صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۵۱۹۹
یکی از چالش های پیش رو برای تحقق رشد 10 درصدی اقتصاد دیجیتال، کمبود نیروی انسانی و متخصصان فناوری اطلاعات است که لازم است در این باره تدابیر ویژه ای اندیشیده شود.
پایگاه بصیرت / گروه فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصیرت «پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ یکی از برنامه های دولت سیزدهم در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات رسیدن به رشد 10 درصدی در اقتصاد فضای مجازی است. در این باره عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به همکاری بخش های مختلف برای تحقق رشد 10 درصدی اقتصاد دیجیتال می گوید: در دولت کارگروه ویژه‌ای در حوزه اقتصاد دیجیتال در حال تشکیل است که با حضور 4 نفر از وزرا و 2 نفر از معاونین رئیس‌جمهور مأموریت برطرف کردن مشکلات پیش روی این حوزه را در دستور کار دارد تا بتوانیم تا پایان این دولت سهم اقتصاد دیجیتال را در تولید ناخالص ملی به 10 درصد برسانیم.
توجه به اقتصاد دیجیتال از آنجا حائز اهمیت است که با شیوع کرونا کشورهای مختلف به خصوص کشورهای پیشرفته، رشد عجیب و غریبی در این باره داشته اند؛ در این باره ستار هاشمی معاون فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می گوید: بر اساس مطالعات انجام‌شده در سال‌های گذشته، پیش بینی می شد که تا سال 2025 حدود 24 درصد از سهم اقتصاد جهان مربوط به اقتصاد دیجیتال شود، اما گزارش های اخیر نشان می دهد که با همه گیری ویروس کرونا، رشد اقتصاد دیجیتال در جهان بیشتر از پیش بینی های گذشته افزایش‌یافته است و پیش-بینی های قبلی زودتر محقق شده است. ما هم باید دریابیم که در این حوزه در کجای جهان ایستادهایم و سهم ما از این افزایش به چه میزان است تا در زمینه اقتصاد دیجیتال دچار عقب ماندگی در دنیا نشویم.


کمبود نیروی انسانی متخصص؛ مهمترین چالش اقتصاد دیجیتال در آینده
یکی از چالش های پیش رو برای تحقق رشد 10 درصدی اقتصاد دیجیتال، کمبود نیروی انسانی و متخصصان فناوری اطلاعات است که لازم است در این باره تدابیر ویژه ای اندیشیده شود. در این باره ستار هاشمی معتقد است: تحول دیجیتال و فناوری های نوین سبب از بین رفتن میلیون ها شغل در جهان و جایگزینی ماشین به‌جای انسان، خصوصاً در مشاغل ساده و دارای فرایندهای تکراری می شود و در مقابل مشاغلی که تخصصی و نیاز به مهارت بالا هستند با افزایش تقاضا و کمبود نیرو در بازار کار مواجه خواهند شد.

از همین رو پیش بینی می شود که تا 10 سال آینده کمبود نیروی متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای پیشتاز دنیا در حوزه فناوری اطلاعات بیشتر احساس شود و این کشورها در صدد جذب متخصصان و نخبگان سایر کشورها ازجمله ایران باشند که در صورت عدم پیش بینی سازوکار مناسب برای بهره گیری مناسب از ظرفیت نخبگان داخلی و جذب نخبگان بین المللی، ممکن است در آینده نزدیک با مشکل کمبود نیروی نخبه و متخصص در بخش فناوری اطلاعات مواجه شویم که این موضوع توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور را با چالش جدی روبرو خواهد کرد.

مهاجرت 80 درصدی متخصصان فناوری اطلاعات به خارج کشور
نیاز به متخصصان فناوری اطلاعات برای دستیابی به رشد 10 درصدی در اقتصاد دیجیتال در حالی است که متخصصان زیادی در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات به دلایل مختلف به خارج کشور مهاجرت کرده و یا در حال مهاجرت می باشند؛ در این باره بهزاد اکبری عضو هیئت مدیره شرکت زیرساخت ایران با تأکید بر موقعیت ایران در سهم از اقتصاد دیجیتال منطقه می گوید: جایگاه فعلی با توجه به سطح تحصیلات، موقعیت منطقه‌ای و جمعیت، در شان ایران نیست و با توجه به پتانسیل فنی و نیرویی انسانی می‌توانیم سهم بیشتری از اقتصاد دیجیتال منطقه داشته باشیم.

ایران با تربیت نیروی متخصص به رشد جایگاه سایر کشورها در اقتصاد دیجیتال کمک زیادی کرده است. ایران سالیانه دانشجوی زیادی در حوزه کامپیوتر و IT دارد ولی سالانه 80 درصد دانشجویان دانشگاه‌های برتر از کشور خارج می‌شوند و تا زمانی که دیدگاه تدافعی را به نگاه فرصت‌طلبانه و استفاده از پتانسیل‌ها تغییر ندهیم این مسئله را خواهیم داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات