صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۷۲۸
رویترز گزارش داد، آلمان، فرانسه و انگلیس پیش نویس قطعنامه‌ای را در نشست امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع کرده‌اند که در آن خواستار محکومیت ایران شده‌اند.
این اقدام کشور‌های اروپایی در حالی است که ایران و روسیه، نسبت به عواقب تصویب این قطعنامه هشدار داده‌اند. تهران طی نامه‌ای به اعضای آژانس گفته است تصویب قطعنامه توبیخی علیه تهران را «غیرسازنده» و آن را به‌مثابه پایان بیانیه مشترک ۲۱ فوریه بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارزیابی می‌کند.
در همین حال، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از نشست امروز شورای حکام به خبرنگاران گفت: صدور هرگونه قطعنامه در حوزه تصمیم‌گیری اعضای شورای حکام است؛ اما نباید هیچ اقدامی کار بازرسان آژانس را تحت تاثیر قرار دهد و پرونده هسته‌ای ایران نباید قربانی بده‌بستان‌های سیاسی شود.
پیشتر رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند، کاخ سفید از دیگر کشور‌ها می‌خواهد در شورای حکام آژانس بین‌الملل انرژی اتمی، ایران را رسمی به‌ دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای محکوم کنند.
جمهوری اسلامی ایران از بامداد سه‌شنبه پنجم اسفندماه مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است، این اقدام هسته‌ای ایران وفق بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام و در پاسخ به کوتاهی‌های مکرر و مداوم طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود انجام شده است.
مقامات ایرانی در سطوح مختلف بار‌ها به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده‌اند، در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، روند تعدیل تعهدات هسته‌ای ایران همچنان ادامه خواهد یافت.
ایران از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ (یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام طی چند مرحله، اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات