صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰  ، 
شناسه خبر : ۳۳۲۶۱۸

روزنامه کیهان **

سی‌ان‌ان: رئیسی نه عقب‌نشینی می‌کند نه امتیازی به آمریکا می‌دهد

گزارشگر شبکه سی‌ان‌ان تصریح کرد: ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جدید ایران، کوچک‌ترین امتیازی به آمریکا نخواهد داد.
خبرنگار این شبکه که همزمان با مراسم تنفیذ ریاست جمهوری، از تهران گزارش می‌داد، گفت: قطعا ایران با این رئیس‌جمهور جدید به دنبال عقب‌نشینی نیست. من فکر می‌کنم این انتخاب، پیامد‌های بسیار بزرگی خواهد داشت و همچنین قطعا تاثیر بزرگی روی آمریکا و حضور آن در منطقه خواهد داشت و نیز آمریکا با واکنش‌هایی در منطقه از سوی ایران روبه‌رو خواهد شد که شنیدنش بسیار جالب بوده است.
خبرنگار سی‌ان‌ان در ادامه تصریح کرد: ابراهیم رئیسی کسی است که تاکنون بیشتر به‌خاطر سیاست‌های داخلی‌اش در ایران و بیش‌تر به عنوان رئیس قوه قضائیه شناخته شده است. وی در این جایگاه بسیار سختگیر بوده است. از نقش وی بسیار حمایت شده و بعد از انتخابات، تجمعاتی در حمایت از رئیسی در ایران برگزار شد و افراد زیادی بودند که از عملکرد رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه تمجید کردند. وی بعد از انتخابات تاکید کرد ایران قرار است سیاست خارجی بسیار قاطعی نیز داشته باشد.
خبرنگار سی‌ان‌ان در ادامه خاطرنشان کرد: رئیسی گفته است که قرار است ایران سیاست خارجی بسیار فعال و پویایی داشته باشد و قطعا کوچک‌ترین امتیازی به آمریکا نخواهد داد. این بسیار جالب است، چرا که او این سخنان را در نخستین نشست خبری بعد از انتخاب به سمت ریاست جمهوری بیان کرد. همچنین زمانی که از وی سوال شد آیا ملاقاتی با جو بایدن، برگزار خواهد کرد؟ صراحتا گفت «نه». هیچ توضیحی نداد و هیچ حرف دیگری نزد، فقط گفت نه، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
مسلما ایرانی‌ها درخصوص توافق هسته‌ای ایران موضع سرسختانه‌ای دارند. طرفین گفتگو هنوز اختلافات زیادی بر سر برخی مسائل معین دارند و برای دستیابی به توافق تلاش می‌کنند. اما تا جایی که به تنش‌ها در این منطقه، به‌ویژه بین ایران و آمریکا مربوط است، قطعا ایران با این رئیس‌جمهور جدید به‌دنبال عقب‌نشینی نیست.

آقای روحانی ارزشش را داشت که خودت را مدیون مردم کنی؟!

عذرخواهی مشروط روحانی از مردم به خاطر قصور و تقصیر‌ها با واکنش مردم در فضای مجازی مواجه شده است.
روحانی یک روز مانده به پایان دولتش گفت: اگر عیب یا نقصی داشتیم، از مردم عذرخواهی می‌کنیم و از آن‌ها طلب عفو و رحمت می‌کنیم.
برخی مخاطبان «جهان نیوز» درباره این عذرخواهی مشروط، دیدگاه‌های خود را مطرح کرده‌اند که می‌خوانید:
* روحانی رو جناب هاشمی رفسنجانی و جناب تکرار! به مردم قبولاندن و در محضر خدا باید پاسخگو باشند.
* نمی‌دونم چی درباره این سخنان ایشون بنویسم، اما می‌دونم که راضی نیستم.
* دیدار به قیامت جناب روحانی.
* تو به معنای کامل خراب‌کننده دنیای مردم بودی... مسبب گرونی تبعیض.... مشکلات اقتصادی گرونی.
* عمراً! ۸ سال عمرمون تباه شد در استرس و نگرانی.
* نمی‌دونم، ولی فکر نکنم همه ایشان را ببخشند و حلال کنند در قیامت باید از همه آن‌هایی که حلال نکردند حلالیت بخواهند...
* اگر توان نداشت چرا استعفا نداد.
* من که از ایشان برای وضعیت امروزم نمی‌گذرم و با خدا گله‌ها در باره ایشون خواهم کرد.
* محال است بگذرم، سر پل صراط...
* اون موقعی که تمام منتقدین برجام رو به بی‌سوادی محکوم می‌کردید باید حواستون بود که دارید فرصت خدمت به مردم رو از دست میدید.
* جناب روحانی بحث گرسنگی نیست. شما غرور ملی ما رو هم پایمال کردی... کاش گرسنه می‌شدیم، ولی غرور ملی ما شکسته نمی‌شد. دیپلماسی التماسی شما غرور ملی ما رو شکست.
* آقای روحانی یک کار مثبت ۸ سال مسئولیتش را اعلام بفرماید تا شاید بتوانیم به خاطر همان یک عمل مثبت او را ببخشیم.
* عذرخواهی روحانی اصلاً قابل قبول نیست، چون حق‌الناس ۸۰ میلیون ایرانی است خدا به او در دنیا و قیامت رحم کند.
* اینکه ایشان در انتخابات ۹۶ تهمت زدند که می‌خواهند در پیاده‌رو‌ها دیوار بکشند چگونه قابل گذشت باشد.
* من یک سوال از آقای روحانی می‌پرسم واقعاً ارزشش رو داشت؟
* واگذار به داوری در محضر عدل الهی می‌کنم...
* حواله به حضرت حق. ما نمی‌بخشیم آن وزیر مسکن و سیاست‌هایشان پدر مردم را درآورد.
* هیچگاه از شما نخواهیم گذشت.
* بلایی که دولت اصلاح‌طلب روحانی سر ما آورد با یه عذرخواهی قابل جبران نیست.
* سعی می‌کنم که ببخشمش، اما نمیتونم، چون چند بار شرمنده بچه‌ام شدم با این گرونی.
* بنده از حق شخصی خودم می‌گذرم. لیکن از نابودی اقتصاد و فرهنگ چی؟!
* قطعاً شما و جهانگیری و برادرانتون مدیون این ملت هستید و خواهید بود.
* بعد از ۸ سال خسارت محض، با یک عذرخواهی دیرهنگام، هیچ زخمی التیام پیدا نمی‌کنه.
* حلالت نمی‌کنم، چون یارانه مرا هم ۴ سال قطع کردی در حالی که من بیکار بودم.
* پولی که دولت توی بورس از ما برداشت بده باشه شاید بخشیدم.

تصمیمات تورم‌زا و پوپولیستی دولت در هفته‌های آخر

افزایش تورم‌زای حقوق‌ها در ماه‌های پایانی دولت روحانی، رفتاری پوپولیستی و زیان‌بار برای اقتصاد کشور است.
این ارزیابی را نه محافل منتقد بلکه روزنامه دنیای اقتصاد، از روزنامه‌های حامی دولت روحانی منتشر کرده است. این روزنامه از قول کارشناسان نوشت: تصمیمات دولت، درباره افزایش حقوق‌ها، مواردی مثل
- رشد ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در قانون بودجه ۱۳۹۹ (مصوب زمستان ۱۳۹۸)
- افزایش تا ۵۰ درصد فوق‌العاده ویژه کارکنان دولت (۳۰ بهمن ۹۸)
- افزایش فوق‌العاده ویژه (دوم) برای کارکنان حوزه سلامت
- فوق‌العاده ویژه برای کارکنان غیر‌هیات‌علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی
- فوق‌العاده ویژه و فوق‌العاده جذب برای اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی
- رشد ۲۵ درصدی حقوق در بودجه ۱۴۰۰ (مصوب زمستان ۱۳۹۹)
- همسان‌سازی حقوق بازنشستگان (سال ۱۳۹۹) و ... را شامل می‌شود.
معمولا در جلساتی که برای تصمیم‌گیری درباره این سیاست‌ها تشکیل می‌شود، بر لزوم حفظ و ارتقای معیشت این اقشار (به‌ویژه در شرایط تورمی سال‌های اخیر کشور) تاکید می‌شود. ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ سیاست حمایتی به‌ویژه برای اقشار کم درآمد که در سال‌های اخیر معیشت آن‌ها بسیار دچار مشکل شده، سوال اینجاست که آیا این نحوه تصمیم‌گیری به لحاظ مبانی کارشناسی و منطق سیاست‌گذاری صحیح است یا خیر؟ برای بررسی این موضوع لازم است به چند ملاحظه اساسی توجه کرد:
نکته بسیار مهم در اتخاذ چنین تصمیماتی، اطمینان از وجود منابع مالی سالم و پایدار است. به‌عبارتی اگر منابع مالی مناسب و پایدار برای این تصمیمات وجود نداشته باشد، به هیچ‌عنوان انجام آن‌ها قابل دفاع نیست. این در حالی است که دولت برای مدیریت امور روزمره خود، دچار کسری بود، لذا در نتیجه اجرای این سیاست، کسری‌بودجه دولت تشدید شد. این اتفاق که منجر به استقراض از بانک مرکزی (به تعبیر عامیانه چاپ پول بدون پشتوانه) خواهد شد، عملا رشد نقدینگی و تورم را در پی خواهد داشت (همچنان‌که در دوماه ابتدای سال بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان و در انتهای سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تنخواه تسویه‌نشده از بانک مرکزی گرفته شده است). همگان می‌دانند که رشد تورم بیشترین فشار را به اقشار کم‌درآمد و کارمندان و بازنشستگان وارد خواهد آورد.
دقیقاً به همین دلیل نه تجربه سایر کشور‌ها و نه مبانی علم اقتصاد، افزایش حقوق و دستمزد کارکنان از محل کسری بودجه و رشد پایه پولی را توصیه نمی‌کند، زیرا تجربه بشری مضرات گسترده این رویکرد با وجود ظاهر جذاب آن را اثبات کرده است.
نکته دیگر در سیاست اجرا شده آن است که عمدتا افراد دارای دریافتی بالاتر رشد بالاتری (حتی به لحاظ درصد رشد) داشته‌اند. این در حالی است که اگر واقعا اجرای یک سیاست حمایتی مورد نظر بود، گروه‌های با حقوق پایین‌تر باید مشمول رشد بیشتری می‌شدند.
فارغ از ملاحظات فنی گفته شده، از منظر اقتصادسیاسی نیز نکات قابل‌توجهی وجود دارد. اصولا مطالعات گسترده‌ای پیرامون پدیده افزایش مخارج دولت برای کسب محبوبیت سیاسی انجام شده است. در حال‌حاضر نیز اتفاقی که در حال رخ‌دادن است، افزایش حقوق و مستمری کارکنان دولت در ماه‌های پایانی کار دولت دوازدهم است. فارغ از انگیزه انجام این اقدامات، از آنجا که این تصمیمات «هزینه‌های پایدار چند صدهزار میلیارد تومانی» به‌دنبال دارد و عملا دولت‌های بعدی باید متحمل هزینه‌های آن شوند، به‌نظر می‌رسد منطقی است تا تصمیم‌گیری در رابطه با آن به دولت بعدی موکول شود. به‌عبارت بهتر اتفاقی که در حال رخ‌دادن است، آن است که دولت دوازدهم در ماه‌های پایانی خود تصمیمات محبوبیت‌زایی اتخاذ می‌کند که عملا دشواری‌های اجرا و پیامد‌های تورمی آن برای دولت بعد خواهد بود. این امر، منطقی به‌نظر نمی‌رسد.
شاید یکی از دلایل تصمیم‌گیری‌های عجولانه در این رابطه همین تعارض منافع باشد. در مجموع به‌نظر می‌رسد لازم است تا به گونه‌ای جلوی این دومینوی افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان گرفته شود. شاید لازم باشد طی مذاکراتی بین دولت جدید و مسوولان دولت فعلی و مجلس، اینگونه طرح‌ها متوقف شده و در آینده و با در نظر گرفتن ملاحظات کارشناسی پیش‌گفته اجرایی شود.

بی‌انضباطی مالی دولت سنگ پیش پای رئیسی

بی‌انضباطی مالی گسترده دولت روحانی، وضعیت اقتصادی نابسامانی را برای دولت جدید به یادگار گذاشت.
به گزارش روزنامه خراسان، شاخص‌های اقتصادی، شرایط حادی را نشان می‌دهد که دولت جدید در ابتدای فعالیت خود با آن‌ها رو به روست. در این میان، کسری بودجه که پیش‌بینی‌ها از آن ارقام حداقل ۳۰۰ و حداکثر۴۵۰ هزار میلیارد تومان را نشان می‌دهد، مهم‌ترین معضل پیش روی دولت جدید است. بودجه عمومی دولت در سال ۱۴۰۰ با منابع و مصارف۱۳۷۰ هزار میلیارد تومانی بسته شده است. بخش قابل توجهی از منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی با رقم ۲۵۶ هزار میلیارد تومان، فروش اوراق با رقم ۱۳۲ هزار میلیارد تومان، درآمد‌های نفتی با رقم ۳۴۹ هزار میلیارد تومان و منابع حاصل از فروش اموال دولت با ۴۵ هزار میلیارد تومان قابل تحقق نیست. به عنوان مثال درآمد فروش نفت برمبنای فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه و قیمت ۵۵ دلار بسته شده است، در حالی که آمار‌های مختلف میزان فروش نفت را در سال ۱۴۰۰ روزانه ۷۰۰ هزار بشکه و میانگین قیمت را حدود ۷۰ دلار اعلام کرده‌اند.
با پیش‌بینی تداوم این روند تا پایان سال، حدود ۴۰ درصد درآمد نفت، معادل حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان محقق نمی‌شود. در زمینه واگذاری شرکت‌های دولتی اگرچه در هفته‌های اخیر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی در قالب رد دیون واگذار شد، ولی امکان واگذاری بیشتر به ویژه از طریق بورس به دلیل شرایط نسبتا شکننده سخت است و به نظر می‌رسد به جز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان محقق شده، رقم قابل توجه دیگری قابل واگذاری نباشد.
این در حالی است که دولت، هزینه‌های قطعی پیش‌بینی شده در بودجه از جمله افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان، همسان‌سازی حقوق آن‌ها و برخی اقدامات دیگر نظیر افزایش فوق‌العاده‌های شغلی و مدیریتی برخی قشر‌ها را شروع کرده که نتیجه آن تحقق ۱۰۰ درصدی هزینه‌های جاری است.
در چنین شرایطی دولت روحانی در ابتدای سال معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرده که کسری بودجه باعث تسویه نشدن آن و حتی افزایش تنخواه یا دیگر روش‌های تامین مالی تورم‌زا از منابع بانک مرکزی و بانک‌ها خواهد شد. اتفاقی که رکورد رشد سالیانه بیش از ۴۰ درصدی نقدینگی در سال گذشته را امسال نیز تداوم خواهد داد و واضح است که رشد بالای نقدینگی چگونه به تورمی حتی سنگین‌تر از ارقام فعلی منجر می‌شود. به این ترتیب دولت رئیسی در شروع کار با چالش سنگینی برای تراز کردن بودجه مواجه است.

بدنه‌ای برای اصلاح‌طلبان باقی نمانده است

یک روزنامه‌نگار و فعال اصلاح‌طلب معتقد است بخشی از بدنه اصلاح‌طلبان، جذب گروهک‌های برانداز شده‌اند.
احمد زیدآبادی به «مدارا» گفته است: پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان، دچار بحران شده است.
وی می‌افزاید: اصلاح‌طلبان باید همان برخوردی که با دولت آقای احمدی‌نژاد داشتند، با دولت آقای رئیسی نداشته باشند. به این صورت که اصلاح‌طلبان، دولت آقای رئیسی آن را به‌عنوان دشمن تلقی نکنند و اگر دولت آقای رئیسی، اقدام مثبتی انجام داد، حتی آن را تایید کنند و مقابله جویی نکنند. در این صورت، احتمال احیاء و بازگشت اصلاح‌طلبان وجود دارد
وی گفت: پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان، اعتماد خودش را نسبت به اصلاح‌طلبان از دست داده است. باید یک ارزیابی شود که آیا از آن پایگاه اجتماعی، چیزی برجای مانده یا نه. به هر حال، الان پایگاه اجتماعی قدیمی، به آن قوت و شدت برای اصلاح‌طلبان وجود ندارد.
این اظهارات در حالی است که برخی سران اصلاح‌طلبان حتی در حد وزیر و معاون وزیر، نماینده مجلس و دهه‌ها روزنامه‌نگار و فعال سیاسی منتسب به این طیف، در طول دو دهه گذشته پس از ارتکاب انواع خیانت‌ها، از کشور خارج شده و در خدمت محافل ضد انقلاب و رسانه‌های آن‌ها قرار گرفته‌اند.

********************

روزنامه وطن امروز**

اعلام آمادگی همه‌جانبه نیرو‌های مسلح برای همکاری با دولت جدید

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در پیامی به حجت‌الاسلام رئیسی آمادگی همه‌جانبه نیرو‌های مسلح را برای همکاری با دولت سیزدهم در عرصه‌های مختلف اعلام کرد. سردار سرلشکر محمد باقری در پیامی به مناسبت تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری، ضمن تبریک به سیدابراهیم رئیسی گفت: ضمن اعلام آمادگی همه‌جانبه نیرو‌های مسلح برای همکاری با دولت سیزدهم در عرصه‌های مختلف، دوام توفیق و سربلندی آن برادر عزیز و دولتمردان همراه در این مسؤولیت خطیر و تاریخی و همت و مجاهدت در صیانت از امنیت کشور، تقویت وحدت و عزت ملی، ارتقای ابهت نظام مقدس اسلامی و مأیوس ساختن دشمن، تحت عنایات خاصه حضرت ولیعصر (عج) و تبعیت از منویات و رهنمود‌های حکیمانه مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و بهره‌مندی از حمایت‌های ملت فهیم و آگاه و سایر قوا را از خداوند متعال مسالت می‌کنم.

***

واکنش ایران به حوادث کشتی‌ها در نزدیکی سواحل امارات:
کاملا مشکوک است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه اخبار منتشر شده درباره بروز حوادث امنیتی پی در پی برای کشتی‌ها در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان را کاملا مشکوک دانست و نسبت به هر گونه فضاسازی کاذب برای اغراض خاص سیاسی هشدار داد. سخنگوی وزارت امور خارجه در عین حال با تاکید مجدد بر سیاست جمهوری اسلامی ایران در برقراری و حفظ ثبات و امنیت در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان اظهار داشت: نیرو‌های دریایی ایران با اعلام کمک و امداد‌رسانی به کشتی‌های عبوری در منطقه، در صورت نیاز آمادگی ارائه خدمات پشتیبانی دریایی را دارند. خطیب‌زاده همچنین اضافه کرد: در صورت بروز مشکل در سامانه‌های ناوبری، جمهوری اسلامی ایران آماده کمک‌رسانی و بررسی موضوع از نزدیک است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری با کشور‌های منطقه در این زمینه اعلام کرد. گفتنی است روز گذشته حساب توئیتری کانفلیکت نیوز به نقل از مقامات مرکز عملیات تجارت دریایی انگلیس با تایید خبر وقوع حادثه برای کشتی «گلدن بریلینت» با پرچم سنگاپور اعلام کرد وزارت دفاع انگلیس به کشتی‌های در حال تردد هشدار داده است به منطقه مورد نظر نزدیک نشوند. همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد سکان هدایت دست‌کم ۴ کشتی در سواحل امارات متحده عربی از کنترل خارج شده است. به ادعای این خبرگزاری کشتی‌های مذکور ۴ نفتکش به نام‌های «کوئین ایماثا»، «گلدن بریلینت»، «جگ پوجا» و «ابس» هستند که در زمان‌های تقریبا یکسان هشدار داده‌اند هدایت کشتی از فرمان آن‌ها خارج است.
روزنامه دیلی اکسپرس هم به نقل از گروه نظامی انگلیسی عملیات‌های دریای تجاری، مدعی شد که یک کشتی نفتکش به نام «آسفالت پرینسس» با مالکیت آمریکایی در دهانه دریای عمان، نزدیک آب‌های ساحلی امارات متوقف شده است. با این حال تارنمای رصد بین‌المللی شناورها، مارین ترافیک، این کشتی را تحت پرچم پاناما معرفی کرده است. یک منبع امنیتی که نامش فاش نشده نیز به اسکای نیوز گفته است که این کشتی توسط یک گروه مسلح ۸ یا ۹ نفره توقیف شده است. این کشتی اخیرا با نام تجاری دیگری فعالیت می‌کرده است. خبرنگار روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز مدعی شده که پیش از توقیف نفتکش آسفالت پرینسس، یک نفتکش دیگر در همان حوالی به نام گلدن بریلینت، با مین دریایی برخورد کرده است.

***

ادامه رجز‌خوانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر ایران را به دست داشتن در حمله به کشتی متعلق به این رژیم متهم کرد. به گزارش تسنیم، «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر ادعای خود علیه ایران را تکرار کرد و گفت که تل‌آویو به رفتار‌های فردی خود در قبال این کشور ادامه خواهد داد. بنت دیروز سه‌شنبه مدعی شد که «کسی در هویت عامل حمله به نفتکش ما در دریای عرب شک نمی‌کند». او با متهم کردن ایران به دست داشتن در این حمله که تهران آن را قویا تکذیب کرده، مدعی شد: «ایران باید بداند که برهم زدن ثبات در خاورمیانه از تهران، دیگر تمام شده است». او بار دیگر مدعی شد که تل‌آویو با دیگر کشور‌ها برای پاسخ به حمله نفتکش تحرکاتی دارد، ولی این رژیم می‌داند که چگونه به تنهایی عمل کند. بنت مدعی شد: «گزینه‌های نامحدودی برای تحرک به صورت فردی برای پاسخ به ایران وجود دارد».

***

انتقاد سفیر ایران از اتهام‌زنی بدون سند انگلیس به ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس در گفتگو با روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» اتهام‌زنی اخیر انگلیس علیه جمهوری اسلامی درباره حادثه کشتی «مرسر استریت» را مورد انتقاد قرار داد و تأکید کرد تنش‌زایی به هیچ‌کس کمکی نمی‌کند. محسن بهاروند در این گفتگو تصریح کرد تصمیم لندن برای مقصر جلوه دادن جمهوری اسلامی ایران در حادثه اخیر برای نفتکش مرسر استریت در دریای عمان یک «واکنش نابهنگام» بود. وی در ادامه ضمن انتقاد از اتهام‌زنی انگلیس به ایران تصریح کرد این جنجال‌ها نباید به روابط میان ۲ کشور ایران و انگلیس لطمه بزند و گفتگو‌ها با انگلیس و دیگر کشور‌های امضاکننده برجام به منظور احیای توافق هسته‌ای ایران را از مسیر اصلی منحرف کند. دیپلمات ایرانی توضیح داد: ما درک می‌کنیم یکی از شهروندان انگلیس جان خود را از دست داده است و برای همه این یک اتفاق تأسف‌بار است، اما این به مفهوم آن نیست که شما می‌توانید خیلی فوری یک کشور را مقصر جلوه دهید. شما باید درباره این پرونده تحقیق کنید و باید شواهد داشته باشید. بهاروند با اشاره به این موارد تأکید کرد: ما به دنبال تنش‌زایی نیستیم؛ تنش زایی به هیچ‌کس کمکی نمی‌کند.

********************

روزنامه خراسان**

گران فروشی و کم فروشی نان در صدر تخلفات صنفی تیرماه

مهر - معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت تهران با بیان این که ۶۹ هزار بازرسی در تیر انجام شد، خاطر نشان کرد: بیشترین تخلف گران فروشی مربوط به نان و کم فروشی هم مربوط به وزن چانه نان بوده است. سعید محمدی پور اظهار کرد: در تیر امسال ۶۹ هزار و ۴۴۱ فقره بازرسی انجام و شش هزار و ۱۹۸ پرونده تخلف به ارزش ریالی ۱،۹۰۰ میلیارد ریال تنظیم و به مراجع ذی ربط ارجاع شده که بیشترین مورد تخلف مربوط به گران فروشی، کم فروشی، تقلب و صادر نکردن فاکتور معتبر بوده است.

ایرانی‌ها چند خانه جدید در ترکیه خریدند؟

ایسنا - رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید که با وجود تغییراتی که اقتصاد دنیا پس از شیوع کرونا تجربه کرده است، همچنان مسکن یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصاد ترکیه به شمار می‌رود. جلال ابراهیمی افزود: در میان کشور‌های خارجی، عراقی‌ها با خرید ۷۷۳ واحد خانه در ماه گذشته اصلی‌ترین مشتریان خارجی خانه در ترکیه بوده‌اند و ایران با ۶۸۳ واحد در رده بعدی قرار دارد. شهروندان روسیه، افغانستان و آلمان نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

سازمان حمایت: روغن موتور را به جای ۸۲ درصد ۴۱ درصد گران کردیم!

تسنیم - سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد درخواست تولیدکنندگان روغن افزایش ۷۲ تا ۸۲ درصدی قیمت‌ها بود که در نهایت با ۴۱ درصد موافقت کردیم. به گفته این سازمان، انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی ایران افزایش قیمت ۷۲ و ۸۷ درصدی را به ترتیب برای محصولات تولیدی بنزینی و دیزلی خواستار شده بود.

رکورد شکنی میانگین مصرف روزانه بنزین در تیر ماه

تسنیم – مدیر عامل شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اعلام کرد: با وجود اعمال محدودیت‌های کرونایی، میانگین مقدار مصرف بنزین در تیر امسال از ۱۰۷ میلیون لیتر فراتر رفت. ویس کرمی افزود: این در حالی است که سال گذشته مصرف بنزین به‌دلیل کاهش تردد‌ها به‌طور چشمگیری کاهش یافته بود.

********************

روزنامه ایران**

کاخ سفید: دیپلماسی بهترین راه مواجهه با ایران است

خبر اول اینکه، سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: دولت بایدن همچنان بر این باور است که پیشبرد مسیر دیپلماتیک بهترین راه مواجهه با ایران است. به‌گزارش ایسنا، جن ساکی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سؤالی درباره حمله به یک نفتکش اسرائیلی در نزدیکی عمان و ادعای مقامات صهیونیستی مبنی بر دست داشتن ایران در این حادثه گفت: اسرائیل یک دولت مستقل است و تصمیمات خود را اتخاذ خواهد کرد. بنابر گزارش وب سایت کاخ سفید، وی ادامه داد: در عین حال تمرکز واشنگتن روی گفتگو‌ها برای بازگرداندن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) باقی خواهد ماند. جن ساکی همچنین در اظهاراتی ضد ایرانی مدعی شد: دیدگاه ما این است که هرگونه تهدید از سوی ایران باوجود یک برنامه هسته‌ای نامحدود خطرناک‌تر خواهد بود. سخنگوی کاخ سفید افزود: به طور قطع، بازگشت به توافق هسته‌ای ما را در موقعیت بهتری برای رسیدگی به این تهدیدات قرار می‌دهد.

فضای مجازی اصلاح شود نه محدود

خبر دیگر اینکه، یک عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به مصوبه اخیر مجلس گفت که فضای مجازی باید اصلاح شود نه محدود. آیت‌الله مرتضی مقتدایی در گفتگو با جماران گفت: الآن از فضای مجازی استفاده‌های فراوان می‌شود و لذا نمی‌توانیم آن را کنار بزنیم، ولی باید اصلاح شود. وی افزود: حتماً باید رعایت حال مردم و تعطیل نشدن کار‌های مردم در دستور کار مسئولان قرار بگیرد. باید اصلاح کنند جلوی کار‌های حرامی را که در فضای مجازی انجام می‌شود، بگیرند. اما به نظر من ممنوع کردن فضای مجازی و کنار گذاشتن آن به مصلحت امروز کشور نیست. غلامرضا نوری، سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس هم، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به‌خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.

مشاجره لفظی بنت و نتانیاهو بر سر ایران

دست آخر اینکه، نخست‌وزیر فعلی و پیشین رژیم صهیونیستی در جلسه پارلمان این رژیم به مشاجره لفظی علیه یکدیگر درباره ایران پرداختند و هر یک دیگری را متهم کرد که اسرائیل را در برابر ایران آسیب‌پذیر‌تر و ضعیف‌تر کرده‌اند. به گزارش ایسنا، نفتالی بنت، به انتقاد از عملکرد بنیامین نتانیاهو، پرداخت و گفت که سیاست‌های شکست خورده او درقبال ایران، دولت جدید را مجبور کرده است تا در شرایط اقتصادی سخت کنونی متعاقب شیوع ویروس کرونا؛ بودجه نظامی را افزایش دهد. بنت مدعی شد: ایران بسرعت برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد. وی خطاب به نتانیاهو گفت:، اما این میراثی است که شما برای ما به جا گذاشته اید. نتانیاهو نیز در پاسخ گفت: بنت و یائیر لاپید (وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی) با این تعهد به امریکا که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران را به اطلاع واشنگتن خواهند رساند، بر سر توانایی‌های اسرائیل برای اقدام در برابر ایران سازش کرده‌اند. وی خطاب به نفتالی بنت ادامه داد: من هرگز چنین چیزی را نپذیرفتم. شما باعث شدید که اسرائیل تحت قیومیت امریکا دربیاید.

********************

روزنامه شرق**

عدم پشیمانی جریان صدراز تحریم انتخابات

ائتلاف سائرون به‌عنوان شاخه سیاسی جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، بار دیگر بر گزینه تحریم انتخابات پارلمانی آتی تأکید و بر امکان تعویق در برگزاری آن اشاره کرد. رامی السکینی، نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف سائرون، در‌این‌باره گفت: جریان صدر حتی پس از نشست روز گذشته رؤسای سه‌گانه و رهبران گروه‌های سیاسی از تصمیم خود برای تحریم انتخابات منصرف نشده است.

گردهمایی ترامپ در آلاباما

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، بناست در تاریخ ۲۱ آگوست در ایالت آلاباما گردهمایی برگزار کند. این گردهمایی به میزبانی حزب جمهوری‌خواه آلاباما برگزار می‌شود.

الحاق زیردریایی آلمانی به ناوگان مصر

ارتش مصر از تحویل زیر‌دریایی آلمانی S-۴۴ خبر داد که پرسنل مصری آن را از بندر «کیل» آلمان تا آب‌های سرزمینی مصر هدایت کردند. نیرو‌های مسلح مصر اعلام کردند الحاق زیردریایی S-۴۴ به ناوگان دریایی به تقویت توان رزمی نیروی دریایی و حفظ منافع اقتصادی مصر در دریای مدیترانه و سرخ و تأمین امنیت کانال سوئز کمک شایانی خواهد کرد.

رزمایش اسرائیل در مرز لبنان

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، اعلام کرد رزمایش نیرو‌های این رژیم برای بررسی میزان آمادگی و توانایی آن‌ها در مرز لبنان آغاز شد.

بانداژ سر کیم جونگ اون
در تازه‌ترین موج از گمانه‌زنی درباره وضعیت جسمانی رهبر کره‌شمالی، تصاویری از کیم جونگ اون منتشر شده که بانداژ یا چسب کوچکی را در پشت سر او نشان می‌دهد؛ اما خبرگزاری یونهاپ گزارش داد سرویس اطلاعات ملی کره‌جنوبی معتقد است هیچ نشانه غیر‌عادی‌ای درباره سلامت کیم وجود ندارد.

افزایش شمار اعدام‌ها در عربستان

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد مقامات عربستان کاملا آشکارا ظلم به مدافعان حقوق بشر و مخالفان را تشدید کرده و عملیات اعدام را در شش ماه اخیر افزایش داده‌اند.

رایزنی پادشاه اردن و رئیس پارلمان عراق

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در کاخ بسمان الزاهر از محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق استقبال کرد. ملک عبدالله و الحلبوسی در این دیدار همچنین درباره خروجی نشست سران سه کشور اردن، عراق و مصر در بغداد و راهکار‌های اجرائی‌سازی توافقات این نشست به علاوه تحولات منطقه‌ای و تلاش‌های دولت عراق برای مبارزه با تروریسم گفتگو کردند.

واکنش بریتانیا به تشکیل دولت میانمار

بریتانیا در پی به‌قدرت‌رسیدن «مین آنگ هلینگ»، حاکم نظامی میانمار، اعلام کرد این کشور باید توسط یک دولت منتخب دموکراتیک رهبری شود. وزیر خارجه بریتانیا در توییتر نوشت: «تصمیم ارتش برای تمدید وضعیت به‌اصطلاح فوق‌العاده در میانمار غیرموجه است و تلاشی آشکار برای تقویت قدرت غیردموکراتیک آن‌ها به شمار می‌رود».

رزمایش مشترک عربستان و آمریکا

عربستان و آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تمرین پدافند هوایی موشکی مشترک هستند که هدف آن «برقراری امنیت و ثبات در منطقه» از طریق شبیه‌سازی تهدیدات هوایی احتمالی است.

***********************************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات