صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۴۸۲
‏اسامی ۱۶۳ ‎اقتصاددان که سال ۹۶ طی نامه‌ای اعلام کردند اگر روحانی رأی نیاورد تورم، رکود عمیق، فقر و فساد گسترده متجلی خواهد شد:
با وجودی که این روز‌ها و با گذشت سه سال از دولت دوم حسن روحانی تورم و رکود شدیدی در اقتصاد کشور پدید آمده است، اما سه سال پیش و در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ جمعی از اقتصاددانان سرشناس کشور مدعی شدند اگر روحانی رئیس جمهور نشود، تورم و رکود گسترده و عمیق، در اقتصاد کشور متجلی خواهد شد!
چه کسانی روحانی را منجی اقتصاد ایران نامیدند+اسامی+متن کامل نامه
اما نکته مهم اینجاست که در کنار آن جو هیجانی و غیرعقلانی که مثلا می‌گفتند: «اگر روحانی رئیس جمهور نشود دلار ۵۰۰۰ تومان می‌شود» یا «در صورت شکست روحانی، هر گرم طلا به ۳۰۰ هزار تومان خواهد رسید» و... بسیاری از کارشناسان اقتصادی که عمدتا در رسانه‌ها نیز به آن‌ها استناد می‌کردند با این جو همسو شده بودند! مثل دو نامه یا بیانیه مذکور که بیش از ۲۰۰ کارشناس اقتصادی مطرح آن را امضا کرده بودند.
حتما این نامه را بخوانید +اسامی+متن کامل نامه
متن این نامه بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

ملت شریف و عزیز ایران

نظر به در پیش بودن دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ما اعضای هیات علمی و پژوهشگران اقتصادی بر خود لازم می‌دانیم نکاتی در خصوص فضای عمومی انتخابات بویژه در عرصه اقتصاد با شما مطرح کنیم.

مردم عزیز، شما به خوبی واقفید که به دلیل مدیریت نادرست و به کار گیری سیاست‌های مخرب در دولت‌های نهم و دهم، اقتصادایران مسیرتخریب و اضمحلال در پیش گرفت. بخشی از میراث آن دوره، بی‌ثباتی در فضای کسب‌وکار، بحران بازار‌های اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه دولت‌های غربی، فساد گسترده، تورم، رکود، بیکاری فراگیر و زمین‌گیر شدن بنگاه‌های اقتصادی بر همگان مشهود بود. بخشی از خسارت‌ها نیز به تدریج و برای نسل‌های آینده آشکار خواهد شد.

شما در سال ۱۳۹۲ به صحنه آمدید و با انتخابی هوشمندانه، فضای امیدبخش، اطمینان آفرین و باثباتی را برای کشور به ارمغان آوردید. دولت یازدهم، ویرانه‌ای اقتصادی با نهاد‌های سیاستگذاری و کارشناسی فروپاشیده، انبوه تعهدات و بدهی ها، خزانه‌ای خالی، تورمی بالا، تحریم‌هایی سنگین و رکودی کمرشکن را تحویل گرفت. گرچه طی چهار سال گذشته بهبود محسوسی در کیفیت زندگی بخش‌هایی از جامعه پدید نیامده، اما ملت بزرگوار باید بدانندکه متوقف ساختن روند‌های تشدید کنند فقر و فلاکت که میراث دولت قبلی بود درجای خود کار آسانی نبود؛ همان‌گونه که درهم شکستن مقاومت شدید ذینفعان ساختار نهادیِ مشوقِ بخش‌های غیر مولد، که مانع ارتقای جایگاه بخش‌های مولد کشور می‌شوند نیز امری نیست که بدون همراهی سایر قوای حکومت قابل تحقق باشد. باید توجه داشته باشیم تحقق بسیاری از مطالبات مردم از عهده اختیارات قوه مجریه بیرون است و بنابراین نباید دستاورد‌هایی مانند

• کاهش سالانه ۳۰ میلیارد دلار هزینه مبادله ناشی از سیاست‌های تنش آفرین دولت قبلی،

• پیامد‌های مثبت برآمده از مذاکرات برجام برای فضای کسب‌وکار

• کاهش نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار واردات قاچاق به کشور

• کاستن نیمی از وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی

• مثبت شدن تراز تجاری کشور پس از نزدیک به چهار دهه

• و کنترل جدی و موثر تورم را نادیده بگیریم.

ما به دولت آینده برای جبران خطا‌های راهبردی به ویژه در زمینه عدالت اجتماعی، طراحی یک برنامه نظامند برای تقویت بخش‌های مولد، مهار آزمندی‌های غیر مولد‌ها تاکید می‌کنیم. ما گرچه به سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم انتقاد‌های جدی داشته ایم، اما در انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری به دلایل زیر به جناب آقای دکتر حسن روحانی رای می‌دهیم:

۱. با توجه به تجربه دولت یازدهم، در دوره دوازدهم ریاست جمهوری نیز حق انتقاد از برنامه‌ها و سیاست‌های دولت برای منتقدان بیرون از دولت محفوظ خواهد ماند و این احتمال اتخاذ تصمیمات خطیر و پرهزینه را کاهش می‌دهد.

۲. حضور دولتِ منصفِ منتقدِ اصولگرایِ در سایه، نعمت بزرگی است که با نقد عملکرد دولت مستقر می‌تواند به تصحیح سیاست‌های دولت دوازدهم کمک کند، در حالیکه با یکدست شدن فضای سیاسی حاکم بر کشور این نعمت از دولت مستقر دریغ خواهد شد.

۳. دولت‌هایی که از نظر سیاسی با بقیه قوای حاکمیت یکدست هستند، معمولا با انسداد فضای سیاسی، آنگونه که تجربه دولت‌های نهم و دهم نشان دادند، زمینه‌های رشد فساد‌های گسترده و بیسابقه اقتصادی را در مقیاس‌های خانمان برانداز فراهم می‌سازند که هزینه‌های آن به صورت رشد تورم، رکود گسترده و عمیق، فقر و نابرابری متجلی خواهد شد؛ درحالی که تداوم دولت آقای روحانی با نظارت موشکافانه رقبای سیاسی ایشان همراه خواهد بود و مانع از تحقق فساد در مقیاس‌های ذکر شده خواهد شد.

۴. در دوره نخست ریاست جمهوری آقای روحانی ائتلاف جهانی برای امنیتی سازی کشورمان در عرصه بین المللی با موانع جدی مواجه شد؛ در حالی که اکنون اگر در دولت دوازدهم رقبای اصلی ایشان دولت را به دست گیرند، بهانه کافی به دشمنان اصلی کشورمان- یعنی محافظه کاران در ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی- خواهد داد تا ائتلاف جدیدی را با امنیتی سازی مجدد کشورمان در سطح بین المللی تشکیل دهند. چنین وضعیتی بی‌گمان هزینه‌های بس سنگینی را متوجه رفاه عموم مردم و به ویژه گروه‌های کم درآمد و محروم جامعه خواهد کرد.

۵. برنامه‌ها و سیاست‌های شتابزده، بی‌مطالعه و غیرکارشناسی که اکنون برخی کاندیدا‌ها مطرح می‌کنند می‌تواندبه انفجار تورمی بینجامد و معضلات اقتصادی کنونی کشور و نابرابری بین اغنیا و طبقات تهدیست را تشدید کند که حاصل آن رشد آسیب‌های اجتماعی و درپی آن رخ نمودن بحران‌های اجتماعی و سیاسی وا َشکال مختلف نا امنی درکشورخواهد بود. برای اقتصاد زمینخورده ما هیچ نسخه معجزه آسایی وجود ندارد جزآنکه بکوشیم ثبات کنونی فضای اتصاد کلان را حفظ کنیم و محیط کسب‌وکاررابهبود ببخشیم و البته سیاست‌های اصلاحی خود را در حوزه اقتصاد با شیبی ملایم و بدون فضا سازی‌های هیجانی، اجراکنیم.

۶- اقتصاد ایران در دو سه سال اخیر بانرخی آرام رو بهبود رفته است و اکنون درآستانه رشدی شتابان و جهشی امیدوارکننده قراردارد. آنچه امروز اقتصاد ایرانبدان نیاز دارد تداوم شرایط باثبات و امیدبخش فعلی است. اقتصادی که سال‌ها از بی‌ثباتی و بی‌تدبیری آسیب دیده است زمان می‌برد تا اعتمادکند. اکنون اقتصاد ایران در آستانه اعتماد به دولت و روشن کردن موتور‌های اصلی خود قرار گرفته است. بیم آن می‌رود که هرگونه تغییر در سطح سیاستگذاران ارشد کشور، این رشته نازک اعتماد را بگسلد و اقتصاد را برای چند سال دیگر در اغما فرو ببرد. اکنون هرگونه تغییری اقتصاد راوارد فاز محافظه کاری و صبر مجدد می‌کند. اصلی‌ترین شرط شروع فعالیت‌های اقتصادی مولد، وجود افق روشن و با ثبات و اعتمادآمیز در اقتصاد است. چهارسال طول کشید تا این اقتصاد به دولت روحانی اعتماد کند. اکنون هرگونه تغییر، یکبار دیگر اقتصاد را وارد فاز صبر و انتظار می‌کند و این به معنی یک دوره جدید رکود است.

مردم عزیز ایران.

ما در آستانه انتخاب بین دو دولت، دو سیاست یا دو فرد قرار نداریم. ما در آستانه انتخاب بین عقلانیت یا احساسات هیجانی، انتخاب بین تداوم یک جامعه کودکواره یا عبور به یک جامعه بالغ و نهایتا انتخاب بین یک جامعه توسعه نیافته یا حرکت شتابان به سوی توسعه قرار داریم. انتخاب امروز ما انتخاب میان دو فرد یا دو شعار یا دو قول‌وقرار نیست، انتخاب میان ماندن در گذشته و تکرار آن یا عبور به آینده است.

به شما اطمینان می‌دهیم که با توجه به تجربه و دانش خود در حوزه مسایل اقتصاد ایران، در شرایط فعلی کشور با توجه به کاهش قیمت نفت، و نیاز به تداوم فرایند بازسازی و نوسازی ناشی از آواربرداری‌های از تخریب سال‌های قبل، امکانات کشور تحت هیچ شرایطی امکان اجرای وعده‌ارانه‌های گسترده و ایجاد اشتغال‌های نجومی را ندارد. شک نکنید که هرگونه قولی که به شما وعده رفاه یا اشتغال یکشبه را بدهد یک فریب انتخاباتی است و دود آن به سرعت با شکل‌گیری یک تورم افسارگسیخته، به چشم خود شما خواهد رفت.

امید است که با رأی شما و موفقیت آقای روحانی در کسب این اعتماد و با همگرایی همه‌جانبه قوای کشور و ملت در یاری رساندن به دولت، کشور و ملت ایران شاهد دستاورد‌های قابل قبول و رضایت‌بخش برای این نسل و نسل‌های آینده باشد
‏اسامی ۱۶۳ ‎اقتصاددان که سال ۹۶ طی نامه‌ای اعلام کردند اگر روحانی رأی نیاورد تورم، رکود عمیق، فقر و فساد گسترده متجلی خواهد شد:

۱-سید جواد آغاجری،دانشگاه شهید چمران اهواز
۲-عزیز آرمن،دانشگاه شهید چمران اهوا
۳-عبدالمجید آهنگری،دانشگاه مفید قم
۴-کریم آذربایجانی،دانشگاه اصفهان 
‏۵-نعمت اکبری،دانشگاه اصفهان
۶-محمد طاهر احمدی شادمهری،دانشگاه فردوسی مشهد
۷-تقی ابراهیمی سالاری،دانشگاه فردوسی مشهد
۸-سیدمرتضی افقه،دانشگاه شهید چمران اهواز
۹-مینو امینی میلانی،دانشگاه پیام نور
۱۰-یعقوب اندایش،دانشگاه شهید چمران اهواز
۱۱-کمال اطهاری، استاد مسکن
‏۱۲-فاطمه ایرانی کرمانی،دانشگاه شهید باهنر کرمان
۱۳-احمد افروز،دانشگاه سیرجان
۱۴-ناصر الهی،دانشگاه مفید قم
۱۵-محمود اولاد،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۶-احمد اسدزاده،دانشگاه تبریز
۱۷-حسین اصغرپور،دانشگاه تبریز
۱۸-محمدحسین ادیب،دانشگاه اصفهان
۱۹-صادق بافنده ایمان‌دوست،دانشگاه پیام نور
۲۰-علی‌اصغر بانوئی،دانشگاه علامه طباطبائی
۲۱-مجتبی باقری،دانشگاه مفید قم
۲۲-لطفعلی بخشی،دانشگاه علامه طباطبائی
۲۳-محمدباقر بهشتی،دانشگاه تبریز
۲۴-سید علیرضا بهشتی،دانشگاه تبریز
۲۵-حمیدرضا برادران شرکا،دانشگاه علامه طباطبائی
۲۶-فاطمه بزازان،دانشگاه الزهرا
‏۲۷-صادق بختیاری،دانشگاه اصفهان
۲۸-مصطفی بستاکی،سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی
۲۹-مجتبی بهمنی،دانشگاه شهید باهنر کرمان
۳۰-مهدی بهنامه،دانشگاه فردوسی مشهد
۳۱-رضا بوستانی،بانک مرکزی
۳۲-رسول بیدرام،دانشگاه هنر اصفهان
۳۳-ابوالفضل پاسبانی صومعه،جهاد دانشگاهی تهران‏
۳۴-جهان میر پیش‌بین،دانشگاه شهید چمران اهواز
۳۵،حجت پارسا،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
۳۶،فاطمه پاسبان،پژوهشکده برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی
۳۷،محسن پورعبادالهیان،دانشگاه تبریز
۳۸،مهدی تکیه،دانشگاه علامه طباطبائی
۳۹،حسن تحصیلی،دانشگاه فردوسی مشهد‏۴۰،سید جلال توتونچی،دانشگاه آزاد اسلامی
۴۱،محمدمهدی جهرمی،دانشگاه علامه طباطبائی
۴۲،پویا جبل عاملی،بانک مرکزی|۴۳،اسفندیار جهانگرد،دانشگاه علامه طباطبائی
۴۴،محبوبه جعفری،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
۴۵،بختیار جواهری،دانشگاه کردستان
۴۶،خلیل جهانگیری،دانشگاه ارومیه‏
۴۷،مرتضی چینی‌چیان،دانشگاه علامه طباطبائی
۴۸،علی چشمی،دانشگاه فردوسی مشهد
۴۹،پرویز حاجیانی،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
۵۰،علی حاجی‌نژاد،دانشگاه گیلان
۵۱،مهدی حاج امینی،دانشگاه یزد
۵۲،ابراهیم حیدری،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
۵۳،سیدمحمدحسینی،دانشگاه فردوسی مشهد
‏۵۴،علی حسنی،دانشگاه علم و فرهنگ
۵۵،صمد حکمتی فرید،دانشگاه ارومیه
۵۶،عبدالکریم حسین‌پور،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
۵۷،محمود ختائی،دانشگاه علامه طباطبائی
۵۸،جعفر خیرخواهان،پژوهشکده پولی و بانکی
۵۹،مهدی خداپرست مشهدی،دانشگاه فردوسی مشهد
۶۰،یدالله دادگر،دانشگاه شهید بهشتی
‏۶۱،محمد دانشور کاخکی،دانشگاه فردوسی مشهد
۶۲،علی دینی ترکمانی،موسسه پژوهش‌های بازرگانی
۶۴،حمید دیهیم،دانشگاه تهران
۶۵،علی درویشی،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
۶۶،سهراب دل‌انگیزان،دانشگاه رازی کرمانشاه
۶۷،مراد راهداری،دانشگاه پیام نور
۶۸،محسن رنانی،دانشگاه اصفهان

‏۶۹،حسین راغفر،دانشگاه الزهرا
۷۰،علیرضا رحیمی بروجردی،دانشگاه تهران
۷۱،سعید راسخی،دانشگاه مازندران
۷۲،عبدالرضا رکن‌الدین افتخاری،دانشگاه تربیت مدرس
۷۳،علی رئیسی‌پور،دانشگاه آزاد اسلامی
۷۴،شهرام رئیس دهکردی،دانشگاه امین
۷۵،محمد رضایی،دانشگاه خلیج فارس بوشهر
‏۷۶،علی رضازاده،دانشگاه ارومیه
۷۷،حسین رشیدی‌نژاد،دانشگاه پیام نور
۷۸،شهریار زروکی،دانشگاه مازندران
۷۹،غلامرضا زمانیان،دانشگاه سیستان و بلوچستان
۸۰،رضا زینال‌زاده،دانشگاه آزاد اسلامی
۸۱،عبدالحسین ساسان،دانشگاه اصفهان
۸۲،سید صلاح‌الدین ساسان،دانشگاه نیس سوفیا آنتی پولیس
‏۸۳،محمد ستاری‌فر،دانشگاه علامه طباطبائی
۸۴،مرتضی سامتی،دانشگاه اصفهان
۸۵،بهرام سحابی،دانشگاه تربیت مدرس
۸۶،علی سایه‌میری،دانشگاه ایلام
۸۷،سید محسن سجادی،دانشگاه مفید قم
۸۸،عباس شاکری،دانشگاه علامه طباطبائی
۸۹،ناصر شاهنوشی،دانشگاه فردوسی مشهد
‏۹۰،محمد نبی شهیکی تاش،دانشگاه سیستان و بلوچستان
۹۱،هوشنگ شجری،دانشگاه اصفهان
۹۲،مصطفی شریف،دانشگاه علامه طباطبائی
۹۳،محمدحسین شریف زادگان،دانشگاه شهید بهشتی
۹۴،حسین صادقی،دانشگاه تربیت مدرس
۹۵،علی صادقی تهرانی،دانشگاه علامه طباطبائی
‏۹۶،نرگس صالح‌نیا،دانشگاه فردوسی مشهد
۹۷،مرتضی صامتی،دانشگاه اصفهان
۹۸،حسن طائی،دانشگاه علامه طباطبائی
۹۹،کمیل طیبی،دانشگاه اصفهان
۱۰۰،لطفعلی عاقلی،دانشگاه تربیت مدرس
۱۰۱،علی عرب‌مازار یزدی،دانشگاه علامه طباطبائی
۱۰۲،سیداحمدعلی عاملی،دانشگاه علامه طباطبائی
۱۰۳،جعفر عبادی،دانشگاه تهران
۱۰۴،حسین عباسی‌نژاد،دانشگاه تهران
۱۰۵،مصطفی عمادزاده،دانشگاه اصفهان
۱۰۶،سعید عیسی زاده،دانشگاه بوعلی همدان
۱۰۷،میکائیل عظیمی،موسسه مطالعات راهبردی صبا
۱۰۸،عباس عصاری،دانشگاه تربیت مدرس
۱۰۹، عباد عبادی،دانشگاه تهران
‏۱۱۰،منوچهر عسکری،دانشگاه علامه طباطبائی
۱۱۱،حشمت عسکری،دانشگاه ایلام
۱۱۲،محمدعلی فیض‌پور
۱۱۳،مهدی فیضی،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۱۴،حسن فرازمند،دانشگاه شهید چمران اهواز
۱۱۵،غلامعلی فرجادی،موسسه عالی پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی
۱۱۶،شکوفه فرهمند،دانشگاه اصفهان
‏۱۱۷،جمال فتح الهی،دانشگاه رازی کرمانشاه
۱۱۸،وحید فرزام،دانشگاه ولیعصر رفسنجان
۱۱۹،فیروز فلاحی،دانشگاه تبریز
۱۲۰،سجاد فرجی دیزجی،دانشگاه تربیت مدرس
۱۲۱،محمدرضا فرهادی‌پور،موسسه آموزش بانکداری
۱۲۲،عبدالرسول قاسمی،دانشگاه علامه طباطبائی
۱۲۳،مهیندخت کاظمی،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۳۱،محمدتقی گیلک حکیم‌آبادی،دانشگاه مازندران
۱۳۲،امید گیلانپور،پژوهشکده برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی
۱۳۳،محمد لشکری،دانشگاه پیام نور
۱۳۴،محمدرضا لطفعلی‌پور،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۳۵،عباسعلی لطفی،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۳۶،پرویز محمدزاده،دانشگاه تبریز
۱۳۷،مانی موتمنی،دانشگاه مازندران
۱۳۸،سیدابوالقاسم مرتضوی،دانشگاه تربیت مدرس
۱۳۹،سید نظام‌الدین مکیان،دانشگاه یزد
۱۴۰،سعید ملک السادات،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۴۱،بایزید مردوخی،سازمان برنامه و بودجه
۱۴۲،سیدابوالقاسم مهدوی،دانشگاه تهران
۱۴۳،سیدمهدی مصطفوی،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۴۴،سید محمدحسن مصطفوی،دانشگاه تربیت مدرس
‏۱۴۵،سید امین منصوری،دانشگاه شهید چمران اهواز
۱۴۶،بهروز ملکی،دانشگاه تربیت مدرس
۱۴۷،کرم میرزائی،دانشگاه صنعت نفت
۱۴۸،وحید محمودی،دانشگاه تهران
۱۴۹،پرویز محمدزاده،دانشگاه تبریز
۱۵۰،عبدالعلی منصف،دانشگاه پیام نور
۱۵۱،فردین منصوری،دانشگاه سیستان و بلوچستان
‏۱۵۲،نادر مهرگان،دانشگاه بوعلی همدان
۱۵۳،علیرضا ناصری،دانشگاه تربیت مدرس
۱۵۴،سعید نایب،دانشگاه آزاد اسلامی
۱۵۵،محمدباقر نجفی،دانشگاه رازی کرمانشاه
۱۵۶،مهدی نجاتی،دانشگاه شهید باهنر کرمان
۱۵۷،رضا نصر،دانشگاه هنر اصفهان
۱۵۸،محمدنقی نظرپور،دانشگاه مفید قم
‏۱۵۹،بهروز هادی زنوز،دانشگاه علامه طباطبائی
۱۶۰،مسعود همایونی فر،دانشگاه فردوسی مشهد
۱۶۱،محمدرضا یوسفی،دانشگاه مفید قم
۱۶۲،محمدقلی یوسفی،دانشگاه علامه طباطبائی
۱۶۳،کاظم یاوری،دانشگاه تربیت مدرس

الان وقت پاسخگویی است

در بخشی از نامه ۱۶۳استاد اقتصاد ادعا شده بود که مردم با انتخاب روحانی از جامعه کودک واره به جامعه بالغ می رسند! حالا سه سال از انتخاب دولتی که توصیه این کارشناسان بود گذشته و کارنامه آن هم پیش چشم مردم است و می توان فهمید که لقب «کودک واره» سزاوار چه معنی دارد. اگر طبق نظر آقایان کارشناس! الان که سه سال از انتخاب آقای حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور گذشته و لابد ما در جامعه بالغ قرار داریم و مطلوب نظرشان است پس آقایان لطف کنند بگویند آیا در جامعه بالغ باید شاهد تورم شدید، افزایش بیکاری،گرانی مسکن، کاهش ۶۰۰درصدی  ارزش پول ملی و... باشیم؟  آیا مردم حق ندارند به آقایان اساتید بگویند اگر جامعه بالغ شما این بود لطف کنید ما را به همان جامعه کودک واره که حداقل وضع اقتصادی مان بهتر از الان بود برگردانید و به قول معروف، از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.

به هرحال آیا الان روزی نیست که این افراد پاسخگوی توصیه های خود باشند؟ زیرا آقایان، با حیثیت علمی خود ادعاهایی کردند که نتیجه معکوسی هم داد.

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات