صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷  ، 
شناسه خبر : ۳۳۴۲۰۲

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصیرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در راه بازگشت از سفر خود از 3 کشور آفریقایی، آنگولا، توگو و نیجریه در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص سوالی که «تحرکات نظامی ایران در مرز نخجوان و قفقاز جنوبی مطرح است و این کشور از سویی به روابط اسرائیل و جمهوری آذربایجان اشاره می‌کند. با تبدیل شدن ترکیه به عنوان یک بازیگر پایدار و فعال در قفقاز این مسئله را به یک بحران داغ تبدیل می‌کند»، پاسخ داد: شخصاً چنین توقعی ندارم. ایران به دلیل روابط جمهوری آذربایجان و اسرائیل، به تقابل با جمهوری آذربایجان نمی‌پردازد. شمار شهروندان ترک‌ در ایران معلوم است و دولت این کشور هم این را در نظر دارد. این کار ساده‌ای نیست.
رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: اقدامی که صورت گرفته اشتباه بود، اما به نظر می‌رسد که دولت جدید ایران تنش را ادامه نخواهد داد.
طی دو ماه گذشته تنش بین جمهوری آذربایجان و ایران به دلیل اقداماتی باکو از جمله بستن راه ترانزیتی جنوب به شمال ارمنستان که بخشی از آن از خاک جمهوری آذربایجان عبور می کند، وضع عوارض 380 دلاری، بازداشت دو راننده ایرانی، برگزاری رزمایش در دریای خزر با حضور کشورهای خارجی که بر خلاف کنوانسیون خزر است و همچنین اظهارات ضد ایرانی علی اف که منجر به برگزاری رزمایش ایران در مرزهای شمالی خود شد، افزایش یافته بود اما با آزادی رانندگان زندانی و نیز ممنوعیت تردد به قره باغ از طریق لاچین از سوی ایران این تنش ها تا حدودی فروکش کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات