صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲  ، 
شناسه خبر : ۳۳۷۳۵۷
این روز ها زمزمه حذف ارز ترجیحی باعث شده است که عده ای با این بهانه، ناامیدی را در جامعه تزریق کند.
پایگاه بصیرت / گروه اقتصادی/ صابر محمدی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصیرت، این روز ها زمزمه حذف ارز ترجیحی باعث شده است که عده ای با این بهانه، ناامیدی را در جامعه تزریق کند. رانتی که در اثر ارز ترجیحی بوجود آمده است، حذف آن توسط دولت رئیسی خود بخود باعث ایجاد سر و صدا خواهد شود. برخی از کارشناسان معتقدند که علی رغم اختصاص ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، شاهد افزایش بعضا 200 درصدی این کالاها بودیم. در واقع پول بیت الملل هزینه شد تا قیم ها ثابت بماند ولی نه تنها چنین نشد بلکه با هزینه بیت المال قیمت ها افزایش یافت. حال با حذف ارز ترجیحی و اختصاص مبلغ آن بعنوان یارانه، رانت و ناکارآمدی ارز ترجیحی جمع خواهد شد. 

رانت پنهان|‌ چهار اثر زیان‌بار ارز ترجیحی بر اقتصاد کشور/‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی‌  شبکه فساد ایجاد کرد | خبرگزاری فارس

 ارز ترجیحی چرا مطرح شد

بروز جهش ارزی در اواخر سال ۱۳۹۶ و افزایش قیمتها در طی سالهای ۱۳۹۷تا ۱۳۹۹، موجب شد تا دولت وقت به منظور حمایت از اقشار ضعیف و متوسط جامعه در تأمین نیازهای اساسی، سیاست تخصیص ارز ترجیحی۴۲۰۰ تومانی را برای واردات کالاهای اساسی به ویژه اقلام غذایی(از قبیل گندم، جو، برنج، گوشت قرمز و سفید، روغن نباتی، تخم مرغ و غیره) در نظر بگیرد.

اهداف اصلی تعیین ارز ترجیحی
هدف اصلی این سیاست کنترل نوسانات بازار داخلی و جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی نسبت به سایر کالاها و جلوگیری از افزایش نرخ تورم کشور و همچنین جبران رفاه ازدست رفته بخشی از جامعه بود. با این رویکرد دولت سیاست اختصاص ارز با نرخ ترجیحی از مردادماه ۱۳۹۷  را با تعیین ۲۵ قلم کالا به عنوان کالاهای اساسی در نظر گرفت که از همان ابتدا با مخالفت های کارشناسی مراجع متعدد روبرو بود. با این حال این سیاست تا سال ۹۹ هم اجرا شد. هرچند برخی گروه های کالایی مانند گوشت قرمز، کره و برخی حبوبات از فهرست کالاهای مشمول دریافت ارز ترجیحی حذف شدند، اما با وجود هزینه های بالایی که اجرای این سیاست در پی داشت، تخصیص ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان متوقف نشده و سیاستهای حمایتی هدفمندتری جایگزین آن شد. به گونه ای که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ در حدود ۱۰ و نیم میلیارد دلار ارز برای اختصاص به کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی پیش بینی شد.

ارز ترجیحی در سال بعد وجود ندارد | اقتصاد آنلاین

رابطه ارز ترجیحی با رانت
در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: اختصاص ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان به ازای هر دلار، از ابتدای سال ۱۳۹۷  هزینه های بسیاری برای کشور در برداشته است. نرخ ارز دو تا سه برابری سامانه های"سنا" و "نیما" نسبت به نرخ ارز ترجیحی باعث شده است تا دستیابی به ارز ترجیحی و واردات بر اساس این نرخ، سودآوری بسیاری دربرداشته باشد.  درآمدهای ارزی دولت از محل صادرات نفت و گاز در هشت ماهه نخست سال، تقریباً در حدود نصف ارز اختصاص داده شده به واردات کالاهای اساسی بوده و همین امر نشان می دهد که بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی در دسترس کشور، در خدمت واردات کالاهای اساسی بوده است. تأمین این منابع از یک طرف منجر به افزایش بدهی ریالی دولت به بانک مرکزی است که به دلیل تأمین ارز به نرخ نیما توسط بانک مرکزی و عرضه آن به واردکننده کالاهای اساسی به وجود آمده و از طرف دیگر منجر به افزایش تقاضای واردات کالاهای اساسی می شود.

بازار ارز در مسیر ریزش/ چرا احتمال تعدیل نرخ ارز قوی تر شده است؟- اخبار  اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim

بنابر این گزارش، رانت قابل توجه توزیع شده بین واردکنندگان کالاهای اساسی و فساد ایجاد شده در این فرایند، قابل اغماض نیست. درحالی که مصرف همه گروه های کالاهای اساسی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته و احتمالاً با افزایش قیمت آنها، در سال های بعد هم این کاهش ادامه داشته باشد، اما واردات کالاهای اساسی روند رو به رشدی دارد. میزان رشد واردات برخی از این کالاها هم تا زمانی که مشمول دریافت ارز ترجیحی می شوند در کنار کاهش واردات آنها پس از خروج از شمول دریافت ارز ترجیحی، شاهد روشنی است که دلالت بر توزیع رانت قابل توجه ناشی از واردات این کالاها با نرخ ارز ترجیحی دارد.
همچنین در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: صدمه وارد شده به تولیدکنندگان داخلی کالاهای اساسی نیز، از دیگر پیامدهای واردات این کالاها با ارز ترجیحی است. هزینه های تحمیل شده به کشور از محل تأمین این نوع ارز برای واردات کالاهای اساسی به حدی است که بازنگری در این سیاست را ضرورتی اجتناب ناپذیر می کند.

اپیزود آخر دلار 4200؟
هرچند تخصیص ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی از منظر دیگر موجب افزایش دسترسی دهک های درآمدی پایین جامعه به کالاهای اساسی است و این استدلال می تواند تا حدودی درست و قابل قبول باشد، اما نکته بسیار مهمی که در این استدلال مغفول است، وضعیت درآمدهای ارزی و به طور کلی اقتصاد کشور در شرایط فعلی و به خصوص سال های آتی است. اقتصاد ایران بین سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ با شوک ارزی ناشی از انباشت نقدینگی قبلی در کنار تحریمها مواجه بود که باعث افزایش شدید شاخص قیمت مصرف کننده هم شد. باید در نظر داشت که درآمدهای دولت به شدت محدود شده و کاهش درآمدهای ارزی به همراه عدم رشد تولید ناخالص داخلی، درآمدهای داخلی و خارجی دولت را کاهش داده و در نتیجه بودجه با کسری قابل توجهی روبرو است.

لذا این گونه به نظر می رسدکه  کسری بودجه اصلی ترین عامل فزاینده «پایه پولی» و درنتیجه تورم در آینده می شود که تأثیر آن بر گروه های آسیب پذیر به مراتب بیشتر از افزایش قیمت کالاهای اساسی است. در اقتصاد تورمی، قیمت دارایی گروه های بالای درآمدی افزایش می یابد و این درحالی است که گروه های پایین روز به روز با افزایش هزینه ها مواجه هستند.

هشدار اقتصاددانان نسبت به رانت سنگین دلار 4200 تومانی

نتیجه گیری

رانت آور بودن ارز 4200 در کنار عدم تاثیر گذاری آن بر معیشت مردم بخصوص در حوزه کالاهای اساسی، باعث شد دولت سیزدهم با نظر کارشناسان اقتصادی تصمیم به حذف ارز ترجیحی بکنند. در این میان با توجه به اثر مستقیم آن بر معیشت مردم، عده ای بادر تلاش هستند القاسازی شرایط بد اقتصادی بعد از حذف ارز ترجیحی مردم را نسبت به آینده کشور ناامید سازند. اما واقعیت این است همین افرادی که امروز مردم را ناامید می کنند، در تورم بالای 200 درصدی برخی از اقلام کالای اساسی سکوت کرده اند و سیاست غیر اصولی ارز ترجیحی را تایید کردند. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات