صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۲۷۴

روزنامه کیهان **

بزرگ‌ترین تحریم‌ها یادگار دولت اوباما و بایدن است

در شرایطی که برخی جریان‌های سیاسی داخل کشور از به وجود آمدن یک تحول جدی در روابط بین ایران و امریکا سخن می‌گویند، یک نگاه گذرای تاریخی نشان می‌دهد، تحریم‌های بخش پولی و بانکی، دقیقاً در همان دوره‌ای وضع شد که بایدن معاون اول دولت اوباما بود.

روزنامه جوان ضمن انتشار این تحلیل می‌نویسد: یکی از این تحریم‌ها که شاید از همه آن‌ها برای ما مهم‌تر باشد، تحریم‌های بانکی است. اساساً این تحریم‌ها سخت‌ترین تحریم‌ها بود. در این میان اگرچه ترامپ هم به شدت تلاش کرد تا تحریم‌های بانکی را تشدید کند، اما در حقیقت پایه اصلی این تحریم‌ها زمانی دیگر بنیان گذاشته شده بود.

جالب اینجاست که حتی با اجرای برجام هم هیچ‌گاه تحریم‌های فوق به طور کامل لغو نشد. در همان زمان هم بانک‌های بزرگ جهانی از ترس تحریم‌های امریکا با ما همکاری نمی‌کردند و «ولی‌الله سیف»، رئیس وقت بانک مرکزی در همان زمان هم شکست زودهنگام برجام را در برداشتن تحریم‌های بانکی اعلام کرد.

واقعیت این است آنچه ما امروز به نام تحریم کامل نظام بانکی ایران می‌شناسیم، در دوران اوباما کامل شد.

اولین قدم اوباما در این مسیر محدود کردن خرید نفت از ایران بود. علاوه بر تحریم نفتی اعمال شده به موجب قانون سیسادا، امریکا به‌دنبال تحریم بانک مرکزی ایران رفت تا بتواند از دسترسی ایران به درآمد حاصل از فروش نفت جلوگیری کند.

در همین راستا امریکا در اواخر سال ۲۰۱۱ تحریم‌های مالی را در دستور کار خود قرار داد. در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۱ وزارت خزانه‌داری اقدام به معرفی تحریم‌های یکجانبه‌ای به موجب قانون CISADA علیه ایران کرد. این قانون بخش صنایع پتروشیمی، بانک مرکزی و بخش مالی و زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل را در ایران هدف گرفت. پس از تحریم بانک مرکزی، امریکا به‌دنبال راه‌های دیگر مسدود کردن وجوه نفتی ایران بود. در یکم آگوست ۲۰۱۲ با تصویب قانون کاهش تهدیدات ایران اثرات قانون دفاع ملی ۲۰۱۲ بیشتر شد و براساس این قانون، تحریم سوئیفت بر ۲۶ بانک ایران اعمال شد. به موجب این قانون کشور‌هایی که از استثنای کاهش چشمگیر برخوردار بودند و شامل معافیت تحریمی شدند (از جمله چین به‌عنوان واردکننده نفت ایران)، باید وجوه نفتی ایران را به صورت مبادلات تجاری دوجانبه پرداخت کنند. به این ترتیب درآمد نفتی ایران در بانک‌های خارجی کشور‌های خریدار نفت بلوکه می‌شد.

فارین‌پالیسی: جنگ داخلی و تجزیه در کمین آمریکاست

یک نشریه تخصصی در آمریکا هشدار داد ایالات متحده با از دست دادن هویت ملی نیم‌بند موجود، به وضعیتی به مراتب بدتر و از هم گسیخته‌تر از برخی تلقی‌های تجزیه‌طلبانه در کردستان عراق تبدیل شود.

گزارشگر فارین‌پالیسی در تحلیلی با عنوان «درد عراق، دامنگیر ما می‌شود؟» نوشت: به محض آنکه یک کشور، احساس هویت ملی خود را از دست داد، اغلب نوعی گسست ملی در راه است. در سفر خود به عراق و در جمع دانشجویان کُرد در شهر سلیمانیه از آنها پرسیدم چه مجموعه‌ای از آرمان‌ها، بنیادها، تاریخ و روایت‌های ملی را با دانشجویان در بغداد و بصره مشترک می‌بینید؟ پاسخ جمعی آنها این بود: هیچ.

مسئله این نیست که ایالات متحده شبیه عراق است یا نه. مسئله اینجاست، ایالات متحده نیز ناگزیر است با موقعیت آسیب‌شناختی هویتش روبه‌رو شود.

همه ما از آنچه دانشمندان علوم اجتماعی «دودمان هویتی» می‌نامند برخورداریم، که بر بخش‌هایی از آن بنا به موقعیت تأکید بیشتری می‌کنیم. مثل یک دوست قدیمی که نامش در توییتر abu el gamecock است. او با این نام پافشاری می‌کند که یک آمریکایی از میراث مصری است که در کارولینای جنوبی بزرگ شده است.

در صحبت با دانشجویان سلیمانیه من بر این باور بودم که حتی به رغم آنکه از منطقه متمایزی از ایالات متحده برخاسته‌ام اما بازهم ایده‌های مشترک و بنیادینی پیرامون آمریکایی بودن خود با مردم زیستگاهم دارم.

با این حال، اخیرا در درستی این نتیجه‌گیری برای همه آمریکا دچار ‌تردید شده‌ام. آیا هنوز هم آمریکایی‌ها به اندازه کافی دلبستگی ملی دارند و ما می‌توانیم به یک هویت ملی مشترک‌ اشاره کنیم؟ در طول چهار سال گذشته رئیس‌جمهور ما، دونالد ‌ترامپ، سویه‌هایی از جامعه آمریکایی را نمایان کرده که این ‌تردید را نیرو بخشیده است.

به تازگی کتابی درباره ایالات متحده در میانه جنگ داخلی و پس از آن مطالعه کردم. شباهت‌ها بین موقعیت کنونی ما و دوره پیش از جنگ داخلی، همسان و نگران‌کننده است. برای مدت‌ها بر این باور بودم که آزمایش‌ها و پیروزی‌های کشور- بازسازی‌ها، جنگ جهانی اول، رکود بزرگ، جنگ جهانی دوم، جنبش‌های حقوق مدنی، جنگ سرد، جهانی‌سازی و انقلاب فناوری- به کمک خلق یک هویت مشترک، تکه‌تکه‌های کشور را به یکدیگر دوخته است. آن تاریخ، افسانه‌هایی پیرامون پروژه هویت آمریکایی ساخت که همه می‌توانستند در آن سهیم باشند.

البته داستان ملی آمریکا همواره روایت پر افتخار رونالد ریگان نبود. بازسازی‌ها در هم شکستند و حالا ما میراث‌دار جیم کرو هستیم. سیاست‌های مهاجرتی کنونی آمریکا، لکه ننگی برای این کشور است و به‌رغم موفقیت الهام‌بخش کامالا هریس، زنان در بسیاری از حوزه‌های زندگی آمریکایی کمتر دستمزد می‌گیرند، بیشتر دست‌کم گرفته می‌شوند و اغلب مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به ناتوانی ما در گفت‌وگو، این یک سؤال آشکار است که آیا آمریکایی‌ها حتی می‌خواهند یک هویت مشترک داشته باشند یا نه؟

اکنون شباهت‌هایی با دانشجویان سلیمانیه در صحبت پیرامون کشورشان، آشکار می‌شود. هویت به چالش کشیده شده در خاورمیانه خود را در بی‌ثباتی سیاسی، خشونت و درگیری‌های داخلی نمایان می‌کند. به‌رغم یگانه‌پنداری همیشگی آمریکایی‌ها، سرنوشتی همانند آن در کمین ماست.

برکناری عجیب مدیری که مخالف واگذاری‌های رانتی بود

یک روزنامه اصلاح‌طلب می‌گوید: رئیس برکنار شده سازمان خصوصی‌سازی، برخلاف رئيس قبلی مخالف فساد و رانت در این سازمان بوده است.

شرق با‌ اشاره به برکناری غیرمنتظره «علیرضا صالح» نوشت: صندلی سازمان خصوصی‌سازی هم در حال تبدیل شدن به یک صندلی متزلزل در ساختار دولت است. ۲۴ آبان سال جاری، استعفای علیرضا صالح، هشتمین رئیس سازمان خصوصی‌سازی، به طرز غیرمنتظره‌ای رسانه‌ای شد. این استعفا در گام نخست با سکوت صالحی همراه بود تا اینکه خبر انتصاب سرپرست برای سازمان خصوصی‌سازی، تایید استعفای او را به اطلاع عموم رساند. صالح که چند هفته قبل از شفافیت سازمان خصوصی‌سازی و سلامت در بخش اعظم اقدامات این مجموعه منهای چهار درصد واگذاری‌ها سخن گفته بود، یک‌ باره استعفا داد؛ استعفایی که با واکنش برخی نمایندگان مجلس مواجه شد و شبهه‌هایی درباره ارتباط این استعفا با ابطال واگذاری هفت‌تپه و دشت مغان و فشارهایی برای جلوگیری از اجرای دیگر برنامه‌های رئیس سازمان را بر سر زبان‌ها انداخت. آیا ابطال‌های دیگری در راه بود که صالح را مجبور به کناره‌گیری از سازمان خصوصی‌سازی کرد؟

هشتمین رئیس سازمان خصوصی‌‎سازی استعفا داد؛ اقدامی که تا حدودی تعجب‌آور بود و این استعفای ناگهانی به حرف و حدیث‌هایی دامن زد. علیرضا صالح، هشتمین رئیس سازمان خصوصی‌سازی، کمی‌بعد از انتشار خبر بازداشت میرعلی ‌اشرف عبدالله پوری‌حسینی برای این سمت انتخاب شد. پوری‌حسینی که واگذاری بنگاه‌هایی مثل آلومینیوم المهدی هرمزگان، آلومینیم ایران (ایرالکو)، پالایشگاه کرمانشاه، شرکت کشت و صنعت کارون خوزستان، شرکت کشت و صنعت مغان، کشت وصنعت نیشکر هفت‌تپه در شوش، مجتمع گوشت اردبیل و موارد دیگر را در کارنامه خود داشت، با دستور مقامات قضایی و با اتهام خصوصی‌سازی‌های بدون ضابطه و افسارگسیخته و واگذاری‌های رانتی به افراد خاص بازداشت شد.

۲۷ شهریور ۹۸، یعنی حدود یک ماه بعد از انتشار خبر دستگیری پوری‌حسینی، خبر رسید که علیرضا صالح به‌عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان خصوصی‌سازی معرفی شده است.

در دوره مدیریت صالح، بحث برگشت مجدد هپکو به بدنه دولت به‌طور جدی پیگیری شد و در نهایت این مجموعه با مصوبه مجلس به تامین اجتماعی در راستای رد دیون دولت واگذار شد. از دیگر اقدامات رئیس مستعفی سازمان خصوصی‌سازی در مورد شرکت کشت و صنعت مغان می‌توان به ارسال مجدد شکایت مغان به هیئت داوری با وجود تلاش برخی مسئولان دولتی جهت مصالحه با خریدار و جلوگیری از هرگونه تخلفات از سوی خریدار قبلی اعم از اقدامات خریدار در آسیب رساندن به شرکت در فاصله زمانی بین رای بدوی و نهایی ابطال مزایده‌ اشاره کرد. او همچنین در پرونده هفت‌تپه از اقدام غیرقانونی اسدبیگی (خریدار هفت‌تپه) در واریز اموال غیرمشروع به‌عنوان اقساط معامله جهت فرار از فسخ معامله تأکید کرد.

اظهارات نمایندگان مجلس این گمانه را تقویت می‌کند که برخی افراد در برابر اقدامات صالح مقاومت کرده و تمایل نداشتند اقدامات او به سرانجام برسد.»

روحانی به جای عارف آمد در دولت جوانگرایی نشد

مشاور عارف و مدیر روابط عمومی بنیاد باران گفت: اگر سال 92 به جای روحانی، عارف رئيس‌جمهور شده بود، مطمئنا بدنه دولت جوان می‌شد.

علیرضا خامسیان در گفت‌وگو با برنا با بیان اینکه متاسفانه جوانان کاربلد بسیاری به دلایل سلیقه‌ای، پشت در‌های مدیریتی مانده‌اند، گفت: در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، کاندیدای ریاست‌جمهوری باید این اطمینان را به جامعه بدهد که در بدنه دولت، پوست‌اندازی خواهد کرد؛ بدنه دولت فقط به معنی وزرا نیست بلکه بدنه میانی دولت بیشتر مدنظر است.

وی گفت: در هر انتخاباتی چه در انتخابات مجلس و چه در انتخابات ریاست‌جمهوری حداقل در یک دهه اخیر کسانی که کاندیدا شدند، شعار‌هایی را در مورد حضور زنان و جوانان در بدنه مدیریتی دولت مطرح کردند، اما اینکه این وعده‌ها تا چه میزان محقق شدند، به بررسی و آسیب‌شناسی جدی نیاز دارد. هم در دولت اخیر و هم در دولت‌های گذشته حضور جوانان متخصص و کاربلد در بدنه دولت پررنگ نبوده است.

وی افزود: متاسفانه به‌دلیل عدم کادرسازی و مهم‌تر از همه عدم باور به حضور جوانان در بدنه مدیریتی در بین مسئولین این تغییر نسل مدیریتی، اتفاق نیفتاد. من نظر شما را به رویکرد رهبری در انتصابات اخیرشان در حوزه‌های مختلف معطوف می‌کنم. مثلا در مورد سازمان تبلیغات اسلامی و یا در مورد برخی از امامان جمعه که بیشتر رویکرد جوانگرایی مدنظر ایشان بوده این موضوع می‌تواند، الگویی برای مسئولان باشد خصوصا برای افرادی که باید در نهاد‌های آنان از جوانان استفاده شود.

او خاطرنشان کرد: فعلا و حداقل در یک دهه اخیر چنین اراده‌ای در بدنه اجرایی و مدیران ارشد اجرایی کشور ظهور و بروز نداشته البته گام‌هایی به‌صورت نیم‌بند برداشته شده که رضایت بخش نیست.

خامسیان درباره حضور محمدرضا عارف در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: مطمئنا هر زمان که تصمیم عارف درباره حضور یا عدم حضور در انتخابات به قطعیت رسید خود او اعلام خواهد کرد و در مقطع فعلی، شخصا صلاحیت اعلام نظر در این خصوص را ندارم، ولی بر اساس تجربه مدیریتی عارف، می‌توانم قاطعانه بگویم که او در هر سمتی که حضور داشت اولویتش، به‌کارگیری جوانان و زنان در مسئولیت‌های مختلف بوده است. اگر عارف در سال ۹۲ کناره‌گیری نمی‌کرد و رئیس‌جمهور می‌شد، مطمئنا بدنه دولت از جوانان و زنان متخصص و باانگیزه تشکیل می‌شد.

نقش برجام در افزایش شکاف طبقاتی

سال اجرای برجام، موجب تشدید ضریب جینی و شکاف طبقاتی در کشور شد.

به گزارش روزنامه وطن امروز، آمارهای مرکز آمار حاکی از آن است که پس از برجام شاهد صعود ضریب جینی در کشور بودیم به طوری که یک سال پیش از شروع مذاکرات هسته‌ای (94) ضریب جینی 38/51 بوده که در سال‌های 95 و 96 به ترتیب به 39 و 39/81 می‌رسد. این روند ادامه پیدا کرده و در سال 97 به 40/93 رسیده است. به عبارت دیگر شاخص ضریب جینی در این فاصله 6/3 درصد رشد کرده است. این یعنی عواید درآمدهای نفتی و رانتی بیش از اینکه به طبقه‌های فرو‌دست برسد، باعث بهبود شرایط اقتصادی طبقه فرادست در کشور شده است؛ موضوعی که حالا سازمان برنامه و بودجه هم بر آن صحه گذاشته است. سازمان برنامه و بودجه در مطالعه‌ای تحت عنوان «بررسی و تحلیل تغییرات رفاه مادی خانوار» آورده است: بیشترین نفع از اجرای برجام نصیب خانوارهای پردرآمد (شهری و روستایی) شده است.

البته باید توجه داشت برجام تنها متهم افزایش فاصله طبقاتی در دولت روحانی نیست، بلکه در نگاه کلان‌تر، ۳ عامل دیگر را هم می‌توان در این موضوع دخیل دانست.

دسته اول این سیاست‌ها، توقف یا کند شدن اجرای کامل طرح‌های حمایتی دولت قبل است. مهم‌ترین مصادیق این دسته، توقف طرح‌های حمایتی همچون مسکن مهر و هدفمندی یارانه‌هاست. در حوزه مسکن سرسخت‌ترین مخالف طرح مسکن مهر یعنی عباس آخوندی به عنوان مجری آن و سیاست‌گذار مسکن کشور در رأس وزارت راه‌‌وشهرسازی به صدارت رسید.

اهمال در تکمیل هر چه سریع‌تر واحدهای مسکن مهر از یک سو و نداشتن طرحی جایگزین برای تامین مسکن اقشار متوسط و فرودست باعث افزایش هر چه بیشتر قیمت مسکن شد و این اقشار را برای تأمین مسکن در بن‌بست قرار داد. رشد افسارگسیخته قیمت مسکن و اجاره‌بها در یک سال گذشته عاقبت ناگزیر همین سیاست بود. این طرح، نه اصلاح و نه اجرای گام‌های بعدی آن بود. مخالفت دولت با اجرای طرح هدفمندی ‌یارانه‌ها باعث شد گام‌های دیگر این طرح که باعث عادلانه‌تر شدن توزیع یارانه می‌شد، اجرایی نشود. انتقادهای دولتمردان به این طرح در حالی مطرح می‌شد که هیچ تلاشی برای اصلاح قانون هدفمندی انجام نشد.

دسته دوم اجرای سیاست‌های غلطی بود که به تشدید نابرابری منجر شد. بیشتر این طرح‌ها در قالب توزیع رانت خلاصه شد.

 این توزیع رانت اما در انواع مختلف انجام شد. شاخص‌ترین نمونه این توزیع رانت، سیاست ارز 4200 تومانی بود. دولت به بهانه کنترل قیمت ارز و مهار تورم، اقدام به تعیین دستوری نرخ ارز و توزیع آن میان افراد خاص برای تأمین نیاز وارداتی کشور کرد. تعیین نرخ غیرواقعی برای ارز باعث ایجاد جذابیت زیاد برای دریافت ارز دولتی و سوءاستفاده از آن شد. نتیجه این سیاست، سوءاستفاده‌های کلان عده‌ای خاص و هدررفت بخش زیادی از منابع ارزی کشور آن هم در برهه تنگنای درآمد ارزی کشور بود.

دسته سوم از سیاست‌های دولت که منجر به تشدید این نابرابری شد، اجرایی نشدن اصلاحات لازم در حوزه‌های مختلف اقتصاد است. یکی از مهم‌ترین مصادیق بی‌عملی دولت در اجرای اصلاحات اقتصادی، تعلل در اصلاح ساختار مالیاتی کشور است. فرار مالیاتی گسترده، نظام سنتی مالیات‌ستانی و نبود پایه‌های مالیاتی بویژه در حوزه مالیات‌های تنظیمی، مهم‌ترین معضلات نظام مالیاتی است که دهک‌های بالای جامعه، ذی‌نفعان اصلی چنین شرایطی هستند، چرا که در نبود پایه‌های مالیاتی موثری همچون مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر مجموع درآمد و... دهک‌های ثروتمند جامعه از پرداخت این مالیات‌ها مصون می‌مانند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

بازرسان آژانس تزریق گاز UF6 به سانتریفیوژ‌ها را راستی‌آزمایی کردند

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، تزریق گاز UF6 به زنجیره ۱۷۴ تایی سانتریفیوژ‌های IRm2 را تأیید کرد.

کاظم غریب‌آبادی در حساب کاربری خود در توئیتر، نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی نیم‌صفحه‌ای در روز گذشته، اعلام کرد بازرسان آژانس در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان)، آغاز تزریق گاز UF6 به یک زنجیره ۱۷۴‌تایی سانتریفیوژ‌های «IRm2» در کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز را راستی‌آزمایی کردند.

پیش از این، خبرگزاری رویترز گزارش داده بود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به اعضای این نهاد بین‌المللی گفته است ایران فرآیند تزریق گاز UF6 را به سانتریفیوژ‌های نسل دوم در سایت غنی‌سازی نطنز آغاز کرده است.

***

آمریکا وزیر اطلاعات و رئیس بنیاد مستضعفان را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

به گزارش فارس، خزانه‌داری آمریکا دیروز از اعمال تحریم‌های جدید در ارتباط با ایران خبر داد. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

بر اساس فهرستی که روی وب‌سایت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته است، اسامی ۹ فرد از جمله وزیر اطلاعات ایران، ۴۹ نهاد و یک کشتی به بهانه‌های مختلف در ارتباط با ایران در فهرست تحریمی موسوم به SDN قرار گرفته‌اند.

وزرات خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای که برای توضیح درباره دلایل اعمال این تحریم‌ها منتشر کرده، نوشت شرکت‌های مرتبط با بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

خزانه‌داری آمریکا علاوه بر این، با متهم کردن وزیر اطلاعات ایران به نقض «حقوق بشر» گفته نام وی را به فهرست SDN اضافه کرده است.

طبق اعلام خزانه‌داری آمریکا سیدپرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان نیز از جمله کسانی است که تحریم شده است.

***

ایران از روند مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند

محمدجواد ظریف در دیدار معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان گفت: ایران از روند مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در این دیدار ضمن خیر مقدم و ابراز تشکر از پیشرفت در مذاکرات سند جامع 2 کشور، بیان کرد: ما خواهان امضای سندی جامع هستیم که منافع ۲ ملت را به بهترین وجه تامین کرده و باعث ارتقای سطح روابط ۲ کشور شود.

بر اساس گزارش وزارت خارجه افغانستان، ظریف در ادامه گفت: ایران از روند مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کرده و بر حفظ دستاوردهای ۱۹ سال گذشته در چارچوب قانون اساسی فعلی تاکید می‌کند.

ظریف اضافه کرد: تنها راه تامین صلح و ثبات در افغانستان از دید ما حضور سایر گروه‌ها در داخل سیستم دولت افغانستان است و ما در این باره با کشور‌های همسایه و منطقه نیز به وضوح صحبت کرده‌ایم.

 ظریف افزود: از اراده نیک و نیت مقامات دولت افغانستان درباره توسعه و گسترش روابط با ایران آگاه هستیم و از آن سپاسگزاریم. وی ادامه داد: ما آمادگی کامل برای افتتاح خط آهن خواف- هرات داریم و در صورتی که کرونا مشکل ایجاد نکند این افتتاح حضوری خواهد بود.

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان هم در این دیدار گفت: از موضع اصولی ایران در حمایت از روند صلح و مذاکرات به رهبری دولت افغانستان سپاسگزاریم. وی با اشاره به اهمیت کنفرانس ژنو برای افغانستان گفت: خواهان حضور فعال ایران در این کنفرانس هستیم که از طرف آقای ظریف وعده اشتراک در سطح عالی داده شد.

همچنین محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، با ابراهیم طاهریان‌فرد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در این وزارتخانه ملاقات کرد. در این دیدار طاهریان‌فرد درباره حمایت جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات صلح و تلاش‌های ایران برای ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در حمایت از این روند صحبت کرد و همچنین حمایت کشور‌های منطقه و جهان را از مذاکرات جاری صلح، مهم و اساسی خواند.

 وی با در نظر داشتن موانع فرا‌روی مذاکرات صلح در دوحه و تأثیرات آن بر نتایج کنفرانس۲۰۲۰ افغانستان که قرار است هفته آینده در ژنو برگزارشود، صحبت کرد.

***

خواستار شفاف‌سازی فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده ایران هستیم

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یک کنفرانس خبری از ایران درخواست کرد درباره فعالیت‌های اعلام‌نشده هسته‌ای خود به آژانس شفاف‌سازی کند. به گزارش فارس، وی با توجه به برخی ادعاها مبنی بر وجود ذرات اورانیوم در مکانی در ایران که به آژانس اعلام نشده، گفت: «ایران همچنان باید به طور کامل و به‌سرعت درباره فعالیت‌هایی که در مکان اعلام‌نشده به آژانس انجام می‌دهد، توضیح دهد تا نگرانی‌ها درباره صحت و کامل بودن توافقات پادمانی برطرف شود. ایران باید اطلاعات موثقی به آژانس ارائه دهد».گروسی در پاسخ به سوالی درباره جدیدترین گزارش آژانس درباره اقدام ایران مبنی بر آغاز تزریق «هگزافلوراید اورانیوم» به سانتریفیوژهای پیشرفته «IRm2» گفت: «این یک به‌روزرسانی بود، ما قبلا نیز اعلام کرده بودیم که آبشارهای سانتریفیوژ نطنز از مرکز غنی‌سازی آزمایشی به مرکز غنی‌سازی سوخت منتقل شده‌اند، این قبلا اتفاق افتاده است و مساله جدیدی نیست. هنوز از آن بهره‌برداری نکرده‌اند و در حال انجام است و در این مرکز سانتریفیوژها راه‌اندازی می‌شوند».

مدیرکل آژانس در ادامه تأکید کرد در حال حاضر سایتی در ایران وجود ندارد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال دسترسی به آن باشد.

*********************************

روزنامه خراسان**

اعتماد آنلاین نوشت: شهریار حیدری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به انتشار اخباری به نقل از وی در برخی از سایت ها مبنی بر حمله سایبری به شرکت ملی گاز ایران گفت: از اساس چنین اتفاقی نیفتاده  و چنین حمله ای به شرکت ملی گاز ایران   نشده است. وی در همین خصوص افزود: اگر چنین اتفاقی افتاده بود و بخشی از گاز کشور از مدار خارج می شد، گاز مناطقی از کشور قطع می شد که تاکنون گزارشی درباره قطعی گاز منتشر نشده و وجود ندارد.

رسانیوز نوشت: چند روزی است انتشار یک فیش حقوقی جعلی12میلیون تومانی متعلق به یک طلبه مازندرانی در فضای مجازی خبر ساز شده است. صاحب فیش با دیدن فیش جعلی اش و البته مبلغ آن بهت زده شده است ومی گوید: حقوق بنده ۶۰۰ هزار تومان است و هنوز این مبلغ، پرداخت نشده است.

اعتماد آنلاین نوشت: سید رضا اکرمی گفت‌: قبول ندارم که مردم از وضع موجود ناراضی‌اند. در واقع مردم ناراضی نیستند، ناراحت هستند. بالاخره فشارهایی که از خارج به جمهوری اسلامی وارد می‌شود و همچنین مسئله کرونا گرفتاری‌ها را به بیشترین حالت ممکن خود رسانده است، به طوری که سفره‌ها روزبه‌روز کوچک‌تر و کالاهای ضروری گران‌تر می‌شود. تنش‌آفرینی‌ها مردم را از سیاسیون زده‌ کرده است و آن ها دیگر در انتخابات به دنبال کاندیدای اصولگرا یا اصلاح‌طلب نیستند.

نامه نیوز نوشت: سلیمی‌نمین گفت: شنیدم مقام معظم رهبری کسانی را که از ایشان حکم داشتند و دارند، از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری منع کرده‌اند. وی اخبار منتشر شده درباره منع شدن قالیباف از کاندیداتوری را صحیح ندانست و گفت: «قطعا صحت ندارد. این منع به جا‌هایی مثل بنیاد مستضعفان و مثل آن مربوط است و گفته شده این آقایان اگر می‌خواهند کاندیدا شوند اول باید استعفا کنند و نمی‌توانند همزمان که حکم رهبری را دارند، کاندیدای ریاست جمهوری شوند.»

جهان نیوز مدعی شد:  یک پایگاه خبری با نام «هفت‌راه» درباره برنامه تازه رضا رشیدپور با نام «سیم آخر» به نکته جالبی اشاره کرده و نوشته است: مدتی است مسابقه سیم آخر با اجرای رضا رشیدپور و مسابقه زوجی نو با اجرای باربد بابایی از شبکه3 در حال پخش است و متاسفانه در ادامه موج این سال های تلویزیون این برنامه ها هم یک کپی از مسابقه های خارجی boom و family feud است.

*********************************

روزنامه ایران **

نمایندگان دموکرات خواستار توقف تحریم‌ها علیه ایران

نمایندگان کنگره امریکا در نامه‌ای به مقام‌های مسئول در دولت ترامپ، با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران در موقعیت شیوع بیماری کرونا مخالفت کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از مجله فارین پالیسی، 75 نماینده دموکرات سنا و مجلس نمایندگان در نامه به استیون منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا و مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا، از دولت ترامپ خواستند یک مجوز موقت کلی که دربرگیرنده مجاز بودن ارسال کیت‌های تشخیص، دستگاه تنفس مصنوعی و تجهیزات شخصی محافظتی لازم برای مبارزه با همه‌گیری بیماری کرونا است، صادر کنند. این قانونگذاران در نامه یاد شده با اذعان به تأثیر تحریم‌های گسترده  در تضعیف نظام سلامت عمومی و آسیب زدن به مردم عادی، نوشتند: مسدود کردن یا کند کردن جریان منابع پزشکی نه واکنشی مؤثر به این بیماری را در جهان ایجاد می‌کند و نه در راستای منافع ملی ما است.

فارین پالیسی در گزارش خود در این باره با اشاره به اینکه دولت جو بایدن احتمالاً مجوز معافیت‌هایی را خواهد داد که کمک‌رسانی‌های امریکا در زمینه این بیماری را تسهیل کند، نوشت: درخواست این قانونگذاران در پی این مطرح می‌شود که دولت ترامپ گفته است قصد دارد تحریم‌های جدیدی تا زمان روی کار بودن علیه ایران اعمال کند. تحریم‌هایی که هدفش سخت کردن کار دولت بعدی امریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای است.

 طراح حمله به اتوبوس سپاه در پاکستان به هلاکت رسید

طراح حمله انتحاری به اتوبوس حامل رزمندگان سپاه اصفهان در سال۹۷ به همراه دو همراهش در منطقه تربت پاکستان به هلاکت رسید. به گزارش خبرگزاری صداو سیما، تروریست به هلاکت رسیده «ملاعمر شاهوزهی» از سرکردگان ارشد گروه تروریستی ‎جیش العدل بود. گفتنی است که  تروریست‌های جیش العدل در ایران اقدامات تروریستی همچون به شهادت رساندن ۱۴ مرزبان ایران در سراوان، ربودن ۵ مرزبان ایرانی در سال ۹۲، ربودن ۱۲ مرزبان ایرانی در سال ۹۷ و حمله به بالگرد در سراوان و حمله به پایگاه بسیج در نیکشهر را مرتکب شده‌اند.

 انتشار اسناد ارتباط گروهک «حرکئ النضال» با سرویس اطلاعاتی عربستان

وزارت اطلاعات برخی اسناد به دست آمده از ارتباط مستقیم گروهک «حرکة النضال» با سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی را منتشر کرد. بر اساس این اسناد که مکاتبات  اصل و ترجمه  آن منتشر شده، تقویت شکاف‌های قومیتی، جذب جوانان و تشکیل هسته‌های نظامی، هدف قراردادن منافع اقتصادی و مردمی به نحوی که بر امنیت اثرگذار باشد از جمله برنامه‌های 21 گانه‌ای است که این گروه در کنار فهرست هزینه برگزاری تجمع‌های ضد ایرانی در کشورهای مختلف و تأسیس استودیو تلویزیونی برای دریافت بودجه بیشتر به سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی ارسال کرده است.

*********************************

روزنامه شرق **

حمله موشکی به سفارت آمریکا در  بغداد

منابع امنیتی در عراق اعلام کردند شامگاه سه‌شنبه، پس از اعلام کاهش نیروهای آمریکا در عراق، چهار موشک کاتیوشا به منطقه سبز بغداد اصابت کرده و دست‌کم یکی از آنها در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد فرود آمده است.

برقراری  روابط  تشکیلات خودگردان  با  اسرائیل

یکی از وزیران تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد این تشکیلات همکاری‌های مدنی و امنیتی خود با اسرائیل را که از ماه می‌متوقف شده بود، دوباره برقرار می‌کند. تصمیم قبلی تشکیلات خودگردان فلسطینی به قطع رابطه با اسرائیل به دلیل طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی گرفته شده بود؛ اما اسرائیل اکنون این طرح را متوقف کرده است.

انتشار کتاب خاطرات اوباما

«باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، بخش نخست کتاب خاطرات خود را با عنوان «سرزمین موعود» منتشر کرد. او پس از ترک کاخ سفید، زمان زیادی را صرف نگارش خاطرات حضور خود به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا کرد و سرانجام کتابش را با عنوان «سرزمین موعود» در ۷۰۱ صفحه به چاپ رساند که بخش نخست از خاطرات ریاست‌جمهوری اوست.

آماده‌باش ارتش اسرائیل

سخنگوی ارتش اسرائیل از آماده‌باش ارتش این رژیم برای مقابله با پاسخ احتمالی سوریه به حملات بامداد چهارشنبه خبر داد. به گزارش ایسنا، در پی حملات ارتش اسرائیل به اهدافی در سوریه، آویخای ادرعی در توییتی نوشت دولت سوریه مسئول هر اقدامی است که از خاک این کشور انجام می‌شود.

تأسیس اولین پارلمان ملی انتقالی عربستان

اپوزیسیون عربستان در خارج این کشور اعلام کرد اولین پارلمان ملی انتقالی با هدف سرنگونی حاکمیت وراثتی سعودی از راه اتحاد و همسو‌کردن اقدامات گروه‌های خارج این کشور تأسیس شد.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات