صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۷۲۱

روزنامه کیهان **

  لااقل اسم «شرق» را به «سوپر غرب» تغییر دهید!

روزنامه شرق مدعی شد سیاست نگاه به شرق، نگاهی انحصاری، یکطرفه، ناگزیر و ذوب شدن در شرق است!

این روزنامه که برخلاف نام غلط‌اندازش، از هنگام تاسیس به غربگرایی و غرب‌ستایی مبتذل مشغول است، ضمن چند مصاحبه تلاش کرده سیاست منطقی تعامل با شرق را زیر سوال ببرد. تیترهای مطالب این روزنامه جالب است: «انحصار در شرق؟»، «این دیگر نگاه به شرق نیست، ذوب شدن است» و «رابطه با شرق، ناگزیر و یکطرفه است».

فضاسازی این روزنامه غربگرا در حالی است که تیترهای مورد اشاره بیان واقعی نگاه طیف متبوعش در دولت به چند دولت مستکبر غربی است. همین طیف بودند که سیاست خارجی و تعامل و دیپلماسی اقتصادی را به آمریکا و انگلیس و فرانسه منحصر کردند، مجیز دولت‌های غربی را گفتند، از طرف آنها به دروغ وعده شراکت دادند، تیتر زدند «امضای کری تضمین است»، هرچه اتهام بود(به جای غرب متخاصم و متعدی) متوجه نظام و کشور کردند، و روابطی نامتوازن و یکطرفه برقرار کردند؛ تا جایی که حتی اگر برجام طرف بدعهد غربی زیر پا ماند، اینها به رسم عقل و مصلحت، اجرای یکطرفه تعهدات را توجیه کردند و حالا حتی کمترین اعتراضی هم به آمریکا و اروپا نمی‌کنند. این عدم توازن به جایی رسید که حتی نفر منتخب دولت برای تصدی نمایندگی ایران در سازمان ملل (معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور) از سوی دولت اوباما تروریست خوانده شده و دیپورت شد اما این طرف ادعا می‌شد دولت آمریکا بسیار مودب است(!) همین دولت‌های غربی بودند که تعهدات اقتصادی و ضدتحریمی و قراردادهای نیم‌بند را یکطرفه لغو کردند و باز هم صدایی از غربگرایان دارای نقاب «شرق» بلند نشد.

 

آفتاب یزد: به قالیباف چرا؟ به روحانی خرده بگیرید

یک روزنامه حامی دولت می‌گوید رئیس مجلس جبران برخی کم‌کاری‌های رئیس‌جمهور را می‌کند، هر چند که مشاوران روحانی از این اتفاق خوش‌شان نمی‌آید.

آفتاب یزد در گزارشی با عنوان «واکنش منفی در مشاور رئیس‌جمهور به جلسات قالیباف با وزرا؛ میدانی که روحانی به قالیباف داده است» نوشت: یک دلیل این دیدارها تیپ مدیریتی و شخصیتی قالیباف است که علاقه‌مند به برگزاری جلسات میدانی است.

اما دومین دلیل درباره اینکه قالیباف دست به چنین اقدامی می‌زند به حسن روحانی مربوط است! درحالی که موج شدید کرونا و فشار تحریم‌ها مصائب بسیاری را بر مردم تحمیل کرده، حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور تمایلی به حضور حداکثری در مسائل مختلف، دیدارهای میدانی و... ندارد! او بسیاری از فعالیت‌ها را پشت مانیتور خود و به شکل ویدیو کنفرانس دنبال می‌کند که طبیعتا نتیجه لازم را نخواهد داشت. در چنین فضایی قالیباف این فضا را یافته تا به مخاطب بگوید اگر روحانی حاضر نیست از لایه امن دفتر خود برای حل مشکلات خارج شود اما من به‌عنوان رئیس مجلس گام برمی‌دارم تا مشکلات حل شود! روحانی حتی جلسات سران قوا را نیز به‌دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا تعطیل کرده است. بنابراین اگرچه مشاوران روحانی به رفتارهای قالیباف تذکر می‌دهند اما واقعیت این است که وقتی روحانی میدان را کامل رها کرده نمی‌توان انتظار دیگری داشت.

در همین زمینه یک خبرگزاری اصولگرا مطلبی را منتشر کرده که مضمون آن این است که درحالی که روحانی هیچ گامی برنمی‌دارد قالیباف مجبور است به‌دنبال جایگزین‌هایی باشد. « جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به دلیل غیبت رئیس‌جمهور نزدیک ۲ ماه است که برگزار نمی‌شود.»

در همین راستا قالیباف به عنوان رئیس مجلس، جلساتی با وزرا و مدیران ارشد دولتی برگزار کرده و به نوعی امر ضروری تعامل قوا را در سطح ارتباط با وزرا و ارائه توضیح و گزارش از آنها درخصوص مسائل مختلف پیگیری می‌کند.

پیگیری وضعیت بازار ارز و جلسات مستمر ۱۰ روزه با هدف کاهش قیمت دلار و تثبیت بورس و جلوگیری از قیمت‌گذاری دستوری فولاد در همین راستا تلقی می‌شود. همچنین برگزاری نشست‌های رئیس مجلس و نمایندگان با رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر نفت و وزیر جهاد کشاورزی برای پیگیری مسئله اقتصاد و معیشت، سیاست‌های پولی، مالی و تجاری، نحوه حمایت از واردات کالاهای اساسی با ارز ترجیحی و حمایت از تولید از جمله اقدامات اخیر و تعاملی دولت و مجلس محسوب می‌شود.  این گزارش به خوبی نشان می‌دهد که در عمل مشاوران روحانی به جای گله از قالیباف باید به رئیس خود مشاوره بهتری بدهند!

آفتاب یزد ضمناً به انتقاد حسام‌الدین آشنا و حمید ابوطالبی از این فعالیت رئیس مجلس پرداخت.

 

دوره طلایی شورای شهر بدون افزایش حتی یک متر به مترو(!)

در حالی که محسن هاشمی می‌گوید: توان ریاست جمهوری ندارد (و وضعیت شورای شهر هم گواه بر همین است)، روزنامه منسوب به خانواده هاشمی مدعی شد باید شرایط را به نحوی مهیا کرد که او تجدیدنظر کرده و نامزد انتخابات شود.

به گزارش جهان‌نیوز، محسن هاشمی درباره دلیل عدم تمایل خود برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 توضیح داد، که در حال حاضر مدیریت کشور کار بسیار سختی است و کسی که این توانایی را در خود می‌بیند به قول خارجی‌ها «سوپرمن» است. محسن هاشمی در ادامه تاکید می‌کند: من چنین توانایی را در خودم نمی‌بینم و دوستان به‌دلیل خدمات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی محبت دارند و نام من را مطرح می‌کنند. او در ادامه در پاسخ به اصرار گفت‌وگوکننده، تاکید می‌کند که برای ثبت‌نام در انتخابات 1400 در وزارت کشور حاضر نخواهد شد.

او همچنین گفت که در انتخابات شورای شهر هم نامزد نمی‌شود.

اظهارات محسن هاشمی در حالی است که روزنامه آرمان نوشت: جامعه در این روزها در آرزوی رئیس‌جمهوری است که بتواند همانند آیت‌الله هاشمی تدبیری پیشه کند که کشور از شرایط دشوار خارج شود و وضعیت معیشتی مردم از حالت رکود و نامطلوب به مرز قابل‌قبولی برسد مانند آنچه پس از سال‌های جنگ تحمیلی و پس از آن انجام داد و امید را به جامعه بازگرداند. اکنون محسن هاشمی نزدیک‌ترین گزینه برای تحقق این خواست است که البته به نظر می‌رسد با توجه به اینکه عنوان کرده قصدی برای کاندیداتوری ندارد باید شرایط را به نحوی مهیا کرد که او تجدیدنظر داشته باشد!

این روزنامه اصلاح‌طلب می‌افزاید: دنیای سیاست بالا و پایین‌های زیادی دارد و نمی‌توان امروز برای حضور در انتخابات 1400 نظر قطعی را اعلام کرد. مصلحت اساسی‌ترین رکن در تصمیم‌گیری سیاستمداران و افراد خبره است. بدین معنا که اگر به مصلحت شرایط امروز سخن از عدم کاندیدا شدن برای انتخابات ریاست‌جمهور می‌زنند شاید در هنگامه ثبت‌نام انتخاباتی شرایط کشور و درخواست‌های فراوان آنها را مجاب به حضور کند که در مورد محسن هاشمی هم این گمانه مطرح است.

آرمان در ادامه با لحنی متملقانه از محسن هاشمی پرداخته و می‌نویسد: بدون شک دوران مدیریت محسن هاشمی در شورای شهر را باید دوران طلایی دانست، چرا که مشی مدیریتی او در وهله نخست سبب دور شدن حواشی از بهشت شد و برخلاف دوره‌های قبلی که حاشیه‌های بهشت بر متن غلبه داشت، در دوره پنجم همدلی و همکاری اعضای شورای شهر اجازه نداد حاشیه‌ای ایجاد و به ابزار تخریب بهشت تبدیل شود. این نوشته تمجیدآمیز در حالی است که شورای شهر ظرف سه سال، سه شهردار جابه‌جا کرده و جز سیاسی‌کاری و جابه‌جایی نام برخی خیابان‌ها، کاری برای مردم نکرده است. به اذعان محسن هاشمی در این سه سال، حتی یک متر هم به خط متروی تهران اضافه نشده است.

از سوی دیگر، دولت فعلی دولت ائتلافی اصلاح‌طلبان از جمله کارگزاران است و معلوم نیست قرار است  نامزدی یک عضو کارگزاران (فارغ از اینکه رئیس شورای شهر به خودی خود صلاحیت نامزدی ریاست‌جمهوری را دارد یا خیر) چه تغییری در سوءمدیریت 7 ساله و 3 سال گذشته رخ دهد؟!

 

استفاده از شگرد‌های اختلاس برای توجیه دوباره مذاکره با آمریکا

یک سایت کلاهبردار و حق‌العمل‌کار مدعی شد برای حل بحران کنونی در اجماعی ملی، مذاکرات غیرهسته‌ای به مخالفان دولت واگذار شود و همزمان، دولت صرفا مذاکرات هسته‌ای را آغاز کند(!)

عصر ایران که سابقه بارها رنگ عوض کردن در ادوار مختلف سیاسی را در کارنامه خود دارد می‌نویسد: کشور به‌خصوص به لحاظ اقتصادی درگیر مشکلات عدیده‌ای است و لزوم اجرای طرحی برای خروج از این مشکلات کاملا احساس می‌شود.

به نظر می‌رسد فارغ از آنکه کدام فرد پیروز انتخابات آمریکا خواهد شد، برای رفع مشکل تحریم‌ها مذاکره غیرقابل اجتناب است.

از این منظر پیشنهاد می‌شود به جای طرح استعفا یا استیضاح روحانی، در سطح عالی نظام این تصمیم گرفته شود که بعد از تعیین رئیس جمهور جدید آمریکا، دولت مذاکرات برای بازگشت آمریکا به برجام را آغاز کند و همزمان مخالفان دولت مسئولیت آغاز مذاکرات غیرهسته‌ای را برعهده بگیرند. بدین ترتیب هم برجام احیا و به موجب آن تحریم‌ها رفع خواهد شد و هم مخالفان دولت می‌توانند مذاکرات غیرهسته‌ای را آن‌طور که خود صلاح می‌دانند پیش ببرند. ضمن آنکه شرط ایران برای مذاکره درباره موضوعات دیگر که همانا بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها است عملی خواهد شد.[!؟]

چنانچه بایدن پیروز انتخابات آمریکا باشد از قبل بر چنین روشی مُهر تایید زده و گفته بود که باید مذاکرات غیرهسته‌ای جدا از مذاکرات هسته‌ای باشد. حتی اگر ترامپ نیز پیروز انتخابات شود به‌دلیل ناکامی 4 ساله در مذاکره با ایران به احتمال زیاد مذاکره همزمان اما جداگانه هسته‌ای و موضوعات غیرهسته‌ای را خواهد پذیرفت.

نهادها، احزاب، افراد و دستگاه‌های مخالف دولت باید منافع ملی را نسبت به منافع حزبی و گروهی اولویت بخشند. اگر مخالفان دولت بخواهند با سنگ‌اندازی مانع از هرگونه مذاکره شوند تا دولت روحانی با کارنامه اقتصادی ضعیفی به پایان برسد، قاعدتاً با چنین طرحی هم مخالفت خواهند کرد. در چنین شرایطی هدف آنها پیروزی در انتخابات سال آینده به‌رغم آسیب کنونی به مردم خواهد بود و برای رسیدن به این هدف لازم است نارضایتی عمومی همچنان حفظ شود. اما اگر آنها منافع ملی را در اولویت قرار دهند قاعدتاً باید از هر طرحی که کشور را از بحران خارج می‌سازد حمایت کنند.

این یادداشت سالوسانه در حالی است که کلاهبرداران رسانه‌ای حامی برجام، هنوز حساب وعده‌های دروغ خود در برجام را با مردم صاف نکرده‌اند. در واقع آنها بودند که به اسم رفع تحریم‌ها و رونق اقتصادی، برجام خسارت‌بار را سرشار از عایدی و سود جا زدند اما نابودی بخش اعظم برنامه هسته‌ای را در کنار تشدید تحریم‌ها و تورم، به‌عنوان سوغاتی تقدیم مردم کردند.

خیانت مهم در این میان آن است که عامدانه، تحریم‌ها - و نه سوءمدیریت دولت «برجام و دیگر هیچ» - را علت مشکلات اقتصادی جا می‌زنند. تحریف و خیانت دوم، ادعای آمادگی ترامپ و بایدن برای بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌هاست و حال آنکه هر دو نامزد، بر عبور از برجام و تحمیل خواسته‌های جدید بدون برداشتن تحریم‌ها اصرار دارند و مشخص نیست سایت مذکور چرا اصرار دارد برای دومین بار، دولتمردان آمریکایی را طرفدار مذاکره متوازن و مهیای برداشتن تحریم‌ها وانمود کند؟!

نویسنده توضیح نمی‌دهد چرا برجام تدریجا در دولت اوباما - به شکل سیستماتیک و با تصویب تحریم‌های جدید - نقض شد و در دولت ترامپ به کلی زیر پا گذاشته شد؛ که حالا بخواهند به ادعای دروغ نویسنده به برجام بازگردند؟ و چرا مخاطب باید از این جماعت سابقه‌دار در دروغگویی، ادعای بازگشت آمریکا به برجام را بپذیرد؟

نکته بعدی این است که وقتی دولت‌های اوباما و ترامپ با تصویب و اعمال گسترده تحریم‌ها در پسابرجام، این توافق را لغو کرده‌اند، اصلا چرا ایران باید سراغ مذاکره مجدد هسته‌ای(؟!) و فراهسته‌ای برود؟

خواندن این تحلیل، مخاطب را یاد برخی کلاهبرداران کلان بانکی و مالی می‌اندازد که با استفاده از شگردهای گوناگون اختلاس، بدهی‌های جدید و مضاعف پدید می‌آورند و در عین حال چک‌های برگشتی قبلی را با چک‌های جدید و از جیب خود بانک و بیت‌المال پر می‌کنند!

جالب این که جماعت بزک‌کننده از ادعای «امضای کری تضمین است»، به این دروغ مسلم جهش یافته‌اند که «شرط ایران برای مذاکره مجدد (بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌ها) عملی شده است»!!

 

خسارت‌های حذف کارت سوخت هرگز فراموش نخواهد شد

وقتی نظام سهمیه‌بندی بنزین احیا و کارت سوخت تبدیل به یک ابزار مهم برای سوخت‌گیری شد، میزان مصرف روزانه بنزین طی ۱۰ ماه گذشته روزانه بین ۲۰ تا ۲۵‌میلیون لیتر در روز کاهش یافت، با احیای کارت سوخت هم مصرف داخلی و هم با مدیریت اطلاعاتی مصرف بنزین، قاچاق این سوخت کاهش یافت.

به گزارش روزنامه جوان، در چنین شرایطی که وزارت نفت هم اقرار به کاهش مصرف بنزین کرده است، شماتت‌ها علیه این وزارتخانه به دلیل حذف نظام سهمیه‌بندی و رهاسازی مصرف بنزین افزایش یافت. این جدای از اتفاقات تلخ آبان ۹۸ است که تنها دلیلش، سیاسی‌کاری دولتی بود که با یک تصمیم اشتباه، نظام مدیریت مصرف بنزین را نابود کرد و موجب شد میزان مصرف بنزین به حدود ۱۰۰‌ میلیون لیتر در روز برسد.

تا پیش از حذف کارت سوخت، میزان مصرف بنزین بین ۷۰ تا ۷۵‌ میلیون لیتر در روز بود که با تصمیم وزارت نفت و دولت، این میزان با حذف نظام سهمیه‌بندی به حدود ۱۰۰‌ میلیون لیتر در روز رسید. وزارت نفت برای فرار کردن از این عملکرد، مدام عوامل دیگر را موجب افزایش مصرف بنزین می‌دانست. یکی از این استدلال‌ها افزایش تولید خودرو بود، در حالی که طی سه سال گذشته کمترین تولید خودرو در کشور به ثبت رسیده که نشان می‌دهد چنین استدلالی فقط برای «ردگم‌کنی» است.

یکی دیگر از استدلال‌ها نیز مربوط به جایگزینی سی‌ان‌جی به جای بنزین است. وزارت نفت معتقد است بخش عمده‌ای از کاهش مصرف بنزین، توسط سی‌ان‌جی جبران شده و اساساً تغییری در مصرف سوخت رخ نداده است. این توجیه و عددسازی، دقیقاً در مقابل اظهارات و نظر کارشناسانی بود که معتقد بودند با نظام سهمیه‌بندی، میزان مصرف سوخت در بخش حمل و نقل کاهش یافته است ولی این وزارتخانه و طرفدارانش، مدام روی سی‌ان‌جی مانور می‌دادند.

در چنین شرایطی، گزارش مرکز آمار نشان داد حرف منتقدان دولت تا چه اندازه درست بوده است. در بخش گاز گزارشی که مرکز آمار منتشر کرده، آمده است: در حال حاضر نیروگاه‌ها با مصرف ۴۵ درصد از گاز تولیدی بیشترین مصرف را در بین سایر بخش‌ها دارند. مصرف بخش خانگی نیز 16/5 درصد از کل گاز تولیدی است. مصرف روزانه 19/5 میلیون مترمکعب گاز در بخش حمل و نقل نیز حاکی از مصرف روزانه سی‌ان‌جی در کشور در بهار سال جاری است.

این اعداد به چه معناست؟ بررسی آمار‌های فصلی مصرف سی‌ان‌جی از پاییز ۹۸ تا بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه نشان می‌دهد صرفاً در زمستان پارسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، مصرف سی‌ان‌جی، حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

این گزارش به خوبی روشن می‌سازد وزارت نفت برای توجیه اشتباه خود برای حذف نظام سهمیه‌بندی، به استدلالی دروغین تمسک جسته که اصولاً و منطقاً نمی‌تواند این وزارتخانه را از دشمنی با نظام مدیریت مصرف سوخت

تبرئه کند.

وزارت نفت دوست ندارد بپذیرد که با سیاست‌های اشتباه و متناقض با منافع ملی، میلیارد‌ها دلار از درآمد‌های کشور را به باد داده و از سوی دیگر، نتایج امنیتی- اجتماعی آن را در سال ۹۸ به نظام تحمیل کرده است؛ وزارتخانه‌ای که به خوبی می‌داند چه کرده، این حق را به خود می‌دهد برای فرار رو به جلو، دست به آمارسازی بزند و همه را مقصر جلوه دهد، جز خودش!

*********************************

روزنامه وطن امروز **

رهبر انقلاب در واکنش به اهانت اخیر نسبت به ساحت پیامبر اسلام‌(ص)خطاب به جوانان فرانسه پیام صادر کردند

 

اقدام احمقانه مکرون توهین به شعور فرانسوی‌ها اظهارات امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در تأیید کاریکاتور توهین‌آمیز به پیامبر اسلام صلوات‌الله‌علیه‌وآله، باعث خشم مسلمانان در سرتاسر جهان شده است. به همین علت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی خطاب به جوانان فرانسوی پیامی کوتاه صادر کردند. متن این پیام که به زبان فرانسوی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، به شرح زیر است:

 

بسمه تعالی

 

جوانان فرانسه! از رئیس‌جمهور خود بپرسید: چرا از اهانت به پیامبر خدا حمایت می‌کند و آن را آزادی بیان می‌شمارد؟ آیا معنی آزادی بیان این است: دشنام و اهانت، آن هم به چهره‌های درخشان و مقدس؟ آیا این کار احمقانه، توهین به شعور ملتی نیست که او را به ریاست خود انتخاب کرده است؟

 

سوال بعدی این است که چرا تردید در هولوکاست جرم است؟ و اگر کسی چیزی در این ‌باره نوشت باید به زندان برود اما اهانت به پیامبر آزاد است؟

 

***

 

تقدیر رئیس قوه‌ قضائیه از بشار اسد در ترویج مقاومت

 

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی که روز گذشته در پایان مأموریت عدنان محمود، سفیر جمهوری عربی سوریه در ایران میزبان وی بود، جایگاه سوریه در جبهه مقاومت را مثال‌زدنی خواند و اظهار داشت: آنچه سوریه را ماندگار و مردم این کشور را در منطقه و جهان سرافراز کرد، مقاومت و ایستادگی دولت و ملت سوریه در مقابل اسرائیل و گروه‌های تکفیری دست‌ساز آمریکا و اسرائیل است. رئیس قوه‌ قضائیه با بیان اینکه امروز نام سوریه با مقاومت عجین شده است، از نقش مرحوم حافظ اسد و فرزندش بشار اسد در ترویج و حفظ روحیه مقاومت در مردم سوریه تقدیر کرد و گفت: تجربه تاریخی و تصویری که از سوریه در برابر دیدگان جهانیان و مردم منطقه قرار دارد، نشان داد سوریه در مقابل آمریکا و اسرائیل و تمام لشکریان آنها که مورد حمایت برخی کشورهای منطقه هم هستند بخوبی ایستاد و در این جنگ سرافراز بیرون آمد. رئیس قوه‌ قضائیه در عین حال متذکر شد جنگ اقتصادی نه توانسته ایران را از راهی که می‌رود بازدارد و نه موفق شده دولت و مردم سوریه را متوقف کند و توطئه‌های آنها فقط موجب بدنامی بیشتر آنان و نقطه قوت جریان مقاومت شده است. آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: یقین دارم ایستادگی مردم سوریه و جریان مقاومت و همه نیروهای مجاهد در منطقه از حزب‌الله تا حماس، پیروزی را رقم می‌زند و نکبت و نفرت ابدی روزافزون را برای آمریکا و اسرائیل در پی خواهد داشت.

 

***

 

ظریف:

 

تبادل ۲ جاسوس بازداشتی با آمریکا کذب محض است

 

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خانه ‌ملت، در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر تبادل ۲ جاسوس بازداشتی با آمریکا، گفت: این خبر صد درصد دروغ است. وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما پیشنهاد مبادله جامع زندانیان طرفین را دادیم. ما در کشورهای مختلف به دستور آمریکا زندانی داریم و در خود آمریکا هم زندانی داریم، افرادی را نیز در ایالات‌متحده آمریکا داریم که حتی مدت محکومیت غیرقانونی آنها هم تمام شده اما آمریکایی‌ها مانع برگشت‌شان به ایران شدند. وی افزود: بر همین اساس پیشنهاد کردیم تمام زندانیان ۲ طرف در همه جا مبادله شوند و روی این موضوع هم تاکید داریم اما موضوع معامله ۲ جاسوس بازداشتی با آمریکا کذب محض است. برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر مدعی شده بودند ۲ جاسوس جنجالی در ایران بزودی با آمریکا تبادل خواهند شد.

 

***

رسانه‌های صهیونیستی:

هدف از عادی‌سازی روابط با عرب‌ها ایجاد ائتلاف ضدایرانی است

 رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند هدف این رژیم از عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی مقابله با ایران است. به گزارش المیادین، رسانه‌های صهیونیستی در گزارش‌های مختلفی اذعان کردند هدف اصلی این رژیم از توافقات با کشورهای عربی در واقع ایجاد ائتلاف منطقه‌ای متشکل از این رژیم با امارات، بحرین، سودان، مصر، اردن و چه‌‌بسا عربستان برای مقابله با ایران است. به نوشته المیادین، در یک مورد از این گزارش‌ها یونی بن‌مناحم، کارشناس اسرائیلی امور کشورهای عربی در گفت‌وگو با شبکه 7 رژیم صهیونیستی می‌گوید: پشت پرده توافقات اسرائیل و کشورهای عربی توافق بالاتری وجود دارد و سودان در این معادله از نظر راهبردی در دریای سرخ از اهمیت بالایی برخوردار است و این مساله برای اسرائیل بسیار مهم است. کارشناس مطرح صهیونیست با اشاره به اینکه هدف از توافق با کشورهای عربی ایجاد ائتلاف منطقه‌ای میان اسرائیل، امارات، بحرین، سودان، مصر، اردن و پس از آنها عربستان است، افزود: این ائتلاف ۳ هدف دارد؛ مقابله با خطرات ایران و جلوگیری از نفوذ این کشور در خاورمیانه، مقابله با محور اخوان‌المسلمین به رهبری قطر و ترکیه و ایجاد پل ارتباطی میان اسرائیل و فلسطین و تلاش برای حل اختلافات.

*********************************

روزنامه خراسان**

طرح صلح ایران روی میز باکو و ایروان

عراقچی: پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان عنصر مهم این طرح است

یوسفی - بیش از یک ماه از آغاز درگیری بین ارمنستان و آذربایجان در سال 2020 می گذرد و با وجود تلاش های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس، منطقه «قره باغ» همچنان زیر آتش منازعه سنگین میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان می سوزد و علاوه بر خسارت هایی که به دو کشور وارد  شده، شعله های آتش این درگیری دامن مرزهای کشورهای همسایه از جمله ایران را نیز گرفته است. پس از ناامنی های به وجود آمده در مرزهای ایران، مسئولان نظامی و دیپلماسی جمهوری اسلامی درباره ادامه جنگ و سرایت تبعات چالش قره باغ به مرزهای ایران به باکو و ایروان هشدار دادند اما این هشدارها کارساز نبود تا این که ایران در هر دو حوزه نظامی و دیپلماسی وارد عمل شد. ابتدا نیروی زمینی سپاه پاسداران برای حراست از مرزهای کشور ادوات نظامی خود را به سوی مناطق نزدیک به جنگ قره باغ گسیل کرد،  سپس فرمانده کل سپاه پاسداران شخصا برای بررسی اوضاع مرزهای شمال غرب وارد این منطقه شد.  درحوزه دیپلماسی نیز عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه از مناطق مرزی استان اردبیل با جمهوری آذربایجان در شهرستان اصلاندوز مغان بازدید کرد.  نماینده ویژه جمهوری اسلامی در امور قره باغ پس از بازدید از مناطق مرزی ایران، برای حل مسالمت آمیز این درگیری با یک طرح صلح پیشنهادی، عصر دیروز وارد باکو شد. همچنین قرار است عراقچی با سفر به ایروان، مسکو و آنکارا درباره ابتکار صلح ایران رایزنی کند. عراقچی پس از ورود به باکو، موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و اضافه کرد: حقوق اقلیت‌ها و حقوق بشردوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می‌دهند.به گفته عراقچی، ترک مخاصمه و شروع گفت‌وگو‌ها با کمک کشور‌های تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.

*********************************

روزنامه ایران **

 

تکذیب  تبادل ۲ جاسوس با امریکا

 

   خبر اول اینکه، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر تبادل دو جاسوس بازداشتی با امریکا، گفت: این خبر صد درصد دروغ است. به گزارش ایلنا، وی با بیان اینکه پیشنهاد مبادله جامع زندانیان طرفین را داده‌ایم، تصریح کرد: ما در کشور‌های مختلف به دستور امریکا و در خود امریکا زندانی داریم، افرادی را نیز در ایالات متحده امریکا داریم که حتی مدت محکومیت غیر قانونی آن‌ها هم تمام شده است، اما امریکایی‌ها مانع برگشت آن‌ها به ایران شدند. وزیر خارجه  افزود: بر همین اساس پیشنهاد کردیم که تمامی زندانیان دو طرف در همه جا مبادله شود و روی این موضوع تأکید داریم، اما موضوع مبادله دو جاسوس بازداشتی با امریکا کذب محض است.

 

تعویق رسیدگی به شکایت ایران از انگلیس

 

  خبر دیگر اینکه، منابع انگلیسی از تعویق جلسه رسیدگی به پرونده شکایت وزارت دفاع ایران از یکی از شرکت‌های وزارت دفاع انگلیس درخصوص بدهی انگلیس به ایران خبر دادند. به گزارش تابناک، در همین راستا، «پاتریک وینتور»، خبرنگار روزنامه گاردین در صفحه توئیتر خود نوشت: جلسه دیوان عالی برای رسیدگی به شکایت وزارت دفاع ایران از شرکت IMS، به عنوان بازوی فروش وزارت دفاع انگلیس در پرونده بدهی چند میلیون دلاری که قرار بود سوم نوامبر ۲۰۲۰ برگزار شود، مجدداً به تعویق افتاد و تاریخ جدید این جلسه بیستم آوریل ۲۰۲۱ تعیین شده است. گفتنی است، ایران و انگلیس در دهه ۱۹۷۰ میلادی برای فروش هزار و 500 تانک و ۲۵۰ خودروی زرهی به ایران قراردادی را امضا کردند اما لندن بعد از ماجرای لانه جاسوسی امریکا، حاضر به تحویل این تانک‌ها به ایران نشد. دیوان داوری بین‌المللی یک شرکت خدمات نظامی در انگلیس را به پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند به دولت ایران ملزم کرد؛ اما انگلیس به بهانه تحریم‌های بین‌المللی از پرداخت این مبلغ سر باز زد.

 

وضعیت کروبی بعد از عمل جراحی

 

  شنیدیم که، حسین کروبی، فرزند شیخ مهدی کروبی با اشاره به آخرین وضعیت جسمی پدرش بعد از عمل جراحی گفت: آقای کروبی بعد از عمل جراحی کمر که بر اثر زمین خوردگی ایشان انجام شد به منزل منتقل شد و چند روزی است که فیزیوتراپی را هم شروع کرده‌ است. به گزارش اعتماد آنلاین، وی ادامه داد: پزشک معالج ایشان، آقای دکتر میری از عمل صورت گرفته رضایت کامل داشت و گفت که سعی می‌کنیم ظرف ۴ هفته با کم شدن درد کمر، آقای کروبی بتواند راه برود. حسین کروبی با اشاره به وضعیت چشم مهدی کروبی گفت: بعد از عمل جراحی کمر، چشمان آقای کروبی عفونت کرده بود که در این مدت ایشان را خیلی اذیت می‌کرد تا در نهایت دکتر قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت ایشان را در منزل معاینه کرد. وی اضافه کرد: متأسفانه وضعیت چشم آقای کروبی بهبود پیدا نکرد و ایشان در نهایت به بیمارستان مراجعه کرد که دکتر هاشمی لنزی در چشم آقای کروبی کار گذاشت و گفت که تا ۲۰ روز آینده به احتمال زیاد مشکل درد چشم پدر هم حل خواهد شد.

 

بیانیه شدید آیت‌الله یزدی علیه یک روحانی

 

  با خبر شدیم که، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای به امضای آیت‌الله محمد یزدی به اظهارات سید کمال حیدری واکنش نشان داد و آحاد جامعه اسلامی را از «فتنه چنین افرادی» برحذر کرد. به گزارش مهر، در این بیانیه با بیان اینکه سید کمال حیدری که یک روحانی شیعه است و هر از گاه درباره محکمات اسلام و تشیع سخنانی ناروا مطرح می‌کند، تأکید شده: هرگز نباید سخنان نادرست ایشان را به پای دین و مذهب روحانیت و عالمان دینی به حساب آورند زیرا راهی را که این شخص پیش گرفته سرانجامی جز انحراف و گمراهی نیست. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره این روحانی شیعه که در برنامه‌های شبکه تلویزیونی کوثر نیز حضور داشته افزوده: بررسی سوابق نامبرده نشان می‌دهد وی انضباط و استقامت لازم را در تحصیل نداشته، فراگیری از استادان را به حد کفایت نرسانده است. نقش‌آفرینی‌های وی در یکی از برنامه‌های سیمای کوثر نیز به لحاظ توانایی علمی خود وی نبوده بلکه به واسطه اطلاعات و استناداتی بوده که گروهی متخصص در اختیار وی قرار می‌داده‌اند و او تنها آن را اجرا می‌کرده است. گفته می‌شود که سید کمال حیدری در اظهارات اخیر خود انتقاداتی را درباره اقدام به «تکفیر باطنی» از سوی علمای شیعه مطرح کرده است که به زعم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حاصل برداشت‌های باطل او و نسبت‌ ناروا دادن به عالمان سلف رضوان‌الله تعالی علیهم است.

 

ادعای فرود یک هواپیمای ایرانی در ونزوئلا

 

  دست آخر اینکه،  رویترز بامداد چهارشنبه به نقل از «یک قانونگذار اپوزیسیون ونزوئلا» و «داده‌های پروازی» مدعی شد که یک هواپیمای ایرانی در ونزوئلا فرود آمد. به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز مدعی شد که این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی «فارس ایر قشم» بوده و روز سه‌شنبه به وقت محلی ونزوئلا در این کشور فرود آمد. اتکا خبر به توئیت «خوزه مانوئل اولیوارس» از نمایندگان ونزوئلا است که گفته این هواپیما در فرودگاه «مایکوتیا» ایالت وایگاس ونزوئلا فرود آمده و در تونس و جمهوری «کیپ ورده» در آفریقا توقف داشته است. رویترز احتمالاً در این خبر با اشاره به اینکه امریکا در سال ۲۰۱۹ فارس ایر قشم را به بهانه انتقال تسلیحات به سوریه تحریم کرده است، سعی در بیان این خوانش دارد که پس از انتقال تجهیزات برای تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا و ارسال ۲ کشتی حامل سوخت به این کشور و با پایان تحریم‌های تسلیحاتی این پرواز می‌تواند آغاز فروش تسلیحات به ونزوئلا باشد.

*********************************

روزنامه شرق **

گفت‌وگوی تلفنی پوتین و اردوغان

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تماس تلفنی با همتای ترک خود نسبت به ادامه درگیری در منطقه قره‌باغ و اعزام تروریست‌های مسلح به این منطقه ابراز نگرانی کرد. در بیانیه کرملین در این رابطه آمده است: در تماس تلفنی ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه تحولات در قره‌باغ مورد بحث قرار گرفت و طرف روس نگرانی شدید خود را از ادامه جنگ و درگیری و اعزام تروریست‌ها به این منطقه ابراز کرد.

نماینده ویژه کره‌جنوبی در روسیه

در دفتر معاون نخست‌وزیر روسیه و فرستاده ریاست‌جمهوری خاور دور اعلام کرد کره‌جنوبی برنامه دارد به‌منظور افزایش تعامل با روسیه، یک نماینده ویژه ریاست‌جمهوری به مسکو بفرستد.

لایحه ضد چینی در سنای آمریکا

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از ارائه قطع‌نامه دو حزبی سناتورها با هدف اعتراض به آنچه «بدرفتاری» چین با اقلیت اویغور می‌خوانند و توصیف آن به عنوان «نسل‌کشی» خبر داد.

آغاز دور دوم مذاکرات لبنان و اسرائیل

وزارت انرژی اسرائیل اعلام کرد مسئولان اسرائیلی و لبنانی روز گذشته در دور دوم مذاکرات برای ترسیم مرزهای دریایی شرکت می‌کنند و قرار است امروز نیز نشستی برگزار شود.

لغو نشست‌های حضوری سازمان ملل

پس از آلودگی پنج عضو هیئت نیجر در سازمان ملل به ویروس کرونا این نهاد بین‌المللی تمامی نشست‌های رودرروی خود را در مقر خود در نیویورک در روزهای آتی لغو کرده است.

دومین شب ناآرامی‌ها در فیلادلفیا

صدها معترض آمریکایی شامگاه سه‌شنبه در فیلادلفیا تجمع کردند. در دومین شب ناآرامی‌ها، پس از تازه‌ترین تیراندازی مرگ‌بار پلیس آمریکا به مردی سیاه‌پوست، غارت و برخوردهای خشونت‌آمیزی رخ داد.

*********************************

 

 

 

 

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات