صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۳۸۱

روزنامه کیهان **

«ناسا» اجماع‌ساز نبود اختلاف‌ساز شد

راه‌اندازی ائتلاف انتخاباتی اصلاح‌طلبان با واکنش متفاوت در میان نشریات همسو با این طیف مواجه شد.

روزنامه اعتماد تیتر نخست خود را به نشست گروه موسوم به نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان (ناسا) اختصاص و همشهری نیز سه چهارم صفحه دو خود را به گزارش و نوشته‌هایی در این خصوص سپرد. اما شمار بیشتری از نشریات اصلاح‌طلب، با بی‌تفاوتی از کنار ماجرا گذشته، یا واکنشی انتقادی داشتند چنانکه روزنامه شرق نوشت: هستند شخصیت‌هایی که نسبت به ساختارهای موجود در نهاد اجماع‌ساز (جبهه اصلاحات ایران) انتقادهایی را مطرح می‌کنند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. برای مثال اخیرا هادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع پیروان خط امام گفته بود: «مواضع مجمع نیروهای خط امام از طریق نماینده آن در جلسات شورای هماهنگی بیان شده و عمدتاً مخالف روندی است که دوستان در پیش گرفته‌اند؛ این مواضع را قبلا هم در جریان تشکیل و فعالیت شورای موسوم به سیاست‌گذاری گفته بودیم. به نظر من هر سازوکاری که به تضعیف تحزب بینجامد، دارای ‌اشکال است. دوستانی که مدافع توسعه سیاسی بوده‌اند، نباید با روندهای شبه‌دموکراتیک احزاب را تضعیف کنند و برای افراد و محافل خاص، هژمونی بسازند و از احزاب هم صرفاً به‌عنوان سازمان رای استفاده کنند».

یا حزب ندای ایرانیان به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «قرار بود نهاد فعلی قدمی به پیش باشد نه آنکه صرفاً همان روند پراشکال قبلی با تغییر نام و صورت تکرار شود؛ از همین رو، اعضای شورای سیاست‌گذاری بر شفافیت سازوکارهای نهاد، امکان پاسخ‌گویی به جریان‌ها، احزاب و مردم، بسترسازی برای حضور اقشار نادیده گرفته شده است». در ادامه این بیانیه، حزب ندای ایرانیان تشکل‌های سیاسی وابسته به خاتمی را «احزاب کاغذی» خوانده که هدف آن تنها ایجاد یک روند شبه دموکراتیک است که در عمل تنها دستورات خاتمی را اجرا می‌کنند.

این حزب اصلاح‌طلب ادامه می‌دهد: «انتظار می‌رود احزابی که می‌توان آنها را «حزب‌های کاغذی» نامید که اصولاً فقط یک برگه مجوز اداری‌اند و هیچ بدنه و تشکیلاتی ندارند، تعیین وضعیت شوند. اعضا پیشنهاد کردند تا برای حضور و تاثیرگذاری بیشتر، باید سازوکار حق رای متناسب با وزن اجتماعی و سیاسی احزاب، منطبق با یک تناسب هندسی، تعیین شود تا نهاد اجماع‌ساز بتواند به فلسفه وجودی خودش و رسالت اجتماعی-سیاسی‌اش متعهد باقی بماند».

شهاب طباطبایی، سخنگوی این حزب هم گفته است: دوستان از روش همیشگی که تکراری و خسته‌کننده شده استفاده کرده‌اند. این ترکیب و این مدل کار پیام روشنی به نسل دوم اصلاح‌طلبی دارد که ما اصلا متناسب با تغییرات، مطالبات و عمق جامعه حرکت نمی‌کنیم و همچنان با مدل از بالا به پایین بدون ذره‌ای خلاقیت، حرکت می‌کنیم... پیشنهاد اصلی ما همیشه چیزی شبیه پارلمان اصلاحات بوده که از دل استان‌ها و شهرستان‌ها بتواند مجموعه اصلاح‌طلبان هر استان و شهرستان نماینده‌ای معرفی کند و آنها در نهاد بالادستی تصمیم بگیرند که در شورای راهبردی چه کسانی حضور داشته باشند».

 یا آنکه مهدی آیتی گفته بود نهاد اجماع‌ساز باعث تشدید شکاف‌ها و گلایه‌مندی‌ها می‌شود: «مطمئن باشید مشکلات شورای ‌عالی سیاست‌گذاری در نهاد اجماع‌ساز هم رخ می‌دهد. این نهاد یک آش شله قلمکار است که هیچ سنخیتی با اصول دموکراتیک ندارد و باعث تشدید شکاف‌ها، انشعاب‌ها و گلایه‌مندی‌ها می‌شود».

شرق همچنین از قول یکی از اعضای شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان که منحل شده برخی فعالان اصلاح‌طلب را متهم به خود ژنرال‌پنداری و شهرت بر صدرنشینی کرد و نوشت نسل قبلی اصلاح‌طلبان حاضر نیست عرصه را برای افراد پرانرژی و تازه‌نفس باز کند.

یادآور می‌شود احزابی مانند اراده ملت، جمهوریت و مجمع نیروهای خط امام(ره)، به نشانه اعتراض در نشست ناسا حضور نداشتند. همچنین محمدرضا عارف خود را از این تشکل کنار کشیده است.

 

تو 32 سال قبل نگفتی کار جمهوری اسلامی تمام است؟!

رضا ربع پهلوی با اذعان به نفرت عمومی ملت ایران از رژیم صهیونیستی گفت: ایران با دشمنی با اسرائیل، امنیت خود را تضمین می‌کند

وی در گفت‌و‌گو با یک رسانه صهیونیست اظهار داشت: جمهوری اسلامی تهدیدی برای اسرائیل است و این دشمنی با تل‌آویو، تاکتیک نیست بلکه همچون ملاتی ثبات و امنیت جمهوری اسلامی را تضمین می‌کند.

ربع پهلوی در مصاحبه با وب‌سایت «اسرائیل‌هیوم»، همچنین از نامه برخی عناصر ورشکسته ضدانقلاب که خواستار ادامه سیاست فشار حداکثری بر ایران شده بودند، حمایت کرد.

وی با دفاع از توافق سازش ارتجاع عرب با صهیونیست‌ها موسوم به صلح ابراهیم، آن را توافقی برای «پیشرفت، از بین بردن تباهی و فلاکت جوانان در کشورهای‌ اشغال‌شده و کشورهای محور مقاومت» مانند ایران، عراق، لبنان، یمن و سوریه دانست(!)

او گفت: دشمنی جمهوری اسلامی با اسرائیل، یک تاکتیک نیست بلکه چسب یا ملاتی ایدئولوژیک برای  امنیت و ثبات جمهوری اسلامی است.

وی در عین حال به سیاق ناکامی ‌چهل‌ودو ساله فسیل‌های سلطنت‌طلب مدعی شد جمهوری اسلامی سقوط می‌کند. این بخش از گزافه‌گویی شازده ناکام پهلوی، با تمسخر راز زیمت کارشناس موسسه مطالعات امنیت ملی دانشگاه تل‌آویو رو‌به‌رو شد که در توییتر نوشت: «به اندازه‌ای بزرگ شده‌ام که ده‌ها گفت‌و‌گو و سخنرانی او {رضا پهلوی} از دهه ۱۹۸۰ به این سو از جمله با خبرنگاران اسرائیلی را به‌خاطر بیاورم که مدعی بود رژیم ایران در آستانه سرنگونی است و خود را برای بازگشت به ایران آماده می‌کند(!) او در یکی از سخنرانی‌های خود در سال ۱۹۸۹ گفت: «هیچ شکی ندارم که مردم  در حال برداشتن قدم‌ها برای براندازی جمهوری اسلامی هستند و رژیم به پایان رسیده است».

 

«پاسخگو نخواهیم بود»، معنای ریاست نبوی در ناسا

از نظر اصلاح‌طلبان رئیس‌جمهور در کشور هیچ‌کاره است و اختیاری ندارد. این سخن البته بیشتر معطوف به زمانی است که آن‌ها در موضع پاسخگویی هستند و قرار است بابت اقدامات کرده و ناکرده خود در سال‌هایی که قدرت را در اختیار داشته‌اند توضیح دهند.

در غیر از آن ایام، با تمام توان وارد رقابت‌ها می‌شوند و وعده‌های آن‌چنانی صد روزه و یک ساله و چهارساله می‌دهند. دست آخر اگر پیروز انتخابات باشند با «نگذاشتند کار کنیم» و «اختیارات‌مان کم است» از پاسخگویی فرار می‌کنند و اگر پیروز نشدند هم یا «تقلب شده» و یا «رد صلاحیت گسترده» باعث شده کاندیداهای اصلی اصلاح‌طلبان در صحنه نباشند!

به گزارش رجانیوز؛ عصر یکشنبه گروه موسوم به نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان تشکیل جلسه داد تا رئیس و اعضای هیات رئیسه خود را انتخاب کند و بهزاد نبوی به عنوان رئیس موقت انتخاب شد.

بهزاد نبوی از جمله کسانی است که در حرکتی اعتراضی، سال ۹۲ در انتخابات شرکت نکرده بود و حالا به عنوان رئیس گروهی از اصلاح‌طلبان برگزیده می‌شود که قرار است برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا معرفی کنند. او همچنین مدعی شده بود که اختیارات رئیس‌جمهور «کم و محدود» بوده و «رئیس‌جمهور ۱۰-۱۵٪ بیشتر اختیار ندارد». نبوی البته برای فرار از پاسخگویی درباره همان ۱۰-۱۵٪ که هشت سال در اختیار همفکران او قرار داشته، ادعا کرد «روحانی همان ۱۰-۱۵٪ را هم نداشته است» و به این ترتیب خیال همه را از بابت پاسخگویی راحت می‌کند.

به نظر می‌رسد خطوط اصلی تفکر او و هم‌قطارانش در رفتار و گفتارشان کاملا عیان است. آنها برای پیروزی در انتخاباتی که ۱۰-۱۵٪

قدرت را به دست می‌آورند، کل توان جبهه اصلاحات را متمرکز می‌کنند و در این راه، امثال عارف را هم از سر راه برمی‌دارند، اما در وقت پاسخگویی، از کمبود اختیارات می‌نالند و ریشه مشکلات را به خارج از کشور حواله می‌دهند. این روند البته یک معنا بیشتر ندارد و آن این است که هر آن چه طی این هشت سال در سرپوش‌گذاری بر ناکارآمدی حسن روحانی و دولت او شنیده شده، قرار است در صورت پیروزی به مدت چهار سال دیگر مجددا تمدید شود.

 

ایران در حال تکثیر حزب‌الله در منطقه است

یک رسانه سعودی اعلام کرد ایران درحال تکثیر «حزب‌الله» در شمار زیاد است. پایگاه اینترنتی العربیه به نقل از «انستیتو تحول جهانی تونی بلر، نوشت: شمار شبه‌ نظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران در منطقه، بعد از برجام به عدد بی‌سابقه‌ای رسیده ‌است.

بلر نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، گروه‌های شبه‌ نظامی مورد حمایت ایران را «بخشی مستقیم از شبکه ایران در منطقه توصیف کرده و نوشت: این شبکه متأسفانه به شکلی آشکار افزایش ‌و گسترش یافته است.

این گزارش نشان داد که گروه‌های مختلف شبه‌نظامی مورد حمایت ایران وجود دارند، از جمله شبه‌نظامیان مردمی مستقل، اما بیشتر آنها گروه‌هایی هستند که توسط سپاه پاسداران ایران بنا شده و حزب ‌الله برای آنها حکم «شاخص طلایی» را دارد.

شبه‌نظامیان تأسیس‌شده توسط سپاه پاسداران، نقشی اساسی در عملیات نظامی ایران در سوریه، عراق و لبنان دارند. این گروه‌ها از ایدئولوژی ایران پیروی کرده و بر این باورند که رهبر ایران، نماینده خدا بر روی زمین است و لذا در راه هدف ایدئولوژیک ایران یعنی برپایی یک کشور اسلامی فراگیر و نابودی اسرائیل مبارزه می‌کنند.

موسسه وابسته به نخست‌وزیر سابق انگلیس در ایران گزارش مدعی شده ایران عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است و این در حالی است که مثلث شوم آمریکا و انگلیس و اسرائیل، به ویژه طی چند دهه اخیر بانی بسیاری از جنگ‌ها و کودتا‌ها و شرار‌ت‌ها و همچنین تحمیل تروریسم به منطقه

بوده‌اند.

 

همه چیز خود را به بورس بسپارید اما خسارت‌ها به ما ربطی ندارد؟!

یک روزنامه اقتصادی تصریح کرد: دولت در موضوع رسیدگی به متخلفان بورس، جاخالی داد.

روزنامه دنیای اقتصاد که غالبا با دولت همسویی نشان می‌دهد، در یادداشتی اقتصادی می‌نویسد: بارها در ستون صدای سهامدار روزنامه «دنیای اقتصاد» افرادی این سؤال را مطرح کرده بودند که تکلیف لیست متخلفان بازار سرمایه چه شد؟ در روزهای گذشته نایب‌رئیس ‌مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرد که رسیدگی به پرونده حقوقی‌های متخلف بازار سرمایه توسط بازپرس جرائم اقتصادی، آغاز شده است. قاضی‌زاده در ادامه نوشت: «این پرونده را تا آخر پیگیری می‌کنم تا دیگر شاهد سوءاستفاده از مردم در بازار سرمایه نباشیم.» مشکل اصلی بازار سرمایه سوءمدیریت و ترک فعل‌های مدیران و تخلفات حقوقی‌هاست؛ مسئولان و شورای عالی بورس باید زودتر از اختیارات قانونی خود استفاده می‌کردند.»

بازگشت اعتماد مردم به بازار سرمایه و در کل دغدغه ترمیم اعتماد از دست رفته مردم یکی از دل‌نگرانی‌ها و موضوعات قابل توجه در چند وقت اخیر است. البته نه اینکه در گذشته صحبتی از اعتماد مردم به بازار سرمایه و به‌خصوص حوزه بورس نمی‌شده است، بلکه مسئله این است که به تازگی این موضوع دغدغه خیلی از فعالان اقتصادی و سیاسی شده است. اعتماد مردم به بازار سرمایه، موضوع امروز و دیروز نیست و ماه‌ها است که در جریان گپ و گفت‌های چهره‌های اقتصادی و سیاسی مطرح می‌شود و یکی از جنبه‌های آن هم نگرانی بابت گسترش بی‌اعتمادی در لایه‌های مختلف جامعه است. چرا که سرمایه‌های کم یا زیاد اقشار مختلفی از مردم درگیر حوزه بورس شده و حالا از بین رفتن سرمایه‌ها و محقق نشدن وعده‌های اقتصادی مسئولان می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای کشور در پی داشته باشد. تبعاتی که شاید اثرات خود را امروز و فردا نشان ندهد اما در آینده‌گریبان‌گیر اعمال سیاست‌هایی که مشارکت عموم مردم را لازم دارد می‌شود. با این حال اما فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد در گفت‌وگویی بیان کرد که هیچ دینی بر او در نوسانات بورس و کاهش ارزش دارایی‌های مردم نیست. او ادعا کرد که بارها گفته‌، سهامداران با مطالعه و مشاوره وارد بازار شوند و «بحث دقت را در اولویت قرار دهند و تمام پرتفوی خود را در یک جا متمرکز نکنند.» این اظهارنظرها از سمت وزیر اقتصاد دولت باعث شد که بار دیگر بحث دامن زدن به بی‌اعتمادی مردم به حوزه بورس مطرح شود. افرادی که این بحث را پیگیری می‌کنند، معتقدند مطرح کردن چنین نظراتی از سمت وزیر اقتصاد رئیس‌دولتی که گفت مردم همه چیز را به بورس بسپارند، باعث می‌شود نه تنها مردم به سیاست‌های اقتصادی دولت بدبین شوند، بلکه بی‌اعتمادی مردم و شکاف بین دولت و ملت به شخصیت و سرمایه‌اجتماعی مسئولان دولت هم سرایت کند.

 

چین به خاطر نیازهای نفتی تحریم‌های ضدایرانی را دور می‌زند

یک اندیشکده آمریکایی گزارش داد چین در سال میلادی گذشته با وجود فشارهای تحریمی آمریکا، میزان واردات نفت از ایران را حفظ کرد.

شورای آتلانتیک می‌نویسد: در حالی که در سال 2020 تقاضای اکثر مشتریان نفت ایران برای خرید از تهران کاهش یافت، چین همچنان یک مشتری ثابت باقی ماند. در سال گذشته تولید نفت ایران به نصف 2 میلیون بشکه در روز کاهش یافت. اما رابطه اقتصادی بین ایران و چین در زمینه معامله نفت از همیشه قوی‌تر است. چین در رقابت با آمریکا بسیار جدی است.  بنابراین طبیعی است که به واردات مداوم نفتی از تمام گوشه و کنار جهان، از جمله ایران نیاز داشته باشد.

ایران ماه مه سال ۲۰۲۰ یک ناوگان دریایی شامل پنج تانکر نفتی با حدود شصت میلیون گالن بنزین را به ازای دریافت طلا از ونزوئلا به این کشور فرستاد. ماهنامه انجمن علوم و فناوری چین نوشت که این نفتکش‌ها پس از تخلیه بنزین خود نفت خام از ونزوئلا بارگیری کرده و به مقصد چین به راه افتادند.

چین اکنون بیش از هر زمان دیگری به نفت نیاز دارد. دستورالعمل‌های سختگیرانه مقابله با کرونا، آزمایشات گسترده در سطح شهر و رعایت عمومی پروتکل‌های بهداشتی منحنی ابتلا به بیماری در چین را کاملا افولی کرده است. شی جی پینگ، رهبر حزب کمونیست چین در سخنرانی پایان سال ۲۰۲۰ خود گفت: ما بر تأثیر همه‌گیری غلبه کردیم و در کنترل بیماری و همچنین توسعه اجتماعی و اقتصادی به موفقیت بزرگی دست یافتیم.

مبارزه چین علیه آنچه «شی جین پینگ» ویروس شیطانی خوانده و معجزه‌ای که پاندمی به بار آورد، باعث شد تا این کشور به تنها اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود که در سال ۲۰۲۰ رشد اقتصادی را تجربه می‌کند. اکنون با افزایش ساعات کاری کارگران بیش از هر زمان دیگری، واردات نفت خام چین به اوج خود رسیده است. واردات نفت چین سال گذشته در مقایسه با سال ۲۰۱۹ ، 7/3 درصد افزایش داشته و در ماه می مصرف ۱۳ میلیون بشکه در روز را به ثبت رسانده است. به طور کلی، چین از مزایای این بهبود شرایط اقتصادی و صنعتی‌اش به مثابه نیرویی مضاعف در مقابل آمریکا استفاده کرده است.

تا زمانی که یوآن چین ابزار لازم برای دور زدن تحریم آمریکا را فراهم می کند، ایران به صادرات نفت به شرق ادامه خواهد داد. در حال حاضر پالایشگاه‌های چینی و پالایشگاه‌های پتروشیمی از همه منابع نفتی از جمله نفت خام ایران بهره می‌برند.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

پخش زنده سخنرانی رهبر انقلاب  در سالروز قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به‌ مناسبت سالروز قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز در سال ۱۳۵۶، از طریق ارتباط تصویری با مردم آذربایجان شرقی سخن خواهند گفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای، این برنامه ساعت ۱۰:۳۰ روز چهارشنبه ۲۹ بهمن، به صورت زنده از شبکه‌های رسانه‌ ملی و همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR و حساب‌های این پایگاه در شبکه‌های اجتماعی پخش خواهد شد. هر سال به مناسبت سالروز قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، هزاران نفر از اقشار مختلف مردم استان آذربایجان شرقی، با حضور در حسینیه‌ امام خمینی(ره) با رهبر حکیم انقلاب دیدار می‌کردند که به علت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا، این دیدار از طریق ارتباط تصویری با مردم حاضر در مصلای تبریز انجام خواهد شد.

***

آیت‌الله‌العظمی  نوری‌همدانی:

نمایندگان مجلس ‌جلوی روند کاهش ارزش پول ملی را بگیرند‌

آیت‌الله‌العظمی حسین نوری‌همدانی در دیدار رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و اعضای مجمع نمایندگان استان همدان، رفع مشکلات جوانان را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: بالا رفتن سن ازدواج و سختی مضاعف معیشت جوانان مورد توجه باشد، کاهش ارزش پول ملی سبب سختی بیشتر معیشت مردم شده و نمایندگان مجلس باید جلوی روند کاهش ارزش پول ملی را بگیرند. آیت‌الله نوری‌همدانی همچنین تداوم آرمان‌های امام راحل را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: به‌رغم تمام مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها، ایران اسلامی به‌ برکت انقلاب و خون شهدا راه خود را با صلابت و اقتدار ادامه می‌دهد. وی گفت: افرادی که در خواب خرگوشی فرو رفته‌اند و اعتقاد دارند نظام و انقلاب اسلامی در حال تضعیف شدن است، این موضوع را بدانند که انقلاب اسلامی با فکر، فطرت و فرهنگ مردم ایران سازگار است و تحت تأثیر مشکلات قرار نمی‌گیرد.

***

امروز، رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ۲ کشور از امروز در شمال اقیانوس هند آغاز می‌شود. به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر دریادار دوم غلامرضا طحانی، سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه گفت: در این رزمایش علاوه بر یگان‌های سطحی و پروازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران، یگان‌های شناور روسیه متشکل از ناوشکن Stoiky، ناو لجستیک KoLa و یک فروند بالگرد حضور دارند. وی افزود: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه 2021 با شعار «همکاری جمعی در دریا برای امنیت تجارت دریایی» در منطقه‌ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر، با پیام صلح و دوستی برگزار می‌شود. دریادار دوم طحانی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این رزمایش تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه و گسترش همکاری‌های دوجانبه میان ۲ کشور است. این رزمایش برابر برنامه‌های از پیش تعیین شده در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد داشت. سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ایران و روسیه ادامه داد: تمرین‌های تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرار گرفته، تیراندازی علیه اهداف مشخص، تیر‌اندازی شبانه به اهداف هوایی و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.

***

درگیری مسلحانه سپاه با ‌اشرار مسلح در‌ سراوان

بیش از یک تن مواد مخدر توسط رزمندگان تیپ نیروهای مخصوص ۱۱۰ سلمان فارسی سپاه سیستان‌و‌بلوچستان در منطقه مرزی شهرستان سراوان کشف شد. به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی و تبلیغات قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه، رزمندگان تیپ نیروهای مخصوص 110 سلمان فارسی سپاه سیستان‌و‌بلوچستان با انجام اقدامات اطلاعاتی و کنترل نامحسوس سوداگران مرگ، طی یک عملیات گشتی شناسایی، یکهزار و 346 کیلوگرم مواد مخدر شامل 524 کیلوگرم مرفین و 822 کیلوگرم تریاک را کشف کردند. همچنین در این راستا یک نفر به عنوان متهم دستگیر شده و یک قبضه سلاح کلاشنیکف با مهمات مربوط و ۲ دستگاه خودرو، پس از درگیری با اشرار مسلح در منطقه مرزی «روتک» از توابع شهرستان سراوان در جنوب سیستان‌و‌بلوچستان کشف و ضبط شد.

***

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح:

آمریکا پروژه محدودیت سایبری علیه کشورها را به اجرا گذاشته است

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در همایش تحولات ژئواستراتژیک و ژئوپلیتیک جنوب غرب آسیا در قرن ۲۱، اظهار کرد: تحرکاتی که در چند سال اخیر آمریکا در بعد قانون‌گذاری و محدودیت‌هایی که در حوزه سایبری اعمال می‌کند، نشان از اهمیت موضوع سایبر دارد. به ‌عنوان مثال وجود کمیته فضای مجازی که در کنگره آمریکا تشکیل شده، به‌روز‌رسانی قوانین این حوزه، اعمال فرماندهی مستقل سایبری، مرکز هماهنگ‌کننده سایبری کاخ سفید و آژانس ملی سایبری، برای این است که قوانینی برای حوزه سایبری به وجود آورند که دسترسی سایر کشورها را به این حوزه با چالش‌هایی مواجه سازند. امیر سرتیپ دوم مجید فخری افزود: البته تمام این تلاش‌ها نشان می‌دهد آنها ترس زیادی از پیشرفت سایر کشورها در حوزه سایبری دارند و بر این اساس تلاش می‌کنند استانداردهای بین‌المللی برای عدم دستیابی سایر کشورها به دانش سایبری اعمال کنند. وی افزود: کاهش زمان دسترسی به اطلاعات در فضای مجازی برای آمریکا بسیار اهمیت دارد به همین دلیل در قالب پروژه‌ای برای کاهش زمان دانلود و آپلود تلاش دارند شبکه ۱۲ هزار ماهواره‌ای را بتدریج در مدار قرار دهند که تاکنون تعداد ۱۳۲۵ ماهواره را در مدار قرار داده‌اند؛ البته همزمان با این پروژه در کره جنوبی، چین و انگلیس نیز اقدامات مشابهی در حال پیگیری است.

*********************************

روزنامه خراسان**

حراج عیدانه ممنوع؛ آنلاین بخرید!

یک مقام مسئول با ارسال بخشنامه ای خطاب به تعدادی از نهادهای اقتصادی در دولت و تشکل های صنفی، از آن ها خواسته است با توجه به تاکیدات و تصمیمات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، ضمن مدیریت جدی تر مراکز خریدی که در ایام پایانی سال، موجب تراکم مردم و انجام خریدهای آفلاین می شود، تسهیلاتی را فراهم کنند که عمده خریدهای عیدانه مردم، از طریق سامانه های آنلاین صورت بگیرد و مشوق های مربوط هرچه سریع تر ارائه شود تا امکان ادامه ممنوعیت برگزاری نمایشگاه و حراج مقدور باشد.

چراغ قرمز دولت به ممنوع المعامله ها

یک مسئول ارشد اجرایی با ارسال ابلاغیه ای به اعضای اقتصادی کابینه، از آن ها خواسته است به گونه ای سامانه ها و بانک های اطلاعاتی موجود در دستگاه های مختلف اعم از وزارت صنعت، اقتصاد، بانک مرکزی و قوه قضاییه را به یکدیگر متصل کنند که افراد فاقد شرایط شرکت در معاملات دولتی همچون اشخاص ممنوع المعامله، کنترل و بررسی شوند و نظارت نهادهایی چون سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نیز بر این موضوع امکان پذیر باشد.

*********************************

روزنامه ایران **

مسکو: واشنگتن به تهران پیام روشن بدهد

 خبر اول اینکه، وزارت خارجه روسیه از دولت امریکا خواست که پیام روشنی به ایران بدهد.به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: از واشنگتن می‌خواهیم که سیگنال‌های واضحی درباره آمادگی‌اش برای بازگشت به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها به ایران ارسال کند.از تهران نیز می‌خواهیم که در چارچوب توافق هسته‌ای، خویشتنداری و مسئولیت‌پذیری از خود نشان دهد. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه هم اعلام کرد که مسکو از پیشنهاد چین مبنی بر برگزاری دیدار چندجانبه برای بازگشت امریکا به برجام استقبال می‌کند. وی با بیان اینکه در مورد این پیشنهاد با شرکای چینی و امریکایی گفت‌و‌گو می‌کنیم، اظهار داشت: ما مخالف شرکت در این دیدار چندجانبه نیستیم هرچند که برای ثمربخش بودن دیدار باید حداقل به تفاهمی دست یافت که دیدار به چه نتایجی خواهد رسید.

 

عبور نمایندگان از خط ویژه ممنوع است

 خبر دیگر اینکه، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نسبت به انتشار خبر صدور مجوز تردد در خطوط ویژه برای نمایندگان واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، سردار محمدحسین حمیدی، در واکنش به خبری مبنی صدور مجوز تردد از خطوط ویژه برای نمایندگان مجلس گفت: من هم این خبر را از رسانه‌ها شنیده‌ام. وی ادامه داد: این خبر صحت ندارد و این خبر که در حال حاضر مطرح شده مربوط به سال ۹۷ است و تاکنون هیچ مجوزی صادر نشده است.

 

توصیه‌ها و انتقادات مراجع  از صدا و سیما

 با خبر شدیم که، رئیس سازمان صدا و سیما در دیدار با مراجع قم مخاطب گلایه‌ها و توصیه‌های آنها قرار گرفت. آیات مکارم شیرازی و جوادی آملی دو روحانی برجسته‌ای بودند که به انتقاد از عملکرد رسانه ملی پرداختند.  به گزارش جماران، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار عبدالعلی علی‌عسگری با بیان اینکه مردم دل‌شان می‌خواهد واقعیت‌ها را از صدا و سیما بشنوند، این رسانه را به دلیل وابستگی به بودجه دولتی دچار تناقض دانست و گفت: ای کاش تدبیری اندیشیده شود که استقلال صدا و سیما حفظ شده تا مسائل را به صورت بی طرف بیان کند. این مرجع تقلید همچنین بر ضرورت نظارت دقیق و بیشتر بر امور رسانه‌ای از سوی صدا و سیما تأکید کرده و گفت: متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود کسانی که سوابق درستی ندارند در رسانه ملی مطرح می‌شوند. آیت‌الله جوادى آملى  نیز در دیدار رئیس سازمان صدا و سیما خواستار عمق بخشیدن به برنامه‌های این رسانه شد و در عین حال گفت: ادب جزیی از اخلاق بین‌المللی اسلام است و زیبنده است که صدا و سیما مردم را به داشتن وحدت با هم و همچنین احترام به یکدیگر دعوت کند.

 

زمزمه‌های تفکیک وزارت راه و شهرسازی

 دست آخر اینکه، رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر تفکیک در وزارت راه و شهرسازی گفت که چنین طرحی را در دولت بعدی دنبال خواهد کرد.  به گزارش برنا، محمدرضا رضایی با اشاره به ادغام  وزارت راه و شهرسازی در گذشته افزود:  اگر امروز در کشور با مشکل مسکن مواجه هستیم، به این علت است که مسکن تحت الشعاع حوزه حمل و نقل قرار گرفته است. دولت از سال‌های پیش نسبت به پیشنهاد مجلس برای تفکیک وزارت راه و شهرسازی نظر مثبت داشت، از این رو در شرایط فعلی نیز نمایندگان مجلس یازدهم به ویژه اعضای کمیسیون عمران، موافق این تفکیک هستند. رضایی گفت: این مسأله فعلاً در کمیسیون منجر به نتیجه نشده است شاید به علت اینکه دولت ماه‌های پایانی خود را پشت سر می‌گذارد، این موضوع مورد بررسی قرار نمی‌گیرد تا مقدمات این طرح انجام شود و اجرای این طرح به دولت بعد محول می‌شود.

*********************************

روزنامه شرق **

نخستین سفیر  امارات در  اسرائیل تعیین شد

امارات متحده عربی، نخستین سفیر خود در اسرائیل را منصوب کرد. به گزارش روزنامه البیان، محمد محمود آل‌خاجه در حضور معاون ریاست امارات متحده عربی و حاکم دوبی، برای تصدی سمت خود سوگند یاد کرد. شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم در این مراسم برای او آرزوی موفقیت کرد و بر تحکیم دوستی و همکاری میان امارات متحده عربی و اسرائیل در جهت حفظ منافع و پیشبرد صلح، همزیستی مسالمت‌آمیز و تساهل میان اسرائیل و خاورمیانه تأکید کرد. ماه گذشته نیز اسرائیل ایتان نائیه را به‌عنوان مأمور موقت به امارات متحده عربی اعزام کرده بود. او به‌عنوان سفیر اسرائیل از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ در ترکیه مشغول به کار بوده و در سال ۲۰۱۸ از سوی آنکارا اخراج شده است. نائیه، اولین اسرائیلی است که مصونیت کامل دیپلماتیک در امارات متحده عربی را دریافت می‌کند و در دوران مأموریت موقتش، به ایجاد یک سفارت دائمی کمک خواهد کرد.

 

تشدید تنش ترکیه با  «پ‌ک‌ک »در  شمال عراق

مقامات ترکیه روز یکشنبه مدعی شدند حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، 13 گروگان ترک را در شمال عراق اعدام کرده‌اند. به گفته دولت ترکیه، در میان کشته‌شده‌ها چند نظامی و پلیس نیز حضور داشتند، اما در مقابل گروه پ‌ک‌ک اعلام کرد هیچ زندانی‌ای را اعدام نکرده است. به گزارش رویترز، هولوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه، در بیانیه‌ای گفت ۴۸ مبارز پ‌ک‌ک و سه سرباز ترک در جریان عملیات نظامی کشته شده و سه سرباز دیگر ترک نیز زخمی شده‌اند. وی افزود ۱۲ نفر از ترک‌های ربوده‌شده با شلیک به سر و یک نفر از ناحیه شانه مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند. همچنین در میان کشته‌شدگان پرسنل اطلاعاتی ترکیه نیز حضور دارند. در مقابل، گروه پ‌ک‌ک در بیانیه‌ای اظهار کرد این گروه هیچ زندانی‌ای را اعدام نکرده و افراد کشته‌شده، در جریان درگیری مسلحانه با این گروه کشته شده‌اند. ایالات متحده نیز روز گذشته پس از آنکه مقامات دولت ترکیه مدعی شدند نیروهای آنها به دست شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) اعدام شده‌اند، اعلام کرد اگر مسئولیت کشتن ۱۳ شهروند ربوده‌شده ترکیه در شمال عراق با پ‌ک‌ک باشد، آمریکا آن را محکوم می‌کند.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات