دریانوردی

مراسم استقبال از ناوگروه ۷۰ نداجا متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی سبلان و ناو پشتیبانی لاوان که جهت انجام ماموریت‌های محوله در خلیج عدن و تنگه باب‌المندب، عازم آب‌های آزاد شده بود، با حضور فرمانده منطقه یکم امامت امیردریادار دوم «جعفر تذکر» هماهنگ‌کننده ارشد عقیدتی سیاسی‌های آجا در استان هرمزگان و مدیریت عقیدتی سیاسی منطقه یکم امامت حجت‌‌الاسلام بهارلو، فرمانده کارخانجات نداجا امیر دریادار دوم فاضل‌نیا، جانشین منطقه یکم امامت امیردریادار دوم جلیل مقدم، جمعی از فرماندهان و کارکنان منطقه یکم امامت، با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، در بندرعباس انجام شد. ناوگروه رزمی اطلاعاتی ۷۰ نیروی دریایی ارتش، با بیش از ۶۶ روز ماموریت در آب‌های بین‌المللی و طی مسافت بیش از ۷۵۰۰ مایل دریانوردی، دیروز با استقبال مسؤولان نداجا در اسکله منطقه یکم امامت پهلو گرفت. امیر دریادار دوم جعفر تذکر در این مراسم، ضمن خیرمقدم و خداقوت به کارکنان ناوگروه رزمی اطلاعاتی ۷۰ در اجرای ماموریت در راستای فرامین و تدابیر فرماندهی معظم کل قوا گفت: اینکه ناوهای ما صدها مایل دورتر از مرزهای میهن اسلامی‌مان جهت تامین امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی ایران عزیزمان حضور فعال دارند، جای غرور بسیار دارد.

***

تهدید خبرنگار جوان توسط پیرمرد پالانی شبکه من‌و‌تو

شبکه لندنی من‌وتو طی اقدامی غیرمتعارف به تهدید خبرنگار صداوسیما دست زد. بر این اساس کارشناس سالخورده برنامه اتاق خبر این شبکه معاند و سلطنت‌طلب خطاب به یکی از مجریان سیما گفت: «با توجه به سن کمی که ‌داری، تردید نکن دستگیر خواهی شد و طبق قانون جنایی بین‌المللی عفو نخواهی شد!» این اتفاق در حالی است که چندی قبل من‌وتو با ضرب‌وشتم کارشناس این شبکه که با استدلال از جمهوری اسلامی دفاع پیدا کرده بود، ابعاد جدیدی از تروریسم رسانه‌ای را در کارنامه خود ثبت کرد. در این باره فربد طلایی، کارشناس شبکه «من و تو» که اظهارات جنجالی وی در دفاع از ایران در شبکه «من و تو» خبرساز شده بود، با انتشار ویدئویی از ضرب‌و‌شتم خود در استودیوی این شبکه خبر داد.

***

نماینده ایران در سازمان ملل:

ترور شهید فخری‌زاده بدون لکنت زبان محکوم شود

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل و جری ماتجیلا، نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، ارزیابی ایران را از دهمین گزارش دبیرکل این سازمان درباره قطعنامه ۲۲۳۱ تشریح کرد. مجید تخت‌روانچی با بیان اینکه واشنگتن ناقض فاحش توافقنامه هسته‌ای است، کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را نتیجه قهری نقض توافق توسط دیگر طرف‌ها و مطابق حقوق ایران در برجام دانست. تخت‌روانچی با اشاره به وعده کشورهای اروپایی برای تضمین تداوم روابط اقتصادی پیش‌بینی شده در برجام با ایران و ایجاد سامانه اینستکس تاکید کرد: این سامانه پس از ۲ سال باید کارایی خود را به اثبات برساند. وی به موضوع ترور شهید محسن فخری‌زاده هم اشاره کرد و گفت: نحوه طرح موضوع در این گزارش به هیچ عنوان کافی نیست. این ترور در کنار ترور سال گذشته سردار شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، جنایت‌های آشکار و تروریستی هستند که باید به صورت صریح و بدون لکنت زبان محکوم شوند.

***

بایدن و اوباما بنیانگذار تحریم‌های فلج‌کننده هستند

رستم قاسمی، وزیر اسبق نفت و رئیس اسبق اوپک در اظهاراتی در برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» با بیان اینکه بیشترین تحریم‌ها در دولت اول اوباما تحت عنوان تحریم‌های فلج‌کننده شکل گرفت، تصریح کرد: شروع تحریم‌ها اساسا در دولت‌های دموکرات آمریکا بوده و تحریم‌های فلج‌کننده را در دولت اول اوباما شروع کردند و همچنان ادامه دارد. پس تحریم‌ها خیلی ربط به این دولت و آن دولت آمریکا ندارد و نباید خیلی دلخوش باشیم که چه اتفاق‌هایی می‌افتد. وی افزود: اتفاقا بایدن به عنوان معاون رئیس‌جمهور آمریکا بنیانگذار تحریم‌های فلج‌کننده است، لذا ما تحریم‌های فلج‌کننده را در دوره اوباما داشتیم. وزیر اسبق نفت با اشاره به دوران قبل از دولت یازدهم خاطرنشان کرد: اوباما وقتی تحریم‌های جدی را علیه ایران شروع کرد، اسمش را تحریم‌های فلج‌کننده گذاشت و بعد‌ها معلوم شد مراکز مطالعات اقتصادی آمریکا به وی گزارش داده بودند اگر نفت و بانک مرکزی ایران تحریم شود، اساسا هم درآمد ایران تحریم شده و نمی‌تواند به آن دست پیدا کند و هم اصلا گردش مالی در ایران اتفاق نمی‌افتد، بنابراین اسم آن را تحریم‌های فلج‌کننده گذاشت. قاسمی ادامه داد: خیلی جالب است که همین آقای اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در دولت دومش در شروع مذاکرات هسته‌ای به کنگره آمریکا رفت و در آنجا جمله‌ای گفت که به نظر من تاریخی هست. اوباما در کنگره گفت: «تحریم‌ها دیگر بر ایران اثر نکرد».

***

اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری به انتخابات ۱۴۰۰ نمی‌رسد

احمد علیرضا‌بیگی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در صفحه شخصی خود در توئیتر با هشتگ اصلاح قانون انتخابات نوشت: «‏احتمالا طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری به انتخابات ۱۴۰۰ نمی‌رسد؛ یکی از مسائل مطرح شده در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری بها دادن به احزاب است». نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری را از هفته گذشته در صحن مجلس آغاز کرده‌اند. بر اساس این طرح، قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در حوزه مدرک تحصیلی داوطلبان، سن داوطلبان و سابقه مدیریت اجرایی در مناصب سیاسی برای کاندیداتوری در انتخابات تغییرات اساسی خواهد کرد.

*********************************

روزنامه خراسان**

پایان تعلل درباره یک طرح مهم رفاهی

به پیشنهاد یک عضو کابینه که به تایید حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور نیز رسیده ، مقرر شده با توجه به دستور رهبر انقلاب، برای تحقق و استقرار سامانه جامع رفاه ایرانیان کارگروهی با حضور حداقل پنج دستگاه ذی ربط اجرایی در اسرع وقت تشکیل و برنامه اجرایی این موضوع طی مدت سه هفته توسط کارگروه مذکور تدوین شود. تمامی دستگاه های دولتی نیز موظف هستند ضمن همکاری کامل با این کارگروه، گزارش هفتگی اقدامات خود را به دولت اعلام کنند.

دستور جدید درباره کاهش حضور کارمندان در شرکت های خصوصی

یک مقام مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از مدیران دولتی و تشکل های صنفی، به آن ها متذکر شده مطابق مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، دفتر ستادی شرکت های خصوصی نیز تابع مقررات تعیین شده توسط این ستاد هستند و در صورتی که محل استقرار این شرکت ها جزو شهرهای قرمز محسوب شود، موظف اند حداکثر با حضور نیمی از کارمندان خود، به فعالیت حضوری بپردازند و اگر در این بخش تخلفی انجام دهند، مشابه تخلف اصناف با آن ها برخورد خواهد شد.

*********************************

روزنامه ایران **

حسام‌الدین آشنا به جزای نقدی محکوم شد

   خبر اول اینکه، حکم مربوط به حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک صادر شد. به گزارش خبرآنلاین، در تاریخ دوم آذرماه ۹۹، پرونده جرم سیاسی در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران با حضور هیأت قضایی به ریاست قاضی محمدی کشکولی و با حضور هیأت منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی برگزار شد.در این جلسه از دادگاه، پس از قرائت قرآن ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد.پس از تفهیم اتهام، حسام‌الدین آشنا به‌عنوان متهم جرم سیاسی بابت دو مورد اتهام نشر اکاذیب با شکایت معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور و همچنین شکایت سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، دفاعیات خود را شرح داد.هیأت منصفه رسیدگی به جرایم سیاسی پس از استماع دفاعیات متهم و وکیل وی، به اتفاق آرا حسام‌الدین آشنا را در هر دو مورد اتهامی، مجرم شناخت و همچنین با اکثریت آرا وی را مستحق تخفیف دانست. بر اساس حکم صادره از شعبه 9 دادگاه کیفری یک تهران حسام‌الدین آشنا به جزای نقدی محکوم شد.

انتقاد نماینده پارلمان اروپا از استانداردهای دوگانه حقوق بشری

  خبر دیگر اینکه، مایک والاس عضو ایرلندی پارلمان اروپا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به انتقاد از سیاست‌های کشورهای اروپایی درقبال حقوق بشر پرداخت.به گزارش ایسنا، وی در پیام خود نوشت: اتحادیه اروپا به مخالفان در بلاروس جایزه می‌دهد زیرا (این کشور) با روسیه مرز مشترک دارد. ما زمانی عاشق حقوق بشر می‌شویم که بتوانیم به چین و ایران لگد بزنیم اما در پارلمان نمی‌توانیم راجع به یمن بحث کنیم زیرا همدست عربستان و امارات متحده عربی در نسل کشی (در یمن) هستیم که منجر به کشته شدن صدها هزار نفر و گرسنگی میلیون‌ها نفر شده است.

سنگ‌اندازی امریکا در مسیر خرید واکسن کرونا

 شنیدیم که، آسوشیتدپرس در تحلیلی، به مسیرهای دسترسی ایران به واکسن کرونا پرداخت. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، ایران با تحریم‌های امریکا روبه‌رو است اما امیدواری‌هایی وجود دارد که هنوز راه‌هایی برای دریافت واکسن ویروس کرونا وجود داشته باشد. براساس اطلاعات دریافتی، ایران برای دریافت واکسن در برنامه «واکسن کوواکس» که یک برنامه بین‌المللی برای توزیع واکسن ویروس کرونا است ثبت‌نام کرده و این شرکت می‌گوید وزارت خزانه‌داری امریکا قبلاً برای ایران مجوز صادر کرده است. این در حالی است که براساس شواهد موجود، امریکا راه‌های دریافت دارو و واکسن را برای ایران به‌دلیل تحریم‌ها مسدود کرده است و با مانع‌تراشی در مسیر خرید دارو، ایران را برای مقابله با کرونا در مسیر سختی قرار داده است.

رفیقدوست: یک سپاهی رئیس‌جمهوری شود، یکساله همه مشکلات حل می‌شود

  دست آخر اینکه، محسن رفیقدوست، اولین وزیر سپاه در ایران معتقد است کاندیدای نظامی در عرض «یک سال» ایران را از بحران‌ها نجات می‌دهد.

رفیقدوست در بخشی از گفت‌و‌گوی خود با برنا گفت: من به‌عنوان فردی باقیمانده از نسل اول انقلاب که افرادی بسیار محدود هستیم، عقیده دارم کسی باید کاندیدای ریاست جمهوری بشود که قبل از کاندیدا شدن زاویه خود با رهبر معظم انقلاب را بررسی کند. اگر فردی با رهبری زاویه دارد نباید کاندیدا شود. مردم باید به این باور برسند که با قانون اساسی که ما داریم، حاکم اصلی کشور رهبری است. در ایران مردم یک فرد را برای ریاست جمهوری انتخاب و او را به رهبر معرفی می‌کنند و اگر رهبر تنفیذ کرد، آن شخص رئیس‌جمهوری می‌شود پس در اینجا حاکم رهبر است.

وی در پاسخ به این سؤال که تنها راه نجات کشور، کاندیدای نظامی و رئیس‌جمهوری نظامی است، افزود: اگر یکی از برادران سپاهی رئیس‌جمهوری شود و تابع حرف رهبری باشد و این موانع را بردارد، یک‌ساله مشکلات کشور حل می‌شود. خطاب من به ملت ایران است؛ من کاری به اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارم درحالیکه من ذاتاً اصولگرا هستم و اصولگرایی جدی و واقعی هستم اما اصولگرایی که همیشه، بخش زیادی از اصلاح‌طلبان را نیز قبول داشته و دارم و حتی از آنها حمایت کرده‌ام و قبل از دولت روحانی، اسم چند نفر از آنها را برده‌ام و گفته‌ام که آنها زحمتکشانی هستند که ولایت را قبول دارند و باید به سر کار بیایند. من اصلاح‌طلب ضد ولایت را قبول ندارم.

*********************************

روزنامه شرق **

دیدار غیرمنتظره الکاظمی با شاه اردن

دفتر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، شنبه‌شب در بیانیه‌ای اعلام کرد الکاظمی در سفر کاری سریعی که به اردن داشت، با عبدالله دوم، شاه اردن در امان پایتخت این کشور دیدار کرد. این بیانیه افزود: دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه و مسائل مشترک مورد علاقه به‌ویژه مقابله با چالش‌های اقتصادی کنونی و روش‌های بهبودی نسبت به آثار همه‌گیری کرونا بر اقتصاد دو کشور را بررسی کردند. این بیانیه به جزئیات بیشتری درباره دیدار نخست‌وزیر عراق و شاه اردن اشاره‌ای نکرد.

ادامه ماراتن مذاکرات برگزیت

در واپسین ساعات مذاکرات نمایندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق تجارت آزاد، آینده همکاری دو طرف با پافشاری لندن بر مواضع پیشین و برگزیت بدون توافق و با سکوت طرف اروپایی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به گزارش ایرنا، کمتر از دو هفته مانده به پایان دوره گذار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دو طرف از یکدیگر می‌خواهند تا برای رسیدن به توافق نهایی انعطاف بیشتری از خود نشان دهند.

افتتاح کنسولگری آمریکا در صحرای غربی

در پی به‌رسمیت‌شناختن حاکمیت مراکش بر منطقه صحرای غربی، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد، آمریکا در حال انجام هماهنگی‌ها برای افتتاح کنسولگری خود در صحراست.

شرط ساف برای از سرگیری روابط با آمریکا

سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در بیانیه‌ای اعلام کرد که در صورت تحقق وعده‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، درباره آرمان فلسطین، روابط خود را با ایالات متحده برقرار خواهد کرد.

توافق روسیه و عربستان برای افزایش همکاری‌ها

الکساندر نوواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، پس از دیدار با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در ریاض، گفت: روسیه و عربستان سعودی قصد دارند نقشه راه دوجانبه‌ای در زمینه افزایش همکاری‌های تجاری و اقتصادی امضا کنند. او افزود: «ما در جلسه توجیهی توافق کردیم که نقشه راه توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را در نیمه اول سال آینده امضا کنیم».

6 ماهه‌‌شدن اعتراضات در اسرائیل

شبکه «کان» اعلام کرد تظاهرات از مکان‌های جداگانه به‌ویژه از میدان «صهیون» در اسرائیل تا محل اقامت نخست‌وزیر در خیابان بالفور برگزار شد. رادیو ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد اعتراضات در اسرائیل در اعتراض به بی‌کفایتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم، بیش از شش ماه است که به‌طور متوالی ادامه دارد.

سفر منوچین به سودان، امارات، مصر و قطر

بلومبرگ به نقل از منابع مطلع که نامشان را فاش نکردند، گزارش داد، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در آخرین مأموریتش قرار است تور خود را هفته اول ژانویه آغاز کند. درحالی‌که سفر او به مصر و قطر قطعی است اما پیش‌بینی می‌شود منوچین به امارات و سودان هم برود.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات