سیاسی >>  سیاسی >> نبض سیاست
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۰۹۲۲
گناه ناکامی را گردن نظارت استصوابی نیندازند، ردصلاحیت‌ها مثل انتخابات قبل بود.وی گفت:خاتمی حتی رهبر طیف اصلاح طلبان اطراف خودش هم نیست،مردم که مقلد محض خاتمی نیستند.رضوی فقیه گفت:اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۴ هم نمی‌توانند خودشان را بازسازی کنند.

سایت نامه نیوز وابسته به اصلاح طلبان در تحلیلی از علت شکست آنها در انتخابات نوشته است:شکست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را باید سومین شکست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دانست. شکست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را باید سومین شکست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دانست. این شورا در سال 94 طی ائتلاف با اعتدالگرا لیست امید را ارائه کرد و سبب شد که تمام انرژی اصلاح طلبان در مجلس دهم صرفا توضیح دادن در مورد تعداد حقیقی و توان تشکلیلاتی‌ فراکسیون امید شود. در انتخابات شورای شهر نیز شورای عالی سیاست‌گذاری ناموفق بود و انتقادات بسیاری را به جان خرید. آنجا که نظارت استصوابی در کار نبود هم چهره‌های سرشناس بیرون از لیست مانده و لیستی با حضور امثال بهاره آروین به مردم ارائه شد! محصول این دو انتخابات محبوبیت و مقبولیت اصلاح طلبان را در جامعه چنان زیر سوال برد که شورای عالی اصلاح طلبان دریافت در دوم اسفند 98 توان لیست دادن ندارد. شاید بهانه اصلاح طلبان رد صلاحیت نیروهایشان باشد اما خوب می‌دانند که ریزش سرمایه اجتماعی تیری است که بر قلبشان خورده و اگر یک لشکر پر ژنرال داشتند هم نمی‌توانستند لیست دهند، امید به رای آوری آن داشته باشند.

بسیاری از اصلاح طلبان محمدرضا عارف و ناکارآمدی او در کسوت رئیس شورا را عامل این وضعیت می‌دانند اما در ارائه راهکار اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی همچون کارگزارانی‌ها به دنبال کنار گذاشتن عارف هستند اما گروه دیگری اساسا شورای عالی اصلاح طلبان را موثر نمی‌دانند و به دنبال تغییرات اساسی تر هستند.

در همین حال عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب و مشاور خاتمی نیز گفته است:انشعاب احزاب اصلاح طلب را ناگزیر دانست و تاکید کرد که انتخابات دوم اسفند فرصتی طلایی برای انحلال شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان است. شورای که نحوه شکل گیری آن از بدنه احزاب و اصلاحات شروع شود و موقعیت انتصابی آن کمتر از ماهیت انتخاباتی باشد اما من از این مساله گذشته و معتقدم که شرایط کشور به گونه‌ای است که احزاب اصلاح طلب برای حفظ هویت خودشان دیگر نمی‌توانند ائتلاف فراگیر داشته باشند. چون بحث ، فقط بحث انتخابات نیست. احزاب اصلاح طلب مثل توسعه ملی و اتحاد باید در ارتباط با حادثه آبان و هواپیمای اوکراین موضع گیری کنند که البته این‌ها کردند. اما حزب اسلامی کار یا مردم سالاری یا انجمن اسلامی معلمان ماهیتا احزابی نیستند که در نقاط عطف تحرکات سیاسی و اجتماعی موضع گیری کنند. بنابراین حرف اصلی من این است که ما منطقا و عملا نمی‌توانیم شورایی را شکل دهیم که هم احزاب اتحاد ملت و توسعه ملی در آن باشند و هم حزب اسلامی کار و مردم سالاری. با این حال یکی دیگر از اصلاح طلبان نیز جواب او را داده و گفته است:مهمترین دلیل شکست اصلاح طلبان عمکلرد ضعیفشان در دولت و مجلس بوده.رضوی فقیه از نیروهای جبهه مشارکت گفته است:گناه ناکامی را گردن نظارت استصوابی نیندازند، ردصلاحیت‌ها مثل انتخابات قبل بود.وی گفت:خاتمی حتی رهبر طیف اصلاح طلبان اطراف خودش هم نیست،مردم که مقلد محض خاتمی نیستند.رضوی فقیه گفت:اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۴ هم نمی‌توانند خودشان را بازسازی کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات