صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۵  ، 
شناسه خبر : ۳۳۹۳۰۲
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران به همکاری جدید مسکو-آنکارا درباره «اس-۴۰۰» هشدار داد و به جهان گفت از مسکو دوری کنید.
واکنش آمریکا به همکاری نظامی ترکیه و روسیه؛ از مسکو دوری کنید

 دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برخلاف برخی گزارش‌ها، حاضر نشد برای ترکیه که قرار است دومین محموله سامانه پدافند هوایی «اس-۴۰۰» روسیه را دریافت کند، اقدامات تنبیهی بیشتری تعریف کند.

بر اساس این گزارش، ترکیه در ابتدا، در سال ۲۰۱۷، علی‌رغم هشدارهای جدی آمریکا، سامانه اس-۴۰۰ از روسیه خریداری کرد و روابط خود را با ایالات متحده وارد یک بحران کرد و در نتیجه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ترکیه را از برنامه جنگنده آمریکایی «اف-۳۵» اخراج کرد. سپس سازمان صنعت دفاعی، آنکارا و رهبران این کشور را تحریم کرد و واشنگتن نگران بود که سامانه راداری قدرتمند اس-۴۰۰ روسیه به مسکو اجازه جاسوسی از جنگنده پیشرفته آمریکایی اف-۳۵ را می‌دهد.

اما این بار، واکنش روز سه‌شنبه آمریکا تقریباً سکوت بود و «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری، از ترکیه خواست که تعامل بیشتری با بخش دفاعی روسیه نداشته باشد.

وی در این خصوص گفت: «نکته این است که ما به طور مداوم از سراسر جهان می‌خواهیم که توقف جنگ وحشیانه و غیرقابل توجیه روسیه علیه اوکراین بسیار حیاتی است و بیش‌تر از هر زمان دیگری واجب است که از تعامل با بخش دفاعی روسیه خودداری کنیم».

پرایس ادامه داد: «ما باید منتظر بمانیم ببینیم چه می‌شود اما از هرگونه تحولی در این خصوص آگاهی نداریم». وی حاضر نشد بگوید که آیا خرید جدید اس-۴۰۰ از سوی ترکیه موجب می‌شود دولت بایدن در طرح خود برای فروش جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکا به این کشور تجدیدنظر می‌کند یا خیر.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات