صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۴۲۸۹
در گفت و گو با بصیرت مطرح شد:
موضوع تامین امنیت غذایی در حال حاضر را می توان در دسته استراتژیک ترین مسائل کشورها به لحاظ اهمیت آن جا دارد.
پایگاه بصیرت / گروه اقتصادی/ گفتگو با عبدالمجید شیخی

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد گفت: به هیچ وجه نباید مجوز تولید محصولات تراریخته داده شود. به این دلیل که به لحاظ کیفی امنیت غذایی کشور را به خطر می اندازد و باعث مرگ تدریجی یک نسل می شود.

به گزارش بصیرت، موضوع تامین امنیت غذایی در حال حاضر را می توان در دسته استراتژیک ترین مسائل کشورها به لحاظ اهمیت آن جا دارد. امروزه کشورهای مختلف سعی می کنند با عدم وابستگی هر چه بیشتر دربخش محصولات کشاورزی و مواد غذایی سایه هر گونه تهدیدی را از سر خود بردارند، از این منظر توسعه کشاورزی و تامین مواد غذایی سالم و ارزان برای جامعه یک اولویت به شمار می رود.

عبدالمجید شیخی اقتصاد دان، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس کشاورزی در این گفت و گو درباره راهکارهای تامین امنیت مواد غذایی توضیحاتی داده است.

یکی از موضوعات مهم در اقتصاد تامین مواد غذایی به دلیل اهمیت استراتژیک امنیت غذایی است، لذا کشورها برای عدم وابستگی به سایر کشورها در این موضوع بسیار تلاش می کنند تا وابستگی کمتری به تامین غذایی مردم خود داشته باشند و امنیت غذایی آنها تامین شده باشد. به نظر شما برای تحقق این موضوع مهم در بخش کشاورزی چه مسائلی باید در اولویت کاری قرار داده شود تا امنیت غذایی کشور تضمین شود؟
 
در صدر همه راه حل ها بحث سرمایه گذاری در زیر بناهای بخش کشاورزی موضوع بسیار مهمی است. مثلا در دیدار اخیر آقای رئیسی به استان ایلام بر این موضوع تاکید کردند که دولت باقیمانده اعتبار طرح 550 هزار هکتاری را حتما تامین می کند تا با راه اندازی و توسعه طرح امنیت غذایی در بخشی از کشور تامین شود. چرا که راه اندازی این طرح و طرح های مشابه قطعا موجب افزایش یک میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور می شود. بنابراین سرمایه گذاری در تامین و توسعه زیر ساخت های بخش کشاورزی برای تحقق این موضوع مهم بسیار حائز اهمیت است.
در بخش آب و تامین منابع آبی کشور با مشکلات عدیده ای مواجه است. دراین موضوع چه راهکاری برای تامین وامنیت غذایی کشور پیشنهاد می دهید؟
 
سرمایه گذاری در زیر بناهای آبخوان داری و آبخیزداری در توسعه بخش کشاورزی وتامین منابع آبی کشاورزی برای تامین امنیت غذایی کشور بسیار  مهم است.این روش می تواند مکمل پروژه های سد سازی کشور برای تامین منابع آبی مورد نیاز بخش کشاورزی باشد.

از این طریق سعی می شود با  استفاده از روش های سنتی ذخیره سازی آب از طریق آبخیز داری و آبخوان داری که طبق سیاست های کلی آب کشور انجام می شود، با ذخیره سازی اب در زیر لایه های زیمن در واقع تبخیر کاهش بیابد چرا که در واقع بین 10 تا 15 درصد منابع آبی کشور در پشت سدها براثر تبخیر از بین می رود. لذا با این روش می توانیم از تبخیر آب در پشت سدها به شدت جلوگیری کنیم و بخش قابل توجهی از منابع آبی مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین کنیم.

بی تردید تجهیز زمین های کشاورزی به  تجهیزات آبیاری نوین باعث صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی می شود به علاوه اینکه تولید می تواند همراه با انتقال فناوری به مزرعه افزایش بیابد و کشت و برداشت بیش از آنچه امروز داریم داشته باشیم. این موضوع علاوه بر تامین نیازهای داخلی حتی می تواند دست ما را برای صادرات محصولات به کشورهای همسایه نیز باز کند.
 
چه روش های دیگری برای توسعه بخش کشاورزی و امنیت غذایی در جهان متداول است؟
استفاده از روش های نوین برای مبارزه با آفات و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی، اقتباس الگوی ذخیره سازی و جدول تنظیم زمانی و مکانی عرضه محصولات اساسی به بازار بخصوص با استفاده از پروژه های ذخیره سازی متناسب همه ی محصولات، توجه به عمران و آبادی روستاها با زمینه ای که اخیرا پیدا شده که درطرح امنیت غذایی مجلس در یکی از مواد بدان تصریح شده که اجازه احداث شهرک های کشاورزی روستا محور داده می شود تمامی این موارد خود به خود می تواند همراه با انتقال برنامه ساخت مسکن روستایی باعث استقرار و تثبیت و رشد روستاها و کشاورزی و صنایع تبدیلی در روستاها شود و این مساله می تواند امنیت غذایی کشور را ارتقاء دهد.
 
علاوه بر توسعه کشت و زراعت برای ارتقای امنیت غذایی در بخش جلوگیری از تولیداتی که سلامت بشر و محیط زیست را تهدید می کند چه مسائلی مد نظر شماست که بای به کار گرفته شود؟
ممانعت از واردات و تولید تراریخته، ممانعت از صادرات، واردات و ذخیره سازی محصولات تراریخته یکی از موضوعات مهمی است که مسوولین باید نگاه بلند مدتی بدان داشته باشند. هر چند با تولیدات محصولات تراریخته ممکن است تولید بیشتری داشته باشیم اما اگر از دید سلامت جامعه و خسارت هایی که ازاین موضوع بر اقتصاد و اجتماع تحمیل می شود به موضوع نگاه کنیم درمی یابیم به هیچ وجه نباید مجوز تولید محصولات تراریخته داده شود. به این دلیل که به لحاظ کیفی امنیت غذایی کشور را به خطر می اندازد و باعث مرگ تدریجی یک نسل می شود.

 

 

ساحل عباسی 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات