صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۷۷۶
پنتاگون، سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا در گزارشهای محرمانه و رسمی خود طی هفته های اخیر، نسبت به وقوع بحرانی مشابه "حمله طرفداران ترامپ به کنگره" هشدار داده اند.
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / حنیف غفاری
اگرچه  در ظاهر تصور می شود با حضور بایدن در راس معادلات سیاسی و اجرایی آمریکا و خروج ترامپ از کاخ سفید، احتمال وقوع  بحرانهای امنیتی در ایالات متحده پایان یافته است اما گزارشهای رسمی و غیر رسمی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در این کشور، چنین فرضیه ای را تایید نمی کند!
 
پنتاگون، سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا در گزارشهای محرمانه و رسمی خود طی هفته های اخیر، نسبت به وقوع بحرانی مشابه "حمله طرفداران ترامپ به کنگره" هشدار داده اند.
آنها تاکید کرده اند که خشم طرفداران ترامپ، خصوصا گروههای ملی گرا و نژادپرست در ایالات متحده پس از شکست وی در انتخابات تخلیه نشده و این موضوع، می تواند خود را در قالب یک اقدام مخرب ( در مقیاسی گسترده) نشان دهد.حتی رای نیاوردن استیضاح ترامپ نیز نتوانسته است مانع از وقوع این حملات یا کاهش احتمال وقوع آنها در آینده شود.

جدیدترین اطلاعات چه می گوید؟
 پلیس محافظ ساختمان کاپیتول در بیانیه‌ای اعلام کرد اطلاعاتی دریافت کرده که یک "گروه ملی گرا" قصد داشته است روز پنج شنبه 4  مارس  به محل کنگره آمریکا حمله کند.گفته می‌شود این شبه نظامیان ملی گرای افراطی  بخشی از هواداران دونالد ترامپ هستند که در حمله ششم ژانویه به کاپیتول نیز شرکت داشتند.پلیس کاپیتول (ساختمان کنگره آمریکا)  نیز رسما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک "گروه شبه‌نظامی شناسایی‌شده" قصد داشته روز پنجشنبه ۴ مارس (۱۴ اسفند) به ساختمان این بالاترین نهاد قانونگذاری آمریکا حملاتی صورت دهد.
نام این گروه اعلام نشده است.این بیانیه در حالی منتشر می شود، که شهروندان آمریکایی تجربه حمله طرفداران ترامپ به کنگره را هنوز از یاد نبرده اند. در پی آن یورش دستگاه قضایی آمریکا بیش از ۳۰۰ نفر را بازداشت و متهم کرد در محاصره و حمله به ساختمان کاپیتول دست داشته‌اند. این حمله به کشته شدن پنج نفر، از جمله یک مأمور پلیس انجامید.

گروههایی که به فعالیت زیرزمینی ادامه می دهند
بر اساس گزارش شبکه دویچه وله، در میان دستگیرشدگان حمله ششم ژانویه امسال ، اعضای چندین گروه ملی گرا ، از جمله "اوث کیپرز"، "تری پروسنترز" و "پراد بویز" بوده‌اند.
 
بخشی از اعضای این گروه‌ها شبه‌نظامیان مسلح هستند.در هر حال، بیانیه اخیر پلیس آمریکا نشان دهنده جدی بودن بحرانهای امنیتی در ایالات متحده است. بحرانهایی که کمامان گریبانگیر این کشور خواهد بود. در این بیانیه آمده است که پلیس تهدید‌های بالقوه علیه اعضای کنگره و این مجتمع قانونگذاری را جدی تلقی کرده و خود را آماده کرده است.بر اساس این بیانیه، پلیس کاپیتول در همکاری با نهادهای محلی، دولتی و فدرال تلاش دارد تا "هر نوع تهدیدی علیه کنگره  را عقیم بگذارد".

مهم ترین گروهی که نهادهای امنیتی آمریکا نسبت به رشد و یارگیری آن در عرصه اجتماعی آمریکا هشدار داده اند، "پسران مغرور "هستند!
گروهی که اصل ترین نقش را در حمله قبلی  به کنگره داشته اند. پسران مغرور که از آنها در میان مخالفان شان به عنوان پسران بد نیز یاد می شود، دارودسته ای است که تنها از مردان عضو می گیرد، در تجمعات عمومی دست به خشونت می زند و فلسفه ای زن ستیز و نژادپرستانه دارد. این گروه، در سال 2016 میلادی و پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به وجود آمد.

ترامپ بر روی پسران مغرور حساب باز کرده است
ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود، اصلی ترین حامی گروه پسران مغرور بود. رئیس جمهور سابق  آمریکا در حال حاضر نیز بر روی توان تخریب و عملیات گروه "پسران مغرور" جهت بازگشت خود به قدرت حساب ویژه ای باز کرده است. به عبارت بهتر، ترامپ معتقد است که می تواند از این طریق، دست به نوعی گروکشی از نهادهای امنیتی آمریکا و حتی سران حزب جمهوریخواه بزند.
 
به این معنا که آنها ( جمهوریخواهان) در نهایت ریسک معرفی نامزد دیگری غیر از ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 نپذیرند. پسران مغرور  شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری۲۰۲۰ را خط قرمز خود در این آوردگاه سیاسی می دانستند.
ترامپ تصور می کرد پس از اعلام شکست اولیه اش در برابر بایدن، می تواند بازی را درنهایت به سود خود رقم بزند و زمینه بازگشت خود را به کاخ سفید فراهم کرد. با همه این اوصاف، اقدامات ترامپ و همراهانش در این خصوص ناکام ماند. همین مساله سبب شده است پسران مغرور دست به حملات و اقدامات خشونت بار و مخرب بزنند که حمله به کنگره، از مصادیق آن محسوب می شود.

وقوع بحرانهای امنیتی در آمریکا جدی است
با توجه به آنچه امروز در ایالات مختلف آمریکا می گذرد، کاملا نگرانی استراتژیست‌ها، جامعه شناسان و تحلیلگران آمریکایی درخصوص وقوع شورش و بحران های مزمن امنیتی و داخلی در این کشور کاملا قابل درک است. امروز ، احتمال وقوع شورش در آمریکا ، تنها معطوف به واشنگتن و ساختمان کنگره نیست. امروز قطعات پازل «شورش در آمریکای پسا انتخابات» با سرعتی بی سابقه در کنار یکدیگر چیده شده است.
 
خشم و عصبانیت طرفداران و مخالفان ترامپ از یکدیگر ، همچنان با وجود گذشت چند ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 قابل رصد است. بسیاری از نژادپرستان طرفدار ترامپ کماکان اسلحه‌های خود را برای  هرگونه درگیری خیابانی آماده کرده اند.

هشدار اخیر نهادهای امنیتی آمریکا در خصوص احتمال وقوع شورش و حمله جدید به کنگره، به وضوح نشان می دهد که با خروج ترامپ از کاخ سفید، احتمال وقوع بحرانهای امنیتی و اجتماعی در آمریکا کمتر نشده و ممکن است در غیرمنتظره ترین زمان ممکن و بر اثر یک جرقه یا بهانه، چنین بحرانی ایجاد شود.
 
در هر حال، مفهوم "آمریکای بحران زده" طی ماهها و سالهای آینده، مصادیق جدیدی پیدا خواهد کرد. بحرانهای پیش روی آمریکا، تنها معطوف به ماجرای شیوع ویروس کرونا ، بحرانهای اقتصادی ناشی از آن و شکست آمریکا در عرصه سیاست خارجی این کشور نیست!
بحرانهای امنیتی در آمریکا، در آینده ای نزدیم جلوه و نمود ویژه ای در این کشور خواهند داشت. بدون شک جو بایدن و همراهانش ( به همراه دیگر نهادهای رسمی و امنیتی آمریکا) قدرت مهار این بحران را نخواهند داشت. نشانه های بحران داخلی در آمریکا هیچ گاه به اندازه فعلی در طول دهه های اخیر پررنگ نبوده است! 
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات