صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۳۳۴۸۱۱

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی بصیرت به نقل از روزنامه گاردین، عربستان برای پایان دادن به تحقیقات سازمان ملل در زمینه نقض حقوق بشر در جریان جنگ علیه یمن، پیشنهاد رشوه به مقامات سازمان ملل داده است.

در همین ارتباط گفته شده که عربستان از طرق لابی‌های خود در سازمان ملل، همه اقدامات و تلاش‌ها را از رشوه و انگیزه‌های مالی گرفته تا تهدید برای واداشتن اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل به رأی دادن علیه تمدید تحقیقات مستقل درباره جرایم جنگی بکار گرفته کرده است.

با این حال فشارهای پی در پی عربستان به بستن پرونده تحقیقات سازمان ملل ختم شده است، به طوریکه ۲۱ کشور در مقابل ۱۸ کشور در اکتبر گذشته به پایان تحقیقات رأی دادند و شورای حقوق بشر سازمان ملل در تحقیقات مرتبط با جنگ یمن شکست خورد.

عربستان در تهدید اعضای شورای حقوق بشر هم فعال بوده است و از جمله گفته شده که لابی‌های ریاض به اندونزی هشدار داده اند که اگر علیه ادامه تحقیقات درباره جنگ یمن در شورای حقوق بشر رأی ندهند، اندونزیایی‌ها حتی قادر به سفر به مکه نخواهند بود. پس از این تهدید نیز، اندونزی یکی از ۲۱ کشوری بود که علیه ادامه تحقیقات درباره جنگ یمن رأی داد.

براین اساس، رأی‌گیری که قرار بود بر بازخواست درباره جرایم جنگی احتمالی عربستان متمرکز باشد، بر پایان تحقیقات متمرکز شد و این تحقیقات ناتمام ماند.

شکست شورای حقوق بشر درباره جنایت‌های جنگی نبرد ریاض علیه یمن در شرایطی صورت گرفته که در شهریورماه امسال، شماری از وکلا در لندن به نمایندگی از برخی قربانیان تجاوزات در یمن، خواستار تحقیقات بین المللی درباره جنایات جنگی متجاوزان سعودی علیه یمنی‌ها شدند.

جنگ عربستان علیه یمن قربانیان زیادی بخصوص در میان زنان و کودکان به جای گذاشته و باعث ویرانی تأسیسات زیربنایی شده و افرادی را که از این حملات جان به در برده اند در شرایط بسیار ناگواری قرار داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات