صفحه نخست >>  عمومی >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۲۰۲۳
به مناسب سالروز تأسیس سپاه پاسداران؛
رهبر انقلاب: من سپاه را همواره به‌عنوان نور چشم و عضو اصلی انقلاب و نهادی که از خود این سرزمین روییده و هسته‌ی آن در سرزمین انقلاب شکل گرفته و از جای دیگر در این سرزمین غرس نشده است و ذره‌ذره‌ی وجودش با ذره‌ذره‌ی سرزمین انقلاب خویشاوندی دارد، می‌شناخته‌ام و راجع به او قضاوت کرده‌ام و نسبت به آن محبت ورزیده‌ام.
پایگاه بصیرت / کامران پورعباس

تولد مکتبی زمینه‌ساز پیشرفت و تعالی بی‌نظیر سپاه

دوم اردیبهشت‌ماه، یادآور تدبیر حکیمانه خمینی کبیر برای تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. امام خمینی در چنین روزی در فرمانی تاریخی دستور تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به شورای انقلاب اسلامی اعلام نمودند. اگرچه آغاز فعالیت و شکل‌گیری این نهاد انقلابی به همان روز‌های پیروزی انقلاب بازمی‌گردد که نیرو‌های ارزشی به‌صورت خودجوش، با محوریت مساجد، پرچم‌دار برقراری نظم و امنیت در کشور گردیدند؛ این نیرو‌های مخلص و جان‌برکف با این دستور حضرت امام در قالب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سازمان‌دهی و تثبیت گردیدند.


تولد سپاه در یکی از حساس‌ترین و غامض‌ترین شرایط تاریخ
رهبر انقلاب در مورد شرایط متولد شدن سپاه و رموز تعالی آن در این شرایط می‌فرماید:
«سپاه پاسداران در یکی از حساس‌ترین و پیچیده و غامض‌ترین شرایط تاریخ این کشور متولد شد.... سرمایه‌ی سپاه در آن روز‌های آغازین، جز ایمان و انگیزه و شور انقلابی، چیز دیگری نبود.... به برکت همان شور انقلابی، همه‌ی عناصر لازمِ دیگر به دست آمد.» ۱۳۹۰/۰۳/۱۰


سرگذشت درس‌آموز و الهام‌بخش سپاه
معظم‌له در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه در ۲۴ شهریور ۱۳۷۸ بر این حقیقت مهم تأکید نمودند:
«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دفاع از انقلاب، تمامیت انقلاب و هدف‌های انقلاب و برای مقابله با دشمنان انقلاب به وجود آمده است.»
ایشان در این دیدار، سرگذشت درس‌آموز و الهام‌بخش سپاه از زمان تشکیل را چنین بازگو می‌نمایند:
«سرگذشت سپاه، یک سرگذشت درس‌آموز و قابل تأمّل و قابل بهره‌برداری برای نسل‌های متعاقب ما - هم امروز و هم در آینده - است. این‌که مجموعه‌ای با الهام از تکلیف الهی و احساس وظیفه و شناخت نیاز زمان به‌وجود آید، رشد کند و عناصر مورد نیاز خود را از مجموعه جوانان و عناصر مؤمن جامعه جذب کند و به برگ و بار برسد و وظایف خود را در حساس‌ترین موقعیت‌ها به‌نحوی‌که برای اغلب ناظران - چه در داخل و چه در سطح جهان - حیرت‌انگیز است، صورت دهد و در خطّ مستقیمی که برای خود ترسیم کرده است، با استقامت، با دقّت، آگاهانه، با حزم و حذر حرکت کند؛ جوانان مثل پیران جهان‌دیده، در مواردی فکر کنند و عمل کنند و تصمیم بگیرند و جوانانه اقدام کنند - این‌ها حوادثی است که اتّفاق افتاده است - همه این‌ها درخور تأمّل و دقّت است.» ۱۳۷۸/۰۶/۲۴


تعالی و پیشرفت به برکت حفظ هویت اصلی سپاه
رهبر انقلاب سال گذشته در دیدار مجمع عالی فرماندهان سپاه فرمود:
«در بین پدیده‌های گوناگون بر‌آمده‌ی از انقلاب اسلامی که کم هم نیست، سپاه یک خصوصیتی دارد. سپاه جزو نهاد‌ها و پدیده‌های برآمده‌ی از انقلاب اسلامی است؛ خصوصیّاتی در آن هست که در سایر برکات ناشی از انقلاب این خصوصیّات را انسان کمتر مشاهده می‌کند. اولاً ولادت سپاه در بحبوحه‌ی حوادث و هیجان‌های بزرگ انقلاب بود؛ بعد رشد و حرکت سپاه و بلوغ سپاه در تلاطم عظیم حوادث دفاع مقدّس [واقع]شد؛ در طول این هشت سال دفاع مقدّس، سپاه رشد کرد؛ مثل نوجوانی که به مرحله‌ی جوانی و بلوغ و دلاوری می‌رسد.... [بعد از دوران جنگ]سپاه دچار فرسودگی نشد، دچار انحطاط نشد؛ عناصر اساسیِ هویت خودش را حفظ کرد و به سمت تعالی حرکت کرد.... سپاه، هم در زمینه‌ِی سخت‌افزار، هم در زمینه‌ی نرم‌افزار، در وادی تعالی و پیشرفت، در جاده‌ی تعالی و پیشرفت کاملاً جلو رفته و امتحان خوبی پس داده؛ اعتقاد بنده این است که اوج گرفته و همین هم موجب شده است که آمریکا و دستگاه استکبار و آدم‌های بدِ دنیا، با سپاه خیلی بد بشوند.» ۱۳۹۸/۰۷/۱۰

مبنای تشکیل سپاه زمینه‌ساز تعالی و پیشرفت بی‌نظیر آن
تفکر در این رهنمود‌ها ما را به این نتیجه می‌رساند که تعالی بی‌نظیر و پیشرفت و اقتدار حیرت‌انگیزی که امروز سپاه پاسداران از آن برخوردار است، مرهون هوشمندی و دوراندیشیِ الهی و بی‌مثالِ بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در تشکیل سپاه بر مبنای هدف‌گذاری و سرمایه‌های اسلامی و انقلابیِ عمیق و نابی است که از ابتدای تشکیل در بطن این نهاد مبارک نهاده شد و روزبه‌روز نیز از این نظر غنی‌تر و پربارتر گردید.


سپاه پاسداران، فرزند انقلاب و سپاهی حسینی
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرزند انقلاب اسلامی، پاسدار انقلاب و مظهر اقتدار انقلاب است.
سپاه دشمن‌شکن و ابرقدرت برانداز و دلاورترین و مخلص‌ترین پاسدارِ انقلاب و نظام اسلامی و دستاورد‌های آن است.
سپاه پاسداران سپاهی است حسینی که افتخارش این است که سالروز میلاد امام حسین (ع) روز پاسدار نام‌گذاری گردیده است و شعار مقدسش «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه» است.
سپاه یار و همراه همیشگی و قرینِ شجرۀ طیبۀ بسیج مستضعفین است. همان بسیجی که لشکر مخلص خداست. همان بسیجی که امام، رهبری، سید حسن نصرالله، ملت ایران، آزادمردان جهان و مبارزان ضد استکباری، افتخارشان بسیجی بودن است.
آسمان بیکران سپاه ستاره‌باران و نورباران است، آن‌هم ستاره‌هایی که می‌شود با آن‌ها راه را پیدا کرد. سپاه محل عروج و پلۀ پروازِ شهدای والامقام و اعلامرتبه‌ای همچون سید محمدعلی جهان‌آرا، محمدابراهیم همت، احمد کاظمی، حسن تهرانی مقدم، محسن حججی، محمدعلی الله‌دادی، حسین همدانی، سردار بزرگ و پرافتخار اسلام حاج قاسم سلیمانی و شهدای گران‌قدر دیگر است.

تولد مکتبی زمینه‌ساز پیشرفت و تعالی بی‌نظیر سپاه
سپاه دشمن‌شکن، استکبارستیز و ابرقدرت برانداز است و این حقیقتی است که عمق آن را دشمنان قسم‌خورده انقلاب، مستکبران جهان و ایادی‌شان در فلسطین، لبنان، عراق، سوریه، خلیج‌فارس، تنگه هرمز، پایگاه عین‌الاسد و ... با تمام وجود درک کرده‌اند.


اگر سپاه نبود، کشور هم نبود
سپاه همان نیروی مقدسی است که یادگار‌های عظیم و جاویدانی از بنیان‌گذار انقلاب اسلامی، خمینی کبیر به همراه دارد: «اى کاش من هم یک پاسدار بودم»، «من از سپاه راضی هستم و به‌هیچ‌وجه نظرم بر‌نمی‌گردد»، «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود» و «من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‌دارم، چشم من به شماست».


نور چشم و عضو اصلی انقلاب
سپاه تاکنون از رهبر و مقتدایش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز تأییدات و تقدیر‌های فوق‌العاده درخشان و رفیعی دریافت نموده است.
امام خامنه‌ای در نخستین روز‌های رهبری‌شان در مراسم بیعت فرماندهان سپاه، اعتقاد قلبی‌شان در مورد سپاه را با عظیم‌ترین تعابیر ابراز نمودند:
«ما سپاه را با همان چشمی نگاه می‌کنیم که امام عزیزمان نگاه می‌کرد: به‌عنوان بازوی قدرتمند نظام و به‌عنوان گام استوار در مقابله با دشمنان انقلاب اسلامی. ما شما را به معنای حقیقی کلمه، پاسدار انقلاب اسلامی می‌دانیم؛ همیشه هم این‌گونه بوده است و من هم این‌طور فکر می‌کنم....
من سپاه را همواره به‌عنوان نور چشم و عضو اصلی انقلاب و نهادی که از خود این سرزمین روییده و هسته‌ی آن در سرزمین انقلاب شکل گرفته و از جای دیگر در این سرزمین غرس نشده است و ذره‌ذره‌ی وجودش با ذره‌ذره‌ی سرزمین انقلاب خویشاوندی دارد، می‌شناخته‌ام و راجع به او قضاوت کرده‌ام و نسبت به آن محبت ورزیده‌ام.» ۱۳۶۸/۰۳/۱۷
رهبر انقلاب سپاه را مولود انقلاب و نهادی انقلابی و جهادی و مردمی معرفی نموده‌اند.
ایشان همچنین تصریح فرموده‌اند:
«سپاه پاسداران امروز بحمدالله فهرست بلندی از افتخارات و تجارب و نوآوری نظامی و فنی و نیز مجموعه‌ای از نیرو‌های مخلص و متعهد و کارآمد و حزب‌اللهی را در اختیار دارد.» ۱۹/۰۶/۱۳۷۶

تولد مکتبی زمینه‌ساز پیشرفت و تعالی بی‌نظیر سپاه
ولایت‌مندی عمیق و گوش به فرمانِ ولایت‌فقیه بودن
یکی از مهم‌ترین دلایل ترقی و تعالیِ بی‌نظیر سپاه پاسداران ولایت‌مندیِ عمیق، گوش به فرمان ولایت‌فقیه بودن و نصب‌العین قرار دادنِ منویات فرماندهی معظم کل قوا است؛ به‌گونه‌ای که حکایت مطیع بودن سپاه در این عرصه مصداق این عبارت معروف است که:
«از تو به یک اشارت، از ما به سر دویدن».
در خاتمه گزیده‌ای از انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی از سپاهیان اسلام که در حکم‌های فرماندهی سپاه و در دیدارِ مجمع عالی فرماندهان سپاه در سال گذشته تبیین گردیده است، ذکر می‌نماییم:


- شتاب و استمرار بخشیدنِ به روند رشد و بالندگی معنوی، سامان تشکیلاتی، تقویت رزمی، قانونمندی و انضباط و ابتکار و نوآوری
- مورد توجه مضاعف قرار دادنِ بخش بسیار مهم بسیج
- هماهنگی کامل میان نیرو‌های پنج‌گانه‌ی سپاه و همکاری برادرانه با ارتش جمهوری اسلامی ایران
- تداومِ روابط منطقی با ستاد کل نیرو‌های مسلح و وزارت دفاع
- پیشرفت شایسته از جنبه‌های نظامی، اخلاقی، معنوی و پشتیبانی‌های مادی
- پیشرفت روزافزون و تحول آمیز سپاه در همه‌ی ابعاد
- ارتقاء توانمندی‌های همه‌جانبه و آمادگی در همه بخش‌ها
- تقویت گوهر درونی سپاه یعنی تقوا و بصیرت
- گسترش مدیریت‌های برخوردار از بنیه‌ی معنوی و توانایی‌های کارشناسی
- اعتلای فرهنگی
- به‌هیچ‌وجه نگذارید سپاه پیر و محافظه‌کار بشود (روزبه‌روز باید بهتر بشوید؛ در جهت انقلابی شدن، در جهت دینی شدن، در جهت کارآمد شدن)
- آماده‌به‌کاری خودتان را در مواجهه‌ی با حوادث بزرگ حفظ کنید
- با همه‌ی بخش‌های نظام اسلامی همکاری و هم‌افزایی داشته باشید
- مردمی باشید، مردم‌دوست و مردمی رفتار باشید
- کار جهادی و روحیه‌ی جهادی را سرلوحه قرار بدهید
- ارزیابی خودتان از دشمن را واقعی کنید
- نگاه وسیع جغرافیای مقاومت را از دست ندهید
- توکل، توسل، معنویت و دعا را از دست ندهید
بحمدالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکنون با حفظ گنجینه‌های ساختاری و هویت مکتبی‌اش در اوج اقتدار در خط ولایت پیش رفته و عامل به فرامین رهبری بوده و افتخارآفرینی نموده است. انشاء الله در آینده نیز با گام‌های راسخ و استوارتر در همین مسیر نورانی اعتلا یافته و حماسه‌سازی و غرورآفرینی خواهد نمود.
تولد مکتبی زمینه‌ساز پیشرفت و تعالی بی‌نظیر سپاه

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
علی اصغر حبیبیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
0
0
باسلام.سپاه دریک جملۀ کوتاه یعنی:ذوب در اسلام ناب و امامین انقلابش..یاعلی..زادروز 41 سالۀ سپاه بر همگان مبارکباد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات