صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۱  ، 
شناسه خبر : ۳۳۷۵۵۹

روزنامه کیهان**

رسانه‌های بیگانه سنگ روی یخ شدند فتیله را پایین کشیدند
رسانه‌های بیگانه وابسته به امپراتوری دروغ، پس از چند روز دروغ گویی درباره وقوع آشوب و اغتشاش در شهرهای ایران، از رو رفتند.
شبکه‌ها و رسانه‌هایی مانند بی‌بی سی، صدای آمریکا، ایران اینترنشنال، منوتو، رادیو فردا، دویچه وله، در یک ماموریت هماهنگ، حتی پیش از آغاز طرح ساماندهی و عادلانه کردن یارانه‌ها، فضا ‌سازی سنگینی را با محوریت ایجاد التهاب، تحریک به هجوم به فروشگاه‌ها و ایجاد نا امنی و آشوب تدارک کردند و پس از اجرای طرح، به ایجاد التهاب از طریق انتشار اخبار جعلی شدت بخشیدند.

آنها در این مسیر روی عملیات خشونت‌بار عناصر اجیر شده توسط برخی گروهک‌ها حساب کرده بودند و در یک هفته پس از اجرای طرح، شبانه‌روز ادعا می‌کردند ده‌ها شهر ایران درگیر اغتشاش و اعتراض است. اما یا تصویری از این ادعا‌ها منتشر نمی‌کردند یا تصاویری تیره و تار و مبهم از معابر شلوغ و پرترافیک شهر‌ها در ساعات شلوغ و پر رفت و آمد را به عنوان اعتراض و آشوب جا می‌زنند. جالب اینکه تا همین چهارشنبه و پنج شنبه گذشته هم این فریبکاری و تحمیق مخاطب ادامه داشت و حتی برخی از این رسانه‌ها برای تجمع و اغتشاش در روز پنج شنبه فراخوان داده بودند.
اما همین رسانه‌های زنجیره وابسته به ناتوی اطلاعاتی، بعد از سنگ روی یخ شدن و بی‌محلی ملت ایران، از دیروز ترجیح دادند بی‌سر و صدا، فتیله تمام بافته‌های یک هفته‌ای خود را پایین بکشند.
در همین حال شبکه دولتی انگلیس، در اعترافی ناخواسته تصریح کرد اسناد و تصاویر وزارت اطلاعات درباره نقش دو تبعه فرانسوی در تحریک رانندگان شرکت واحد به اعتصاب و تعطیلی جابه جایی مسافران، دقیق و مستند است. وبسایت بی‌بی سی در گزارشی تصریح کرد تصاویر و ویدئوهایی که درباره ملاقات اتباع بیگانه با برخی فعالان کارگری منتشر شده، «شنود و تصاویر مخفیانه وزارت اطلاعات» بوده که در صدا و سیما پخش شده است.
بی بی‌سی نوشت: «اعتراضات صنفی و سیاسی در ایران، با موج بازداشت کنشگران کارگری و فعالان چپ همراه شد‌ و تلویزیون ایران، تصاویر دوربین‌های مداربسته و شنود صدای بازداشتی‌ها را منتشر کرد.

در اولین قدم وزارت اطلاعات، صبح روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت خبر داد که دو اروپایی که سازمان‌دهنده آشوب و بی‌نظمی در ایران بوده‌اند را بازداشت کرده است. این دو نفر فرانسوی سسیل کولر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کارگر فرانسه و همسرش جک پاریس بودند که بنابر گزارش تلویزیون ایران از «همان ابتدا» زیر «رصد و مراقبت» وزارت اطلاعات قرار داشتند.

علاوه‌بر آن، این دو فرانسوی در ارتباط با چند عضو شناخته شده کانون صنفی معلمان معرفی می‌شوند، از جمله رسول بداقی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه. در ادامه از شماری از فعالان چپ و کارگری هم نام برده شدند، از جمله رضا شهابی، و همچنین آنیشا اسداللهی».
از سوی دیگر و در پی محقق نشدن سناریوی جریان رسانه‌ای معاند در بستر شبکه‌های اجتماعی،  بی‌بی‌سی فارسی، از پاک شدن برخی فیلم‌های مدعی «نا آرامی در ایران» در اینستاگرام انتقاد کرد.

بی‌بی سی مدعی شده که شرکتی در شهر اِسِن آلمان ممکن است مسئول پاک شدن پست‌های مربوط باشد.
البته به نظر می‌رسد بی‌بی سی در اینجا هم نخواسته علت واقعی را منتشر کند و نگرانی گردانندگان اینستاگرام از بی‌اعتباری بیشتر این پیام رسان است.

سی‌ان‌ان: ایران برای دور زدن تحریم‌ها به روسیه کمک می‌کند
ایران به روسیه راه‌های دور زدن تحریم‌ها را یاد می‌دهد.
روزنامه ایتالیایی ایل‌جورناله، ضمن انتشار این خبر نوشت: افزایش تولید داخلی، پرداخت بدهی به منظور جلوگیری از تنزل بیشتر و نیز افزایش ارزش روبل با چشم‌انداز استفاده از آن برای پرداخت گاز. اینها راهبردهای دولت کنونی روسیه هستند که هدفشان خنثی کردن تأثیرات تحریم‌های غربی در اقتصاد این کشور هستند.

البته اینها ممکن است کافی نباشند. مسکو ممکن است نه فقط و نه چندان متحد، بلکه معلمان واقعی و تمام‌عیاری پیدا کند که سال‌هاست تحریم‌ها را دور زده‌اند. اینجاست که ایران ممکن است به کمک فدراسیون روسیه بیاید.
ایران دهه‌ها با تحریم‌های غرب مواجه بوده است. این تحریم‌ها به‌ویژه به این علت اتخاذ شده بود که ایران را مجبور کنند درخصوص پرونده هسته‌ای مذاکره کند. اما در حقیقت تحریم‌ها تأثیر چندانی نداشته است. به‌طوری که ایران از برنامه هسته‌ای‌اش دست نکشیده است. همه چیز به‌عنوان مثال با روش Malaysia blend صورت می‌گیرد.

تعدادی کشتی شب هنگام به سمت بندرگاه‌های جنوب شرق آسیا و اکثرا به مالزی اعزام می‌شوند. زمانی که به نزدیکی سواحل این کشور یا سایر کشورهای منطقه می‌رسند، ‌ترانسپوندر خود را خاموش می‌کنند تا دیگر مکان‌یابی از آنها امکان‌پذیر نشود.
سپس سایر کشتی‌ها به آنها نزدیک می‌شوند و این‌گونه نفت خام تحویل داده می‌شود که سپس راهی بازارهای بین‌المللی می‌شود. ایرانی‌ها ابداع‌کننده این تاکتیک نیستند و در مدیترانه برای قاچاق نفت در فراساحل مالت یا لیبی به‌کار می‌رود. لیکن تهران بارها موفق شد آن را به ثمر برساند.
امروز مسکو می‌تواند از ایران نحوه دور زدن تحریم‌ها و کاهش تأثیرات آنها را بیاموزد. به عقیده شبکه سی ان ان این کمک از هم‌اکنون آغاز شده است. اگر در مورد ایران صحبت از تاکتیک Malaysia blend بود برای روس‌ها
Latvian blend نامگذاری شده است. مسکو در این رابطه از تهران توصیه‌هایی دریافت کرده است. ایرانی‌ها نیز به نوبه خود پذیرفتند در این راه به روسیه کمک کنند و در ازای آن از این کشور خواستند برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید به آنها کمک کند.

شریکان جرم نابودی 60 میلیارد دلار و زبان درازی در دولت جدید
ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران به نقل از برخی بازیگران سینما به فضاسازی علیه طرح ساماندهی یارانه‌ها پرداخت.
روزنامه سازندگی، همان روزنامه است که سال 97 به هنگام تصویب ارز
4200 تومانی و واگذاری بی‌حساب و کتاب ارز دولتی، از «بازگشت اسحاق» خبر داده و معاون اول رئیس‌جمهور وقت (جهانگیری) را در هیبت سوپرمن و در حال پایین آوردن نرخ ارز نشان داده؛ هر چند که قیمت دلار در دولت روحانی تا بالای 33 هزار تومان هم افزایش یافت.
این روزنامه چندی قبل اما از قول حسین مرعشی دبیرکل کارگزاران، ارز 4200 و تبعات آن را به عنوان «استخوان در گلو» تیتر کرد.
سازندگی در طول این چند سال، هرگز به هدررفت 60 میلیارد دلار ارز دولتی و رانت‌خواری صدها هزار میلیارد تومانی از قبل آن در کنار تورم 60 درصدی بر سر سفره مردم اشاره نکرد.
با این حال روزنامه مذکور اخیراً از قول برخی هنرمندان و بازیگران حامی روحانی تیتر زده «جراحی اقتصادی، یعنی همان تورم و گرانی؛ رضا کیانیان و هم به گرانی‌های اخیر واکنش نشان داد». سازندگی می‌نویسد: تعدادی از هنرمندان در این چند روز اخیر به مشکلات معیشتی به وجود آمده برای مردم پس از گرانی‌های اخیر اعتراض کردند و در صفحات شخصی خود به این شرایط واکنش نشان دادند.

از پرویز پرستویی و شهاب حسینی تا حمید فرخ‌نژاد و تهمینه میلانی و... رضا کیانیان هم طی یادداشتی در صفحه شخصی خود از جراحی اقتصادی نوشته که محسن رضایی ‌بانی آن است و او را مسبب مشکلات کنونی می‌داند. این بازیگر نوشته است: «جراحی اقتصادی» تا به حال اسم‌های گوناگونی داشته. تحریم، قبل‌تر توطئه‌های امپریالیسم و کارشکنی دشمنان.

همه این اسم‌ها، یعنی «تورم و گرانی»! برای جلوگیری از تورم و گرانی تمام رؤسای جمهور دستورهای قاطع دادند... و نهایتاً ستاد تنظیم بازار تشکیل دادند. ولی اتفاقی نیفتاد. فقط حقوق‌بگیر اضافه شد.وی در ادامه می‌گوید «هیچ کس حاضر نیست مشکلات را به گردن بگیرد.»
به نظر می‌رسد آقای کیانیان و نظایر او، صحنه افکار عمومی را با صحنه بازیگری و هر چند وقت یک بار به رنگی متفاوت و تناقض درآمدن اشتباه گرفته‌اند. برخی از همین بازیگران سینما، در دو انتخابات 92 و 96، با توضیحات و وعده‌های خلاف واقع، دولت غربگرای اشرافی را به مردم قالب کرده و البته خود نیز از برخی امتیازات هنگفت و رانت‌های بادآورده برخوردار شدند اما اکنون که پیامدهای خسارت‌بار عملکرد آن دولت یکی پس از دیگری رخ می‌نماید.

به جای ابراز شرمساری، قیافه حق به جانب می‌گیرند و با پنهان شدن پشت عنوان مردم، به تورمی حمله می‌کنند که خودشان جز مسببان آن بوده‌اند.

داستان‌سرایی موساد و شین بت پس از ضربات کمرشکن ایران
سرویس‌های امنیت داخلی اسرائیل، شین بت، ادعا کرد مأموران اطلاعاتی ایران تلاش داشته‌اند تا دانشگاهیان و بازرگانان اسرائیلی را به خارج بکشانند.
بنا بر گزارش رسانه‌های صهیونیستی به نقل از شین بت، «مأموران اطلاعاتی ایران برای این منظور از هویت های جعلی در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و اغلب خود را به عنوان دانشگاهی، روزنامه نگار، تاجر و انسان دوست معرفی کرده‌اند. مأموران اطلاعاتی ایران کوشیده اند تا دربارۀ اسرائیلی‌ها اطلاعات جمع آوری کنند و با کشاندن‌ شان به خارج از اسرائیل آنان را ربوده یا هدف قرار بدهند. مأموران ایرانی غالباً قربانیان یا اهداف خود را به شرکت در کنفرانس هایی در اروپا دعوت می‌کردند».
سرویس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی مدعی شده «طرح ایران را در تلاش برای فریب دادن اسرائیلی‌ها در خارج و احتمال ربودن آنان را ردیابی و خنثی کرده است.
شین بت مدعی شد که در برخی از موارد، عاملان، قربانیان احتمالی را به کنفرانسی در اروپا دعوت کرده‌اند.این یک روش شناخته‌ شده و مورد استفاده از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران از جمله سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، نیروی قدس و وزارت اطلاعات است.
شین بت (سازمان اطلاعات و امنیتی داخلی) در کنار موساد و «آمان»، یکی از سازمان‌‌های سه‌گانه «جامعه» اطلاعاتی رژیم صهیونیستی است که مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات مربوط به داخل سراسر سرزمین‌های اشغالی و همچنین خنثی‌‌سازی فعالیت‌های ضدامنیتی را بر عهده‌دارد. مقر اصلی این سازمان در «آفِکا» واقع در شمال تل‌آویو است.

این سازمان در سال‌ها و ماه‌های اخیر با شکست‌های سنگین اطلاعاتی مواجه شده است. در همین حال، روزنامه عبری «اسرائیل هیوم» مدعی شد ایران قصد ربودن موشه یعلون، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی را داشته است. این روزنامه ادعا کرده که نیروهای وابسته به ایران به دنبال این بودند که یعلون را به تله‌انداخته و او را بربایند.
روزنامه مذکور عنوان کرد موشه یعلون، سازمان اطلاعات داخلی رژیم صهیونیستی را در جریان پیام‌هایی که از طریق ایمیل دریافت می‌کرده، قرار داده و شاباک پس از تحقیقاتی که انجام داد، متوجه شده این پیام‌ها را نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات ایران ارسال کرده‌اند.
قبلا هم‌، «شین‌بت» از بازداشت چهار زن و یک مرد اسرائیلی که توسط یک مأمور اطلاعاتی ایران برای انجام مأموریت در اسرائیل استخدام شده بودند، خبر داد.

به گزارش رویترز به نقل از «شین‌بت»، شهروندان بازداشت شده با یک مامور اطلاعاتی ایران به نام «رامبد نامدار» در تماس بوده‌اند. این پنج مظنون که همگی از یهودیان ایرانی الاصل و تابعیت اسرائیلی دارند، در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با رامبد نامدار که خود را یک یهودی ساکن ایران معرفی کرده است، در تماس بوده‌اند.
یادآور می‌شود رونن بار رئیس‌سازمان شین‌بت، مهر 1400 گفته بود: «تهدید اصلی برای صلح، هلال شیعی به رهبری ایران است. ترور، جاسوسی و نفوذ همچنان در مرکز توجه جامعه اطلاعاتی [اسرائیل]، از جمله این سازمان، خواهد بود.». اما رژیم صهیونیستی در دو ماه اخیر، بدترین شرایط امنیت داخلی را سپری کرد.

حدود بیست صهیونیست در داخل سرزمین‌های اشغالی 1948 و در امنیتی ترین مناطق رژیم صهیونیستی به دست رزمندگان مقاومت به هلاکت رسیدند و این در حالی است که شین‌بت در تمام این عملیات‌ها منفعل و جامانده بود.
به نظر می‌رسد برخی اقدامات رسانه‌ای شین‌بت و موساد، از جمله ادعای کشف چند توطئه جاسوسی ایران، یا ادعای دروغین بازداشت و بازجویی یک مامور سپاه قدس در داخل ایران، نوعی عملیات روانی برای احیای اعتبار از دست رفته سرویس‌های امنیتی این رژیم است.
در کاربلدی سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی صهیونیست‌ها همین بس، که سرویس‌های اطلاعاتی ایران چند سال بود وزیر زیر بنایی و خدمتکار خانه وزیر جنگ اسرائیل را به خدمت گرفته بودند، اما موساد و شین بت و شاباک در خواب عمیق به سر می‌بردند! چند سال قبل بود که صهیونیست‌ها اعلام کردند «گونن سِگِو»، وزیر اسبق انرژی و امور زیربنایی اسرائیل، سال‌ها برای ایران جاسوسی می‌کرده و به همین اتهام به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.
همچنین مقامات امنیتی اسرائیل پس از چند سال خواب، اعتراف کردند «یعقوب ابوالقیان»، سرمایه ‌‌دار صهیونیست که همراه موشه یعلون وزیر دفاع پیشین در انتخابات کنست شرکت کرده بود، به‌خاطر جاسوسی برای ایران، بازداشت شده و در حبس خانگی به سر می‌برد.
نمونه سوم، خدمات جاسوسی «اورن گورن» خدمتکار خانه «بنی گانتس» وزیر جنگ اسرائیل برای سرویس‌های اطلاعاتی ایران بود. مراجع امنیتی
رژیم صهیونیستی می‌گویند خدمتکار خانه وزیر جنگ این رژیم، با یگان سایبری Black Shadow در ارتباط بوده است. در بازجویی از «گورن» معلوم شد که او از وسایل خانه و رایانه گانتس تصویر برداری کرده و برای گروه سایبری «سایه سیاه» فرستاده است. گورن گفته بود می‌‌تواند در ازای پول به آنها کمک و اطلاعات جمع کند.

او حتی پیشنهاد کرد ویروس کامپیوتری به او داده شود تا وارد رایانه گانتس کند. این خدمتکار و زنش به مدت چند سال، کارهای خانه گانتس را انجام می‌دادند.
ایران همچنین ظرف چند سال اخیر، بارها توانسته ماموران عملیاتی موساد و سیا و MI6 را در کشور‌های مختلف تور کند و سالم به داخل قلمرو خود بیاورد.

 

***************

روزنامه خراسان**

هشدار برای قیمت 700 دلاری گندم جهانی  
فارس- وزیر سیاست کشاورزی و مواد غذایی اوکراین گفت: جامعه جهانی باید امسال برای افزایش قیمت گندم به 700 دلار در ازای هر تن آماده شود که نسبت به قیمت کنونی 430 دلار، 40 درصد افزایش خواهد داشت.


تازه ترین آمارها از پیشرفت نهضت ملی مسکن
ایرنا - وزیر راه و شهرسازی گفت: زمین دو میلیون واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن پیش‌بینی شده و این روند تا رسیدن به چهار میلیون واحد ادامه می‌یابد. قاسمی افزود: طرح نهضت ملی مسکن در دو بخش دو میلیون واحدی اجرا می شود که تاکنون ساخت بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور آغاز شده است.


کاهش قیمت مرغ به کمتر از نرخ مصوب در خرده فروشی ها
ایسنا-  قیمت هر کیلو مرغ گرم در مغازه به ۴۲ تا ۴۶ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که در راستای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ای، قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم برای مصرف کننده ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان شده است.


تازه ترین نرخ ها در بازار
خبرآنلاین- بررسی های میدانی حاکی از آن است که قیمت سیمان سفید ساوه ۴۰ کیلویی 106 هزار تومان، قیمت سیمان سفید عرفان مدل SW01 وزن ۵ کیلوگرم 51 هزار و 500 تومان، قیمت سیمان سیاه اصفهان تیپ یک، پاکتی 46 هزار تومان و قیمت سیمان سفید رومولو دو کیلویی 20 هزار تومان اعلام شده است. در این بین اما براساس نرخ های اعلامی وزارت صمت هر پاکت ۵۰ کیلوگرمی سیمان خاکستری تیپ ۲ هم اکنون در بازه  قیمتی ۲۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان قرار دارد و هر پاکت سیمان خاکستری تیپ ۱-۳۲۵ هم اکنون در بازه قیمتی ۱۹ هزار و ۹۰۰ تا ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می رسد.

 

**************

 روزنامه جوان**

فرمانده کل سپاه در اجتماع بزرگ سپاهیان تهران:

سپاه در طرح اصلاح یارانه‌ها دست یاری به مردم می‌دهد

به گزارش ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظهر دیروز در اجتماع بزرگ سپاهیان محمد رسول‌الله (ص) که همزمان با چهلمین سالگرد عملیات پیروزمندانه بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: امروز در جوار بارگاه ملکوتی احیاگر مجد و عظمت اسلام در عصر حاضر و بت‌شکن بزرگ امام خمینی (ره) و در جوار شهیدان بزرگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بار دیگر لشکریان آسمانی رسول خدا روی زمین صف کشیده‌اند.
وی افزود: شما بسیجیان امتداد آن نسل عظیم و باشکوه که خرمشهر را در چنین روز‌هایی آزاد کردند، شما همچنان محافظان اسلام و رویش‌های جدید در عرصه انقلابمان هستید. ادامه‌دهندگان راه شهید حاج احمد متوسلیان هستید، لشکری که وقتی رژیم صهیونیستی وارد جنوب لبنان شد، اولین لشکری بود که به آنجا اعزام شد. این نشان می‌دهد که فاتحان بیت‌المقدس و بشارت‌دهندگان آزادی مسلمانان از بند کفار و شرارت‌های رژیم صهیونیستی، به سوی بیت‌المقدس در حال حرکت‌اند.


سپاه و بسیج سپر بلای ملتند
فرمانده کل سپاه خطاب به بسیجیان و رزمندگان حاضر در میدان با بیان اینکه تاریخ این رزمایش و گردهمایی تاریخی شما را ثبت خواهد کرد، گفت: شما سپر بلای این ملت مستحکم هستید و میدان‌دار نبردی سهمگین با استکبار هستید، بنابراین شکوه این حماسه فقط برای این لحظه و امروز نیست؛ تاریخ را کسانی می‌سازند که وقتی هدفی را انتخاب می‌کنند روی آن هدف استقامت می‌کنند.
سردار سلامی با بیان اینکه زندگی در پناه استقلال و آزادی و کرامت فقط با استقامت میسر نمی‌شود بلکه باید مقاومت امتداد داشته باشد و برای پیروزی همیشه باید در صحنه بود، خاطرنشان کرد: برای شکست یک سستی کافی است؛ ملت ایران درس‌های فراموش‌نشدنی به دشمنانش داده و با این حقیقت آشنا است که استقلال و عظمت و کرامت ما به باقی‌ماندن در صحنه دفاع از نظام و انقلاب وابسته است.


دشمن مانند گرگ گرسنه زوزه می‌کشد
وی با بیان اینکه دشمن می‌خواهد بین شما و آرزو‌های بزرگ فاصله بیندازد، خاطرنشان کرد: او همواره مانند گرگ گرسنه زوزه می‌کشد و اوهام و خیالات خود را در فضای رسانه‌ای منتشر می‌کند، او فکر می‌کند ملت به فراخوانی‌های او و به دروغ‌ها و شایعه‌پراکنی‌های او پاسخ می‌دهد؛ او ملت ایران را هنوز نشناخته است چراکه همواره خنثی‌کننده اوهام و اباطیل دشمن است.
سرلشکر سلامی ادامه داد: کاخ سفید در هیچ لحظه‌ای از این ۴۳ سال گذشته از طراحی توطئه علیه ملت ایران دست بر نداشته است؛ در نقطه مقابل هم ملت ایران همواره خنثی‌کننده این توطئه‌ها بوده است و در حالی که ما امروز از هر زمانی مقتدرتر و قوی‌تر هستیم، دشمن را کاملاً در حال زوال می‌بینیم، همانگونه که فرار او از افغانستان و شکستش در یمن و فرار تدریجی‌اش از عراق را دیدیم.
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه در عین حال طلوع خورشید با عظمت اسلام را شاهد هستیم که انقلاب بزرگ و شکوهمندمان چه تأثیری در بلاد اسلامی بر جای گذاشته است، تأکید کرد: انقلاب اسلامی دشمن را فرسوده و خسته کرده است.

سردار سلامی تأکید کرد: صدای شکستن استخوان‌های دشمن شنیده می‌شود. دشمن پوکی استخوان گرفته است؛ اگر چه به ظاهر هنوز قدرتمند است، اما از درون خالی شده است. این روز‌ها شکوهی از آرامش بر قلب‌های ملت ایران هویدا است. هر چه دشمن بر طبل دروغ و کذب می‌نوازد، مردم ایران آرام‌تر می‌شوند.


پایگاه‌های بسیج را پایگاه امداد به مردم کنید
وی خطاب به بسیجیان عنوان کرد: شما را در حوادث طبیعی و مهار بیماری کرونا و حمایت از معیشت مردم مسلمانمان دیدیم، شما سپاه نبوی هستید، پایگاه‌های مقاومت را به پناهگاه‌های امن و ایمن مردم تبدیل کنید، حتماً شما به امداد مردم بشتابید، همیشه در شرایط سخت اولین بودید.
سرلشکر سلامی با بیان اینکه امروز هم باید در شرایط اقتصادی کشور به کمک مردم بیایید و پایگاه‌های مقاومت را به پایگاه‌های امداد تبدیل کنید، گفت: شما بسیجیان در فاصله زمانی نزدیکی در جایی نماز می‌خوانید که آرزوی بزرگ همه ماست و آن هم نماز خواندن به امامت پیشوای مسلمانان جهان در صحن مسجدالاقصی است. فرمانده کل سپاه در پایان خاطرنشان کرد: ما متوقف نمی‌شویم و با قلب‌هایمان به یکدیگر کمک می‌کنیم و نمی‌گذاریم غبار غم بر رخسار مردم‌مان بنشیند و دست یاری و کمک مردم را می‌گیریم.


توزیع ۲۷ هزار بسته معیشتی
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ طی سخنانی در اجتماع بزرگ سپاهیان گفت: در ادامه رزمایش کمک‌های مؤمنانه، ۳۱۳ سری جهیزیه و ۲۷ هزار بسته معیشتی تهیه شده که همزمان با اجرای این مراسم، برای اهدا به خانواده‌های نیازمند، به مناطق کم برخوردار ارسال می‌شود.
سردار حسن حسن‌زاده، با گرامیداشت سالروز تشکیل لشکر ۲۷ و سپاه تهران بزرگ گفت: نیرو‌های مستقر در میدان، یگان‌های نمونه از پاسداران و رزمندگان گردان‌های بیت‌المقدس، امام علی (ع)، امام حسین (ع)، فاتحین، کوثر و قرارگاه‌های عملیاتی قدر، قدس و فتح، ۲۳ ناحیه مقاومت، یگان عملیات هوایی، سازمان‌های اقشاری، گروه‌های بسیج سرود و گشت‌های خودرویی ثارالله هستند.

فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ افزود: در ادامه رزمایش کمک‌های مؤمنانه، ۳۱۳ سری جهیزیه و ۲۷ هزار بسته معیشتی تهیه شده که همزمان با اجرای این مراسم، برای اهدا به خانواده‌های نیازمند، به مناطق کم برخوردار ارسال می‌شود. حسن‌زاده با اشاره به دیگر اقدامات سپاه تهران بزرگ بیان کرد: در عرصه‌های سازندگی، اقتصاد مقاومتی، سلامت و بهداشت، دفاعی و امنیتی، راه‌اندازی مراکز رشد و فعالیت‌های دانش‌بنیان و ... اقدامات متعددی از سوی بسیجیان این سپاه انجام گرفته است.

وی ادامه داد: حضور سازمان‌یافته و مقتدرانه بسیج و سپاه که اسطوره مقاومت و پرورش‌یافته امامین انقلاب و مکتب شهدا هستند، در عرصه‌های مختلف، چگونگی مقابله با دشمن و استکبار جهانی را آموخته و بار‌ها مشق کرده‌اند.
فرمانده سپاه تهران بزرگ ادامه داد: سپاهیان محمد رسول الله (ص) به‌خوبی بر شرایط کنونی مشرف هستند و می‌دانند هیمنه پوشالی نظام سلطه فرو ریخته است و نظام استکبار نیز امروز می‌داند که رسیدن به پایان عمرشان شتاب گرفته است.

سردار حسن‌زاده تصریح کرد: امروز شاهد عقب‌ماندن استکبار جهانی و رژیم غاصب صهیونیستی در عرصه‌های مختلف و موفقیت‌های متعدد جمهوری اسلامی هستیم. وی اضافه کرد: امروز تمام ملت ایران دلباختگان امام زمان خویش هستند و نوای دلنشین سلام فرمانده از سراسر کشور به گوش می‌رسد.

نمای نزدیک
سپاه خادم ملت و خار چشم دشمنان است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز پنج شنبه در آیین گرامیداشت حماسه سوم خرداد در دانشگاه علوم و فنون نیروی زمینی در شهر اصفهان، با تأکید بر ارتقای آمادگی و توانمندی‌های به روز رسانی شده رزمی و دفاعی گفت: امروز اگرچه امکان جنگ به ویژه در زمین از دشمن سلب شده است، اما در هیچ شرایطی از خطای محاسباتی دشمن غافل نیستیم.

جهاد یک مسیر ادامه دار است و مادامی که دشمن با دندان‌های فشرده و قلب‌های مملو از کینه و عقده شکست‌ها و ناکامی‌ها در برابر ما صف‌آرایی کرده است، جهاد همچنان ادامه دارد.
سلامی خاطرنشان کرد: امنیت بخشی و امن‌سازی فضای کشور در شرایطی که شراره‌های آتش در سرزمین‌های دور و نزدیک اطرافمان زبانه می‌کشد، ارزش این جهاد را بیش از پیش روشن می‌کند. وی تصریح کرد: امروز هیچ قدرتی نه‌تن‌ها یارای تجاوز و تهاجم به این سرزمین را نخواهد داشت که فکر چنین عملی نیز در ذهن او هرگز پایدار نخواهد شد.

فرمانده کل سپاه با تأکید بر بومی‌سازی و تولید انبوه قدرت رزمی و دفاعی و به‌روزرسانی آن در سپاه اظهار داشت: همه این قدرت، متعلق به مردم و در خدمت آنان و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی است. وی سپاه را خادم ملت و خار چشم دشمن و درهم شکننده اراده و برهم زننده دسیسه‌ها و سد راه تهدیدات او توصیف کرد و افزود: سپاه سپر بلا و دژ مستحکم و پناهگاه امن مردم است.

**فلسطینی‌ها آسمان را هم برای تل آویو ناامن کردند

در شرایطی که مقامات صهیونیستی تاکنون از موشک‌های مقاومت فلسطین در غزه در هراس بودند و تلاش می‌کردند این توانمندی را از بین ببرند، اکنون هراس صهیونیست‌ها دوچندان شده است.

با تشدید تنش‌ها بین فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی، گردان‌های القسام شاخه نظامی جنبش حماس روز جمعه از نسل جدید پهپاد‌های خود به اسم «الزواری» رونمایی کرد. به گزارش پایگاه فلسطین الیوم، این پهپاد که به نام شهید محمد الزواری از مهندسان تونسی عضو حماس نامگذاری شد، موفق به نفوذ به اراضی اشغالی و شناسایی و تصویربرداری از اهداف و مواضع دشمن صهیونیستی شد. همچنین سرایا القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین که در عرصه نظامی دوشادوش حماس در غزه به جنگ با اشغالگران مشغول است، شامگاه پنج‌شنبه تصاویر ضبط شده جدیدی از شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف نوار غزه در جریان جنگ سیف القدس منتشر کرد. این گروه اعلام کرد که پهپاد‌های مقاومت فلسطین سال گذشته پس از نفوذ به اراضی اشغالی توانسته بودند این تصاویر را ضبط کنند و به سلامت به آشیانه خود بازگردند. سرایا القدس اشاره کرد که این تصاویر برای اولین بار منتشر شده است.

به گزارش سایت النشره لبنان، سرایا القدس این تصاویر را به همراه چند ویدئویی دیگر از سال‌های گذشته تحت عنوان «سلسال النصر» (آب خوشگوار پیروزی) در سالروز جنگ «سیف القدس» منتشر کرده است. در این ویدئو عنوان شده است: «پس از تهدیدات دشمن و اشاره به حمله زمینی به نوار غزه، فرماندهی سرایا القدس به نیروی هوایی دستور اجرای عملیات شناسایی خط مرزی حدفاصل میان نوار غزه و شهرک‌های صهیونیست‌نشین و بررسی منطقه عملیات را داد.»

شاخه نظامی جهاد اسلامی در ادامه اضافه کرد: «یکی از پهپاد‌های ما مأموریت شناسایی موفقیت‌آمیزی را انجام داد و ادعای دروغین ارتش اشغالگر را برملا ساخت. مشخص شد که در خط حدفاصل هیچگونه نیرویی مستقر نیست. پهپاد به سلامت به پایگاه خود بازگشت.»
مقامات اسرائیل سال گذشته پس از عملیات ۱۱ روزه شمشیر قدس که بیش از ۴ هزار موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک شد، از توسعه قدرت موشکی مقاومت فلسطین ابراز نگرانی کردند و به همین منظور در یک‌سال گذشته از وارد شدن به جنگ جدید با این گروه‌ها خودداری کرده‌اند. اگر تاکنون موشک‌ها بلای جان صهیونیست‌ها بودند، این‌بار قدرت پهپادی هم به ترس و وحشت صهیونیست‌ها اضافه کرده است و نشان می‌دهد آسمان اسرائیل دیگر امن نیست.

طی سالیان گذشته حزب‌الله لبنان برای اولین بار پهپاد‌های خود را به آسمان اسرائیل فرستاد و اکنون فلسطینی‌ها نیز به این توانمندی دست یافته‌اند که می‌توانند در جنگ‌های آتی از آن‌ها در مقابل دشمن استفاده کنند. گروه‌های فلسطینی در یک‌سال گذشته از چند نوع پهپاد بومی خود از جمله پهپاد «جنین» رونمایی کرده‌اند و به صهیونیست‌ها هشدار داده‌اند که محور مقاومت فلسطین دارای توان دفاعی و تهاجمی بالایی است و با شروع جنگ دشمن بدترین طعم جنگ را خواهد چشید.

ستیابی مقاومت غزه به توانمندی پهپادها، در حالی است که رژیم صهیونیستی تاکنون سعی داشت قدرت موشکی این گروه‌ها را از بین ببرد، اما نه تنها قدرت موشکی فلسطینی‌ها افزایش یافته است، بلکه در عرصه هوایی هم به دستاورد‌های جدیدی رسیده‌اند که می‌تواند موازنه بازدارندگی را بالا ببرد.

حملات همزمان موشکی و پهپادی فلسطینی‌ها در جنگ آتی می‌تواند شرایط را برای اسرائیلی‌ها دشوارتر کند، چراکه سامانه گنبد آهنین که ناکارامدی آن اثبات شده است، در مقابل موج حملات گسترده کارایی خود را از دست خواهد داد. همچنان‌که ارتش صهیونیستی روز پنج‌شنبه با فعال کردن گنبد آهنین مدعی سرنگونی پهپاد حزب‌الله شد، اما دقایقی بعد اعلام کرد که در این تشخیص اشتباه کرده و پهپاد خودی را منهدم کرده است.
هشدار مجدد مقاومت
با افزایش تنش‌ها در کرانه باختری و قدس اشغالی، یک مقام ارشد جهاد اسلامی تأکید کرد، اجتماعات بزرگ در مسجد‌الاقصی هر توطئه جدید رژیم صهیونیستی علیه حرم شریف قدسی را ناکام می‌گذارد. محمد الهندی، رئیس دایره سیاسی و عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز جمعه در سخنانی تأکید کرد که این جنبش و دیگر گروه‌های مقاومت با تهدید‌های سازمان صهیونیست افراطی لاهاوا درباره تخریب قبه الصخره و راهپیمایی پرچم صهیونیست‌ها در بخش قدیمی قدس برخورد جدی خواهد داشت.

به گزارش فلسطین الیوم، الهندی گفت: «شهر بیت‌المقدس و مسجدالاقصی مثل اعصاب حساسی هستند که هر اشاره‌ای به آن انتفاضه ملت فلسطین در هر کجا را به همراه خواهد داشت و جنبش‌های مقاومت مسئولانه در برابر چنین قضیه‌ای ایستاده‌اند.» او با بیان اینکه نبرد سیف‌القدس همچنان باقی است، گفت: «گروه‌های مقاومت رفتار‌های دشمن را زیر نظر دارند و در همه موارد مسئولیت خود را برعهده خواهند داشت.»

الهندی گفت: «تشدید حملات نظامیان صهیونیست به فلسطینیان در قدس و کرانه باختری  ثابت می‌کند که اسرائیل از ادامه مقاومت فلسطینیان اعصاب برایش نمانده است، به‌خصوص که در نوار غزه هم جایی برای هدف گرفتن ندارد.»

 

**************

روزنامه شرق**

سنگ‌اندازی مافیای خودرو در مسیر اجرای برنامه‌های تحولی

به این جملات دقت کنید: «عدم رقابتی‌بودن، تولید پایین و ساختارهای مدیریتی و اقتصادی مهم‌ترین مشکلات صنعت خودروسازی در کشور است». «دولت نباید بنگاه‌داری کند، نباید مدیران شرکت‌های خودروساز را ما انتخاب کنیم بلکه خود سهامداران باید مدیران را انتخاب کنند».

«دولت نباید بنگاه‌داری کند، نباید مدیران شرکت‌های خودروساز را ما انتخاب کنیم بلکه خود سهامداران باید مدیران را انتخاب کنند».

«به‌عنوان وزیر صمت با واردات خودرو مخالف نیستم، ممنوعیت واردات در پایان اردیبهشت‌ماه تمدید نخواهد شد، بلکه واردات خودرو طبق ضوابط قبلی به انجام خواهد رسید».

«امروز خودروساز پول قطعه‌ساز را دیر می‌دهد، بنابراین نمی‌تواند روی کیفیت قطعه اعتراض داشته باشد».

«با واگذاری سهام این دو خودروساز بخش عمده‌ای از مشکلات مربوط به مافیا رفع می‌شود».

«مافیای خودرو وجود دارد، اما در جا‌هایی که شاید با تصور مردم متفاوت باشد یعنی ما شبکه‌هایی داریم که منافع اینها اجازه نمی‌دهد که اتفاقات خوبی بیفتد».

«بنگاه‌داری دولت آفت‌زاست».

«شفافیت جریان کالا از واردات قطعه و مواد اولیه تا ساخت قطعه و تحویل آن به خودروساز یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صمت است که سامانه جامع تجارت در این زمینه راه‌اندازی شده است».

اینها نمونه و عصاره‌ای از مواضع وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص وضعیت موجود خودروسازان و توصیف برنامه‌های تحولی این وزارتخانه برای رسیدن به وضعیت مطلوب است.

جملاتی که وجه مشترک تمامی آنها را می‌توان در تقابل جدی با مافیای این صنعت عنوان کرد. مافیایی که به تعبیر سیدرضا فاطمی‌امین در بخش‌های پنهان مرتبط با این صنعت راهبردی و حساس طی سال‌های سال، جا خوش کرده است و از دیدگاه نگارنده مهم‌ترین و اثرگذارترین برنامه‌های تقابلی چندین دهه فعالیت‌های مافیایی‌شان را در پروژه‌های تحولی وزارت صمت تحلیل می‌کنند.

هجمه‌های گسترده و پوشش ویژه محتواهای تخریبی علیه وزارت صمت، ممانعت از اطلاع‌رسانی حداقلی فعالیت‌های مثبت، بهبودخواه و تحول‌گرا و همچنین انحصار و محدودیت عملکرد این وزارتخانه در بخش‌های متعدد و گسترده صنعتی، معدنی و تجاری در حوزه خودرو، ایجاد مانع در مسیر اجرای 9 پروژه تحولی صنعت خودروسازی و تحریک جوامع نخبگانی در جهت تولید مدام بحران و حاشیه برای این وزارتخانه حساس را می‌توان تکه‌های پازل بازی مافیایی دانست که با پیشرفت و تکمیل پروژه‌های تحولی وزارت صمت در حوزه خودروسازی، منافع بسیار فردی، گروهی و محفلی خود را از دست رفته و در مسیر نابودی ارزیابی می‌کنند.

با نگاهی گذرا به محتوای این برنامه‌های تحولی، می‌توان توجه و تمرکز مبتنی بر آسیب‌شناسی‌های علمی و کارشناسی، جامعیت و البته الگوپذیری از سیاست‌گذاری‌ها و تجربه‌های موفق و به‌روز دنیا در حوزه‌های مختلف را دریافت کرد.

این پروژه‌ها برای رفع کاستی‌ها و تبدیل چالش‌های این صنعت به فرصت‌های ملموس با هدف «اصلاح ساختار، توسعه همکاری‌های بین بنگاهی، ارتقای فناوری و نوآوری و همچنین تسهیل مشارکت‌های بین‌المللی»، تعریف و تدوین شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های وزارت صمت، صنعت خودرو در سال 1404 باید صنعتی رقابت‌پذیر، توسعه‌یافته، دارای رشد نسبی پایدار و در مسیر کسب بازارهای منطقه» باشد و با انجام اصلاحات ساختاری در روابط بین خودروساز و قطعه‌ساز، انتظار می‌رود در سال 1401 شرکت‌های خودروساز از وضعیت زیان‌دهی خارج شوند.

هرچند 9 پروژه تحولی در بخش خودروسازی در سطح حاکمیتی طراحی شده‌اند، اما دستیابی به اهداف ترسیم‌شده توسط عوامل و ظرفیت‌های موجود این صنعت (شامل شرکت‌های خودروسازی، قطعه‌سازی و...) محقق می‌شود؛ به شکلی که این پروژه‌ها نقش پشتیبانی برای تحقق پروژه‌های تحولی و فعالیت‌های کسب‌وکارهای صنعت خودرو خواهند داشت.

اصلاح ساختار بازارهای زنجیره تأمین خودرو: این پروژه با هدف کاهش قیمت تمام‌شده، افزایش بهره‌وری بنگاه‌های تولیدی و ایجاد شفافیت در نظام مالکیت بنگاه‌ها تنظیم شده و در راستای آن باید اموال، املاک و سایر دارایی‌های غیرمولد شرکت‌های خودروساز شناسایی و واگذار شده و از همه مهم‌تر ساختار خود سهامداری شرکت‌ها اصلاح شود.

اصلاح ساختار زنجیره تأمین خودرو: بهبود تصویر صنعت خودرو در اذهان عمومی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اثرگذار در فروش و صادرات محصولات تولیدی است. باید محورهای انتقادی افکار عمومی و نخبگانی از صنعت خودرو شناسایی شده و برای پاسخ‌گویی به این انتقادها و چالش‌های مطرح‌شده برنامه‌ریزی شود.

راه‌اندازی فرایند نوسازی ناوگان: فرایند نوسازی ناوگان فرسوده شامل حمل‌ونقل عمومی (بار و مسافر) و موتورسیکلت از محل منابع مالی حاصل از ماده «12» قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است و به کاهش آلایندگی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت کشور کمک می‌کند.

ارتقای خدمات پس از فروش و حمایت از مصرف‌کنندگان: مشتریان به‌عنوان حلقه پایانی زنجیره ارزش در توسعه محصول و رونق بازار خودرو نقش دارند. برای ارتقای رضایت مشتریان و اصلاح تصویر ذهنی مصرف‌کنندگان نسبت به این صنعت باید شیوه‌های فروش و خدمات پس از فروش و رسیدگی به شکایات اصلاح شود.

بسترسازی و گسترش فناوری‌های نوین در حوزه حمل‌ونقل: شکاف نوآوری و فناوران موجود در صنعت خودروی داخلی از آنچه در دنیا اتفاق می‌افتد، استفاده از پنجره‌های فرصت را ضروری می‌کند. با توجه به هدف‌گذاری خودروسازان جهانی برای تولید خودروهای برقی، باید تجهیزات و زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه تولید خودروهای برقی در کشور ساماندهی و برنامه‌ریزی شود.

گسترش صادرات و تولید خودرو در سایر کشورها: برای مثبت‌شدن تراز ارزی صنعت خودرو باید تولید محصولات در سایت‌های مستقر در سایر کشورها افزایش یابد و به ‌موازات آن جهت ایجاد نمایندگی‌های فروش و توسعه سایر شیوه‌های عرضه و انعقاد موافقت‌نامه‌های تجاری با آن کشورها اقدام شود. همچنین به‌منظور استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود در امر صادرات باید تیراژ محصولات صادراتی در هریک از خودروسازی‌ها افزایش یابد و در پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی حضور فعال داشت.

اصلاح ساختار مالی و سهام‌داری شرکت‌های خودروساز: کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش بهره‌وری بنگاه‌های تولیدی و ایجاد شفافیت در نظام مالکیت بنگاه‌ها به همراه شناسایی و واگذاری اموال، املاک و سایر دارایی‌های غیرمولد شرکت‌های خودروساز و اصلاح ساختار خود سهامداری شرکت‌ها از مهم‌ترین مسائل مرتبط با این حوزه است.

تبیین قابلیت‌ها و دستاوردهای صنعت خودرو: جلب مشارکت خبرگان برای شناخت صنعت خودرو و بازسازی افکار عمومی، اطلاع‌رسانی مستمر از اقدامات انجام‌گرفته برای رفع نواقص و توسعه فعالیت‌های تولیدی و ارتقای کیفیت و افزایش رضایت مشتریان صورت می‌پذیرد.

بازنگری قواعد صنعت خودرو: برای ساماندهی و امکان‌پذیرشدن برنامه‌ریزی تولید در صنعت خودرو باید قواعد و ضوابط حاکم بر صنعت در موضوعات مختلف نظیر استاندارد، محیط زیست، سوخت، واردات و... بازبینی، آسیب‌شناسی و در تعامل با نهادهای ذی‌مدخل اصلاح شود. 

نکته بسیار مهم لزوم همراهی تمامی نهادها و دستگاه‌های اثرگذار با وزارت صنعت، معدن و تجارت در مسیر اجرای این پروژه‌های تحولی به‌ویژه با وجود سنگ‌اندازی‌های متعدد مافیای خودروسازی کشور است.

پروژه‌هایی که می‌تواند در کنار اجرای طرح‌های مجلس شورای اسلامی مانند تنظیم‌گری از طریق واردات هدفمند و محدود خودرو، امید و اعتماد مردم عزیز را احیا کرده و این صنعت را همراه با ظرفیت‌های انسانی و نخبگان گسترده این حوزه در جهت تحقق اهداف شعار تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین به عنوان یک صنعت پیشرو و سالم معرفی کند؛ به‌ویژه که تحقق وعده‌هایی نظیر تثبیت و تنظیم بازار محصولات پایه، افزایش قابل توجه حجم صادرات غیرنفتی کشور در سال 1400و همچنین حذف امضاهای طلایی از فرایندهای وزارت صمت، نوید تحقق اهداف و به‌ثمرنشستن برنامه‌ها و پروژه‌های تحولی در سایر بخش‌ها مانند بخش خودرو را می‌دهد.

مجلس شورای اسلامی در این راستا می‌تواند ضمن اجرای تکالیف نظارتی خود به عنوان مشاوران امین و قابل اعتماد مدیران دستگاه‌های اجرائی، با ارائه فرصت حداقلی، قابل ارزیابی و قابل راستی‌آزمایی فنی و کارشناسی، اجرای پروژه‌ها و تحقق اهداف مدنظر را تسریع کند.

 

**************************************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات