صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۸  ، 
شناسه خبر : ۲۹۷۱۰۴
کیهان

برای تصویب برجام بیست دقیقه هم زیاد بود

علی مطهری در دانشگاه کرمان گفته است 20 دقیقه هم برای تصویب برجام در مجلس زیاد بود چرا که مجلس در جزئیات اینگونه توافقنامه‌ها نمی‌تواند ورود کند. مجلس تنها می‌تواند همه توافقنامه را تأیید یا رد کند.
وی می‌افزاید: تلاش لابی اسرائيل و عربستان این است که ترامپ را قبل از هر مناقشه دیگر بین‌المللی ابتدا با ایران درگیر کنند؛ ما باید به هوش باشیم که خواست آمریکا اتفاق نیفتد. تلاش آنها بر این است که کاری کنند ایران برجام را نقض کند تا بتوانند به راحتی برجام را منتفی کنند. همین موضوع نشان می‌دهد برجام موافقت‌نامه مثبت و مفیدی برای ما است که آمریکا سعی در بر هم زدن آن دارد؛ ما باید هوشیارانه عمل کرده و احساسی نشویم که  اگر قرار است برجام نقض شود، ابتدا آنها برجام را نقض کنند.
وی همچنین در دانشگاه امیرکبیرگفته است: من فکر می‌کنم که باید مسئله حصر هر چه زودتر حل شود این نمی‌شود که ما هر چند وقت دور هم جمع بشویم و این صحبت رو مطرح کنیم.
او می‌افزاید: ما برنامه داریم ضمن ملاقات با رهبری و سپس دیدار با محصوران این مشکل را حل کنیم.
اظهارات مطهری درباره اینکه حتی 20 دقیقه وقت هم برای تصویب برجام نیاز نبود، از فقدان صلاحیت نمایندگی در وی و عدم آشنایی او با مبانی مسئولیت نمایندگی و تکالیف حقوقی نمایندگان حکایت می‌کند؛ اگر نه چگونه می‌شود تعهدات 10-15 ساله برای کشور پذیرفت اما تصور کرد که تصمیم‌گیری برای 15 سال کشور حتی نیاز به 15-20 دقیقه زمان ندارد!! دقیقاً در مجلس نهم نیز قبیل همین نمایندگان پیاده- وکیل‌الدوله و فاقد اختیار در نسبت با دولت- بودند که برای تصویب شتابزده برجام اقدام کردند بی‌آن که بپرسند بعد اجرای نامتوازن برجام و دادن همه امتیازات، چگونه قرار است طرف غربی به ویژه آمریکا را متعهد به اجرای تعهداتش در لغو تحریم‌ها بکنیم؟ به همین دلیل نیز ظرف 11 ماه گذشته آمریکا بارها با تصویب تحریم‌های جدید (نظیر قانون ویزا) و تهدید شوک‌های اروپایی مانع از لغو تحریم‌های اصلی بانکی و مالی و هواپیمایی و دسترسی ایران به چرخه دلار و درآمدهای نفتی و... شده است... و البته در اغلب این مسائل قبیل این وکیل بی‌صلاحیت، رویشان را به جانب دیگری کرده و مشغول حاشیه‌سازی و غفلت مردم و مسئولان از مسائل مهم اقتصادی و فرهنگی و سیاسی کشور و همچنین بد عهدی طرف آمریکایی بوده‌اند.
از طرف دیگر باید پرسید آیا تصویب و تمدید تحریم‌های 10 ساله از سوی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان صورت گرفته یا اسرائیل و عربستان؟
در موضوع فتنه‌گران نیز جرم آنها وطن‌فروشی، ترغیب به محاربه و مجال فراهم کردن برای گروهک‌های محارب، زمینه‌سازی برای تحریم اقتصادی دشمن و معارضه با جمهوریت و اسلامیت نظام است. سران فتنه با اصرار بر قانون‌شکنی- که بخشی از آن هماهنگ با خارج از کشور بود- زمینه‌ای برای تحرکات عناصر ضدانقلاب و گروهک‌ها فراهم کردند تا اوباشگری را به هتاکی علیه امام حسین علیه‌السلام رساندند. چگونه می‌شود کسی نماینده مجلس شورای اسلامی باشد و سنگ جماعت فتنه‌گری را به سینه بزند که حرمت‌شکنان روز عاشورا را مردمان خداجو خواندند و بستری برای سردادن شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» فراهم کردند.

مشکل دولت همان است که روحانی 4 سال پیش می گفت

روزنامه وطن امروز در یادداشتی نوشت: اگر روزی روزگاری، وقت و فرصتی باشد و کسی بخواهد در میان سخنرانی‌ها و قول‌هایی که آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی بر زبان رانده است جست‌وجو کند به نکات بامزه‌ای خواهد رسید که هر کدام از آنها می‌تواند سوژه یک یادداشت، عنوان یک پایان‌نامه باشد اما بعید است هیچ یک از آنها همچون این جملات آقای روحانی بتواند به شکل جامع و مانع اوضاع این روزهای دولت را بعد از 4 سال توصیف کند؛ «ما شاهدیم که دلار بعد از چند ماه به چندین برابر قیمت افزایش پیدا می‌کند؛ مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور و بی‌ثباتی‌هاست.»
هیچ لفظ اضافه‌ای در این ادبیات وجود ندارد و انصافاً عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای مدیریت کشور و بی‌ثباتی 4 پایه اصلی مدیریت فعلی دولت است که در این 3 سال و اندی در روح و روان مدیریت کشور ته‌نشین و تبدیل به فرهنگ شده است.
اگر از سر خودشیفتگی و با نگاه عاقل اندر سفیه با منتقدان مسئله توافق هسته‌ای برخورد و با عجله سعی نمی‌شد عوض همه کم‌کاری‌ها و به جای یک توافق خوب، استراتژی توافق به هر قیمتی را اجرا کرد، امروز به نقطه تقریباً هیچ نمی‌رسیدیم؛ امروز که جمعی از اقتصاددانان معتقدند افزایش قیمت دلار کاملاً طبیعی و ریشه جهش در قیمت دلار برقرار بودن تحریم‌های بانکی است و در نقطه‌ای قرار داریم که دولت نفت می‌فروشد اما قادر به گرفتن پول آن به طور طبیعی نیست و دلار در بانک‌های خارجی که هنوز قفل تحریم بر آنهاست انباشته شده و با دستاورد تقریباً هیچ بانکی، دسترسی بانک مرکزی به دلار روز به روز کمتر می‌شود.
اگر نسخه خطرناک مشاورانی که دولت را به جای حرکت در ریل اصلی مسائل کشور یعنی اقتصاد و مقابله با فساد به سمت و سوی ایجاد حاشیه‌های درجه چند می‌کشانند کنار گذاشته می‌شد و مردم و گروه‌های سیاسی اندک همتی در مسیر حل مشکلات اصلی کشور با نگاه به توانمندی‌های داخلی می‌دیدند، حتماً اوضاع اقتصادی کشور و شرایط اجتماعی دولت اینگونه نبود.
اگر از ابزار و روش‌های علمی برای مدیریت عرصه اقتصاد استفاده می‌شد و به جای کنترل دستوری تورم و حاکم کردن رکود بر کشور، تولید رونق پیدا می‌کرد امروز برای دولت، رکورد بالاترین نرخ بیکاری در سال‌های پس از انقلاب ثبت نمی‌شد، شکاف و اختلاف طبقاتی به نقطه اوج خود نمی‌رسید و در 3 سال آغازین دولت عدد ضریب جینی به 0/37 نمی‌رسید و رقم نقدینگی در عرض 2 سال با افزایش به رقمی بیش از 900 هزار میلیارد نمی‌رسید تا صدای هاشمی رفسنجانی هم به نقد بلند شود و فنر نقدینگی چنان کشیده نمی‌شد که فعالان بازار هر لحظه منتظر در رفتن آن و سونامی قیمت‌ها در بازار باشند.
امروز در یک سالگی برجام برای چرایی افزایش 800 تومانی قیمت دلار می‌توان دلایل متعددی آورد، می‌توان از کلان تا خرد دلالی‌های عده‌ای متنفذ و همیشه در صحنه در حوزه ارز نوشت، می‌توان از کم‌جانی و کم‌مایگی دولت در اقتصاد گفت، می‌شود از برنامه دولت برای جبران کسری بودجه نوشت و شاید همه این عوامل در این افزایش قیمت مؤثر باشند اما به نظر می‌رسد مهم‌تر از همه اینها ابطال آدرس غلطی باشد که عده‌ای سعی کردند در این سال‌ها به مردم نشان دهند.
پارسال همین موقع‌ها بود که عده‌ای از مردم در خیابان‌ها خوشحال از وعده هر روز یک گشایش پسابرجامی انتظار دلار هزار تومانی را می‌کشیدند اما از آن زمان تاکنون تقریباً به اندازه همان هزار تومان دلار افزایش قیمت پیدا کرده است! آن بندگان خدا تقصیری نداشتند؛ 2 سال و اندی گوش و چشم‌شان را هر کجا می‌چرخاندند از سخنرانی فلان مسئول تا تحلیل روزنامه‌های زنجیره‌ای تا بی‌بی‌سی فارسی همه می‌گفتند راه صلاح و سعادت، بستن با کدخداست.
آن بندگان خدا تقصیری نداشتند، احتمالاً الان هم تقصیری ندارند که به جای خبر دلار 4 هزار تومانی باید حواس‌شان به مانور آزادی بیان آن نونماینده باشد و عکس با بوئینگ و تلاش برای کنسرت درمانی! اینها بی‌تقصیرند. مقصر آن کسانی هستند که حواس‌شان به همه چیز هست جز مسائل و مشکلات اصلی‌کشور!

حضرتی:دولت برنامه اقتصای تیم و فرمانده کارآمد ندارد

الیاس حضرتی عضو فراکسیون امید و مدیر روزنامه اعتماد در مصاحبه با خبر آن‌لاین، ضمن تمجید از برجام گفته است: ما حامی دولت هستیم، اما در کنار آن انتقادات جدی هم داریم. اولین موضوعی که دولت ضعف داشت، انتخاب یک تیم اقتصادی نامناسب بود. تیم اقتصادی دولت، قوی و کارآمدی نبود. اولا هماهنگ نیستند. دوماً، قوی نیستند. سوماً، فرمانده مشخص ندارند، چهارماً، طرح و برنامه و بینش مشترک ندارند.
حضرتی افزود: برای این که یک دولت در اقتصاد بتواند کار اساسی انجام دهد، حتما باید تیم اقتصادی‌ای انتخاب کند که بینش، طرح و برنامه مشخص برای اقتصاد کشور داشته باشد. در واقع نقشه راه داشته باشد و بداند از کجا می‌خواهد شروع کند و به کجا برسد. این باید بر اساس یک بینش و طرح و برنامه درست باشد. این بینش و هماهنگی در انتخاب استراتژی، تاکتیک و روش وجود نداشت. و الا اگر این تیم قوی بود، آقای ظریف پای میز مذاکره که می‌نشست، آقای صالحی به عنوان متخصص در مسائل انرژی هسته‌ای یک طرف اول و آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی در طرف دیگر او می‌نشست. 80، 90 درصد هدف مذاکره، رفع تحریم‌های بانکی و پولی بود و دلیلی نداشت که آقای سیف در مذاکرات حضور نداشته باشد. اما تیم اقتصادی ما نتوانست یک چنین حرکتی داشته باشد.
وی در پاسخ این پرسش که «یعنی شما معتقدید که رفت و آمدهای هیئت‌های اقتصادی و تجاری نتیجه‌ای نخواهد داشت؟» تاکید کرد: به نظر من رفت و آمدها خیلی نتیجه خوبی نداشته است. ما هنوز مشکلات خارجی در رابطه با تحریم‌ها را داریم و همچنان با مسئله ‌‌FATF  مواجه هستیم. حضرتی گفت: دولت باید هنر مدیریت می‌داشت تا بتواند بخشی از مسائل را توسط تیم قوی اقتصادی سریع و ضرب‌الاجل حل کند.
او همچنین درباره این تلقی خبرنگار که «دولت نقشه راه نداشت. اما در این مدت دو طرح خروج غیرتورمی از رکود و تحریک تقاضا مطرح شد. یک طرح در سال 1393 و یک طرح هم در سال 1394 اعلام شد» خاطرنشان کرد: هر دو طرح به نظر من نارس و ناقص بود و به همین دلیل در میدان عمل، مورد سوءاستفاده بعضی‌ها قرار گرفت.
درخصوص طرح تحریک تقاضا، ما چطور می‌خواهیم این بخش را تحریک کنیم؟ ما باید به تمام یا بخش‌هایی از مردم وام بدهیم و قدرت خریدشان را بالا ببریم. کارت اعتباری یا بن بدهیم. ما بدون این که ساختار را تعریف کنیم، طرح را اجرا کردیم. هنوز هم تعریف مشخصی برای پرداخت وام وجود ندارد.
وی در پاسخ این سؤال هم که «در حال حاضر از نرخ رشد اقتصادی 5 درصد برای سال جاری صحبت می‌شود. شما فکر می‌کنید این نرخ محقق شود؟» گفته است: نرخ رشدی که اعلام می‌کنند، بخش زیادی مربوط به وزارت نفت است.


پیغام افراطیون به روحانی قبل از نامزدی ناز کن!

سعید حجاریان در مصاحبه با «دیدبان» درباره کارهای بر زمین مانده دولت گفته است: یک مشکل آقای روحانی این است که باید تلاش کند نرخ رشد را بالای 2 درصد ببرد. یکی از مهم‌ترین عملکردهای اقتصادی که منجر به دیده شدن ملموس سایر تغییرات اقتصادی می‌شود، نرخ رشد است.
در حالی که مدعیان اصلاح‌طلبی پیش از این دولت روحانی را رحم اجاره‌ای خود معرفی کرده‌اند، حجاریان گفت: در حال حاضر کسی در کشور جز آقای روحانی وجود ندارد که بتواند این بار را بردارد. شاید هم نخواهد دوباره کاندیدا شود(!) به خاطر فشارهایی که از داخل و خارج بر او وارد می‌شود.
وی می‌افزاید: آقای روحانی نباید دغدغه‌ای داشته باشد و برای کاندیداتوری دوباره باید ناز کند، خیلی هم دلشان بخواهد که فردی مثل او دوباره در این شرایط حاضر باشد کاندیدا بشود و عنان کار را در دست بگیرد.
من فکر می‌کنم روحانی بهترین فرد برای ادامه راه است و کسی جز او نمی‌تواند کار را در شرایط فعلی جمع کند. نه ما (اصلاح‌طلبان) و نه آنها (اصولگرایان) کسی را برای ریاست‌ جمهوری نداریم.
حجاریان در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه «باید به فکر فتح سنگر به سنگر بود» مدعی شده است: ما به دنبال ایجاد سنگرهای مستحکم از طریق جامعه مدنی هستیم. اگر جامعه مدنی نبود، سازمان منافقین تا تهران آمده بود. آنها در شهرها با مردم درگیر شدند و لذا اگر جامعه مدنی نباشد، قاعدتا سنگری وجود نخواهد داشت.
این ادعا در حالی است که سازمان منافقین در فتنه و آشوب سال‌‌های 78 و 88 با افراطیون مدعی اصلاحات همراهی می‌کرد. در ماجرای هسته‌ای نیز در حالی که سازمان منافقین از جمله جنجال‌کنندگان علیه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان بود، احمد شیرزاد عضو فراکسیون و حزب مشارکت مدعی شد ایران 19 سال به دنیا دروغ گفته و دم خروس بیرون افتاده است(!!). همچنین فراکسیون مشارکت خواستار تسلیم بر سر برنامه هسته‌ای شد.

اردوغان:دلار را در مبادلات با روسیه ،ایران و چین حذف می کنیم

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: این کشور قصد دارد گام‌هایی بردارد تا بتواند از این پس تجارت با روسیه، چین و ایران را با واحدهای پول محلی این کشورها، یعنی روبل، یوآن و ریال، انجام دهد.
اردوغان این مطلب را در آستانه سفر نخست‌وزیر ترکیه، به روسیه عنوان کرد. وی ضمن سخنانی در قیصریه ترکیه گفته است که «وقتی کالایی از آنها می‌خریم از واحد پول آنها استفاده کنیم و وقتی آنها از ما کالا می‌خرند از واحد پول ما استفاده کنند.» رئیس‌جمهور ترکیه افزود دستورالعمل‌های مربوط به این طرح به بانک مرکزی ترکیه ارائه شده و پیش از این، گفت‌وگوهایی نیز درباره این طرح با مسکو، پکن و تهران انجام شده است.
به گزارش رادیو‌فردا، چین و روسیه بزرگ‌ترین طرف‌های تجاری ترکیه هستند و برای افزایش حجم تجارت ترکیه و ایران تا حدود 30 میلیارد دلار هدف‌گذاری شده است.
در پی کودتای نافرجام اخیر در ترکیه و تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی، ارزش واحد پول ترکیه با کاهش زیادی روبه‌رو شده به طوری که لیر ترک طی سال‌ جاری 20 درصد از ارزش خود را از دست داده است.
دولت ترکیه می‌کوشد تا با اقدام‌های مختلف از روند سقوط بیشتر لیر ترک جلوگیری کند و از آن جمله بازار بورس استانبول هم اعلام کرده که قصد دارد دارایی‌های نقد خود را از ارزهای دیگر به لیر تبدیل کند.

وطن امروز

عربستان ۱۵ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرد

دادگاهی در عربستان‌سعودی ۱۵ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرد. به گزارش تسنیم، العربیه مدعی شد دستگاه قضایی عربستان 15 نفر را به اتهام حضور در یک شبکه جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم کرد. همچنین دادگاه در این پرونده 15 نفر را نیز به  6 ماه تا 25 سال زندان محکوم و 2 نفر را نیز تبرئه کرد. عربستان سال 2013 مدعی شد در  ماه‌های مارس و مه ‌یک گروه را به اتهام جاسوسی برای  ایران، شناسایی و اعضای آن را بازداشت کرده است. شمار افراد بازداشت‌شده در این گروه 28 تن اعلام شد. بین این افراد 24 نفر از آنها تابعیت سعودی داشتند که یک شخصیت دانشگاهی و یک کارمند بانک بین آنها به چشم می‌خورد. 4 تن از آنها نیز تابعیت لبنانی، ترکی و ایرانی داشتند.

غلتیدن به سمت شرق و غرب چیزی جز خفت ندارد

شهردار تهران گفت: تاریخ نشان داده هر وقت افراد به شرق و غرب غلتیدند جز خفت و خواری چیزی نصیب کشور نشد. به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف طی سخنانی در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در دوران دفاع‌مقدس امور با حرف پیش نرفت و این مردم بودند که در میدان نبرد حضور داشتند و جنگیدند و اتحاد شرق و غرب و تجهیزات غربی و شرقی آنها را نترساند. شهردار تهران با بیان اینکه هیچکس به دنبال گفت‌وگو با دشمن نرفت چون گذشته را دیده بودند، افزود: تاریخ نشان داده هروقت افراد به شرق و غرب غلتیدند جز خفت و خواری چیزی نصیب کشور نشد. وی درباره وضع معیشتی مردم هم گفت: امروز نه چرخ هسته‌ای می چرخد، نه چرخ زندگی و این از بابت خوش‌بینی به آمریکاست. اینکه آب و نان و آلودگی هوا را به برجام گره بزنیم نشان می‌دهد الفبای اداره کشور را بلد نیستیم. قالیباف اظهار داشت: برخی فکر می‌کردند اداره کشور با شعار و گفتاردرمانی یا سخنرانی‌های آتشین قابل حل است و اگر در جمعی به دیگران تهمت بزنند و ناسزا بگویند و کف و سوت و هیجان بیشتری ایجاد کنند به اداره کشور کمک کرده‌اند اما بعد هم که مسؤولیت گرفتند، به‌جای اینکه صادقانه بگویند به دلایلی نتوانستیم، به دلایل واهی زیر بار تعهد خود نرفتند. وی با اشاره به هجمه‌ها علیه شهرداری تصریح کرد: نفر می‌فرستند پیش من و می‌گویند تو بگو به انتخابات نمی‌آیم، همه این فشارها برداشته می‌شود و از تو حمایت می‌کنیم اما به آنها گفتم من یک مجاهد و خدمتگزارم. گفتم ما انقلاب کردیم که این زد و بندها نباشد و فضای باز سیاسی ایجاد شود لذا هرچه قدر تخریب کنید ما محکم‌تر ایستاده‌ایم.

کاخ سفید: تمدید تحریم‌ها نقض برجام نیست، پس اوباما امضا می‌کند

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید تمدید تحریم‌های ضدایرانی نقض توافق هسته‌ای محسوب نمی‌شود، بنابراین اوباما آن را امضا خواهد کرد. به گزارش تسنیم، جاش ارنست گفت: ما از زمانی که کنگره در حال بررسی تصویب این قانون بود، تصریح کردیم این قانون نقض توافق برنامه جامع اقدام مشترک که توافقنامه بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است، نیست. ما از همان آغاز به صورت صریح درباره این مساله صحبت کردیم. وی افزود: ما روشن کردیم اگر کنگره مصوبه‌ای را تصویب کند که این توافق را تضعیف کند، این برخلاف برنامه جامع اقدام مشترک خواهد بود و رئیس‌جمهور آن را وتو خواهد کرد. سخنگوی کاخ سفید گفت: در این باره از آنجا که این مصوبه توافق را تضعیف نمی‌کند و برخلاف توافق نیست، رئیس‌جمهور قصد دارد آن را امضا کند.

سؤال از ظریف درباره ضعف دستگاه دیپلماسی در برجام


سوال نماینده شاهین‌شهر در مجلس درباره علت تناقض در موضع‌گیری و ضعف دستگاه دیپلماسی در موضوع برجام دیروز تقدیم هیات‌رئیسه مجلس شد. حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به طرح سوال خود از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گفت: این سوال درباره «علت تناقض در موضع‌گیری و ضعف در دیپلماسی و منفعلانه برخورد کردن با موضوع برجام در مقابل کشورهای 1+5» است. وی بر همین اساس گفت: این سوال در جلسه علنی سه‌شنبه مجلس تقدیم هیات‌رئیسه ‌شد.

پیام تسلیت رهبر انقلاب درپی در گذشت حجت‌الاسلام استرآبادی


حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر حکیم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمدفاضل استرآبادی را تسلیت گفتند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
به‌مناسبت هفتمین روز درگذشت عالم جلیل‌القدر مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمدفاضل استرآبادی رضوان‌الله‌علیه مراتب تسلیت خود را به خاندان گرامی، شاگردان و ارادتمندان آن بزرگوار معروض می‌دارم و علو درجات ایشان را که عالمی عامل و پرورش‌دهنده‌ طلاب و فضلا و پدر گرانقدر شهید بودند از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.
سیدعلی خامنه‌ای
16 آذر 95

بیانیه رئیس مجلس خبرگان رهبری:
دستگاه‌های ذی‌ربط در برابر  تمدید تحریم‌ها اقدام متقابل کنند


آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری در بیانیه‌ای تمدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد و از دولت، مجلس، وزارت امور خارجه و شورایعالی امنیت ملی خواست برای احقاق حقوق ملت ایران بکوشند.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
بسمه‌تعالی
لَن یّجْعَلَ اللهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً (نساء: 141)
دولت جنایتکار آمریکا بار دیگر با تفرعن و خوی استکباری خود، عناد و دشمنی با ملت ایران را نشان داد و با تمدید تحریم‌های 10 ساله(ISA) و نقض یک سویه برجام که یک توافق چندجانبه است، ثابت کرد طبق فرمایش دوراندیشانه مقام معظم رهبری، دولتمردان و حاکمان آمریکایی به هیچ‌وجه قابل اعتماد نبوده و نیستند و برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد. بی‌شک این اقدام خصمانه، ناقض تعهدات بین‌المللی بوده و وجهه واقعی آمریکا را بیش از پیش در عرصه جهانی نزد طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای روشن خواهد کرد. مجلس خبرگان رهبری،‌ ضمن هشدار به دشمنان و گوشزد کردن این موضوع که آحاد مردم و دولتمردان نظام جمهوری اسلامی ایران،‌ طبق آموزه‌های دینی و ملی خود، زیر بار زورگویی و قلدرمآبی مستکبران نخواهند رفت و با اعتقاد راسخ به این وعده الهی که «إِنَّ اللهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ اللهَ لَا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُورٍ» (حج: 38)، این بدعهدی و نقض آشکار برجام از سوی آمریکا را محکوم کرده و خواستار پیگیری جدی این موضوع و اتخاذ موضع متقابل و متناسب از سوی دولت، مجلس، وزارت امور خارجه و شورایعالی امنیت ملی در جهت احقاق حقوق ملت ایران است.
احمد جنتی
رئیس مجلس خبرگان رهبری

تولید موشک‌های بالستیک را افزایش داده‌ایم


فرمانده نیروی هوافضای سپاه می‌گوید به‌رغم کمبود اعتبارات، مسؤولان و متخصصان با روش‌های ابتکاری و میانبر موفق به ارزان‌سازی تولید موشک‌های بالستیک شده‌اند و تولید این موشک افزایش پیدا کرده است. سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در جمع فرماندهان، مسؤولان، اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه جامع امام حسین(ع)، تنها راه رهایی از ظلم، ستم و توطئه‌های آمریکا را عمل به تدابیر و فرامین مقام معظم رهبری خواند و گفت: در عرصه‌هایی که این فرامین عملی شده از سد مشکلات و تحریم‌ها عبور کرده‌ایم اما در بخش‌هایی که این تدابیر به‌طور ناقص عملی شده یا کمتر مورد توجه قرار گرفته ‌است، هنوز مشکل داریم؛ چنانکه امروز در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی شاهد وجود مشکلاتی هستیم. وی با تأکید بر اینکه امروز در حوزه فعالیت‌های دفاعی و نظامی بویژه عرصه‌های استراتژیک از مشکلات عبور کرده و خودکفا شده‌ایم، گفت: به‌طور مثال در حوزه موشکی علاوه بر ارتقای دقت و کیفیت موشک‌های بالستیک، مسؤولان و متخصصان با روش‌های ابتکاری و میانبر نسبت به ارزان‌سازی تولید موشک‌ها اقدام کرده‌اند و امروز شاهدیم به‌رغم کمبود اعتبارات با افزایش تولید مواجهیم. فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد:  حل مشکلات اقتصادی هزاران بار آسان‌تر از مشکلات حوزه امنیتی و دفاعی است.

ایران

گفت‌وگوی اوباما با ترامپ درباره‌ برجام

«جان کری»، وزیر امور خارجه امریکا  انتقادهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب کشورش را از برجام  رد کرد و گفت: «منطقه، آلمان، ایالات متحده، اروپا و جهان امن‌تر شده‌اند. ما موظفیم که توافق را زنده نگه داریم.» به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کری که دوشنبه شب در مراسمی در آلمان حضور داشت، گفت که باراک اوباما درباره‌ توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 با ترامپ صحبت کرده و خواستار حفظ آن شده است. این سخنان کری در حالی است که روز گذشته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با تکرار ادعای این‌که تمدید قانون تحریم‌های ایران نقض برجام نیست و توافق هسته‌ای را تضعیف نمی‌کند، گفت که رئیس جمهوری امریکا قصد دارد آن را امضا کند.

 واکنش شورای نگهبان به ادعای نماینده تهران


عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به ادعای محمود صادقی نماینده تهران گفت: «هر کس مدارکی دال بر وقوع تخلف دارد، به مراجع دادگستری و مراکز نظارتی مراجعه کند و ما حاضریم در این زمینه کمک کنیم.» به گزارش میزان، محمود صادقی روز دوشنبه در دانشگاه امیر کبیر گفته بود: «کاندیدایی در مجلس ثبت نام کرده که می‌گویند به او گفته شده برای تأیید صلاحیتش باید دو میلیارد پول بدهد که بعد هم به 500 میلیون تومان راضی شدند. البته بنده نمی‌گویم شورای نگهبان گفته، آنچه می‌گویم؛ نقل قول است.» کدخدایی افزود: این نماینده قبلاً هم در مجلس  این موضوع را به من گفته بود و من به او گفته بودم مدارک‌تان را ارائه دهید اما تاکنون مدرکی داده نشده است.
 
حکم اعدام 15 نفر در عربستان به اتهام جاسوسی برای ایران

دستگاه قضایی عربستان ۱۵ نفر از متهمان پرونده موسوم به «شبکه جاسوسی برای ایران» را به اعدام محکوم کرد. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در این پرونده ۳۰ عربستانی یک ایرانی و یک افغان به جاسوسی برای ایران متهم شده بودند و از سال ۲۰۱۳ در بازداشت به سر می‌برند. دادگاه عربستان برای ۱۵ متهم دیگر احکامی از ۲۵ سال تا ۶ ماه حبس صادر و یک شهروند سعودی و شهروند افغان را تبرئه کرد.

توضیح مطهری درباره برنامه کرمان


علی مطهری، نایب رئیس مجلس در صفحه اینستاگرام خود درباره حضور و سخنرانی روز دوشنبه در دانشگاه شهید باهنر کرمان نوشت: یک نقص در برنامه پرسش و پاسخ بود و آن این که حراست دانشگاه اجازه نداده بود مجری دانشجو این بخش از برنامه را اجرا کند و یک مجری خودش آورده بود. او هم سؤالات بی‌ربط مطرح می‌کرد مانند مسأله ریزگردها و آلودگی هوا یا مسأله قاچاق کالا و ارز و سؤالات دانشجویان غیر از یکی دو تا مطرح نشد و باعث دلگیری آنها شد، ضمن اینکه متوجه مصنوعی و غیرطبیعی بودن این بخش از جلسه شدند. نقص دیگر این بود که باز حراست دانشگاه به خبرنگاران اجازه ورود به سالن جلسه نداده بود و در واقع مانند جلسه غیرعلنی مجلس برگزار شد. در این دو مورد مسئولان دانشگاه باید پاسخگو باشند.

جمهوری اسلامی

احزاب اصلاح طلب نقض صریح برجام از سوی آمریکا را محکوم کردند

احزاب اصلاح طلب نقض صریح برجام از سوی آمریکا را محکوم کرده و از دولت، مجلس شورای اسلامی، وزارت امورخارجه و شورای عالی امنیت ملی خواستند پیگیری جدی حقوق ملت ایران را در دستور کار قرار دهند.
به گزارش خبرگزاری فارس،‌نشست کمیته انتخابات شورای عالی هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب با حضور دبیران کل احزاب و تشکل‌های سیاسی اصلاح‌طلب برگزار شد.
بر پایه این خبر در این نشست پس از بحث و بررسی درزمینهٔ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت 96 تمامی احزاب حاضر در این نشست، بدعهدی و نقض آشکار برجام از سوی آمریکا را محکوم کرده و از دولت، مجلس شورای اسلامی، وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی خواستند تا با برنامه‌ریزی و اقدامات منسجم و از مجاری قانونی بین‌المللی پیش‌بینی‌شده در این توافقنامه پیگیری جدی حقوق ملت ایران را در دستور کار قرار دهند.
در این نشست همچنین تاکید شد احزاب اصلاح‌طلب ایران از کشورهای 1+5 می‌خواهند تا مانع زیاده‌خواهی‌های امریکا شوند.

منتجب‌نیا: امام هرگز نگفت که سوابق افراد نادیده گرفته شود

قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: به فرموده امام راحل(ره) میزان، حال فعلی افراد است اما برخی، تفسیرهای خطایی از این گفته امام (ره) دارند.
به گزارش ایسنا، وی افزود: کسانی که پس از پیروزی انقلاب و در زمانی که هم پست و هم مال و منافعی بود به انقلاب پیوستند با کسانی که از ابتدای نهضت همراه آن بودند مساوی نیستند؛ امام راحل (ره) فرمودند که میزان، حال فعلی افراد است اما برخی تفسیرهای خطایی از این گفته امام(ره) دارند.
منتجب‌نیا اظهار کرد: این افراد عنوان میکنند منظور امام(ره) این است که اگر امروز کسی خطایی کند تمام سوابق آن حتی اگر ابتدای نهضت همراه امام(ره) بود به صورت لحظهای پاک و کان لم یکن تلقی میشود و با این برداشت خود از این گفته امام(ره) نتیجهگیریهای بسیاری نیز میگیرند.
وی ادامه داد: کسی که هرجا امام(ره) بود، مثل سایه همراه امام(ره) بود و در هر جا که خطری بود حضور داشت و در تمام صحنهها حاضر بود، اگر سخنی برخلاف سلیقه افراد مطرح کند تمام سوابق او را نادیده میگیرند و این سوابق را پاک میکنند. اگر امام(ره) چنین سخنی گفته است این سخن خلاف قرآن و منطق است در حالی که امام(ره) چنین منظوری از این صحبت نداشتند.
قائم مقام حزب اعتماد ملی تصریح کرد: امام راحل هنگامی که این بحث را مطرح کردند قصد ایشان این بود که اگر پیش از انقلاب فردی خطایی کرده و یا از رژیم طرفداری کرده و حال میخواهد به انقلاب و مردم بپیوندد، باید او را پذیرفت و به همین علت گفتند که میزان، حال فعلی افراد است. ما مشاهده میکنیم که تفسیرهایی با فاصلههای بسیاری از گفتههای امام (ره) برداشت میشود. امام(ره) گفتند که اگر کسی خلاف کرده و بخواهد به انقلاب بپیوندد، نباید سختگیری شود اما برخی افراد تنگنظر با تفسیر غلط و غیر منطقی از گفته امام(ره) میکنند. امام(ره) هرگز نگفت سوابق افراد نادیده گرفته شود.

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی: هدف مخالفان به حاشیه راندن موفقیت دولت در دیپلماسی نفتی است

قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی با انتقاد از حملات اخیر برخی از مخالفان دولت گفت: به نظر می‌رسد هجمه‌های اخیر مخالفان علیه دولت باهدف به حاشیه راندن موفقیت بزرگ دیپلماسی نفتی دولت در اجلاس اوپک است.
محمدسالاری در گفت و گو با ایرنا با انتقاد از شتاب برخی دلواپسان که رفتار خصمانه سنای آمریکا را بهانه‌ای برای تخریب دولت قرار داده اند، گفت: به نظر می‌رسد هجمه‌های اخیر مخالفان تنها معطوف به رفتار خصمانه سنای امریکا علیه ایران نیست بلکه به حاشیه راندن و بی‌اهمیت جلوه دادن موفقیت بزرگ دیپلماسی نفتی دولت در اجلاس اوپک را نیز هدف قرار داده اندتا پیروزی چشمگیر ایران در برابر عربستان بازتاب مناسبی در افکار عمومی نداشته باشد.
سالاری با اشاره به ابراز بدبینی‌های موجود از سوی برخی دلواپسان داخلی در خصوص متزلزل شدن برجام افزود:‌ در راستای منافع ملی ضروری است که همه جریان‌های سیاسی منتظر اعلام نظر رسمی دستگاه سیاست خارجی کشور باشند و از هرگونه پیش داوری در این خصوص اجتناب کنند.
وی ادامه داد: ‌تمدید تحریم‌های ایران ضرورتی نداشت و به نظر می‌رسد وزیر امور خارجه امریکا قطعا باید از اختیارات مربوط به استثنا قائل شدن در خصوص تحریم‌های مرتبط با برجام استفاده کند و نسبت به تداوم لغو آن بخش از تحریم‌ها که به برنامه جامع اقدام مشترک مرتبط است اهتمام ورزد.
قائم مقام دبیر کل حزب همبستگی با تاکید بر بی‌میلی اروپا، روسیه و چین به همراهی با امریکا تصریح کرد: قطعا اگر امریکا بخواهد تحریم‌های لغو شده را اعمال کند، دیگر طرف‌های برجام با این کشور همراهی نخواهند کرد چرا که چنین امری نقض آشکار قوانین و مقررات بین‌المللی است.

تابش: زمینه حضور دانشجویان در تصمیم‌گیری‌ها فراهم شود

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خواستار فراهم شدن زمینه حضور دانشجویان در تصمیم‌گیری‌ها و قبول مسئولیت‌های بزرگ از سوی آنان شد.
به گزارش ایسنا، در پیام محمدرضا تابش به مناسبت روز دانشجو آمده است:
عدالت خواهی، میهن دوستی و استقلال طلبی از جمله ویژگی‌هایی است که مردم ایران و بخصوص جوانان پر شور و شعور و دانای این سرزمین، به آن شهره هستند و در این میان دانشجویان که نماد علم و عمل و آرمان خواهی هستند در طول تاریخ آغازگر و تداوم بخش حرکت‌های آگاهی بخش و ظلم ستیزانه بوده‌اند و توانسته‌اند در شرایط سخت، نجات بخش توده‌های مردمی باشند. از طرفی دیگر دانشجویان عزیز به عنوان بازوان علمی کشور در توسعه نیروی انسانی کارآمد و خلاق و پی‌افکندن توسعه متوازن و پیشرفت کشور و رفع نیازهای مردم نقش محوری دارند که باید قدردان وجود عزیزشان بود.

بررسی آخرین اوضاع سیاسی-اجتماعی اصلاح طلبان در جلسه مجمع روحانیون مبارز
مجمع روحانیون مبارز تشکیل جلسه داد
.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مجمع مدرسین و محققین قم و دبیر کل این مجمع مهمان مجمع روحانیون بودند.
در این جلسه گزارشی از اوضاع سیاسی-اجتماعی اصلاح طلبان در بسیاری از استان‌ها توسط اعضاء ارائه شد. حاضران پس از اطلاع از آخرین اقدامات انجام شده جهت انسجام و هماهنگی نیروهای اصلاح طلب و هواداران دولت پیشنهاداتی در راستای تقویت هرچه بیشتر وحدت و هماهنگی ارائه کردند.
همچنین حاضران ضمن تقدیر از تلاش‌های دولت، دل نگرانی‌های داخلی و خارجی، و مسائل اقتصادی را مورد توجه قرار دادند و انتقال مسائل مهم کشور در آستانه انتخابات آینده به رئیس جمهوری نیز مورد تصویب قرار گرفت.

فراکسیون امید همچنان مدافع مرد اقتصادی کابینه روحانی

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: فراکسیون امید به طور کلی در این موقعیت موافق استیضاح نیست مگر اینکه مسئله خاص یا ویژه‌ای پیش بیاید که در حال حاضر این مسئله خاص و فوق‌العاده وجود ندارد.
به گزارش خبر انلاین بهرام پارسایی ضمن تاکید بر لزوم تعامل با دولت در ماه‌های باقی‌مانده از عمر دولت یازدهم گفت: اگر دولت بخواهد در مواردی دست به ترمیم کابینه بزند فراکسیون مشکلی با آن نخواهد داشت اما ما در شرایط فعلی اصلاً موافق استیضاح نیستیم به ویژه وزیر اقتصاد که با حضور در جلسه فراکسیون امید گزارش جامع و خوبی به نمایندگان ارائه کرد و نمایندگان علیرغم وجود مشکلات فراوان در حوزه اقتصاد از توضیحات وزیر راضی بودند.
پارسایی با تاکید بر اینکه استیضاح و سوال از اهرم‌های قانونی نمایندگان است یادآور شد: موضع فراکسیون استیضاح وزیر اقتصاد نیست و ما امیدواریم روندی که دولت در حوزه اقتصادی در پیش گرفته به جایی منجر شود که علاوه بر مشکل تورم مشکل رکود نیز حل شود.

طراحی فرآیند به اشتراک رسیدن اصولگرایان

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: در حال طراحی فرآیند رسیدن به زمینه‌های مشترک بین گروه‌های اصولگرایی هستیم که این از انتخاب مصادیق مهم‌تر است.
پرویز سروری، دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در گفتگو با مهر، با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای مرکزی جدید این جمعیت گفت: در جلسه شورای مرکزی به جز انتخاب دبیر کل، قائم مقام و سایر اعضای شورای مرکزی و بررسی مسئله نقض برجام از سوی آمریکا نتوانستیم پیرامون مسائل دیگر از جمله انتخابات ریاست جمهوری 96 بحث و تبادل نظر کنیم
وی افزود: جلسات جمعیت رهپویان درحال حاضر به طور مستمر درحال برگزاری است و بررسی اطلاعات چهره‌های مختلف برای انتخابات پیش رو را در دستور کار خود دارد.
عضو شورای شهر تهران افزود: اصلاح طلبان از آنجا که مصداقشان برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری 96 مشخص است بحثی بر سر مصادیق مختلف ندارند اما ما باید مدلی را طراحی کنیم که بین گروه‌های مختلف اصولگرایی زمینه اشتراک ایجاد کند.
دبیر کل جمعیت رهپویان عنوان کرد: فرآیند رسیدن به یک نفر مهم است که باید ابتدا به این فرآیند برسیم و پس از آن به مصادیق بپردازیم.
سروری گفت: درحال طراحی فرآیند رسیدن به زمینه‌های مشترک بین گروه‌های اصولگرایی هستیم که این از انتخاب مصادیق مهم‌تر است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات