صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۳  ، 
شناسه خبر : ۳۳۹۳۰۹

«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در سخنانی از تلاش برخی کشورها برای اسکان آوارگان سوری در لبنان انتقاد کرد.
عون در نشستی که با اهارجیت ساگان، وزیر توسعه بین‌المللی کانادا در بیروت داشت تاکید کرد، تلاش برخی کشورها برای ادغام آوارگان سوری در جامعه لبنان جنایتی است که لبنان صرف نظر از هزینه‌های هنگفت اسکان آوارگان، آن را نمی‌پذیرد.
وی تصریح کرد، اگر هدف این طرف‌ها اسکان آوارگان سوری در لبنان است ما قاطعانه چنین چیزی را رد می‌کنیم؛ همانطور که پیشتر از اسکان فلسطینی‌ها در کشورمان خودداری کرده‌ایم.
در همین راستا «عصام شرف‌الدین» وزیر مهاجرت و امور پناهندگان در دولت پیشبرد امور لبنان اعلام کرد که سفر او به دمشق برای گفتگو با مقامات سوری جهت حل پرونده آوارگان مثبت و رضایت بخش بوده و مذاکرات خوبی با «حسین مخلوف» وزیر اداره محلی و محیط زیست و همچنین «محمد رحمون» وزیر کشور سوریه انجام داده است.
از طرف دیگر «نوار الساحلی» مسئول پرونده آوارگان در حزب‌الله طی گفتگو با العهد درباره طرح بازگشت آوارگان سوری به کشورشان اعلام کرد، لبنان و سوریه تصمیم خود را برای اجرای طرح بازگشت آوارگان سوری گرفته‌اند اما در این میان یک مانع بین‌المللی بزرگ از جانب آمریکا و برخی کشورهای اروپایی وجود دارد و این مسئله به منافع لبنان که مجبور است بار حضور بیش از یک و نیم میلیون آواره را تحمل کند، آسیب زیادی وارد می‌آورد. به ویژه در شرایطی که لبنان از یک بحران خفقان‌آور اقتصادی رنج می‌برد.
نوار الساحلی گفت که بین دولت لبنان و کمیساری پناهندگان در سازمان ملل درباره بازگشت آوارگان به کشورشان اختلاف نظر وجود دارد و این کمیساریا اصرار بر ماندن آوارگان سوری در لبنان و عدم بازگشت آنها به کشور خودشان دارد.  این درحالی است که آقای «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه از بازگشت شهروندان سوری به این کشور استقبال و ضمن صدور فرمان عفو اعلام کرده که اکثر مناطق سوریه امن بوده و آماده استقبال از پناهجویانی که به کشور خودشان برمی‌گردند، هستند.
علیرغم مشکلات و چالش‌های سوریه به ویژه با محاصره خفقان‌آوری که غرب و آمریکا به آن تحمیل کرده، دولت دمشق تلاش کرده است تا قوانین و احکام ریاست جمهوری را برای تسهیل مسیر بازگشت آوارگان سوری از همه کشورها وضع کند. دولت سوریه تسهیلات زیادی برای سوری‌های خارج از کشور ارائه کرده تا شرایط امنیتی و شخصی آنها را حل و فصل کند، از جمله اعطای معافیت‌های متعدد و امکان بازگشت به کار، لغو حکم توقیف اموال آنها و تصمیمات دیگر برای تسهیل بازگشت این پناهجویان.
بر اساس داده‌های سازمان ملل متحد، بیش از 850 هزار پناهجوی سوری در لبنان اقامت دارند، اما دولت لبنان این رقم را حدود 1.5 میلیون نفر اعلام کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات