صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷  ، 
شناسه خبر : ۳۳۱۱۵۰

خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات آگاه گزارش داد که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه ایالات متحده از اعمال فشار برای صدور قطعنامه علیه ایران در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری خواهند کرد.

به ادعای این دیپلمات‌ها، این اقدام کشورهای غربی به رغم عدم ارائه توضیحی متقاعدکننده از سوی ایران در مورد بقایای اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته‌ای صورت می‌گیرد!

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت که صدور این قطعنامه ممکن است با تشدید تنش‌ها میان تهران و غرب، روند گفتگوها برای احیای برجام را به مخاطره اندازد.

این در حالی است که در آخرین نشست سه ماهه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) با پشتیبانی ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تهیه کردند که در آن از ایران انتقاد شد؛ اما این قطعنامه به طور رسمی به این شورا ارائه نشد.

یکی از دیپلمات‌های آگاه با اشاره به برجام گفت که «گزارش سی و یکم ماه مه را نمی‌توان صرفاً به این دلیل که گفتگوها (برای احیای) برجام در جریان است، نادیده گرفت، اما (صدور) یک قطعنامه در حال حاضر محتمل نیست».

پنج دیپلمات آگاه به این موضوع نیز گفتند که قطعنامه‌ای در کار نخواهد بود و کشورهای عضو شورای حکام به صدور بیانیه‌هایی اکتفا خواهند کرد.

هنوز روشن نیست که آیا قطعنامه‌ای علیه ایران از حمایت لازم برای تصویب در شورای حکام برخوردار می‌شد یا خیر.

گفتنی است، گفتگوهای غیرمستقیم میان ایران و ایالات متحده برای بازگشت هر دو کشور به پایبندی کامل به تعهدات خود ذیل برجام، از هفته آینده بار دیگر آغاز خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات