صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۷۰۰
رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: ویروس کرونا هم برای دولت ها و هم برای مردم ایجاد مشکل کرده است و نظام اداری، دولتی و شعل مردم را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش بصیرت، سردار زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: ویروس کرونا هم برای دولت ها و هم برای مردم ایجاد مشکل کرده است و نظام اداری، دولتی و شعل مردم را نیز تحت تاثیر قرار داده است. بحث پیش رو برای کرونا که مقابله با آن به چه صورت باشد و رفتار اجتماعی-فرهنگی نیز چگونه باشد نیاز به خط شکنی دارد. زمانی بود که مردم این ویروس را نمی شناختند و نیاز بود جمعی بیایند تا مردم را آگاه نمایند و خط شکنی را انجام بدهند.

وی افزود: تفاهم‌نامه ای بین سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت در موج اول کرونا منعقد شد که با کمک خواستن از بسیج به تیم های بهداشت درمان و کنترل جهت کاهش شیوع ویروس منحوس کمک نماید و از این خاطر در مرحله اول و و موج اول یکی از کارهای بسیج که موضوعیت داشت، تولید ماسک و ضد عفونی کردن معابر و کمک به تیم های بهداشت و درمان و بیمارستان ها، حتی تغسیل و تدفین متوفیان کرونایی توسط جهادگران عزیز بود.

زهرایی در توضیح کمک جهاد گران در موج اول کرونا گفت: حدود ۸۰۰ هزار نفر از گروه های جهادی از زمان ضدعفونی کردن معابر تا همان مرحله اول به میدان آمدند و از این رو خودمان فکر می‌کردیم که این ویروس شیوعش کم می شود چون نیز کارشناسان هم می‌گفتند که ویروس در تابستان کم یا از بین می رود، به همین خاطر به گروه‌های جهادی و بسیج مأموریت هایی را دادیم، مثلا محصولات کشاورزی که در تابستان روی دست کشاورزان مانده بود و حتی محصولات تولیدکنندگان روی دستشان مانده بود که اثرات منفی روی زندگی مردم گذاشته بود، تصمیم گرفتیم بسته معیشتی و ارزاق به مردم بدهیم و برای اشتغال کسانی که آسیب دیده اند فکری کنیم؛ لذا ماحصل این خدمات و رزمایش اول این شد که تبدیل به نهضت کمک مومنانه گردید.

زهرایی در ادامه افزود: تا الان دو تا رزمایش کمک مومنانه را انجام داده ایم، یکی در ماه مبارک رمضان یکی هم در ماه ذی الحجه، محرم و صفر، فی الحال نیز وارد مرحله سوم رزمایش شده ایم. ولی امر مسلمین جهان فرمان صادر فرمودند و هم کارشناسان گفته اند که جوانان داوطلب، صالح و مومن پای کار رزمایش سوم بیایند.
زهرایی با اشاره به تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ای ابتدایی که با وزارت بهداشت داریم صد در صد در این مرحله هم پای کار می آییم. همان موقع در موج اول شیوع ویروس کرونا قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و قرارگاه زیستی در سپاه ایجاد شده بود که تا ماه های اخیر ادامه داشت ولی فعالیتشان محدود شد، اما در برخی از عرصه ها از دیروز دوباره این قرارگاه ها فعال شده است که یکی از کمیته های جدی آن هم عملیات جهادی می باشد. ایشان افزود: عرصه هایی هم برای جهادگران تعریف کرده ایم و یک تفاوت هایی که با سری اول دارد مثلاً ضد عفونی کردن معابر یا تولید ماسک که با همکاری کارگاه های جهادی توسط بانوان بد سرپرست و بی‌سرپرست که تولید پوشاک داشتند و به سمت تولید ماسک رفتند، موضوعیت داشت، ولی الان دیگر خیلی این موارد موضوعیت ندارد چون قیمت ‌ماسک خیلی بالا نیست و در دسترس همه باشد.

زهرایی در جهت آگاهی دادن به مردم از رزمایش سوم اشاره کرد: ما عرصه هایی برای جهادگران تعریف کرده‌ایم که به طور مثال به بیمارستان ها جهت غربالگری می روند و کمک به کادر بهداشت و کار خدماتی داخل بیمارستان می کنند. کمک از بسیج جامعه پزشکی، پرستاری و دانشجویان پرستاری نیز دیگر عرصه خدمت رسانی است. از این روی غربال گری مردم الان در این مرحله خیلی مهم است تا اینکه به سمت بیمارستان ها و درمانگاه ها کم تر بروند و در این خصوص یکسری خدمات اجتماعی نیز باید به مردم بدهیم، از جمله خرید مایحتاج شان که بدون هزینه جهادگران برایشان انجام می دهند و این را قبلاً تجربه کرده اند. ما ۵۴ هزار پایگاه‌های برادر و خواهر داریم که سایت زده بودند برای محل خودشان تا افراد نیازمند را شناسایی و هر نیازی که مردم محله احتیاج داشتند برایشان انجام می دادند. وی گفت: آگاه سازی مردم در این زمینه خیلی مهم است و البته مثل دوره‌های گذشته بسیج انصافاً حماسه خلق کرد.

وی در آخر افزود: ما رسالتمان بسیج شوندگی مردم است و اصل مسئله این است که مردم پای کار بیایند تا بتوان مشکلات ناشی از کرونا را رفع کرد و بنده از همین تریبون می‌خواهم فراخوانی بدهم به گروه‌های جهادی و همه بسیجیانی که موجودیتی در گرو انقلاب دارند،در موج سوم کرونا و با فرمان ولی امر مسلمین جهان پای کار بیایند و در این قرارگاه زیستی عضویت پیدا کنند و در آن نقش آفرینی نمایند. انشالله این موج سوم با کمک مردم و گروه های مختلف اقشار ریشه کن خواهد شد.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی

برچسب اخبار
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات