صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۵۰۱

روزنامه کیهان **

  شما که از عهدشکنی‌های اوباما شاکی بودید؟!

بازخوانی تجربه تاریخی برجام نشان می‌دهد برخلاف اظهارات آقای حسن روحانی، نقش توافق بد برجام، در بازگشت تحریم‌ها کم نبوده است.

این تحلیل را روزنامه فرهیختگان ضمن یک گزارش تحلیلی عنوان کرده و نوشته است: آقای روحانی از دولت بایدن خواسته تا در کشور به قبل از 20 ژانویه 2017 بازگردند.

حداقل‌هایی از هوش سیاسی و تجربه دیپلماتیک به هر سیاستمداری می‌گوید اینگونه اظهارنظرهای زودهنگام و بدموقع آن‌هم در مواجهه با دشمنی که هیچ حد و مرزی برای خود قائل نیست، ممکن است منافع ملی را دوباره از بین ببرد. تقلیل دادن چالش ما با ایالات‌متحده در ماجرای برجام به یک رفت‌وآمد در کاخ‌سفید‌اشتباهی بزرگ و اساسا تغییر صورت‌مسئله است، به‌دلیل اینکه دولت در داخل همه‌چیز کشور را به شکل‌گیری یک توافق گره زد، بی‌خود و بی‌جهت خود را به موضعی برد که عملا توافق خوب را غیرممکن می‌کرد. حسن روحانی در پاییز سال 92 از خزانه خالی سخن گفت و عملا تیم مذاکره‌کننده را خلع‌سلاح‌شده به پشت میز گفت‌وگو فرستاد. او بعدها فراتر از همه اظهارات قبلی هم رفت و درمورد این صحبت کرد که اگر می‌خواهید مشکل آّب خوردن مردم هم حل شود، باید مذاکره کنیم. روحانی در خرداد 94 و دقیقا موقعی که مذاکرات به حساس‌ترین ایام خود رسیده بود، گفت: «تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید، مسئله محیط‌زیست حل شود، تا‌اشتغال جوانان حل شود، تا صنعت جامعه حل شود، تا آب خوردن مردم حل شود.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم شهریورماه سال 93 و در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا ایده هر نوع توافقی بهتر از عدم توافق است را مطرح کرد و گفت: «هر نوع توافق را با عدم توافق قیاس کنید، باید بگویم آشکار است که حصول یک توافق بسیار بهتر است.»

به دلیل این نوع ورود به مذاکرات، متنی پرایراد نگاشته شد که حاوی تعهدات نامتوازن و نامتناسب بود به همین دلیل هم تحریم‌ها رفع نشد و به شکلی دیگر بازگشت. ایراد دیگر، مکانیسم ماشه بود که به آمریکا اجازه می‌داد هر وقت خواست، با بهانه‌جویی تحریم‌ها را برگرداند.

اولین اظهارنظری که برای سال‌ها در تاریخ ایران ثبت شد، حرف‌های ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با بلومبرگ است. او در فروردین‌ماه سال 95 و در جریان سفر به آمریکا در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ تصریح کرده برجام «تقریبا هیچ» دستاورد اقتصادی برای ایران نداشته است. نمونه واضح دیگر مجموعه اظهارنظرهایی است که حسن روحانی در مهر سال 95 و درجریان سفر به نیویورک دارد. او اول مهر‌ماه و در جمع سران کشورها با‌اشاره به بدعهدی آمریکا تصریح می‌کند: «هرگونه بدعهدی در اجرای برجام، به بی‌اعتباری بیشتر می‌انجامد. تعلل ایالات متحده در اجرای تعهدات قانونی‌اش در ماه‌های گذشته‌اشتباهی راهبردی است که باید فورا جبران شود.»  روحانی سپس در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی می‌گوید: خزانه‌داری آمریکا به جای اینکه بانک‌های جهان را به اجرای برجام تشویق بکند، جملاتی را ادا می‌کند که آنها را می‌ترساند و این باعث شده که برخی از بانک‌های بزرگ به‌خاطر اینکه می‌ترسند مورد تحریم خزانه‌داری آمریکا قرار بگیرند در مورد همکاری با ایران دچار تردید شوند و این یک تخلف بزرگ از طرف آمریکاست.» او البته این سخنان را در ادامه این سفر و در کنفرانس‌های مطبوعاتی رسمی به دفعات بیان می‌کند.

در مهر سال 96 و در جریان نشست وزیران خارجه 1+5 ظریف اظهارنظر قابل تاملی دارد. او تصریح می‌کند که بعد از حدود دو سال از امضا و اجرای برجام ایران حتی نتوانسته است یک حساب بانکی در لندن باز کند. این اظهارنظر وقتی در کنار آن سخن سفیر کره‌جنوبی در ایران قرار می‌گیرد که می‌گفت ما با گذشت چند ماه از آغاز اجرای برجام همچنان برای سفارت‌مان به وسیله چمدان پول وارد تهران می‌کنیم، مشخص می‌کند که ایراد برجام چقدر جدی بوده است.

یکی از اسناد رسمی در این زمینه اظهارنظری است که وزارت امورخارجه در اول آبان‌ماه و با گزارش رسمی خود می‌کند. وزارت خارجه در هفتمین گزارش سه ماهه خود لیستی از بدعهدی‌های آمریکا را ذکر می‌کند و می‌نویسد: «در طول یک سال و 9 ماه که از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، مجموعه‌ای از نقض، بدعهدی، تاخیر، تعلل و تخطی از اجرای برجام توسط دولت آمریکا صورت گرفته است که در قالب ۱۰ نامه از سوی وزیر امورخارجه به خانم موگرینی، ثبت و ضبط شده است.

 

اشتون: بازگشت به برجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد

مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد با توجه به مخالفت اکثریت کنگره آمریکا، مسیر بازگشت آمریکا به برجام هموار نیست.

کاترین ‌اشتون سیاستمدار انگلیسی که در اولین مذاکرات هسته‌ای ظریف، طرف اروپایی مذاکرات بود، ضمن یادداشتی در مجله تایم نوشت: «برای بایدن، بازگشت به برجام، آسان نخواهد بود. اولین مانع هم این است که بسیاری از اعضای کنگره، هرگز به ایده توافق با ایران روی خوشی نشان نداده‌اند. حتی در سال ۲۰۱۳ که به توافق موقتی با ایران دست یافتیم، برخی خواهان اعمال تحریم‌های تازه بر ایران بودند.»

وی در ادامه نوشت: «ایرانی‌ها از این دشمنی خبر داشتند و در گفت‌وگوها، این نگرانی را مطرح می‌کردند که آیا یک دولت تازه در آمریکا، به این توافق احترام خواهد گذاشت؟

پاسخ این بود که دلیلی ندارد گمان کنیم که یک توافق «موثر» کنار گذاشته شود. مشکل همین‌جاست: برای برخی، یک توافق «موثر» به ایران اجازه داشتن یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای نمی‌دهد. برخی دیگر می‌گویند که ایران باید رفتار منطقه‌ای‌اش را تغییر دهد. برخی هم هستند که خواهان طولانی‌تر شدن مهلت محدودیت‌های توافق هستند.»

اشتون تاکید کرد: «یافتن راهی برای جلب حمایت کنگره در شرایطی که دموکرات‌ها در سنا اکثریت ندارند، یک چالش است. بایدن برای آن‌که برجام را بر بنیان محکمی بگذارد، باید تضمین دهد که اگر ایران به تعهدات خودش پایبند باشد، آمریکا هم پایبند خواهد ماند.»

اشتون با ‌اشاره به از هم گسیختگی 5+1 در چند سال گذشته، می‌افزاید: «ایرانی‌ها البته با رفع فشار حداکثری ترامپ، نفسی تازه خواهند کرد اما بی‌گمان اگر چیز بیشتری از آنان خواسته شود، چندان علاقه‌ای نشان نخواهند داد.»

اشتون تاکید کرد: «ایران انتظار دارد که آسیب اقتصادی دو سال گذشته‌اش به رسمیت شناخته شود. در حالی که میانه‌روهای ایران، از بازگشت به این توافق استقبال می‌کنند، دیگران این‌گونه نیستند. تندروها همچنان خواهند گفت که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد. پس جو بایدن چه باید بکند؟

نخست، باید یک تیم تشکیل دهد: از اتحادیه اروپایی بخواهد که 5+1 را گرد هم آورد. برجام را به‌عنوان نخستین توافق منظور کند و نه آخرین توافق. هرگز قرار نبوده که برجام، خانه آخر و نقطه پایان باشد. تا زمانی که ترامپ از برجام بیرون رفت، ایران به تعهدات خود پایبند بود.

همه ما از دیگر مسائلی که باید چاره شوند، آگاهیم؛ از موشک‌های بالستیک تا بلندپروازی‌های منطقه‌ای ایران. اما این مانع باید از سر راه برداشته می‌شد تا در برای دیگر گفت‌وگوها باز شود.» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نوشت: «برجام را بر بنیان محکم‌تری بگذارد. بازگشت به برجام، صرفاً با فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری در کوتاه‌مدت کار می‌کند اما یک رویکرد پایدار نیست.»

نکته‌ مهمی که ‌اشتون به جزئیات آن نپرداخته، اتفاق نظر پیوسته دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر تشدید پیاپی تحریم‌ها، بلافاصله پس از انعقاد برجام تا به امروز بوده است. همچنین حتی در زمان حضور آمریکا در برجام نیز، مصوبه الزام گزارش 3 سال یک بار دولت آمریکا به کنگره و گرفتن مجوز ادامه توافق، عملاً تعهدات لغو تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کرد و سرمایه‌گذاران و تجار خارجی را از همکاری با ایران بازمی‌داشت.

 

پاسکاری مسئولیت میان صمت و جهاد کشاورزی

دو روزنامه حامی و منتقد دولت، درباره این که دستگاه‌های دولتی به جای نظارت بر بازار، پاسکاری مسئولیت می‌کنند، اتفاق نظر دارند.

روزنامه قدس در گزارشی با عنوان «پاسکاری گرانی؛ وزارتخانه‌های متولی، مسئولیت را گردن هم می‌اندازند»، نوشت: خانواده 40 میلیونی کارگری که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، با دستمزدی که زیر فشار تورم 46 درصدی آبان قرار دارد، این ماه ناچار شدند برای خرید کالاهای خوراکی و آشامیدنی 14/7 درصد بیشتر از ماه قبل هزینه کنند، اما متولیان معیشت مردم در وزارتخانه صمت و جهاد مسئولیت گرانی‌ها را به گردن دیگری می‌اندازند.

کارشناسان می‌گویند در غیاب نظارت و سوءمدیریتی که بر بخش‌های مختلف چرخه تولید و عرضه اکثر محصولات دامی حاکم است، این فرصت برای اخلالگران در زنجیره تولید تا توزیع مواد غذایی فراهم آمده تا چرخه تأمین کالای اساسی مردم را با مشکل مواجه کنند. آن طور که اعلام شده در 6 ماه ابتدای امسال دولت بیش از 5/2 میلیارد دلار ارز 4 هزار و 200 تومانی به واردات نهاده‌های دامی اختصاص داده است، اما اثری از این یارانه سر سفره مردم نیست.

با وجود اینکه در ماه‌های گذشته تولیدکنندگان بارها با ابراز گلایه از نابسامانی بازار نهاده‌های دامی و گرانی‌های پس از آن هشدار می‌دادند، اما متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و سایر دستگاه‌های مسئول به این هشدارها توجه نکردند تا روند رشد قیمت مواد پروتئینی از جمله مرغ و تخم مرغ تا امروز ادامه یافته است.

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، واگذاری وظایف وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت را عامل گرانی‌های اخیر می‌داند و می‌گوید ما وزارت جهاد را برای پس گرفتن اختیاراتش قانع کردیم اما رئیس‌جمهور از موضع خود کوتاه نیامد. در این بیانیه علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت به جای پاسخگویی از تقسیم کار با وزارت جهاد کشاورزی، سخن گفته و بر این باور است که براساس تقسیم وظایفی که با وزارت جهاد کشاورزی داشته، مسئولیت تنظیم بازار در حوزه گوشت، مرغ و تخم‌مرغ برعهده وزارت جهاد کشاورزی است و به این وزارتخانه ربطی ندارد.

روزنامه اصلاح‌طلب نیز در گزارش مشابهی با عنوان «پاسکاری تنظیم بازار در شرایط بحران» نوشت: اصلی برای افزایش قیمت‌ها فقدان ارز و عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی برای کالاهای مختلف از جمله نهاده‌های دامی اعلام می‌شود اما این سؤال مطرح می‌شود که ارزهای 4200 تومانی که برای نهاده‌های دامی اختصاص یافت چه شد؟

این در حالی است که از 13 آبان امسال، تنظیم بازار «عمده‌فروشی» مرغ و تخم‌مرغ و نهاده‌های دامی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده است. در واقع بخش «خرده‌فروشی» همچنان به عهده وزارت صمت است. دست به دست شدن وظایف تنظیم بازار محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر چندین بار اتفاق افتاده است اما به نظر می‌رسد این بار، «پاسکاری وظایف» تنظیم بازار محصولات پروتئینی مشکلات جدی‌تری را به وجود آورده است.»

 

تذکر حامیان دولت به روحانی با پاسخ قاطع، محاسبه دشمن را به هم بریزید

یک سایت حامی دولت تأکید کرد سیاست منفعلانه دولت موسوم به صبر استراتژیک (!؟) در قبال ضربات دشمن پاسخگوی منافع ملی نیست و باید متوقف شود.

برخی مدیران دولتی و احزاب و رسانه‌های سیاسی حامی آنها طی سه سال اخیر که بدعهدی‌های آمریکا رو به شدت گذاشته و حتی کار به اقدامات تروریستی و خرابکاری یا فشارهای اقتصادی شدید انجامیده با این ادعا که نباید بهانه دست دشمن داد، سیاست عدم واکنش قاطع و متوازن را که همان انفعال است تحت عنوان غلط‌انداز و دروغین «صبر استراتژیک» در پیش گرفته‌اند؛ رفتاری که باعث گستاخ‌تر شدن دشمنان شده است.

سایت عصر ایران در نکوهش تداوم این رویکرد که شخصاً از سوی آقای روحانی دنبال شده، نوشت: از زمان خروج یک‌جانبه آمریکای ترامپ از برجام، ایران سیاست «صبر استراتژیک» را در پیش گرفت و به‌رغم خروج آمریکا از برجام همچنان به تعهدات برجامی خود پابرجا ماند و بعد از یک سال انتظار به تلافی اقدامات خصمانه آمریکا، در نهایت در بخش‌هایی از تعهدات هسته‌ای برجامی به صورت پلکانی عقبگرد صورت داد. این سیاست صبر بر این پیش‌فرض استوار بوده که ایران همچنان بتواند حمایت سیاسی اتحادیه اروپا را داشته باشد. دولت ترامپ و متحدان او از جمله اسرائیل اما در طی این 3 سال به سیاست فشار حداکثری اقتصادی اکتفا نکرده و از خط قرمزهای زیادی عبور کردند؛ از جمله ترور سردار شهید «قاسم سلیمانی» به فرمان ترامپ و پذیرش رسمی مسئولیت این ترور از سوی رئیس جمهوری آمریکا،  عملیات خرابکارانه در تاسیسات هسته‌ای نطنز و حملات اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی، یا نزدیک به ایران در سوریه و حالا ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای ایران که دارای منصب و مقام رسمی بوده و یکی از ستون‌های اصلی برنامه هسته‌ای و صنعت دفاعی کشور بوده است. ایران طی 3 سال گذشته با وجودی که متحمل خسارات اقتصادی زیادی شده و معیشت مردم دچار تنگنا بوده اما با اثبات قدرت تاب‌آوری خود در برابر فشارهای دشمن، سیاست صبر استراتژیک پیشه کرد تا کشور را از درافتادن در زمین بازی حریف در امان نگه دارد.

حتی صاحب این قلم بارها در مطالب و نوشته‌های خود این سیاست را مورد تایید قرار داده‌ام و به نظرم این سیاست تا به اینجا درست و منطقی بوده؛ اما این سیاست از این پس جوابگوی منافع ملی ایران نخواهد بود؛ چون در ظاهر دشمنان ایران با فرض دانستن و محاسبه سیاست صبر و انتظار ایران، بر این گمانند که ایران طی هفته‌های آتی تا زمان روی کار آمدن دولت بایدن از لاک صبر استراتژیک و مقاومت بیرون نخواهد آمد و به همین خاطر «دست‌بسته» ما را خوانده‌اند و اقداماتی می‌کنند که همه خطوط قرمز و اخلاقی رایج بین‌المللی را نقض می‌کند؛ از جمله ترور دانشمند هسته‌ای ایران شهید «محسن فخری‌زاده».

از این پس هیچ توجیهی برای سیاست صبر استراتژیک نمانده چون دشمن با فرض اینکه ایران به خاطر سیاست صبر هیچ کاری نخواهد کرد؛ ممکن است حتی دست به اقدامات بیشتری هم بزند؛ بر همین مبنا باید محاسبات دشمن را به هم ریخت. به گمان راقم این سطور بهترین اقدام برای ایران در شرایط کنونی به هم زدن محاسبات دشمن از ناحیه‌ای است که انتظار آن را ندارد و یا کمتر محتمل می‌داند.

وقتی دشمن انتظار دارد ما در لاک باشیم و یا اگر بیرون آمدیم به نقطه‌ای که او می‌خواهد برویم (جنگ)؛ گزینه منطقی برای ما بیرون آمدن از لاک اما عزیمت به نقطه‌ای است که هزینه به دشمن تحمیل کند و دشمن در محاسبات خود روی آن حساب نکرده و یا کمتر احتمال داده باشد.

باید از صبر استراتژیک خارج شد؛ اما در شرایط کنونی دشمن با فرض اینکه ایران در لاک صبر استراتژیک خواهد بود، از خط قرمزها عبور کرده است.

پاسخی درخور، سریع و شوک‌آور به دشمن از ناحیه‌ای که انتظار آن را نداشته است و به هم ریختن محاسبه او در این شرایط در راستای تامین منافع و امنیت ملی کشور خواهد بود؛ بدون شک مسئولان امور گزینه‌های متنوعی برای چنین اقدامی در دست دارند؛ از جمله در تعهدات هسته‌ای کشور حوزه‌های وسیعی هست که تعلیق همه‌جانبه آنها گام نخست خوبی خواهد بود.

آنچه باید بر تحلیل سایت عصر ایران اضافه کرد، یادآوری این واقعیت است که خرابکاری سایبری و ترور دانشمندان هسته‌ای ما در دولت دموکرات اوباما اتفاق افتاد و از این جهت، روی کار آمدن بایدن، هیچ تفاوتی در ماهیت رفتار تروریستی آمریکا و اسرائیل ایجاد نمی‌کند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

بازتاب پیام مقام معظم رهبری در رسانه‌های خارجی

مقام معظم رهبری در پی اقدام تروریستی در به شهادت رساندن دانشمند برجسته کشورمان خواستار مجازات عاملان این جنایت شدند. بیانات ایشان در این رابطه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشته است. خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره گزارش داد: رهبر معظم ایران روز گذشته در بیانیه‌ای خواستار مجازات قطعی کسانی شد که موجب شدند محسن فخری‌زاده، دانشمند ایرانی جان خود را از دست بدهد. وی همچنین در این بیانیه، فخری‌‌زاده را یک عنصر علمی کم‌نظیر و دانشمندی برجسته در زمینه دفاعی و هسته‌ای توصیف کرد. خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد: رهبری ایران روز شنبه قول داد شهادت دانشمند برجسته ایرانی را تلافی خواهند کرد که می‌تواند تنش‌ها میان این کشور و آمریکا را در هفته‌های باقیمانده از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تشدید کند. روزنامه گاردین با اشاره به اقدام تروریستی روز جمعه که به شهادت محسن فخری‌زاده منجر شد، نوشت: رهبر معظم ایران در بیانیه‌ای تاکید کرد اولویت اصلی پس از این حادثه مجازات قطعی عاملان و آمران کشته شدن دانشمند برجسته ایرانی است. همچنین خبرگزاری آناتولی گزارش داد: رهبر معظم ایران ضمن محکوم کردن ترور دانشمند برجسته ایرانی، خواستار مجازات فوری و قطعی عاملان این اقدام شد و آنها را مزدوران جنایتکار خواند. بنا بر این گزارش، رسانه‌های متعدد دیگری ازجمله شبکه‌های ‌ای‌بی‌سی‌نیوز و دویچه وله، اسکای‌نیوز، روزنامه‌های اکونومیک‌تایمز، ینی شفق و پاکستان تریبون، خبرگزاری‌های سی‌ان‌ای، سی‌تی‌جی‌ان، یاهو‌نیوز و بسیاری دیگر بیانات دیروز آیت‌الله خامنه‌ای در پی به شهادت رسیدن محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته کشورمان را منتشر کردند.

***

دیدار رئیس قوه ‌قضائیه با خانواده شهید فخری‌زاده

رئیس قوه قضائیه ضمن حضور در معراج شهدا و قرائت فاتحه بر پیکر پاک شهید محسن فخری‌زاده، با خانواده این شهید بزرگوار دیدار کرد. آیت‌الله ابراهیم رئیسی در دیدار با خانواده شهید فخری‌زاده با اشاره به اینکه ایشان فخری برای دانشمندان اسلام است، افزود: یقین بدانید شهید فخری‌زاده نام‌آور خواهد شد در تمام اعصار به عنوان دانشمند متعهد و ولایی که در راه مجاهدت جان خود را تقدیم کرد. آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه شهید فخری‌زاده کشور را در بحث امنیت ارتقا داد، اظهار داشت: ایشان در جوار اباعبدالله و یاران اباعبدالله هستند.

***

آماده‌باش سفارتخانه‌های صهیونیستی در سراسر جهان

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی پس از ترور دانشمند برجسته کشورمان، سفارتخانه‌های خود در سراسر جهان را به حالت آماده‌باش درآورده است. به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز به نقل از یک رسانه صهیونیستی اعلام کرد، رژیم صهیونیستی پس از ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته ایرانی در یک اقدام تروریستی و تهدید مقامات ایران برای پاسخ به این اقدام، تمام سفارتخانه‌های خود در سراسر جهان را به حالت آماده‌باش درآورده است. سخنگوی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در واکنش به این خبر گفت که این وزارتخانه درباره مسائل امنیتی مربوط به کارکنانش اظهار نظری نمی‌کند.

***

مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌:

خرابکاری در ایران را ادامه دهید

یک اندیشکده آمریکایی در واکنش به ترور دانشمند برجسته ایرانی با اذعان به اقدامات تروریستی و خصمانه آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه کشورمان مدعی شد که آنها هنوز هم فرصت ضربه زدن به ایران را دارند. مارک دوبوویتز، مدیر اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی که یک لابی قدرتمند صهیونیستی در آمریکا به شمار می‌آید و همواره مواضع بشدت ضدایرانی دارد با انتشار رشته توئیت‌هایی به ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته ایرانی واکنش نشان داد و به اقدامات خصمانه و تروریستی آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه کشورمان اذعان کرد. وی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: در حالی که تقریبا ۲ ماه تا روی کار آمدن بایدن (رئیس‌جمهور منتخب آمریکا) زمان باقی است، آمریکا و اسرائیل فرصت زیادی دارند تا آسیب سختی به نظام ایران وارد و اهرم فشاری برای دولت بایدن ایجاد کنند.

***

گزارشگر ویژه سازمان ملل:

ترور فخری‌زاده تخطی از حقوق بشر است

اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در پی ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند برجسته ایرانی در صفحه توئیترش نوشت: هنوز سوال‌های بسیاری درباره جریانات کشتن محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد ایران وجود دارد.  هنوز هیچ عامل دولتی یا غیردولتی مسؤولیت آن را بر عهده نگرفته‌ است. کالامار در ادامه نوشت: اما به یاد داشته باشیم که یک قتل هدف‌دار برون‌مرزی و با یک درگیری مسلحانه تخطی از حقوق بشر بین‌المللی است که با زور جان کسی را گرفتن را منع می‌کند و تخطی از منشور سازمان ملل است که اعمال زور برون‌مرزی در مواقع صلح را منع می‌کند. او افزود: کشورهایی که به اقداماتی خصومت‌آمیز مبادرت کنند و به گرفتن جان کسی منجر شود، به صورت بالفعل تعهدات‌شان در معاهده‌ها را نقض کرده‌اند. کشورهایی که نمی‌توانند اقداماتی مسؤولانه برای حل کردن مناقشه‌های بین‌المللی‌شان از طریق صلح‌آمیز انجام دهند، نمی‌توانند به تعهدات مثبت‌شان برای اطمینان حاصل کردن از حق زندگی پایبند باشند.

*********************************

روزنامه خراسان**

مجوز ویژه روحانی برای اهالی جزیره ابوموسی

به پیشنهاد برخی اعضای کابینه در هفته های گذشته که در روزهای اخیر به تایید حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور رسیده، مقرر شده 43 هزار مترمربع از اراضی موجود در شهرستان ابوموسی استان هرمزگان در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد تا عملیاتی شدن یک مجموعه ورزشی مناسب برای استفاده اهالی این منطقه اجرایی شود. در این مجوز تاکید شده است هرگونه تغییر بهره بردار این مجموعه، صرفا با مصوبه هیئت وزیران مجاز خواهد بود.

*********************************

روزنامه ایران **

نقشه اسرائیل، امارات و سعودی برای ناکامی بایدن

رئیس دفتر وزیر خارجه اسبق امریکا در زمان کالین پاول گفت دست اسرائیل را در ترور شهید فخری‌زاده می‌بیند که به‌همراه رژیم‌های امارات و سعودی، برای ناکام کردن بازگشت دولت بایدن به گفت‌وگو و برجام تدارک دیده است. به گزارش ایرنا، «لری ویلکرسون» گفت: من نمی‌توانم دست کسی جز اسرائیل را در این موضوع ببینم. به‌همان اندازه، نمی‌توانم هدفی جز برای بستن راه‌های بازگشت دولت بایدن به توافق هسته‌ای ببینم. او با اشاره به اینکه برای ترور شهید فخری زاده چند سناریو نوشته شده است، اظهار کرد: این کار به‌دنبال تحریک ایران به واکنش و پس‌از آن واکنش از سوی ایالات متحده است. همین‌طور طراحان آن به‌دنبال ایجاد طوفانی هستند که رئیس جمهوری جدید امریکا امکان بازگشت به برجام را نداشته باشد. این مقام ارشد دولت جورج بوش پسر که بعداً یکی از بزرگ‌ترین منتقدان اشغال عراق توسط امریکا شد، به شکل‌گیری ائتلاف میان رژیم سعودی، امارات، بحرین با صهیونیست‌ها اشاره کرد و آن را در راستای مقابله با سیاست دولت بایدن دانست و افزود: این مجموعه فکر می‌کنند که می‌توانند سیاست آینده بایدن را به چالش بکشند و برای این کار مصمم هستند. این کارها را می‌کنند و اقدامات بیشتری نیز در دست انجام دارند.

 

 مدعی العموم، شاکی کارگر شلاق خورده

صالح نیک بخت وکیل کارگری که محکوم به تحمل شلاق شده توضیحاتی در این باره داده و گفته که وزارت کار وقت و علی ربیعی شاکی این پرونده نبوده‌اند. به‌گزارش ایرنا، این وکیل دادگستری گفت: نه آقای ربیعی و نه وزارت کار از این کارگر شکایت نکرده بودند اما چون آنها پلاکاردهایی را برافراشته بودند و در آنجا هم نوشته بودند هم مرگ بر امریکا و هم مرگ بر وزیر کار، ظاهراً گزارشی توسط مأموران انتظامی از این اقدام تهیه شده بود و داوود رفیعی، کارگر بازداشتی نه به‌خاطر مرگ بر امریکا گفتن، بلکه به‌خاطر مرگ بر ربیعی وزیر کار  وقت به‌عنوان جرم عمومی و به‌عنوان مجازات توهین مشدد نسبت به مقامات دولتی در حین انجام وظیفه، محکوم شده بود. به گفته نیکبخت، اجرای حکم شلاق «داوود رفیعی» با پیگیری مدعی‌العموم بوده و علی ربیعی به‌عنوان شاکی خصوصی در این حکم، مداخله‌ای نداشته است.

 

سایت جبهه پایداری، ادعای کریمی قدوسی را کذب خواند

 رسانه نزدیک به جبهه پایداری اظهارات  جوادکریمی قدوسی را تکذیب کرد.سایت رجانیوز رسانه نزدیک به جبهه پایداری، در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «محتوای توئیت [کریمی‌قدوسی] از سوی منابع رجانیوز تکذیب شد» و از کریمی‌قدوسی هم انتقاد کرده: «شایسته است شخصیت‌ها و رسانه‌ها در چنین مواقعی در انتشار محتواهایشان دقت بیشتری داشته باشند».این رسانه همچنین نوشت، ساعتی پس از ترور آقای فخری‌زاده، جواد کریمی‌قدوسی نماینده اصولگرای مجلس در توئیترش مدعی شد که «با اصرار دشمن و تأکید حسن روحانی، محسن‌ فخری‌زاده با آمانو، مدیرکل پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ملاقات کرده است.»

 

وزارت خارجه: حکم اسدی را نمی‌پذیریم

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اخبار منتشر شده در خصوص حکم ۲۰ سال حبس برای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان در اروپا را نادرست خواند.به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده گفت که آنچه تحت عنوان حکم 20 سال حبس آمده، درخواست دادستان از دادگاه است و حکمی صادر نشده است.وی ادامه داد: هر چند از ابتدا و بارها اعلام کرده‌ایم که این دادگاه صلاحیت رسیدگی نداشته و فرآیند قضایی در جریان به‌دلیل مصونیت قطعی دیپلماتیک ایشان و اشکالات بنیادین شکلی و محتوایی موجود فاقد مشروعیت بوده و حتی اگر به صدور حکمی نیز بینجامد به رسمیت نمی‌شناسیم. ایشان بی‌گناه بوده و روشن است علیه ایشان توطئه شده است.

گفتنی است روند محاکمه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در آنتورپ بلژیک از روز جمعه آغاز شد.به گزارش ایلنا به نقل از یورو نیوز، اسدی متهم شده که فرد اول نقشه بمبگذاری در گردهمایی منافقین در سال ۲۰۱۸ بوده است. اسدی حاضر نشد برای رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه حاضر شود.  امیر سعدونی و نسیمه معانی، زوج ایرانی ساکن بلژیک و مهرداد عارفانی ۵۷ ساله نیز دیگر متهمان این پرونده هستند.

 

عیسی کلانتری عذرخواهی کرد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌‌ زیست در توضیح مصاحبه تقطیع شده خود  گفت: برای من مشخص نیست در این برهه زمانی، پخش چهل ثانیه از مصاحبه دو ساعته مربوط به سه سال قبل، به نحوی باعث سوء برداشت از کلیت مطلبی شود که در آن مصاحبه عرض کردم و این موضوع با چه هدفی صورت گرفته است. منظور من این بود که رهبری حضرت امام(ره) اجازه نداد، امریکا میوه انقلاب اسلامی را به نفع خود بچیند و همچنان هم تلاش برای ضربه زدن به جسم و روح انقلاب اسلامی و ایران توسط قدرت‌های امروز دنیا و دشمنان ما ادامه دارد. به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری افزود: در هر حال، دوستانی که نسخه تقطیع شده مصاحبه مذکور را ملاحظه کرده و مکدر شده‌اند، اگر آن را به ‌طور کامل ملاحظه فرمایند، قطعاً مفهوم سخن و منظور صحیح اینجانب از عباراتی که استفاده شده به ذهنشان متبادر خواهد شد تا بهتر و دقیق‌تر بتوانند در مورد تعهد و ارادت خالص اینجانب نسبت به حضرت امام خمینی(ره) قضاوت فرمایند. کلانتری گفت: اگر مشاهده کلیپ ۴۰ ثانیه‌ای و تقطیع شده از مصاحبه دو ساعته مربوط به سال ۱۳۹۶ با لغزش کلامی پیش‌آمده، موجب تکدّر خاطر دوستداران حضرت امام(ره) و انقلاب اسلامی شده است، از این موضوع عذرخواهی می‌کنم.

*********************************

روزنامه شرق **

بازگشت ناو «نیمیتز» به خلیج‌فارس

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر یواس‌اس‌ نیمیتز به همراه سایر کشتی‌های جنگی که در ناوگروه همراهش وجود دارند، در حال بازگشت به خلیج‌فارس هستند.

 

واكنش مکرون به کتک‌خوردن مرد سیاه‌پوست

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است تصاویر منتشرشده از سه افسر پلیسی که یک مرد سیاه‌پوست را در پاریس کتک زده‌اند غیرقابل قبول و شرم‌آور است. مکرون خواسته است هرچه زودتر طرحی برای اعتمادسازی میان پلیس و شهروندان این کشور تهیه شود.

 

شکست حقوقی دیگر برای ترامپ

شکایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریكا و تیم حقوقی او درباره تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایالت پنسیلوانیا نیز ناکام ماند. قاضی دادگاه می‌گوید شاکیان هیچ سندی که وجود تخلف در انتخابات را ثابت کند ارائه نکرده‌اند.

 

دیدار خصوصی سرکیسیان با پوتین

دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری ارمنستان اعلام کرد آرمن سرکیسیان روز شنبه کشورش را به منظور انجام یک «دیدار خصوصی»، به مقصد مسکو ترک کرده است. دفتر سرکیسیان اعلام کرد که او در ادامه گفت‌وگو با نمایندگان دیاسپورای ارمنی، با اعضای جامعه ارمنی و شبکه‌های جامعه فعال در روسیه دیدار خواهد کرد.

 

هشدار معترضان تایلندی

معترضان حامی دموکراسی در تایلند در یک راهپیمایی دیگر نسبت به وقوع یک کودتای احتمالی دیگر در کشور هشدار دادند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هدف اصلی اعتراضات حامیان دموکراسی در تایلند برکناری پرایوت چان اوچا، نخست‌وزیر و دولتش، تغییرات قانون اساسی و اصلاحات در پادشاهی تایلند است.

 

سفر عباس به اردن و مصر

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز سفر خود به اردن و مصر را آغاز می‌کند که این نخستین سفرهای خارجی او در سال جاری است. عباس در این سفرهای خود با عبدالله دوم، پادشاه اردن و عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر دیدار می‌کند.

 

توقف مذاکرات حریری و عون

روزنامه الجمهوریه به نقل از منابع سیاسی محلی درباره روند تشکیل دولت جدید لبنان نوشت: گزینه‌ها برای همه محدود است و میشل عون، رئیس‌جمهور و سعد حریری، نخست‌وزیر مکلف لبنان در نهایت ناگزیر هستند که بر سر یک دولت با یکدیگر تفاهم کنند. در این گزارش آمده است كه این مذاكرات متوقف شده‌اند.

 

امیدواری مسکو به توقف طرح معامله قرن

وزارت خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد، دولت منتخب آمریکا طرح یک‌جانبه معامله قرن را که کاملا به نفع اسرائیل است، کنار بگذارد.

 

شرط لوکاشنکو برای کناره‌گیری

الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس که از ۲۶ سال پیش و استقلال آن کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق در این مقام بوده است، آمادگی خود را برای کناره‌گیری از قدرت در صورت تصویب قانون اساسی جدید اعلام کرد.

 

سفر غیرمنتظره سرپرست وزارت دفاع آمریکا

سرپرست وزارت دفاع آمریکا در سفری غیرمنتظره به سومالی رفت که این نخستین سفر او در این سمت به یک کشور شرق آفریقا محسوب می‌شود. پیش از سومالی، او بازدیدی بدون اطلاع به اردوگاه‌های نظامی آمریکا در جیبوتی، بحرین و قطر داشت.

*********************************

 

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات