صفحه نخست >>  عمومی >> ویژه ها
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۲  ، 
شناسه خبر : ۳۴۷۲۶۳
برخی رسانه‌ها و منابع تحلیلی، معتقدند دی‌سانتیس شانسی برای پیروزی در برابر ترامپ ندارد و برخی دیگر، معتعقدند اتفاقاً وی محصول یک معامله مهم و پشت پرده میان سران حزب جمهوریخواه و لابی آیپک می‌باشد.
پایگاه بصیرت / گروه بین‌الملل/ فخرالدين اسدي

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif این روز‌ها اکثر رسانه‌های آمریکایی، حضور دی‌سانتيس در رقابت‌های انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان و رقابت جنجالی وی با ترامپ را به کرات پوشش داده‌اند. برخی رسانه‌ها و منابع تحلیلی، معتقدند دی‌سانتیس شانسی برای پیروزی در برابر ترامپ ندارد و برخی دیگر، معتعقدند اتفاقاً وی محصول یک معامله مهم و پشت پرده میان سران حزب جمهوریخواه و لابی آیپک می‌باشد. به عبارت بهتر، برخی منابع آمریکایی، دی‌سانتیس را نماد یک کودتای درون حزبی و پنهان علیه ترامپ قلمداد می‌کنند. سفر اخیر دی‌سانتیس به اراضی اشغالی و دیدار وی با مقامات رژیم صهیونیستی، این فرضیه را تقویت کرده است.

* فرماندار فلوریدا یا بلای جان ترامپ!
ران ديسانتيس، فرماندار ایالت فلوریدا، رسماً ورود خود به رقابت برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا را اعلام کرده است. اعلام این خبر در توییتر به خاطر نقص فنی با تاخیر همراه بود.
در نتیجه، اعلام داوطلبی فرماندار فلوریدا برای نامزدی ریاست جمهوری از سوی حزب جمهوریخواه با ۲۰ دقیقه تاخیر داشت. بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، او از این برنامه توییتر برای دفاع از جایگاهش به عنوان یک سیاستمدار محافظه‌کار و بازگویی مواضع خود در زمینه‌هایی مانند مخالفت با تعطیلی فعالیت اقتصادی در زمان قرنطینه کرونا و لزوم اصلاحات آموزشی استفاده کرد.
او گفت: «من برای ریاست جمهوری ایالات متحده نامزد می‌شوم تا رهبری بازگشت آمریکا به بزرگی را برعهده بگیرم.»

* نظرسنجی‌هایی که فعلاً اهمیتی ندارد
اگرچه نظرسنجی‌های درون حزبی، نشان‌دهنده برتری فاحش ترامپ بر دی‌سانتیس در میان جمهوریخواهان است، اما نباید فراموش کرد که پیروزی ناگهانی دی‌سانتیس در ایالاتی مانند نیوهمشایر و آیووا یا فلوریدا می‌تواند کل معادلات را به یکباره تغییر دهد! حتما همگان به یاد دارند که ترامپ خود نیز در نظرسنجی‌های انتخابات درون حزبی سال ۲۰۱۶ میلادی، از رقیب خود تد کروز عقب بود، اما به یکباره، معادله در حزب جمهوریخواه تغییر کرد! این اتفاق می‌تواند این بار به ضرر رئیس‌جمهور سابق آمریکا و به سود دی‌سانتیس رخ دهد! فرماندار فلوریدا رقیب اصلی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای نامزدی حزب در انتخابات سال ۲۰۲۴ محسوب می‌شود. نام او به فهرست رو به افزایش رقبایی افزوده می‌شوند که به دنبال جلوگیری از نامزدی ترامپ هستند در حالیکه در نظرسنجی‌های ملی، دونالد ترامپ با بیش از ۳۰ امتیاز پیشتاز سایر داوطلبان جمهوریخواه است.

* وعده‌های انتخاباتی دی‌سانتيس
دی‌سانتیس از اصلاحات خود در سیستم آموزشی فلوریدا دفاع کرد و گفت که ایالت او «وقایع را به جای ترس، یادگیری را به جای تبلیغ عقیدتی، قانون و نظم را به جای شورش و بی نظمی تدریس می‌کند.»
ديسانتیس بعدا در گفتگو با فاکس‌نیوز، برنامه‌های مشخص‌تری از جمله اعلام وضعیت اضطراری در مرز جنوبی آمریکا برای مقابله با ورود مهاجران را عنوان کرد. او همچنین متعهد شد که کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی، منصوب ترامپ را برکنار کند و «سیاست‌های انرژی ضد آمریکایی» جو بایدن را محدود کند.
اوایل روز چهارشنبه، آقای ديسانتیس تایید کرد که در پی کسب نامزدی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و قبل از انتشار اعلامیه ویدیویی، در کمیسیون انتخابات فدرال ثبت نام کرد. او در این ویدئو گفت: «شرایط در مرز ما فاجعه‌بار است، جرم و جنایت به شهر‌های ما هجوم می‌آورد... و رئیس‌جمهور بیهوده دست و پا می‌زند. ضعف و سقوط یک انتخاب است، و موفقیت دست یافتنی.» او گفت: «آزادی ارزش جنگیدن را دارد».

اما به نظر می‌رسد ترامپ و هوادارانش اصلا از این تصمیم استقبال نکرده‌اند! ورود ديسانتيس به مبارزات انتخاباتی با انبوهی از ایمیل‌ها و پست‌های اینترنتی از سوی طرفداران رئیس‌جمهور سابق آمریکا مواجه شد. ترامپ که به جای توییتر، از رسانه خود به نام تروث سوشیال برای انتقال پیام‌هایش استفاده می‌کند، پس از اینکه ديسانتيس به ایلان ماسک گفت که قانون اساسی ایالات متحده را مطالعه خواهد کرد تا «ببینم چه دکمه‌هایی را می‌توانم فشار دهم» تا از قدرت اجرایی استفاده کنم، نوشت «راب، دکمه قرمز من بزرگتر، بهتر، قوی‌تر است و کار می‌کند (واقعیت!)، دکمه شما اینطور نیست! (شاهد آن گفتگوی من با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که به زودی دوست من خواهد شد!)»

* تقابلی که اجتناب‌ناپذیر است
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ترامپ قصد دارد هر مانعی را در برابر نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ میلادی نابود کند و اکنون، دی‌سانتیس حکم یک مانع را برای وی دارد! با این حال مشخص نیست تا زمان برگزاری رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان چه اتفاقی رخ خواهد داد! برخی سناتور‌ها و شخصیت‌های جمهوریخواه می‌گویند اگر ترامپ به دورن‌هایی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ راه پیدا کند، از وی در مقابل بایدن حمایت نخواهند کرد. قاعده‌ای که حداقل در خصوص دی‌سانتیس صادق نیست!

* سیاستمدار تازه‌کار
دی‌سانتیس نسبتا به تازگی وارد سیاست ایالات متحده شده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ به عضویت مجلس نمایندگان انتخاب شد. تنها شش سال بعد در سال ۲۰۱۸ - پس از یک تلاش ناموفق برای انتخاب به سنا - به عنوان فرماندار فلوریدا انتخاب شد. او بر وضع قوانینی نظارت داشته است که داشتن اسلحه را آسان‌تر می‌کند و دسترسی به سقط جنین را تحت نظارت شدید قرار می‌دهد. او ادعا کرده است که فلوریدا می‌تواند به عنوان راهنمای سیاست دولت در سطح فدرال به کار رود که نتیجه آن، کشاندن ایالات متحده را به سوی وضعیتی شدیدا محافظه‌کارانه خواهد بود.
براساس جدیدترین مصوبه مجلس ایالتی فلوریدا، او مجبور نیست برای نامزدی ریاست جمهوری، پیشاپیش سمت فرمانداری را ترک کند و به این ترتیب، لزومی ندارد برای مبارزه انتخاباتی از این سمت استعفا دهد. دی‌سانتیس همچنین از مزایای یک صندوق پول قابل توجه برخوردار خواهد بود. در پایان ماه گذشته، ۸۸ میلیون دلار در صندوق مبارزه انتخاباتی او برای فرمانداری فلوریدا باقی مانده بود که می‌تواند به صندوق انتخاباتی ریاست جمهوری منتقل شود. او همچنین به حدود ۳۰ میلیون دلار دسترسی دارد که در حال حاضر در دست یک کمیته مستقل است. در مقابل، ترامپ طی سه ماه اول سال مجموعا ۱۸.۸ میلیون دلار کمک مالی برای انتخابات خود جمع‌آوری کرده است. با این حال، ارقام کنونی نمی‌تواند ملاک نهایی قضاوت در خصوص میزان قدرت مانور مالی طرفین (ترامپ و دی‌سانتیس) در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ باشد!

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات