صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۹  ، 
شناسه خبر : ۳۳۷۰۴۸

روزنامه کیهان**

کاربران غیور ایرانی از خجالت سفیر اوکراین درآمدند
اظهارات توام با وقاحت و طلبکاری سفیر اوکراین در گفت و گو با یک روزنامه زنجیره‌ای، اعتراض گسترده کاربران را ایرانی در فضای مجازی برانگیخت.
«سرگئی بوردیلیاک» در گفت‌وگو با ایرج جمشیدی مدیر بد سابقه روزنامه آسیا -که از سوی روزنامه شرق هم بازنشر شد- گفته بود: «مردم عادی ایران از اوکراین حمایت می‌کنند/وقتی ماشین ما را با پرچم اوکراین می‌بینند فریاد می‌زنند «اوکراین پیروز می‌شه... بعد از وقوع جنگ در اوکراین، همه‌ کشورهای آسیای میانه و خاور میانه، کمک‌‌های بشردوستانه زیادی فرستاده‌اند، اما از ایران حتی یک ریال نگرفتیم. مدتی پیش در جزیره‌ قشم تانکرهای نفت را دیدم که منتظر مشتری ‌اند. چه می‌شد چند تا از این تانکرها را از طریق لهستان و رومانی برای کمک به اوکراین می‌فرستادید. در این صورت مایه غرورتان می‌شد که به یک کشور جنگ‌زده کمک کرده‌اید؟ فرض کنیم سال آینده مشکلاتی در روابط با روسیه به‌وجود بیاید و سال بعد بخواهید موادغذایی‌تان را از اوکراین تأمین کنید، اوکراین خواهد پرسید شما تاکنون کجا بودید؟ یک سال پیش که ما به کمک‌های بشردوستانه شما احتیاج داشتیم، شما کجا بودید؟»
این اظهارات و انتشار آن از سوی دو نشریه اجاره‌ای غربگرا با اعتراض گسترده کاربران در توییتر مواجه شد. گزیده‌ای از این واکنش ها را می‌خوانید:
- سفیر اوکراین گفته ایران حتی یک ریال هم به ما کمک نکرده! حالا بگذریم که وزیر امور خارجه‌شون همین سه روز پیش از ارسال تیم پزشکی توسط ایران تشکر کرده، ولی مگه ما تعهدی به اوکراین داریم؟ یا مگه منفعتی برامون داره؟ یا مگه اوکراین در برابر تحریم‌های ما، همراه‌مون بوده؟!
- سفیر اوکراین نمیفهمه که ملت ایران هر کشور زیر چکمه‌های قدرت‌های بزرگ رو به چشم عبرت نگاه میکنن تا نخوابن و همیشه بیدار باشن.
- حکومت اوکراین همواره به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران رای مثبت داده است! و سفیرش با پررویی محض می‌گوید ایران یک ریال هم به ما کمک نکرده است! راستی جناب آقای سفیر! شما چرا ترور سردار سلیمانی رو محکوم نکردید؟ یادمان نرفته در موضوع ‎هواپیمای اوکراینی چقدر خباثت کردید و هنوز فراموش نکردیم که اوکراین از اولین کشورهایی بود که تحریم علیه ایران را اجرا کرد و رای مثبت داد و به همراه آمریکا و انگلیس در اشغال و کشتار مردم ‎عراق مشارکت داشت. جنابعالی هم بجای اینکه اینجا نشستی تز برای ما میدی، بهتره جمع کنی، بری از کشورت دفاع کنی.
- آقای سفیر! مردم عادی ایران همدستی اوکراین در تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان را فراموش نمی کنند.
- کاش یکی یقه‌ این بابا رو می‌گرفت، که چرا وقتی مهم ترین فرمانده‌ ایران به دست امریکا ترور شد، اوکراین طرفِ امریکا را گرفت؟ یا مثلا از این بابا سوال می‌کردن که چرا اوکراین یه لپی از امریکا نکشید، وقتی شدیدترین تحریم‌های تاریخ رو علیه ایران وضع کرد؟
- خودت بگو تو این سال‌های تحریم ایران، شما کدوم گوری بودین؟
- سفیر اوکراین شکر زیادی خورد.
- جالب‌‌ترین بخش مصاحبه این قسمته : «مدتی پیش در جزیره‌ قشم تانکرهای نفت را دیدم که منتظر مشتری‌اند. چه می‌شد چند تا از این تانکرها را از طریق لهستان و رومانی برای کمک به اوکراین می‌فرستادید».  هم میگه بازار انرژی تونو نابود کردیم هم طلبکاره که چرا نفت مفت بهمون ندادید!
- سفیر اوکراین: از ایران حتی یک ریال هم نگرفتیم. جواب ما مردم : اوکراین هیچ قطعنامه  ضد ایرانی ای رو رای منفی نداد .
- کاش می شد همه توییتر از سفیر اوکراین بخوان اکانت توییتر بسازه یا اگر داره پیداش کنن که دسته‌جمعی بریم بهش بگیم خفه شو.
- مگه شماها وقتی ما زیربار شدیدترین تحریم‌ها بودیم کمک کردید، که بخوایم بهتون کمک کنیم؟! همین شماها از تحریم های آمریکا حمایت کردید...!
- زمین بدجور گِرده. بالاخره گذر پوست به دباغ خونه افتاد. سفیر اوکراین  گفته ایران تا به حال به ما کمک نکرد.  جناب سفیر! دولت جنابتان موقعی که پای تمام تحریم های علیه مردم ایران رو امضا کرد، باید فکر اینجاها را می‌کرد.
- سفیر اوکراین گفته ایران توی جنگ هیچ کمک مالی به ما نکرده. خودتون ما رو تحريم کردین تو سازمان ملل رای + به تحریم علیه ایران دادین. تو صندوق عقب پژو و پراید هم که نمیشه براتون پول بیاریم. آمریکا گاد فادرتون ناراحت میشه برید ازش مجوز بگیرید برای کمک. خلاصه وات دِ فاز - فازتون چیه؟
- چند ساله بیرحمانه ‌ترین تحریم‌ها رو داریم تحمل می کنیم همتون لال شدید، حالا نگیم سر جنگ با عراق چنتا بچه عزیز مردم کشته شدن و هیچ کسی عین خیالش نبود.
-یکی نیست بهش بگه […] شما به تحریم ما رای دادی، چطور بهت نفت مفتی بدیم؟!
- سفیر اوکراین با حالت شکایت گفته چرا ایران بهمون نفت نمیده یه نگاه به لیست رأی‌هایی که تو ده سال گذشته تو سازمان ملل در مورد ایران دادید بندازی علتش رو می‌فهمی ...!
-این سفیر […] کجا بود وقتی دانشجویان ایرانی را در مرز برای خارج شدن از اوکراین سربازان نژادستیز اوکراین تحقیر و مجبور به تمیز کردن زباله‌های دیگران می‌کردند.
-سفیر اوکراین هروقت دستمزد دانشجویان ایرانی که لب مرز آشغال جمع کردن رو داد اونوقت میتونیم یک ریال کمکشون کنیم
- سفیر اوکراین غلط کرد
- سفیر اوکراین وقیحه که به همچین چیزی حتی فکر میکنه. اون‌هم در حالتی که اوکراین همیشه همراه رفتار امریکا علیه منافع ملی ایران بوده. در تحریم‌ها همکاری کرده و در لفاظی‌ها کم نگذاشته. این بی‌وجدانی سفیر اوکراین به کنار! اما خاک بر سر رسانه ایرانی که همچین مزخرفی رو منتشر میکنه.
- روزنامه آسیا! روزنامه شرق! لال بودید بپرسید موقع تحریم حداکثری ایران، اوکراین چه غلطی می‌کرد؟
- می‌شه پاسخش به این سؤال که اوکراین در زمان فشار اقتصادی و تحریم حداکثری و به قول آقایان روحانی و ظریف جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی بر ضد ما توسط آمریکا چه کمکی به ایران کرده را هم توئیت کنید؟ نگو نپرسیدی که معلوم می‌شه چقدر شرف داری!
- مشکل حرف سفیر اوکراین نیست مشکل اون سرباز خبرنگاریه که میره مصاحبه میگیره با سوالات مد نظر اونها و طرف رو به خاطر پاسخ‌های وقیحانه به چالش نمیکشه.
- یکی بره ببینه رای اوکراین به قطعنامه‌های سازمان ملل در تحریم هسته‌ای ایران چی بوده؟ یا شده سفارت اوکراین در تهران (نه دولت اوکراین) در حوادث طبیعی مکرر ایران یه دونه پتو برداره ببره بده به مراکز امداد؟ دریده‌تر از سفیر اوکراین، اون کسیه که تو روزنامه آسیا و شرق، این خبر رو کار کرد.
 
غیرتی شدن بی‌هنگام پادوهای مدیریت ‌اشرافی
کانال رسانه‌ای حزب تندروی «اتحاد ملت» نوشت: دولت آقای رئیسی اگر می‌توانست کاری بکند، در همین هفت‌ ماه می‌کرد.
کانال این حزب در فضای مجازی، نوشته سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین را منتشر کرد که در آن آمده است: «پشت‌پرده گرانی‌ها همان موضوع تحریم است اما به‌دلیل آنکه آقای رئیسی پیشتر گفته بود که تحریم‌ها اثری در اداره کشور ندارد و عملاً وضعیت نابسامان اقتصادی را بر گردن دولت قبل انداخته بود، اکنون نمی‌تواند بگوید تحریم‌ها وضعیت اقتصادی را برهم ریخته است و حالا عنوان پشت‌پرده تبدیل به ‌گریزگاهی برای آقای رئیسی شده است؛ وگرنه قواعد اقتصادی معلوم و مشخص است که ایراد کار از کجاست و می‌شود فهمید که چرا یک کالا گران می‌شود و چرا تورم رو به افزایش است.
حتما تیم اقتصادی دولت که همه از نظر فکری نزدیک به آقای رئیسی هستند، می‌دانند که علت گرانی‌ها چیست. حالا آقای رئیسی یا علل را از تیم اقتصادی‌اش جویا شده و می‌داند اما نمی‌گوید که این کار یعنی فرافکنی، یا آنکه واقعاً نمی‌داند و کسی هم چیزی به او نگفته است که ندانستن جرم نیست و او هم تخصص اقتصادی ندارد، اما اگر این‌گونه است باید پرسید پس دقیقاً وظیفه تیم اقتصادی‌اش چیست؟ آقای رئیسی چه بداند و چه نداند که علل گرانی‌ها چیست، وضعیت کنونی ثابت می‌کند که تیم اقتصادی‌اش کارآمد نیستند. اگر این افراد می‌توانستند کاری بکنند، در همین هفت‌ماه حداقل می‌دیدیم که در یک حوزه کاری انجام داده باشند. اکنون دولت به جایی رسیده که برخی به آقای رئیسی پیشنهاد می‌دهند تیم اقتصادی‌اش را عوض کند یا تغییرات دیگری در کابینه به‌وجود آورد. واقعیت این است که دولت از بحران مدیریتی رنج می‌برد و این کاملاً محسوس است».
ثانیا آدرس تحریم‌ها را همان مدعیان اعتدال و اصلاحات در فتنه سبز به آمریکا دادند و نوع انفعال آنها مقابل آمریکا در دولت مدعی تدبیر هم موجب شد تعداد تحریم‌ها پس از برجام دو برابر شده و به بالای 1500 تحریم برسد
ثالثا از دشمن خبیث انتظاری جز دشمنی و کارشکنی و تحریم نیست؛ اما باید از حامیان مدیریت ‌اشرافی بی‌کفایت و ضمنا همیشه طلبکار پرسید: مگر شما نبودید که ادعا می‌کردید همه تحریم‌ها یکجا با اجرای برجام لفو - و نه تعلیق-  می‌شود و امکان ندارد تحریم‌ها برگردد.؟ و مگر شما نبودید که می‌گفتید اختصاص 40 هزار میلیارد تومان نقدینگی برای مسکن مهر تورم‌ساز است و با این وجود، رقم نقدینگی را ظرف 7 سال از 430 هزار میلیارد تومان به بیش از 4000 هزار میلیارد تومان رساندید؟
40 هزار میلیارد تورم‌ساز بود و 4000 هزار میلیارد تومان، نه؟ و تازه، مسئولیت بی‌کفایتی مدیریتی شما هم با رئیسی است؟
رابعا، اگر تخصص و دانایی همان است که ائتلاف روحانی و خاتمی و مدیران ‌اشرافی در این هشت سال با جابه‌جایی همه رکورد‌های منفی اقتصادی برجا گذاشتند، همان بهتر که رئیسی و تیمش سررشته‌ای در این تخصص ویرانگری و نابودی منابع ملی نداشته باشند.
خامسا، یک ساختمان چند طبقه فرسوده را ظرف چند روز می‌کوبند و خراب می‌کنند، اما بازسازی آن حداقل یک سال طول می‌کشد. حالا چگونه است که ظرف هشت سال به نابودی ظرفیت‌ها و منابع اقتصادی همت گماشته‌اید و اکنون طلبکاری می‌کنید که چرا ظرف هفت ماه کاری نشد؟!
اگر واکسیناسیون فراگیر و رساندن آمار قربانیان روزانه کرونا از بالای 700 نفر به زیر 30 نفر، افزایش صادرات نفت از چند صد هزار بشکه به 1 تا 1/5 میلیون بشکه، افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی، انعقاد 7- 8 میلیارد دلار قرارداد سرمایه‌گذاری، جبران کسری بودجه 450 هزار میلیاردی و تسویه بدهی 90 هزار میلیاردی، توسعه دیپلماسی اقتصادی و تجارت خارجی و رساندن حجم تجارت خارجی به سقف سال 96 (اوج اجرای برجام) و... کار نیست، پس کار کدام است؟ گرفتن حقوق‌های نجومی، غارت صندوق ذخیره فرهنگیان، زدن چوب حراج به شرکت‌ها و کارخانه‌های واگذار شده (کشت‌و‌صنعت مغان، نیشکر هفت‌تپه، ماشین‌سازی تبریز، هپکو اراک، آلومینیوم المهدی، پالایشگاه کرمانشاه و...)، واگذاری رانتی 60 میلیارد دلار ذخایر ارزی و 60 تن طلا، و یا واگذاری برنامه هسته‌ای در ازای افزایش تحریم‌ها؟
در شناخت شخصیت برخی گردانندگان خبرآنلاین (مدیران ارشد دولت روحانی) همین‌بس که این خبرگزاری 19 بهمن 1392، تحلیلی را تحت عنوان «جایزه بهترین کارگردانی برای حسن روحانی؛ در حاشیه چگونگی توزیع کالاهای اساسی» منتشر کرد و با وقاحت تمام نوشت: «توزیع سبدکالا به مردم با شیوه‌ای که انجام شد، نه یک اتفاق بود و نه عملی که تبعات آن برای روحانی و مردانش غیرقابل پیش‌بینی باشد. او دقیقاً همین اتفاق- ازدحام، دعوا و مرافعه و احیانا له شدن در زیر دست و پا- را پیش‌بینی می‌کرد و اصلا آن را برای پیشبرد استراتژی خارجی خود لازم داشت [!!] به عبارت دیگر روحانی به یک نمایش داخلی برای ارائه در جشنواره‌های سیاسی خارجی نیازمند بود. نگاه کنیم به اظهارات اخیر وندی شرمن که گفته است «شما در اخبار دیدید که ایران اخیرا بطور قابل مشاهده‌ای غذا بین مردم فقیر جامعه‌اش توزیع کرده تا نشان دهد کاهش هدفمند و محدود تحریم‌ها، تأثیر مستقیم بر مردم این کشور داشته است». به هر حال این دقیقاً همان نتیجه‌ای بوده که روحانی از توزیع سبد کالا در میان مردم داشته است، اینکه تحریم‌ها بر روی مردم ایران تأثیر مستقیم و انکارناپذیر داشته؛ اینکه اوضاع اقتصادی مردم ایران نه‌تنها رو به راه نیست بلکه حاضرند برای چند عدد مرغ و چند کیلو برنج با یکدیگر درگیر شوند... درست است که روش توزیع سبد کالا چندان مناسب نبود، اما اگر با این نمایش بتوان جایزه اول بهترین اثر را در فستیوال سیاست جهانی به خود اختصاص داد، به تحقیر چند روزه‌ای که بازیگران آن شدند،
می‌ارزید»!
 
تغییر ریل شهرداری تهران به خدمات عمومی در 7 ماه گذشته
با تغییر شورای شهر و شهرداری تهران، تلاش شده تا ریل خدمات شهری از سیاسی کاری به خدمت‌رسانی نسبت به مردم تغییر پیدا کند.
روزنامه همشهری درباره دوره جدید 7 ماهه شهرداری و شورای شهر تهران نوشت: حافظه مردم تهران از مدیریت شهری سال‌های اخیر تلخ و سخت است. روزهایی که باعث شد کشمکش‌های سیاسی و حزبی روزگار شهر را رخوت زده و توسعه شهر را سرد و متوقف سازد. کار بدانجا رسید که خاطره‌سازان و سایت‌بازان وقت، خودشان لب به اعتراف گشودند و نسبت به عمر از دست رفته مردم و بارهای روی زمین مانده شهر اعتراض کردند. اما هرچه بود گذشت و مردم و نماینده‌های آنها مسیر دیگری را برای شهر رقم زدند و امروز از آن راه جایگزین 7ماه گذشته است.
کارنامه این 7ماه، پیش روست و فرصتی است تا مردم، کارشناسان و نماینده‌های آنها به قضاوت نشسته و قوت و ضعف‌ها را فهرست کنند.
مجموعه اقدامات انجام شده یک نخ تسبیح  روشن  دارد و آن اینکه توسعه میان‌مدت شهر باعث نشود تلنبار آسیب‌های اقتصادی این روزها و سال‌های گذشته در کوتاه‌مدت بر گرده مردم سنگینی کند.
با این توضیح چند نمونه قابل فهرست است.
کسری‌های ناوگان حمل‌ونقل عمومی قابل چشم‌پوشی نبود. از این‌رو لازم شد در این حوزه ورود جدی‌تری صورت گیرد. با همین هدف در گام نخست، خرید 175اتوبوس و امضای قرارداد خرید 1000دستگاه اتوبوس جدید و راه‌اندازی 3ایستگاه جدید مترو رقم خورد. چالش دیگر شهر تهران وضعیت مسکن بود. ایجاد یک قرارگاه ساخت مسکن برای پشتیبانی از 18هزار مسکن در تهران بخش دیگری از همین پازل پاسخ به نیازهای فوری مردم بود. این ماجرا وقتی بااهمیت‌تر شد که میزان تسهیلات بانکی از رقم 120میلیون تومان به 450میلیون تومان در بافت‌های فرسوده افزایش پیدا کرد و البته این امید وجود دارد توسعه این بخش قیمت مسکن در تهران را باثبات و کاهنده سازد. هرچند راه بسیار است.
اما مدیریت شهری نمی‌تواند نسبت به گرانی و کمبود کالا در شهر بی‌اعتنا باشد. ایجاد 32بازار جدید میوه و تره‌بار و توزیع کالا زیر 20درصد قیمت بازار از دیگر اقدامات صورت گرفته است. استمرار و ارتقای این ماجرا در راه‌اندازی سامانه توزیع کالای ارزان و سالم در شهر است که مردم با سهولت بیشتر و زمان کمتری، سبد هزینه‌ای خود را مدیریت کنند.
سلامت شهر نیز فوریت داشت. سلامت شهر، هم از جنس جسم و کالبد شهر و هم روح شهر. از این جهت گام اول، واکسیناسیون گسترده گروه‌های پرخطری بود که کمتر مورد اعتنا بودند. از واکسیناسیون کودکان کار تا معتادها و ... .
تداوم این مسیر در جمع‌آوری 7هزار معتاد متجاهر بود که همزمان با پلمب 291مرکز خرید و فروش مواد‌ مخدر و 41نقطه بارانداز فروش مواد همراه شد.
همچنین هدف‌گذاری کلیدی اعتبارات زیرساختی مناطق کم‌برخوردار به دیگر مناطق 7برابر افزایش پیدا کرده که نسبت به ‌مدت گذشته سال قبل 3برابر رشد داشته است.
 240کیلومتر نیز مناسب‌سازی‌ برای معلولین و جانبازان صورت گرفته است. همچنین برای امنیت خاطر زنان و کودکان 27پارک مادر و کودک راه‌اندازی شده است. 
 

***************

 روزنامه وطن امروز**

دستور رئیس دستگاه قضا برای کوتاه کردن فرآیندهای دادرسی
رئیس قوه‌ قضائیه در جریان نشست شورای عالی قوه‌ قضائیه که روز گذشته برگزار شد، به معاونت راهبردی قوه‌ قضائیه دستور داد در راستای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت نسبت به اتخاذ تدابیر برای کاهش فرآیند رسیدگی به پرونده‌های قضایی، اقدامات بیشتری را در دستور کار قرار دهد. حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در همین زمینه مشخصا به بازدید اخیر خود از دادگستری و داسرای شهرستان اسلامشهر اشاره کرد و نسبت به معطل ماندن فرآیند پرونده‌ها در یک مرجع قضایی و عدم ارجاع به‌موقع آنها به مراجع بعدی تذکر داد و این موضوع را از عوامل اطاله دادرسی دانست. رئیس قوه ‌قضائیه همچنین بر ضرورت تقویت شعب اجرای احکام نیز تاکید کرد و واحدهای اجرای احکام را بخش‌هایی دانست که تلاش‌های صورت گرفته در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه بدوی و تجدیدنظر و دیوان‌عالی را به ثمر می‌نشانند، لذا نیازمند پشتیبانی و حمایت بیشتر هستند تا در اجرا و پیاده‌سازی عدالت هیچگونه خللی ایجاد نشود. 
محسنی‌اژه‌ای همچنین به مسؤولان عالی قضایی دستور داد بر نظارت‌های خود بر زیرمجموعه‌ها چه به صورت میدانی و چه به صورت سیستمی بیفزایند تا در خلال این نظارت‌ها، روندها و فرآیندها مورد آسیب‌شناسی قرار گیرند و مشکلات و موانع برای هرچه مطلوب‌تر شدن ارائه خدمات قضایی به مردم، برطرف شوند. 
***
قرار نیست در برجام تغییری ایجاد شود
روز گذشته سعید خطیب‌زاده در نشست خبری با خبرنگاران، درباره موضوعات باقیمانده گفت‌وگوهای وین گفت: موضوعات گفت‌وگوهای وین برای همه عزیزان بخوبی روشن شده است، ما تا زمانی که به کلیت توافق نکنیم، درباره هیچ چیز توافق نخواهیم کرد. موضوعاتی هنوز باقی‌ مانده است و قرار نیست در برجام تغییری انجام شود و موضوعات باقیمانده زمانی که تمام شود، می‌توانیم بگوییم توافق در دسترس است. 
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آنچه در وین در حال گفت‌وگو است با رعایت تمام مفاد برجام است و ۲ سند برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد معیار حرکت است و تبادل پیام‌ها بین تهران و واشنگتن از طریق مورا در حال انجام است. 
خطیب‌زاده ادامه داد: در حال حاضر جو وین منفی نیست، چرا که ایران و ۱+۴ همه کارهای خود را انجام داده‌اند و منتظر پاسخ مناسب از سمت واشنگتن هستند تا نگرانی‌ها را برطرف کنند، واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته و وین همچنان جو مناسبی برای احیای برجام است. خطیب‌زاده درباره آزادسازی منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: آزادسازی منابع جمهوری اسلامی ایران، بازگشت پول‌های حاصل از صادرات کالا و خدمات است و ربطی به کشورهای ثالث ندارد، آمریکا تلاش می‌کند درباره هر موضوعی مداخله کند که با ادعاهای آقای بایدن فاصله دارد. ایران هرچه صادر کرده است، پولش را دریافت می‌کند. درباره آزادسازی منابع، توضیحاتی ارائه دادیم و سفری انجام شد و هیاتی به ایران آمد و همه چیز در مسیر خودش در حال پیگیری است و به آمریکا اجازه نمی‌دهیم در آن دخالت کند. 
***
ولایتی در گفت‌و‌گو با رهبران حماس و جهاد اسلامی: 
ایران همواره در کنار مردم فلسطین است
علی‌اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در تماس تلفنی با زیاد نخاله، دبیر کل جنبش اسلامی فلسطین پیرامون مسائل اخیر در فلسطین گفت‌وگو کرد. 
ولایتی با اعلام اینکه خداوند ارواح شهدای عزیز فلسطین را با انبیا و اولیای الهی محشور گرداند، به نخاله گفت: نقش شما و جنبش جهاد اسلامی در هدایت مبارزات افتخارآفرین سرزمین اسلامی فلسطین مورد تقدیر مسلمانان جهان است و جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم مظلوم فلسطین خواهد ایستاد. 
ولایتی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود تصریح کرد: آنچه مردم ایران را نجات داد تمسک به اسلام بود و در لبنان، سوریه، عراق، یمن و فلسطین باز اسلام است که تنها مکتب نجات‌‌بخش و دستیابی به آرمان‌ها و پیروزی‌هاست. 
زیاد نخاله، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز با تبریک ماه مبارک رمضان به مقام معظم رهبری و ملت ایران، ضمن قدردانی از مواضع محکم و استوار جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و آرمان‌های آنها، گفت: ما در خط مقدم دفاع از آرمان‌های فلسطین حضور داریم و از اینکه شما در کنار ما هستید قدردانی و تشکر می‌کنیم و شما حامی قدرتمند ما در این مسیر هستید. وی ادامه داد: ملت فلسطین و همه مبارزان و برادران ما در حماس در خط مقدم مبارزه با صهیونیسم قرار دارند و اگر حمایت جمهوری اسلامی ایران، رهبر معظم انقلاب و مردم ایران نبود ما نمی‌توانستیم به این پیروزی برسیم و باور داریم که جهاد و مقاومت تنها راه آزاد‌سازی فلسطین و عاملی است که همه فلسطینیان را متحد می‌کند. ولایتی در تماس جداگانه دیگری که با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس داشت، پیروزی‌های بزرگ مردم فلسطین به رهبری افراد مبارز، شناخته‌شده، شجاع و با سابقه درخشان همچون اسماعیل هنیه را تبریک گفت. وی در گفت‌وگو با هنیه گفت: امیدواریم و اطمینان داریم که این مبارزات ارزشمند در جهت نجات ملت مظلوم فلسطین از سیطره یکی از سفاک‌ترین رژیم‌های تاریخ بشر هر چه زودتر به نتیجه خواهد رسید و بر اساس وعده خداوند تبارک و تعالی که می‌فرماید «ان‌تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» قطعا پیروزی نهایی برای مردم فلسطین به دست خواهد آمد. 
 

**************

روزنامه خراسان**

کاهش ۱۵ هزار تومانی قیمت گوشت در تهران

باشگاه خبرنگاران- رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۱۶۰ تا ۱۶۵ هزار تومان به مغازه دار و با احتساب ۱۰ درصد حداکثر ۱۸۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می شود. وی بهبود نسبی کشتار داخل را علت افت قیمت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی گوشت نسبت به هفته های اخیر در بازار اعلام کرد. در این خصوص بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو شقه گوسفندی ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار تومان، سردست ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تومان و مخلوط ۱۸۰ هزار تومان بوده که نسبت به هفته های قبل حدود ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان کاهش داشته است.
 
تغییر فاز رشد نقدینگی از دولت به بانک ها
تازه ترین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که رشد نقدینگی با روند بسیار آرام در حال کاهش است اما در این میان اضافه برداشت بانک ها جای استقراض از بانک مرکزی را گرفته است
بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از آمارهای پولی و بانکی از رسیدن رقم نقدینگی به 4624 هزار میلیارد تومان خبر داد. بر این اساس رشد سالانه نقدینگی در بهمن به 39.7 رسید که روند نزولی بسیار آرامی را نسبت به ماه های قبل نشان می دهد.
بررسی آمار منتشر شده درخصوص متغیرهای پولی در دومین ماه زمستان سال گذشته، نشان می دهد حجم نقدینگی در پایان یازدهمین ماه سال، به 4624 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که نرخ رشد حجم نقدینگی در بهمن ۱۴۰۰ در شرایطی به رقم ۳۹.۷ درصد رسیده که این نرخ از بالاترین سطح خود در مهرماه یعنی ۴۲.۸ درصد، در ماه های بعد روند نزولی را به ثبت رسانده به گونه ای که در آبان ۴۲ درصد، در آذر ۴۱.۴ درصد و در دی سال گذشته نیز به رقم ۳۹.۸ درصد رسیده است. بنابراین روند بیان شده نشان دهنده تداوم روند کاهشی این نرخ برای چهارمین ماه متوالی است.
به گزارش اقتصادآنلاین، دیگر نکته مثبت اطلاعات منتشر شده این است که خالص بدهی دولت به بانک مرکزی بیشترین اثر را در کاهش رشد پایه پولی داشته‌؛ به بیان دیگر رشد پایه پولی از محل استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی کنترل شده ‌‌است.
با وجود این در پایان بهمن ماه، بدهی بانک ها به بانک مرکزی با رشد ۵۸.۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹، به حدود ۱۸۶ هزار میلیارد تومان رسیده‌ که بالاترین رشد بدهی بانک ها از بهمن ۱۳۹۰ محسوب می‌شود.
از یک سو کاهش استقراض دولت از بانک مرکزی و از سوی دیگر، افزایش قابل توجه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، این فرضیه را که دولت به جای استقراض مستقیم روی به استقراض غیر مستقیم آورده است، تقویت می‌کند.
 

**************

 روزنامه ایران**

پیام «نترسیدن» و پیام «ترس»
در حاشیه دیدار صمیمی دولت و مجلس

یکشنبه شب گذشته رئیس‌جمهور و هیأت دولت میزبان ضیافت افطاری با حضور رئیس مجلس و نمایندگان در سالن اجلاس سران بودند. پیش از اذان مغرب، چندین نماینده و وزیر به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند و پس از آنها نیز رؤسای دو قوه به ایراد سخنرانی پرداختند. جدا از حواشی مرسوم چنین مراسمی، دو پیام مهم از سوی آیت‌الله رئیسی و دکتر قالیباف خطاب به یاران خود مخابره شد که شاید در میان آن بحبوحه جمعیت 500 نفری حاضر در سالن بخوبی شنیده نشده باشد.
رئیس مجلس در سخنرانی خود نمایندگان و مسئولان را حذر داد که مسئولیت انفعال و روی زمین گذاشتن کارها، بیشتر از تأثیر اقدامات آنها خواهد بود. رئیس مجلس که پیش از آیت‌الله رئیسی به پشت تریبون رفت، با یادآوری سخنان اخیر رهبری در دیدار با کارگزاران نظام، روز جزا را در برابر چشم خود و نمایندگان به تصویر کشید و پیام ترس از عواقب دست دادن فرصت خدمت یا مبادرت به کار نمایشی به جای کار واقعی را به ایشان منتقل کرد.
در سویی دیگر نیز رئیس‌جمهور به وزرای خود گوشزد کرد که دولت سیزدهم برای انجام اصلاحات اساسی در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی از آبروی خود مایه می‌گذارد و همچنان که از حواشی و بازی‌های مرسوم سیاسی دوری می‌کند، از جوسازی‌ها در برابر اقدامات شجاعانه، هراسی ندارد.
آن پیام «ترس از عواقب انفعال و عدم تصمیم‌گیری» از سوی رئیس مجلس و این پیام «نترسیدن از اقدامات شجاعانه» ناظر به مسائلی بود که معاون اول، وزرا و نمایندگان نیز به آن تأکید داشتند.
آقای مخبر در سخنان خود تصریح کرد که بالاخره یکبار برای همیشه، یک مجلس و یک دولت هم‌نگر می‌باید بار مسئولیت رفع تورم 50 ساله در کشور را به دوش بکشند. رئیس سازمان برنامه و بودجه هم تصمیم‌گیری و اجرای درست را تنها در گرو همکاری سازنده مجلس و دولت دانست.
سخنان رؤسای دو قوه بخوبی نشان داد که راه پیش‌رو، مسیر «خوف و رجا» و بیم‌ها و امیدهاست؛ پیام رئیسی و قالیباف از «نترسیدن» و «ترسیدن»، دو روی یک سکه بود که خطاب به پاستور و بهارستان یادآور شد که همه مسئولان نظام یک مسیر را طی خواهند کرد که هم باید از طی آن نترسند و هم باید از ماندن و درجا زدن بهراسند. به قول رئیس مجلس، جبهه انقلاب که امروز در هر سه قوه حضور دارد، نه تنها بهانه‌ای برای از دست دادن فرصت‌ها ندارد بلکه محکوم به موفقیت در مسیر خود است.

**************

روزنامه شرق**

روز ارتش با نمایش عمومی پهپاد کمان ۲۲ و رونمایی از سامانه موشکی دزفول برگزار شد ‌

اقتدار ستاره‌ها

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز گذشته هم‌زمان با روز ارتش، تجهیزات و دستاورد‌های جدید خود را در حوزه رزم زمینی، اعم از توپخانه، زرهی، جنگال (جنگ الکترونیک)، بالگرد، مهندسی رزمی و پهپاد به نمایش گذاشت. این مراسم با حضور سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس محمدحسنی نماینده ولی فقیه در ارتش، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، امیر سرتیپ محمدحسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد. در این مراسم که به طور هم‌زمان در سراسر کشور برگزار شد، یگان‌های رزمی و زرهی نیروی زمینی ارتش، بالگردهای هوانیروز، جنگنده‌های نیروی هوایی، تسلیحات و سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی و تجهیزات دریایی محمول بر تریلر از جلوی جایگاه رژه رفتند. همچنین بخشی از دستاوردها و تجهیزات بومیِ پهپادی، موشکی، هوایی، دریایی و زمینی در این مراسم در معرض دید عموم قرار گرفتند.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز گذشته هم‌زمان با روز ارتش، تجهیزات و دستاورد‌های جدید خود را در حوزه رزم زمینی، اعم از توپخانه، زرهی، جنگال (جنگ الکترونیک)، بالگرد، مهندسی رزمی و پهپاد به نمایش گذاشت. این مراسم با حضور سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس محمدحسنی نماینده ولی فقیه در ارتش، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، امیر سرتیپ محمدحسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار شد. در این مراسم که به طور هم‌زمان در سراسر کشور برگزار شد، یگان‌های رزمی و زرهی نیروی زمینی ارتش، بالگردهای هوانیروز، جنگنده‌های نیروی هوایی، تسلیحات و سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی و تجهیزات دریایی محمول بر تریلر از جلوی جایگاه رژه رفتند. همچنین بخشی از دستاوردها و تجهیزات بومیِ پهپادی، موشکی، هوایی، دریایی و زمینی در این مراسم در معرض دید عموم قرار گرفتند.

‌‌کوچک‌ترین تحرک دشمن از چشمان نیروهای مسلح دور نمی‌ماند

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در جوار حرم امام خمینی (ره) ضمن تبریک این روز به ارتش ایران، طی سخنانی به دشمنان خصوصا اسرائیل هشدار داد:‌ «کوچک‌ترین تحرکی از سوی دشمن از چشمان تیزبین نیروهای مسلح ما مخفی نیست. اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بداند کوچک‌ترین تحرک آنها از چشم نیروهای مسلح ما مخفی نمی‌ماند و اگر کوچک‌ترین حرکتی از سوی آنها رخ دهد، مقصد نیروهای مسلح ما مرکز اسرائیل (رژیم صهیونسیتی) خواهد بود و قدرت نیروهای مسلح ما شما را آرام نمی‌گذارد».

رئیس‌جمهوری ادامه داد:‌ «بصیرت ارتش جمهوری اسلامی ایران در بهمن ۵۷ جلوه زیبایی از میثاق با امام بزرگوار از خود به یادگار گذاشت که بهترین جلوه بر بصیرت ارتش است».

رئیسی با بیان اینکه «همراهی با مردم و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی در کارنامه ارتش جلوه‌گر است»، گفت: «ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس در عملیات‌های مختلف بسیار خوش درخشید. عملیات بیت‌المقدس، عملیات فتح‌المبین، عملیات ثامن‌الائمه و بسیاری از اقداماتی که در جبهه‌های حق علیه باطل توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمین، در دریا و در آسمان انجام شد».

وی با اشاره به شهدای ارتش بیان کرد: «چهره‌های نامداری از شهدا که همواره نام آنها زینت‌بخش هر کوی و برزن است و ما به آنها افتخار می‌کنیم زیرا این افراد حماسه‌آفرینی کردند همچنین از خود اخلاص، مردم‌داری، شهامت، شجاعت، صلابت و ایستادگی در مقابله با دشمن را به یادگار گذاشتند».

رئیس‌جمهور تأکید کرد: «شهدای ارتش برای عصرها و نسل‌ها الگوهای ماندگار شدند این حرکات هیچ‌گاه از خاطر ملت ایران محو نخواهد شد و تاریخ همواره این افراد را به‌عنوان افتخارآفرینان کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ارتش بزرگ ما یاد می‌کنند».

رئیسی با بیان اینکه همکاری و برادری ارتش و سپاه مثال‌زدنی است، اظهار کرد: «نیروهای مسلح ایران توانمندی‌های بسیاری دارند. محوری‌ترین توانمندی این نیروها مخلص، مکتبی، بامهارت و آموزش‌دیده، خطرپذیربودن است که آماده‌اند با هر دشمنی مواجه شوند».

او ادامه داد: «مهم‌ترین مؤلفه قدرت در جمهوری اسلامی، مردم متدین دلداده به خدا هستند، نیروهای مسلح ما آموزش‌دیده، مخلص و انقلابی هستند».

رئیس‌جمهور گفت: «نیروهای مسلح ما بعد از جنگ تحمیلی به بازسازی خود پرداختند و امروز توانمندی نظامی ما در جهان زبانزد است. ارتش، خیلی خوب از فرصت تحریم‌ها برای توانمندشدن استفاده کرد، صنایع نظامی ما در بهترین شرایط قرار دارد و باید از این صنایع در کشور بهره ببریم».

رئیسی با اشاره به اعتراف آمریکا مبنی بر اینکه «در تمام تحریم‌ها و فشارها، فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است»، افزود: «این سرنوشت همه کسانی است که علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند. پیام این اقتدار به همه محرومان عالم این است که نیروهای مسلح ما نقطه امید برای مظلومان و مستضعفان در سراسر جهان هستند».

رئیس‌جمهوری در پایان اظهار کرد: «بنده به عنوان خدمتگزار مردم از تمام فرماندهان و نیروهای مسلح تشکر می‌کنم؛ زیرا امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در دل مردم جای دارد و این ارتش تحت فرماندهی معظم کل قوا برای انجام مأموریت‌های محوله آمادگی دارد و این آمادگی برای کشور ما توفیق بسیار بزرگی است که باید برای این توفیق خداوند متعال را همواره شاکر باشیم».

رژه تجهیزات پهپادی، سامانه‌های موشکی و جنگال نیروی پدافند

گفتنی است، نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم‌زمان با روز ارتش، تجهیزات و دستاورد‌های جدید خود در حوزه راداری، کشف، سامانه‌های پهپادی، جنگال، انواع موشک‌ها و کنترل فرماندهی را به نمایش گذاشت.

رژه سامانه موشکی «دزفول» در مراسم روز ارتش

هم‌زمان با رژه 29 فروردین در تهران و روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، سامانه پدافند هوایی «دزفول» که نمونه ایرانی ساخته‌شده بر اساس سامانه روسی «تور» است، به همراه موشک‌های زمین به زمین فتح 360، لبیک (نقطه‌زن‌شده راکت‌های قبلی) و همچنین سامانه پدافند هوایی «مجید» به نمایش درآمد.

اولین نمایش عمومی پهپاد کمان ٢٢ در  رژه روز  ارتش

همچنین پهپاد چندمنظوره‌ بردبلند و راهبردی کمان ۲۲ نیروی هوایی ارتش برای اولین بار در این مراسم در معرض دید عموم قرار گرفت. «کمان ۲۲» که در تاریخ ششم اسفند ۱۳۹۹ رونمایی شد، اولین پهپاد پهن‌پیکر رزمی ارتش است که از قابلیت حمل انواع محموله با مداومت پروازی بیش از ۲۴ ساعت برخوردار است. گفته می‌شود، این پهپاد، قادر به حمل انواع مهمات و موشک‌های لیزری و هوشمند بوده و از قابلیت‌های شناسایی، مراقبت و جمع‌آوری اطلاعات و عکس‌برداری از اهداف دوردست برخوردار است. همچنین این هواپیمای بدون سرنشین مجهز به محموله‌های رزمی، اپتیکی و جنگال بوده و بر اساس مطالبات عملیاتی نیروی هوایی طراحی شده است.

طبق آنچه گفته شده است، کمان ۲۲ وجه تشابه زیادی با پهپاد MQ-۹ آمریکایی دارد و هم‌اکنون مراحل تست نهایی را می‌گذراند. ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکنون از این پهپاد در هدایت، کنترل و نظارت بر منطقه رزمایش‌ها استفاده کرده است.

موشک‌های بالستیک تاکتیکی فتح  ارتش

لازم به ذکر است که موشک‌های بالستیک تاکتیکی فتح، متعلق به نیروی زمینی ارتش برای اولین بار در این مراسم به نمایش درآمد. هرچند پیش‌تر، این موشک وارد سازمان رزم نیروی دریایی سپاه و نیروی زمینی سپاه شده بود.

 

**************************************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات