صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۴  ، 
شناسه خبر : ۳۳۵۶۷۸

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با اشاره به افزایش قابلیت تهاجمی نیروهای مسلح یمن نوشت که یمنی‌ها در حال حاضر می‌توانند به اهدافی در فاصله 1600 کیلومتری حمله کنند.
تحقیقات اولیه‌ای که امارات متحده عربی انجام داده، اظهارات دوشنبه شب مقام‌های یمن را تایید می‌کند که طی آن اعلام شده بود اهدافی در داخل ابوظبی با استفاده از پهپادها، موشک‌های کروه و موشک‌های بالستیک هدف قرار گرفته شده‌اند.
به گزارش روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال»، نیروهای مسلح یمن با استفاده از سلاح‌های ترکیبی اهدافی را نیز در عمق خاک سعودی‌ها هدف قرار داده‌اند اگر چه مقام‌های سعودی مدعی شده‌اند که ۹ پهپادی که توسط آنها به سوی اهدافی در داخل عربستان سعودی در حال پرواز بوده را سرنگون کرده‌اند.
این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: «حوثی‌ها طی سال‌های اخیر قابلیت خود برای حمله به اهدافی تا ۱۰۰۰ مایل (۱۶۰۰ کیلومتر) را با دقت حدودی بهبود بخشیده‌اند».
وال استریت ژورنال اضافه کرد: «زمانی که حوثی‌ها کنترل صنعا، پایتخت یمن را در سال ۲۰۱۴ در دست گرفتند، قابلیت‌های نظامی متعارفی نظیر تسلیحات سبک، راک انداز و خمپاره انداز داشتند».
«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز (سه شنبه) درباره نوع موشک‌ها و پهپادهایی که در عملیات دیروز علیه ابوظبی به کار گرفته شد، توضیحاتی داد.
وی در پیامی در توییتر نوشت: «موشک‌هایی که در عملیات "اعصار الیمن" (طوفان یمن) به کار گرفته شد موشک‌های بالدار از نوع قدس ۲ هستند؛ پالایشگاه نفت در منطقه "المصفح" و فرودگاه ابوظبی با چهار موشک از این نوع هدف گرفته شدند».
سریع افزود: یک موشک بالستیک از نوع "ذوالفقار" نیز فرودگاه دبی را هدف گرفت. اما پهپادهای "صماد ۳" نیز تعدادی از اهداف مهم و حساس را هدف گرفتند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن دوشنبه شب (دیروز) تأیید کرد، فرودگاه‌های دبی و ابوظبی با پنج موشک بالستیک و بالدار و چند پهپاد مورد هدف قرار گرفت.
منطقه صنعتی المصفح که هدف گرفته شده در جنوب غرب ابوظبی است و از مهمترین مناطق اقتصادی در امارات عربی متحده به شمار می‌رود. بسیاری از شرکت‌های صنعتی و خودروسازی بعلاوه قدیمی‌ترین بندر امارات در این منطقه قرار دارد و این منطقه شامل املاک تجاری و مسکونی بسیاری است.
«محمد ناصر البخیتی» یکی از رهبران جنبش انصارالله یمن تأکید کرد که هر گونه تنشی که از سوی امارات صورت گیرد، به سود این کشور نخواهد بود.
البخیتی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که اگر تجاوزات امارات به یمن ادامه پیدا کند، نیروهای یمنی، مراکز مهم از جمله سازه‌های نفتی و فرودگاههای این کشور را هدف قرار خواهند داد.
«مهدی المشاط» فرمانده کل نیروهای مسلح یمن هم ضمن تبریک عملیات نیروهای این کشور در عمق امارات، تصریح کرد: «اگر این تجاوز و سریال جنایات آن و تلاش برای اشغال این کشور (یمن) ادامه یابد، این مسئله در آینده، خطرات واقعی برای اقتصاد و سرمایه‌گذاری در امارات به همراه دارد».
اتحادیه اروپا نیز روز گذشته در واکنش به حمله تنبیهی جنبش انصارالله یمن به تاسیسات ابوظبی بدون اشاره به جنایت ائتلاف متجاوز سعودی در یمن و کشتار هزاران انسان در این کشور گفت که «حملات علیه زیرساخت‌های غیرنظامی غیر قابل قبول است».
اتحادیه اروپا در بیانیه خود گفت که این حمله خطر تشدید بیشتر بحران یمن و تلاش‌های در حال انجام برای پایان جنگ در این کشور را تضعیف می‌کند.
این اتحادیه تاکید کرد: «برای درگیری در یمن، فقط راه‌حل سیاسی می‌تواند وجود داشته باشد و اتحادیه اروپا خواستار خودداری از تشدید تنش‌ها است».

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات