صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۵۰۶
 حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به قیام مردم قم در ۱۹ دی ماه سال ۵۶ اظهار داشت: در ۱۷ دی با مقاله اهانت آمیز به رهبر انقلاب اسلامی و مرجع تقلید شیعیان حضرت امام در یکی از روزنامه‌ها و حرکتی که در هجدهم دی در قم به وجود آمد و در ۱۹ دی ادامه یافت و به کشتار خونین مردم منتهی شد.

وی افزود: از آبان ماه سال 56 که شهادت فرزند برومند امام مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی در نجف اتفاق افتاد حرکتی در سراسر ایران آغاز شد و این حرکت آنقدر شدید بود که من در سخنرانی که در مسجد ارک برای ختم ایشان داشتم آنجا پیشنهاد لقب و کلمه امام را برای مرجع عالیقدرمان آیت الله خمینی مطرح کردم، بدون درنگ همه مردم پذیرفتند.

روحانی ادامه داد: کلمه امام(ره) در هفته‌های بعد در همه مجامع و مجالس و زبان مردم دیده می‌شد و این نشانه عشق مردم و علاقه آنها نسبت به رهبر انقلاب و نهضت اسلامی بود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه این حرکتی که در آبان شروع شد و در دی ماه با کار احمقانه رژیم با مقاله اهانت‌آمیز به امام شور و شوقش جدیدی نهضت اسلامی پیدا کرد، اظهار داشت: نوزدهم دی سرآغازی برای حرکت مردم در برابر رژیم غیردینی و غیر اسلامی شد و مردم را به خیابان ها کشاند.

وی با اشاره به اینکه بعد از نوزدهم دی، ۲۹ بهمن‌ماه در تبریز چله‌ای برگزار شد و این چله‌ها ادامه پیدا کرد و در فروردین ۵۷ در یزد به همین صورت ادامه یافت، گفت: این حرکت یعنی مقاومت و ایستادگی مردم و صبر و اراده آنها در برابر رژیم وابسته از زمانی که این حرکت سریع از دی ماه ۵۶ آغاز شد، یک سال بعد در دی ماه ۵۷ به ثمر نشست و شاه مجبور به فرار شد.

روحانی با تاکید بر اینکه کار دیگری که مردم انجام دادند در جنگ تحمیلی و سال ۵۹ بود، اظهار داشت: آنجا هم یک جنگ شدید تحمیلی از سوی مزدوران ابر قدرت ها و با حضور خود ابرقدرتها بر مردم تحمیل شد و یک سال بعد تقریباً شاهد اولین پیروزی های بزرگ در این حرکت مردم بودیم. اینجا هم مقاومت شدید مردم در برابر یک تجاوز بیگانه ما را در مسیر پیروزی قرار داد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه حرکت سوم مردم در سال ۹۷ است گفت: در سال ۹۷ جنگ تحمیلی اقتصادی بر مردم تحمیل شد و کسی که در راس یک قدرت بزرگ جهانی بود به صراحت مدعی شد که من باید نظام ایران را سرنگون کنم و آن چنان فشاری را بر مردم وارد کنم که در تاریخ بی نظیر باشد و این فشار تا ۲۲ بهمن ۹۷ نتیجه خواهد داد و دیگر جشنی به نام جشن انقلاب نخواهد بود و در خیابان های تهران فرش قرمز برای آمریکا پهن می‌شود.
وی تاکید کرد: دیدید که مردم در این حرکت سوم باز با ایستادگی و مقاومت و صبر و پشتکار در همان یک سال پیروزی آشکار شد. در سال ۹۷ این جنگ بر ما تحمیل شد و در سال ۹۸ آثار پیروزی این جنگ پدیدار شد.

**در سال ۹۸ در اواخر فصل بهار رشد تورم سیر نزولی را طی کرد
روحانی با بیان اینکه در سال ۹۸ در اواخر فصل بهار رشد تورم سیر نزولی را طی کرد و شرایط اقتصادی آرامش بهتری پیدا کرد اگر آن روند ادامه پیدا می‌کرد در ۹۹ شرایط بسیار بهتری می داشتیم، گفت: در آخر سال ۹۸ ما با کرونا مواجه شدیم و مشکل اقتصادی برای همه دنیا و برای ما هم پیش آمد ولی در عین حال می بینیم که دولت در یک شرایط غیر عادی در جنگ توانست کشور را به‌گونه‌ای اداره کند که هم فعالیت‌های تولیدی و توسعه‌ای خود را ادامه دهد و هم مردم از این شرایط سخت عبور کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه زندگی مردم زندگی سخت شد، چون ما در یک جنگ و محاصره شدید بین المللی بودیم و از همه طرف، ما را محاصره کردند، تصریح کرد: این ها روشن بود اما در عین حال مردم صف نبستند و برای پیدا کردن کالای اساسی از این خیابان به آن خیابان نرفتند و هر جا می‌رفتند، کالا بود. البته قیمت‌ها مقداری به طور طبیعی به خاطر شرایط جنگ و مقداری هم به خاطر برخی بی انصافی برخی افراد بود که در زمینه اقتصادی فعالیت می کردند و مقداری هم در زمینه مدیریت‌ها باید کار بیشتری انجام می‌دادیم.

وی افزود: اینها دست به دست هم داد و مردم در سختی و فشار بودند اما در عین حال دولت در این زمینه اقدامات خودش را انجام داد و در هر مقطعی دولت کمکی را برای اقشار آسیب‌پذیر اضافه کرد.

روحانی با بیان اینکه ما از آبان سال ۹۸ یک بسته حمایتی معیشتی ماهیانه برای ۶۰ میلیون نفر مقرر کردیم و همینطور هم ادامه دادیم خاطرنشان کرد: ما در شرایط کرونا بسته های حمایتی متعددی را مقرر کردیم و در چند ماه برای ۳ میلیون نفری که خیلی در شدت بودند، بسته حمایتی قرار دادیم و بعد وام در اختیار بنگاه ها و مردم قرار دادیم و یک بسته حمایتی جدید برای ۳۵ میلیون نفر مقرر کردیم. 

رئیس جمهور تاکید کرد: دولت در همه مقاطع اولین هدفش این بوده که اقشار آسیب پذیر در این جنگ بتوانند با سختی ولی حداقل زندگی و معیشت خودشان را داشته باشند و در عین حال دولت فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای خود را هم ادامه دهد.

** جزو معدود کشورهای دنیا هستیم که در شرایط کرونا رشدمان مثبت است
روحانی ضمن تاکید بر اینکه یک سال بعد از جنگ اقتصادی سال ۹۷، در سال ۹۸ شاهد پیروزی برای مهار و کنترل رشد تورم و قرار دادن کشور در مسیر رشد و توسعه بودیم، گفت: در سال ۹۹ علی‌رغم تحریم و جنگ و کرونا در ۶ ماه اول رشد اقتصادی را می بینیم و رشد منفی نداریم و ان‌شاالله تا پایان امسال هم رشد مثبت داریم و ما جزو معدود کشورهای دنیا هستیم که در شرایط کرونا رشدمان مثبت است.

** هر وقت طرف مقابل ما تسلیم قانون شد ما استقبال می‌کنیم
وی ضمن اشاره به اینکه تورم آذر ماه ما کنترل شده و مقداری کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: کشور روی پای خودش ایستاده و کسی در دنیا فکر نکند که تحریم ملت ایران را از پا در می آورد و کسی فکر نکند که جنگ اقتصادی ملت ایران را از پا در می‌آورد و ما مسیر را با قدرت ادامه می دهیم؛ البته هر وقت طرف مقابل ما تسلیم قانون شد ما استقبال می کنیم.

رئیس‌جمهور افزود: یک آدمی که در یک کوچه ای ظلم می کند و سنگ می‌زند و شیشه می شکند و در یک لحظه عاقل می‌شود و می‌گوید من از این به بعد نمی خواهم شیشه بشکنم، نباید استقبال کنیم؟ ما استقبال می کنیم و هر وقت این آدم خٌل که شیشه ما را می‌شکند آمد و گفت که من فهمیدم که شیشه شکستن هنر نیست و دائم من شیشه می شکنم و شما شیشه‌بٌر می آورید و شیشه را عوض می‌کنید و کار من اثری ندارد. به شما خسارت می‌زنم و شما را به زحمت می اندازم ولی من هم به چیزی نمی‌رسم و حالا دست برداشتم و توبه می کنم؛ هر وقت این کار شد ما استقبال می‌کنیم.

وی تاکید کرد: اگر دولتی که در آینده نزدیک در آمریکا روی کار می آید و دو هفته دیگر آقای بایدن این کار را برعهده می‌گیرد گفت آمریکا دیگر شیشه شکستن را رها کرد و توبه می‌کند و می‌‌خواهد در مسیر قانون قرار بگیرد و اگر از ما سوال کرد جواب ما روشن است و ما می‌گوییم اگر شما به همه تعهدات تان عمل کردید ما هم به همه تعهدات خود عمل می‌کنیم و اگر عمل نکردید ما در برابر شما سر فرود نمی آوریم.

** اگر به تعهدات تان عمل کردید منتی سرمان نگذاشتید
روحانی خطاب به آمریکا تصریح کرد: شما اگر به تعهدات تان عمل کردید منتی سرمان نگذاشتید و فقط از کار خلاف قانون که تاکنون انجام می‌دادید، پشیمان شده‌اید.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات