صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۴۶۵۴
«مایک پامپئو» وزیر امور خارج آمریکا روز سه‌شنبه در پیامی توئیتری در واکنش به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به بیش از 2100 کیلوگرم (بالغ بر 10 برابر حد تعیین‌شده در برجام) مدعی شد که برجام عملاً از بین رفته و کشورهای دیگر باید این واقعیت را قبول کنند.
پامپئو در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «بر اساس گزارش‌ها، ذخایر اورانیوم [غنی‌شده] ایران اکنون بیش از 10 برابر حد تعیین شده در برجام است. سه کشور اروپایی [انگلیس، آلمان و فرانسه] و دیگر کشورها باید چشمان خود را به روی این واقعیت باز کنند که توافق هسته‌ای به تاریخ پیوسته و آنها باید در وضع تحریم‌های قوی [علیه ایران] به ما ملحق شوند. فشار و گفتگوهای جامع تنها راه پیش روی ماست.»
دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ماه سال 97 تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است تا به‌زعم خود ایران را پای میز مذاکره بیاورد و به توافقی بهتر (به زعم طرف‌های غربی) دست پیدا کند.
اگرچه تحریم‌های آمریکا مشکلاتی را برای اقتصاد ایران به وجود آورده است، اما بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در گزارش‌های اخیر خود از تخلیه شدن اثر این تحریم‌ها سخن گفته‌اند.
صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود از چشم‌انداز اقتصاد جهانی، پیش‌بینی کرده است که ایران در سال جاری میلادی همانند اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان (اعم از درحال‌توسعه، نوظهور یا توسعه‌یافته) در سال جاری میلادی تحت تأثیر بحران جهانی کرونا رشد اقتصادی منفی را تجربه خواهد کرد، اما نرخ رشد اقتصادی ایران برای سال آینده میلادی 3.1 درصد پیش‌بینی شده است.
چندی پیش شبکه آمریکایی بلومبرگ نیز در گزارشی تأکید کرده بود که سیاست تحریم علیه ایران به آخر خط رسیده است و آمریکا گزینه‌های زیادی برای اعمال تحریم‌های بیشتر در اختیار ندارد.
مقامات جمهوری اسلامی ایران حتی در روزهای اوج تحریم‌ها نیز بارها تأکید کردند که ایران هرگز مذاکره تحت فشار با دولتی را که به پیمان‌های قبلی خود پایبند نبوده است نخواهد پذیرفت.
برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات