صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۳۰۴
وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: آمریکا باید بدون پیش‌شرط به برجام بازگشته و همه تحریم‌ها علیه تهران را لغو کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: مسئله هسته‌ای ایران در برهه حساسی قرار دارد. آنچه اکنون لازم و ضروری است، تسریع اجرای توافقات حاصله در نشست اخیر وزیران خارجه است.
وی در ادامه افزود: طرف آمریکایی باید فوراً و بدون پیش‌شرط به برجام برگردد و همه تحریم‌های مرتبط را نیز لغو کند. ایران هم بهتر است بر همین مبنا رعایت کامل برجام را از سر بگیرد.
«وانگ ون‌بین» اضافه کرد: پکن با دقت تحولات مربوط به این موضوع را پیگیری کرده و با طرف‌های مربوطه در تماس است. طرف چینی پیشنهاد برگزاری یک نشست بین‌المللی میان طرف‌های برجام را داده و آمریکا باید در اسرع وقت به مذاکره در خصوص نقشه‌راهی برای پایبندی کامل تهران و واشنگتن (به برجام) اقدام کند.
این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا ۸ ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) به بهانه‌های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران خارج شد.
واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم‌های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.
گفتنی است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده‌های ۲۶ و ۳۶ مصرح در این توافق بین‌المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات