صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۸  ، 
شناسه خبر : ۳۳۲۵۹۵

روزنامه کیهان **

شکر کنید که روحانی تورم را ۴۰۰ درصد نکرد (!)

سایت حامی دولت معتقد است علت اصلی ناکامی روحانی، چیدن همه تخم‌مرغ‌هایش در سبد برجام بود.
عصر ایران در پایان ۸ سال دولت روحانی با بیان اینکه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد برجام چیده بود، نوشت: اصرار روحانی بر تعبیر «جنگ اقتصادی» از سال ۹۷ و با رویارویی ترامپ، برای آن بود که مانند سال‌های جنگ، دولت میدان‌دار شود، ولی تنها اختیاری که توانست بگیرد تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی و فراتر از مجلس بود در حالی که مجلس دهم به نسبت هم‌سو بود و اگر چه فراکسیون اکثریت نداشت، اما جناح لاریجانی و فراکسیون امید با دولت همراهی می‌کردند منتها روحانی نمی‌خواست زیر بار اصلاح‌طلبان برود و به خاطر روحیاتی که دارد حاضر نشد از علی لاریجانی هم بخواهد حداقل یک سال ریاست مجلس را به محمدرضا عارف بسپارد تا مردم تغییر را حس کنند.
عصر ایران در ادامه البته مدعی شد همین که در دوره روحانی قحطی نشد، جای شکر دارد و تورم ۴۰ درصدی را نباید با تورم ۱۵ درصد، بلکه احتمال تورم ۴۰۰ درصد مقایسه کرد (!) نویسنده همچنین می‌افزاید: روحانی می‌توانست آرمان اصلاح‌طلبی را به مدیران اداری نسپارد. بوروکرات‌هایی که بعضا برای دولت بعد جا رزرو می‌کنند. وزیرانی که آدم‌های خوبی بودند و هستند، اما برای معاونت اداری مناسب‌ترند تا سیاست‌گذاری. اشتباهاتی مانند اعلام نرخ دستوری ۴۲۰۰ تومانی برای دلار، آن هم در بحران اقتصادی که عاقبتش معلوم نبود یکی از بدترین اشتباهات روحانی و تیم اقتصادیش بود و نحوه اجراسازی افزایش قیمت بنزین را می‌توان تیر خلاصی دانست که دولت روحانی به خودش شلیک کرد. اگرچه تصمیم افزایش نرخ بنزین در آن شرایط خاص کشور تصمیم سران سه قوه نسبت به بحران موجود بود، اما لحن و نحوه برخورد دولت با شورش‌های پس از آن به هیچ وجه در شأن دولتی برآمده از آرای ۲۴ میلیونی نبود.

لاف‌های بانمک نایب‌رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان

نایب‌رئیس شورای «(منحله) سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» می‌گوید: «اگر رئیسی به آنچه می‌گوید عمل کند، همان نگاه اصلاح‌طلبان است». موسوی لاری همچنین مدعی شد «اینکه رئیسی یک مرتبه درباره دیدار با بایدن بگوید خیر، ناپختگی سیاسی است».
موسوی لاری پس از درماندگی سیاسی طیف متبوعش از نایب‌رئیسی «شعسا» (شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان) استعفا کرد. او با وجود کارنامه فاجعه‌بار مدعیان اصلاحات و اعتدال، به خبرآنلاین گفت: اگر آقای رئیسی به آنچه می‌گوید عمل کند، همان نگاه اصلاح‌طلبانه است. وقتی که آقای رئیسی به قوه قضائیه آمد ما یک نشست‌های دوره‌ای داشتیم و وزرا و معاونین حقوقی دولت‌های گذشته در دفتر آقای آوایی وزیر دادگستری جمع می‌شدیم و جلسه تشکیل می‌شد، آقای پورمحمدی مشاور خودخوانده آقای رئیسی بود و ما ابتدا فکر می‌کردیم آقای رئیسی ایشان را انتخاب کرده، اما بعد‌ها مشخص شد خود ایشان می‌خواستند با آقای رئیسی همکاری کنند، در یک جلسه‌ای ایشان گفتند اگر دوستان پیشنهاد‌هایی دارند مطرح کنند، من گفتم یک جمله از قول من به آقای رئیسی بگویید: اولین قدم این است که توضیح دهید حرف‌هایی که مطرح می‌کنید تبلیغی است یا جدی است؟ آیا شما با فساد مبارزه می‌کنید یا با مفسد؟ چون اگر با فساد مبارزه کنید با هرکسی در هر شرایطی باید برخورد کنید، اما اگر با مفسدین می‌خواهید برخورد کنید، چون یک مفسد، خوب است و یکی بد و یکی هیئتی و فلان می‌شود، دیگر نمی‌توانید با آن‌ها یکسان برخورد کنید. الان هم نظر من همین است که آقای رئیسی در عمل باید جواب دهند، اگر آقای رئیسی در عمل وارد این بحث شود من فکر می‌کنم که همان نگاه اصلاح‌طلبانه است.
عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون در ادامه می‌گوید: اگر آقای رئیسی واقعا به دنبال حل مسائل باشد (یک زمانی به شوخی می‌گفتند آقای موسوی اردبیلی می‌گوید ما همه مشکلات را حل کرده‌ایم و فقط دو مشکل داریم یکی مشکلات داخلی و دوم مشکلات خارجی! زمانی که به ایشان گفتم ایشان خندیدند و گفتند این‌ها را ساخته‌اند)، اگر آقای رئیسی با مشکلات داخلی واقع بینانه برخورد نکند و اگر مساله دیپلماسی و روابط خارجی را مشابه همان جوابی که درباره دیدار آقای بایدن داد، بخواهد بدهد (گفت خیر) بحث دیگری است یعنی وقتی به کسی در جایگاه ریاست جمهوری می‌گویند آیا با آقای بایدن ملاقات می‌کنید؟ بگوید خیر، اینگونه نباید پاسخ دهد، باید بگوید ما تازه آمده‌ایم و سابقه کشور ما این است و برای حل مشکلاتمان، آن هم به شرط اینکه حقوق ما رعایت شود، جایگاه و شأن و سابقه و پیشینه ما حفظ شود یا اصلا به این سؤال جواب ندهد. اینکه یک مرتبه بگویید خیر! به نظر من ناپختگی سیاسی است.
موسوی لاری در بخش دیگری از این گفتگو درباره رایزنی با حاکمیت اظهار داشت: ‎متاسفانه راه گفتگو کردن را بسته‌اند. دسترسی برای رساندن پیام‌ها به بزرگان نظام تقریبا محدود و حتی شاید مسدود شده است. این یک موضوع بسیار خطرناکی است؛ به همین دلیل می‌گویم اگر آقای رئیسی با تقاضایی که از اصلاح‌طلبان کرده که پیشنهادهایتان را به ما دهید، اگر ایشان در این تقاضا جدی باشد باید این را به فال نیک گرفت منتهی به شرطی که ایشان جدی باشد و به آن عمل کند نه اینکه به عنوان یک شو تبلیغاتی از آن استفاده کند.
درباره اظهارات موسوی لاری گفتنی است؛ اولا مصادره به مطلوب هر کار خوب هر مدیر ارشد (از جمله آقای رئیسی) به اصلاح‌طلبی اصلاح‌طلبان، بیشتر به طنز و شوخی شبیه است. چه اینکه اگر مدعیان اصلاح‌طلبی بر ادعای خودشان باور داشتند، به اسم اصلاح، افساد نمی‌کردند و موجب عقبگرد کشور در ابعاد مختلف در دو دولت مدعی اعتدال و اصلاحات نمی‌شدند. به عنوان مثال هرچه آقای رئیسی به واسطه جدیت در مبارزه با فساد دانه‌درشت‌ها و حمایت از تولید و کارگزاران و طبقات ضعیف توانست رضایت عمومی از دستگاه قضایی را به بالای ۷۰ درصد برساند، مدعیان اعتدال و اصلاحات پایه‌گذار بسیاری از مفاسد اقتصادی، تعطیلی واحد‌های تولیدی و بیکاری کارگران و ضربه به معیشت طبقات پایین بودند. فساد برادران رئیس‌جمهور و معاون اول وی، صندوق ذخیره فرهنگیان، واگذاری رانتی ۱۸ میلیارد دلاری از ذخایر ارزی، واگذاری نامشروع و توأم با زدوبند برخی واحد‌های تولیدی بزرگ دولتی و... در همین دوره دولت‌داری مدعیان اصلاحات و اعتدال اتفاق افتاد. جالب اینکه آقای رئیسی با فساد در هر سه قوه و فارغ از گرایش سیاسی افراد (از طبری و برخی قضات، تا برخی اعضای دولت و نزدیکان آنها، و برخی نمایندگان مجلس و شهرداری و...) برخورد کرد؛ حال آنکه جزو اسناد شرمندگی دولت اصلاحات، برگزاری جلسه ۴ ساعته دولت برای حمایت از شهردار تهران (کرباسچی) حین محاکمه از سوی دستگاه قضایی وقت بود.
ثانیا فارغ از شوخی آقای موسوی لاری با مرحوم موسوی اردبیلی، مدعیان اصلاحات و اعتدال هم در دولت ائتلافی فعلی همواره - حتی تا این اواخر - ادعا داشتند که عمده مشکلات خارجی و مسائل داخلی به‌ویژه اقتصادی را حل کرده‌اند! و چه تمجید‌های بلندبالایی که نثار خود در ماجرای اعتماد به آمریکا (برجام) و مدیریت اقتصادی و کرونایی خود نکرده‌اند! موسوی لاری در حالی جواب «خیر» آقای رئیسی به سوال درباره احتمال دیدار با بایدن را ناپختگی می‌خواند که بایدن چند ماه قبل درباره سوالی درباره احتمال لغو تحریم‌ها، با قاطعیت گفت: «نه»! ضمن اینکه خروجی پختگی زیاد مدعیان اصلاحات و اعتدال در سیاست خارجی، اعتماد به وعده‌های مقامات آمریکایی، مودب خواندن اوباما و تضمین خواندن امضای کری، کلاه بزرگی به اسم برجام بود که خسارت‌های هنگفت آن همچنان در دو حوزه عقبگرد برنامه هسته‌ای و تعطیلی بخش اعظم اقتصاد کشور خودنمایی می‌کند. ثالثا برخی سران طیف اصلاح‌طلب در ماجرای فتنه سال ۸۸، با مردم دروغ گفته، خدعه کرده و هماهنگ با نقشه دشمن، آشوب نیابتی به راه انداختند. پایه آن فتنه‌انگیزی هم دروغی بودکه بعد‌ها خاتمی چندین در پستو به دروغ بودن آن (تقلب) اعتراف کرد. در چنین شرایطی، حداقل نشانه صداقت مدعیان اصلاح‌طلبی، اعتراف عملی به دروغ آن ادعا، عذرخواهی و طلب عفو از مردم و نظام و همچنین عذرخواهی درباره خسارت‌هایی است که در این ۸ سال اخیر مدیریت دولت به کشور زدند.

پر کشیدن قیمت توسط مافیا و تماشاگری قرارگاه مرغ!

روزنامه آرمان، از روزنامه‌های حامی دولت روحانی با اشاره به آشفته بازار مرغ و «پر کشیدن قیمت مرغ» خطاب به مدیران دولتی نوشت: اگر جلوی مافیای صفت را نمی‌توانید بگیرید، حداقل نرخ‌های دستوری را اصلاح کنید.
این روزنامه در گزارش خود خاطرنشان کرد: بررسی‌ها از بازار مرغ نشان مـی‌دهد قیمـت ایـن محـصـول هــم اکنــون در بــرخی از شهرهـا بـا رشـد قــابل ملاحظـه‌ای همـراه شده و از مرز هر کیلو ۴۵ هزار تومان نیز گذشته اسـت. در واقـع بحران قیمت مرغ در حـالی مجددا آن هـم در روزهـای پایانی کار دولت بازگشته که در چـند ماه قبل و پس از آنکه دولت با اقدامات تنظیم بازاری توانست التهابات بازار را کنترل کند.
در واقع اگرچه مسئولان دولتی برای جلوگیری از تکرار التهابات نسبت به اتخاذ تصمیمات پیش‌گیرانه اقدام کرده‌اند و با اتکا بر همین تصمیمات هشدار‌ها را جدی نگرفته و از نبود هرگونه التهاب در بازار خبر داده‌اند، اما تجربه نشان داده آدرس‌های مسئولان از زمانی غلط می‌شود که تامین نهاد‌های تولید در انحصار چند نفر خاص قرار می‌گیرد که با بهره‌گیری از سیاست‌های عرضه قطره چکانی و التهاب‌سازی مصنوعی هدف خود را کسب سود از رزق مردم قرار می‌دهند. موضوعی که هم اکنون با تکرار مشکلات گذشته در صنعت طیور که بر حسب اتفاق هر کدام از نهاد‌ها همچون جوجه یک روزه و خوراک در اختیار مافیای خاص خود است شاهد افزایش حدود ۱۰۰ درصدی در قیمت مرغ هستیم.
گزارش روزنامه آرمان درباره نابسامانی بازار مرغ در حالی است که دولت چند ماه قبل، قرارگاه مرغ هم تشکیل داد.

********************

روزنامه وطن امروز**

تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت فرزند یوسفعلی میرشکاک

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی به یوسفعلی میرشکاک، شاعر و نویسنده، درگذشت فرزند وی را تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر حکیم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای یوسفعلی میرشکاک
مصیبت درگذشت فرزند عزیزتان را به جنابعالی و همسر گرامی‌تان و دیگر بازماندگان تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند می‌خواهم آرامش و صبر بر دل‌های شما نازل فرماید و با اجر جزیل شما را تسلا بخشد و رحمت خود را شامل حال آن جوان عزیز فرماید.
سیدعلی خامنه‌ای
۱۱ مرداد ۱۴۰۰

***

بذرپاش از تصدی شهرداری تهران انصراف داد

مهرداد بذرپاش، رئیس کل دیوان محاسبات روز گذشته طی نامه‌ای به مهدی چمران، انصراف خود را از تصدی شهرداری تهران اعلام کرد.
متن این نامه در ذیل آمده است:
برادر گرامی جناب آقای مهندس چمران
با سلام و تحیت
نظر به ضرورت انسجام در جبهه انقلاب و نیز حضور دلسوزانی که خود را برای خدمت در شهرداری تهران عرضه کرده‌اند، و ضمن تشکر از حسن نظر اعضای منتخب شورای شهر تهران به اینجانب، بدینوسیله انصراف خود را از حضور در این عرصه اعلام می‌نمایم و امیدوارم بهترین انتخاب را انجام دهید که واقعا در شأن شهروندان شریف تهران باشد و در خدمت به این مردم خوب و قدرشناس، از هیچ تلاشی فرو نگذارد.
وآخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین
برادر کوچک شما - مهرداد بذرپاش

***

اعلام آمادگی ۷۳ کشور برای حضور در مراسم تحلیف رئیسی

سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست خبری دیروز خود اظهار داشت: تاکنون ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور جهان برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور منتخب اعلام آمادگی کرده‌اند. وی افزود: ۱۰ نفر از سران کشورها، ۲۰ رئیس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه، ۱۰ وزیر دیگر، فرستادگان روسای دولت‌ها، نواب رئیس مجالس، هیات‌های پارلمانی، روسا، مقامات و نمایندگان ۱۱ سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای برای حضور در این مراسم حاضر خواهند شد. موسوی بیان کرد: پس از انتخابات ریاست‌جمهوری چند مراسم طبق قانون اساسی برگزار می‌شود. مراسم تنفیذ توسط رهبر معظم انقلاب، مراسم تحلیف و سوگند رئیس‌جمهور و سپس رأی اعتماد مجلس به کابینه معرفی‌شده توسط رئیس‌جمهور مراسم‌هایی هستند که پس از آن، دولت جدید کار خود را آغاز می‌کند. سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس افزود: مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب دوازدهم مردادماه (امروز) برگزار می‌شود و پس از آن طبق اصل ۱۲۱ قانون اساسی، مراسم تحلیف یا سوگند رئیس‌جمهور را در مجلس خواهیم داشت. این اصل قانون اساسی با صراحت بیان می‌کند مراسم در نشست علنی مجلس برگزار می‌شود و رئیس قوه قضائیه و اعضای شورای نگهبان نیز باید در این مراسم حضور یابند. نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بنا بر عرف ادوار مختلف انتخابات ریاست‌جمهوری و با توجه به اهمیت حقوقی مراسم تحلیف که نماد مردم‌سالاری و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کشور است، این مراسم با حضور میهمانان خارجی و داخلی برگزار می‌شود.

***

کاردار انگلیس به وزارت امور خارجه ایران احضار شد

کاردار انگلیس در تهران در اعتراض به اتهامات وزیر خارجه این کشور علیه ایران درباره حمله به کشتی صهیونیستی به وزارت امور خارجه احضار شد. به گزارش فارس، کاردار انگلیس در تهران بعدازظهر روز گذشته در نبود سفیر این کشور در اعتراض به اتهامات «دومینیک راب» وزیر خارجه کشور متبوعش علیه ایران، از سوی رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد. در این ملاقات رئیس اداره سوم غرب اروپا ضمن ابراز تاسف از اتهام بی‌پایه و اساس وزیر خارجه انگلیس، تاکید کرد این اظهارات شتابزده، متناقض و بدون سند و مدرک مردود بوده و قویا محکوم است. کاردار انگلیس هم قول داد مراتب را در اسرع وقت به لندن منعکس کند.
گفتنی است «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس در اتهامی بی‌اساس، ایران را پشت حمله ادعایی به کشتی صهیونیستی هدف قرار گرفته شده در دریای عمان خواند.

***

اشاره اولیانوف به تناقض گویی انگلیس و آمریکا در اتهام‌زنی به ایران

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی اتهام‌زنی‌های اخیر انگلیس و آمریکا علیه ایران درباره حادثه رخ داده برای کشتی رژیم صهیونیستی را ادعا‌هایی متناقض خواند.
به گزارش فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در توئیتی ضمن اشاره به اتهام‌زنی‌های اخیر انگلیس و آمریکا علیه ایران درباره حادثه رخ‌داده برای کشتی رژیم صهیونیستی، آن‌ها را متناقض خواند. وی در این باره نوشت: متوجه تناقض در بیانیه‌های وزارت خارجه آمریکا و وزارت خارجه انگلیس در اول اوت (دهم مرداد) درباره حمله به «مرسر استریت» شدید؟ آمریکا: «ما اطمینان داریم ایران این حمله را انجام داده است». انگلیس محتاط‌تر بود: «به احتمال زیاد (ایران این اقدام را انجام داده است)».
دیپلمات روس در ادامه پرسید: چه چیزی پشت این مساله قرار دارد؟

********************

روزنامه خراسان**

جهش‌های کرونا، تهدیدی برای تقاضای نفت

فارس- نتایج نظرسنجی رویترز نشان داد به علت بهبود اقتصادی در جهان و بازگشت کمتر از انتظار نفت ایران به بازار، قیمت نفت تا پایان سال جاری میلادی حدود ۷۰ دلار در هر بشکه فروخته خواهد شد، اما انواع جدید ویروس کرونا، افزایش قیمت را محدود خواهد کرد.

رنسانس زغال سنگ!

ایسنا- در بحبوحه صحبت‌هایی که در خصوص گرمایش جهانی، بلایای طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی، کربن زدایی و فاینانس انرژی سبز شنیده می‌شود، تجارت جهانی زغال سنگ تولد دوباره‌ای پیدا کرده است. روزنامه فایننشیال تایمز به تازگی در گزارشی اشاره کرده که قیمت گذاری کالای زغال سنگ از بازدهی سهام مالی و املاک در سال میلادی جاری سبقت گرفته است. به عنوان مثال طبق گزارش وب سایت آرگوس، قیمت گرید مرغوب زغال سنگ حرارتی استرالیا که برای تولید نیرو استفاده می‌شود، روز جمعه به ۱۵۱ دلار در هر تن افزایش یافت که بیش از سه برابر قیمت نهایی سپتامبر است. قیمت زغال سنگ کوک شو استرالیایی نیمه نرم یا زغال سنگ متالورژی مورد استفاده برای تولید فولاد نیز ۱۲۷ دلار در هر تن بود که تقریبا از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۸۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بعضی از رخداد‌های جوی دور از انتظار که اکنون به گرمایش زمین نسبت داده می‌شود، تقاضا برای حمل دریابرد زغال سنگ را که انتشار کربن بالایی دارد افزایش داده است.

جولان لوازم آشپزخانه چینی قاچاق

ایسنا- رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی تهران از افزایش قاچاق کالای چینی در بازار این محصولات و همچنین افزایش ۲۰ درصدی قیمت نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه خبر داد.

بیش از یک میلیون مسکن ملی در برنامه است

ایسنا- معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بیش از یک میلیون و ۷۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: با وجود مشکلات، پروژه‌ها به مرحله اجرا رسیده است. از جمله این مشکلات می‌توان به تاخیر در صدور پروانه ساختمانی در بعضی مناطق اشاره کرد. همچنین در برخی شهر‌ها مدت هاست منتظر صدور پروانه ساخت توسط شهرداری‌ها هستیم.

قول بانک مرکزی عملی نشد

مهر- در حالی مسئولان بانک مرکزی از راه اندازی امکان ثبت و تأیید پیامکی چک در سامانه صیاد تا انتهای تیر خبر داده بودند که با وجود گذشت ۱۰ روز از آغاز مرداد این وعده هنوز عملیاتی نشده است.

عقبگرد قیمت سیمان

مهر- دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان از بازگشت قیمت سیمان به کیسه‌ای زیر ۳۰ هزار تومان در بورس کالا و ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها خبر داد.

********************

روزنامه ایران**

هشدار ایران به ماجراجویی‌های احتمالی به بهانه حادثه کشتی اسرائیلی

خبر اول اینکه، یک مقام مسئول در کشورمان نسبت به تهدیدات و ادعا‌های برخی کشور‌های غربی و رژیم صهیونیستی علیه ایران به بهانه حادثه در یک کشتی اسرائیلی هشدار داد. به گزارش ایسنا، روز پنجشنبه هفتم مردادماه که کشتی «مرسر استریت» متعلق به یک شرکت اسرائیلی در دریای عمان دچار سانحه شد، برخی رسانه‌های منطقه‌ای و غربی بلافاصله انگشت اتهام به سوی ایران گرفته و مدعی شدند پهپاد‌های ایرانی این کشتی را هدف قرار داده‌اند. «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه امریکا نیز در اظهارنظری جنجالی مدعی شد: ایران کشتی اسرائیلی را هدف قرار داده است! بلینکن با تأکید بر اینکه واشنگتن اطمینان دارد که ایران، نفتکش مذکور را در دریای عمان مورد هدف قرار داده است، گفت: واکنش مناسبی در این خصوص به تهران نشان خواهیم داد! «دومینیک راب» وزیرخارجه انگلیس نیز بدون ارائه هیچ مدرکی ادعا کرد؛ ایران عمداً و به‌صورت هدفمند، کشتی اسرائیلی را در آب‌های عمان هدف قرار داده است. شبکه خبری اسکای‌نیوز هم گزارش داد که کمیته اضطراری دولت بریتانیا موسوم به جلسه کبرا در سطح مقام‌های دولت بریتانیا درباره حمله علیه کشتی مرسر استریت و شیوه پاسخگویی به آن برگزار شده و الجریده نیز مدعی شد که اسرائیل برای حمله مستقیم علیه مواضع ایران از امریکا و انگلیس چراغ سبز گرفته است. وزارت خارجه رومانی که یک شهروندش در این حادثه جان باخته هم خواهان توضیح مقامات ایرانی شد و از احضار سفیر کشورمان به این وزارتخانه خبر داد. با این همه یک مقام مسئول به سایت «نورنیوز» گفته است: اگرچه جمهوری اسلامی ایران، تهدیدات مقامات غربی و رژیم صهیونیستی را بیشتر ژست‌های تبلیغاتی قلمداد می‌کند، اما انجام هرگونه اقدام علیه منافع و امنیت ملی ایران با پاسخ شدید و قاطع روبه‌رو خواهد شد و مسئولیت تبعات آن نیز مستقیماً متوجه واشنگتن و لندن است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه هم با واهی و سیاسی خواندن اتهامات به ایران خواست که برای اثبات ادع‌های خود سند ارائه کنند. او تاکید کرد: ایران نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد. در همین ارتباط و در واکنش به اظهارات وزیر خارجه انگلیس، روز گذشته در نوبد سفیر لندن، کاردار بریتانیا در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد.

روسیه: رسیدن به یک توافق جدید با ایران غیرممکن است

خبر دیگر اینکه، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تصریح کرد که برجام باید به شکل اولیه احیا شود و رسیدن به یک توافق جدید با ایران غیرممکن است. به گزارش فارس، «میخائیل اولیانوف» تصریح کرد که گرچه زمان دقیق دور هفتم مذاکرات وین برای احیای برجام نامشخص است، اما این مذاکرات بعد از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری سیدابراهیم رئیسی برگزار خواهد شد. نماینده روسیه بار دیگر بر لزوم احیای برجام به شکل اولیه تأکید کرد و گفت که رسیدن به یک توافق جدید با ایران غیرممکن است. اولیانوف توضیح داد: از نظر ما، هیچ جایگزینی برای احیای برجام به شکل اولیه آن وجود ندارد. تمامی گمانه‌زنی‌ها درباره شروع از اول و نوشتن یک توافق جدید توهم است. چنین چیزی نه به این زودی و نه هرگز تحقق می‌یابد. ما باید بر‌اساس واقعیات پیش برویم و وظیفه اصلی، احیای هرچه سریع‌تر برجام به شکل اولیه است. میخائیل اولیانوف در خصوص گام‌های برجامی ایران در پی بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام و اینکه آیا افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی، تهدیدی برای فدراسیون روسیه است، گفت: فکر نمی‌کنم چنین چیزی صحت داشته باشد، اما چندان میل و علاقه‌ای هم به چنین چیزی نداریم.

حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد

شنیدیم که، آخرین وضعیت رسیدگی دوباره به پرونده جرم سیاسی حسام‌الدین آشنا پس از اعتراض به دیوان عالی کشور اعلام شد. به گزارش ایسنا، در روز یکشنبه دهم مرداد ماه ۱۴۰۰ در شعبه ۶ دادگاه کیفری یک استان تهران پرونده جرم سیاسی متهم حسام‌الدین آشنا به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به ریاست قاضی شقاقی رسیدگی شد. مؤمنی راد سخنگوی هیأت منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی در این زمینه افزود: در دو شکایت این پرونده قبلاً در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شده بود و بعد از اعتراض متهم دیوان عالی کشور آن را به شعبه هم عرض (شعبه ششم) عودت داد. وی بیان داشت: دادگاه با حضور هیأت منصفه‌ای غیر از اعضای دادگاه قبلی شروع شد و پس از سخنان رئیس دادگاه نماینده مدعی‌العموم به شرح کیفرخواست پرداخت. سخنگوی هیأت منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی تصریح کرد: با توجه به عدم حضور متهم وکیل او به صورت مبسوط و تفصیلی به دفاع از او پرداخت و سپس متهم با تأخیر ۴۰ دقیقه‌ای وارد شد و دفاعیات خود را مطرح کرد و بعد از خاتمه دادگاه هیأت منصفه جرایم سیاسی وارد شور شد و پس از اتمام شور رأی‌گیری به‌عمل آمد. مؤمنی راد خاطرنشان کرد: هیأت منصفه در یک اتهام و دو شکایت متهم را با اکثریت آرا مجرم دانست و ضمناً با اکثریت آرا متهم را مستحق تخفیف دانست.

بی‌مهری صداو‌سیما با روحانی تا آخرین روز

با خبر شدیم که، صداوسیما علیرغم هماهنگی‌های انجام شده از پخش سخنرانی آخر روحانی در دوران ریاست جمهوری خودداری کرد. به گزارش برنا درحالی که به روال همه دولت‌ها رئیس جمهور امروز در پایان دولت از مدیران ارشد تقدیر کرد و سخنرانی مهمی در خصوص عملکرد هشت ساله دولتش در حال ایراد بود، ولی صداوسیما علی‌رغم نامه‌نگاری‌ها و هماهنگی‌های انجام شده توسط دفتر رئیس جمهوری از پخش این مراسم و سخنرانی رئیس جمهوری خودداری کرد.

تبریک زهرا مصطفوی در پی آزادی شیخ زکزاکی

دست آخر اینکه، زهرا مصطفوی دختر امام (ره) و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در پیامی آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی رئیس نهضت اسلامی نیجریه را تبریک گفت. به گزارش جماران در این پیام خطاب به شیخ زکزاکی آمده است: آزادی جنابعالی رهبر عزیز نهضت اسلامی نیجریه و همسر مکرمه تان، پس از ۶ سال اسارت، موجب شادمانی بسیاری از جوامع مسلمان از جمله مسلمانان نیجریه و ایران و بویژه ملت مظلوم فلسطین شد فلسطینی که ۶ فرزند شما در راه حمایت از آن به فیض شهادت نایل آمدند. زهرا مصطفوی افزوده است: جهاد فی سبیل‌الله سختی‌های زیادی دارد و همچنان خواهد داشت، اما برای مجاهدانی که تنها به تکلیف و رضایت معبود خویش می‌اندیشند، تحمل این سختی‌ها آسان است. بی‌شک شما جهادگری هستید که با جان و مال و اولاد به میدان تکلیف آمدید و تقدیم ۶ فرزند در راه خدا و تحمل ۶ سال اسارت در شرایط سخت زندان، توشه‌ای گرانبها در روز تنهایی عظیم است.

********************

روزنامه شرق**

گزارش جمهوری‌خواهان آمریکا درباره شیوع کرونا

در گزارش جمهوری‌خواهان آمریکایی ادعا شده است «شواهد بسیار فراوانی» نشان می‌دهد ویروسی که باعث همه‌گیری کووید‌۱۹ شده از یک مرکز تحقیقاتی چینی به بیرون درز کرده است. این در حالی است که هنوز نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه نرسیده‌اند.

حمله به ائتلاف بین‌المللی در استان بابل عراق

منبعی امنیتی خبر داد یک بمب کنار‌جاده‌ای در مسیر کاروان لجستیک متعلق به ائتلاف بین‌المللی در اتوبانی در استان بابل منفجر شده است. او گفت: این انفجار تلفات یا خسارتی به‌دنبال نداشته است.

خط تلفن مستقیم نظامی هند با چین

ارتش هند اعلام کرد نیرو‌های مسلح این کشور و چین روز یکشنبه اقدام به برقراری یک به‌اصطلاح خط تلفن داغ یا خط تلفن نظامی مستقیم در تبت با هدف تقویت روح اعتماد در مرز کرده‌اند.

مخالفت ترکیه با پیشنهاد اسرائیل

رسانه‌ها اعلام کردند ترکیه با پیشنهاد غیررسمی اسرائیل برای کمک به مهار آتش‌سوزی که در برخی مناطق ترکیه رخ داده است، مخالفت کرد.

تلاش الکاظمی برای برگزاری نشست منطقه‌ای

یک منبع در دولت عراق اعلام کرد مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، برای برگزاری نشستی با حضور سران منطقه‌ای در بغداد تلاش می‌کند. او گفت: احتمالا علاوه بر قطر، امارات و مصر، کشور‌های هم‌جوار عراق در این نشست شرکت کنند. این نشست قرار است اواخر ماه میلادی جاری برگزار شود.

پشت پرده تأخیر در اصلاح کابینه مصر

منابع آگاه در دولت مصر اعلام کردند عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور، شخصا اصلاح کابینه را به تأخیر انداخته است؛ امری که قرار بود هفته گذشته انجام شود، اما به‌دلیل مخالفت سیسی با اقدام دستگاه اطلاعاتی در نامزد‌کردن برخی شخصیت‌ها و کنار‌گذاشتن شماری از وزرای فعلی، به تعویق افتاد.

برگزاری انتخابات تونس

جنبش النهضه تونس یکشنبه‌شب در بیانیه‌ای آمادگی خود را برای ارائه امتیازاتی با هدف بازگشت به مسیر دموکراسی و برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، محمد القومانی، عضو دفتر اجرائی جنبش النهضه تونس گفت جنبش متبوعش آماده ارائه امتیازات ضروری برای بازگشت به مسیر دموکراسی و عادی‌سازی اوضاع در تونس است.

نظر اشرف غنی به طالبان

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، هنگام سخنرانی در مراسمی گفت طالبان در‌مقایسه‌با ۲۰ سال گذشته ظالم‌تر و نامسلمان‌تر شده‌اند. او افزود: تا زمانی که اوضاع نظامی تغییر نکند، طالبان هیچ اراده‌ای برای صلح نخواهند داشت و به میز مذاکره نیز نخواهند آمد.

تصویب لایحه بودجه اسرائیل

کابینه اسرائیل پس از مذاکراتی، لایحه بودجه سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ را تصویب کرد. این اولین‌بار در سه سال گذشته است که لایحه بودجه تصویب می‌شود. پیش از این تصویب بودجه به‌خاطر بی‌ثباتی سیاسی و اختلافات بر سر زمان بودجه (دو‌ساله یا یک‌ساله) به تأخیر افتاده بود.

ترور فرمانده حشد‌الشعبی

افراد مسلح ناشناس در عراق یک فرمانده حشد‌الشعبی را ترور کردند. ابوصادق الخشخشی، فرمانده تیپ نهم این گروه در صلاح‌الدین بود که هدف قرار گرفت. الخشخشی و یکی از محافظان در این حادثه جان سپردند و راننده زخمی شد.

پاشینیان دوباره در کسوت نخست‌وزیری

آرمن سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان، نیکول پاشینیان را رسما مسئول تشکیل دولت کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آر‌تی، حزب حاکم «تعامل مدنی» پاشینیان را برای تشکیل دولت پیشنهاد داد.

***********************************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات