صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹  ، 
شناسه خبر : ۲۹۰۶۷۶
امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) یکی از بخش‌های مهمّ کارنامه سپاه، انقلابی زیستن و انقلابی ماندن سپاه است. (92/6/27) **سالروز میلاد با سعادت حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و روز پاسدار بر پاسداران حریم ولایت مبارک باد.**
نشریه اخبار و تحلیل‌ها word
نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf

▼ حرف روز 
ضمیر مخاطبش را پیدا کرد

روز گذشته و در جریان برگزاری جشنواره علمی باقرالعلوم(ع)، سردار عبداللهی، معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح از آزمایش موشکی با برد دو هزار کیلومتر و با خطای هشت متر در روزهای اخیر خبر داد. متعاقب اعلام این خبر، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان، این آزمایش موشکی را رد کرد و گفت: در روزهای اخیر چنین آزمایشی انجام نشده است.
اما این خبر فارغ از صحت و سقم آن، در رسانه‌های رژیم صهیونیستی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد؛ به گونه‌ای که این آزمایش را در راستای تقویت زرادخانه دفاعی ایران دانستند و همه آنها به اتفاق بر هدف قرار گرفتن قطعی اراضی اشغالی به وسیله این موشک تأکید کردند!
موضوع آزمایش‌های موشکی کشورمان از یک سو نشان‌دهنده عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران بر تقویت قدرت دفاعی و موشکی خود در برابر تهدیدات بیگانگان است و از سوی دیگر بیانگر این مهم است که برجام و توافق هسته‌ای هیچ‌گاه مانعی برای ارتقای توانمندی‌های دفاعی کشورمان نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی حق دارد برای تقویت بنیه دفاعی خود، همانند دیگر کشورهای جهان به فناوری‌های موشکی و دفاعی مجهز شود.
اما اینکه بلافاصله رژیم صهیونیستی خود را مخاطب و هدف جمهوری اسلامی می‌داند، از یک طرف بیان‌کننده این واقعیت است که این رژیم با همه حمایت‌ها و پشتیبانی‌های آمریکایی، خود را در برابر جمهوری اسلامی ضعیف و ذلیل می‌داند و نگرانی و آسیب‌پذیری خود را اذعان می‌کند و از طرف دیگر می‌کوشد با عملیات روانی و فضاسازی رسانه‌ای جامعه جهانی و افکار عمومی را نسبت به این موضوع، به‌ویژه در شرایط پس از برجام تحریک کند. حنایی که برای افکار عمومی جهان رنگ باخته و تجربه تاریخی به آنها نشان داده که جمهوری اسلامی اهل تجاوز به هیچ کشوری نیست و همان‌طور که وزیر دفاع کشورمان اعلام کرد، هیچ‌گاه با نگاه تهاجمی حرکت نکرده‌ایم و آنچه انجام می‌دهیم برای ارتقای ‌توان دفاعی کشورمان است.

▼ گزارش روز  
اشتباه محاسباتی

با وجود آنکه روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه تعیین فردی را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه تکذیب کرد، اما برخی منابع خبری، از معرفی حمید ابوطالبی به پاریس به عنوان سفیر ایران در فرانسه خبر داده‌اند. همان فردی که در اوایل دولت یازدهم از سوی وزارت امور خارجه به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی شد؛ ولی ایالات متحده آمریکا به بهانه حضور ابوطالبی در جریان تسخیر لانه جاسوسی از صدور روادید برای وی خودداری کرد تا نشان واضحی از استقلال سازمان ملل در برابر افکار عمومی جهان قرار گیرد! او این بار به عنوان سفیر ایران در فرانسه معرفی شده است، ولی دولت فرانسه با بیان اینکه ما به فردی که آمریکا برای وی روادید صادر نکرده است، اجازه حضور در فرانسه را نخواهیم داد، مانع از انتصاب ابوطالبی در مقام سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس شده است!
خبری که اگر صحت داشته باشد، می‌توان آن را در وهله اول نمونه آشکار تطابق سیاست‌های اروپا و آمریکا دانست! نمونه روشنی که نشان می‌دهد، فرضیه افرادی که فکر می‌کنند می‌توان با ابزار اروپا بر آمریکا فشار آورد، بی‌پایه و اساس، بیش از حد خوشبینانه و یک اشتباه محاسباتی است. در وهله دوم نیز این مسئله، شکست بزرگ دیگری برای افرادی است که خیال می‌کنند با آمد و شدهای سیاسی می‌توان از جبهه استکبار یک دوست و خیرخواه ساخت! غافل از آنکه این دولت‌ها تنها برای تأمین و تحقق مقاصد و منافع خود به دنبال مراودات سیاسی و اقتصادی با کشورمان هستند. در وهله سوم نیز باید گفت که این اتفاق بسیار تلخ، بی‌احترامی دیگر به کرامت و عزت ایرانیان است، در حالی که دولت یازدهم با شعار افزایش عزت پاسپورت ایرانی پیروز انتخابات شد، آمریکا، فرانسه و حتی حکومت‌هایی، چون رژیم آل‌سعود به راحتی و بدون هیچ دلهره و نگرانی از تبعات اقدامات این‌چنینی از صدور رویداد برای مسئولان ایرانی خودداری می‌کنند!

▼ خبر ویژه 
ماجرای پیشنهاد هسته‌ای به آمریکایی‌ها در استانبول

دکتر حسین راغفر، اقتصاددان با اشاره به ماجرای پیشنهاد هسته‌ای ایران به آمریکایی‌ها در جریان گفت‌وگوهای استانبول گفت: بنده اطلاع کامل دارم دولت احمدی‌نژاد در یکی از مذاکرات هسته‌ای به کشورهای غربی پیشنهاد مهمی داد که مورد پذیرش کشورهای غربی قرار نگرفت. در اين پيشنهاد تمام امتيازاتي كه آقاي روحاني در مسئله برجام به غربي‌ها داد و چه بسا بیشتر هم وجود داشت. وی گفت: این پيشنهاد در مذاكرات استانبول و از سوی آقاي سعيد جليلي، رئیس تیم مذاکره‌کننده وقت مطرح شد؛ به گونه‌ای که به آمريكايي‌ها پيشنهاد شد ايران در برابر برداشته شدن تحريم‌ها حاضر است سطح غني‌سازي خود را تا چهار درصد كاهش دهد و برخي از مراكز هسته‌اي خود را تعطيل کند يا به حالت نيمه‌تعطيل درآورد. با وجود اين، اين پيشنهاد مورد قبول آمريكا قرار نمي‌گيرد. راغفر افزود: جليلي از طرف دولت احمدي‌نژاد به كشورهاي غربي در استانبول پيشنهاد کرد كه ايران حاضر است در سياست‌هاي هسته‌اي خود بازنگري به وجود آورد تا تحريم‌هاي بين‌المللي از بين برود؛ اما مسئله اینجاست که كشورهاي غربي حاضر نبودند با ‌دولت احمدی‌نژاد توافق كنند.

 ▼ اخبار
1- دریادار فدوی: آمریکایی‌ها مجبورند به زبان فارسی پاسخ ما را بدهند
فرمانده نیروی دریای سپاه گفت: از سال ۹۴ آمریکایی‌ها مجبورند در خلیج‌فارس به زبان فارسی به پرسش‌های سپاه پاسخ دهند دریادار علی فدوی، به بررسی وضعیت منطقه خلیج‌فارس و برخی اظهارات مقامات آمریکایی درباره رزمایش‌های دریایی سپاه پرداخت و با بیان اینکه حضور آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس یک حضور معمولی و طبیعی نیست، اظهار داشت: آنها همواره به دنبال همپیمانان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در خلیج‌فارس هستند که همین موضوع آرایش نظامی منطقه را غیرطبیعی کرده است. وی تصریح کرد: امروز حدود 60 فروند شناور نظامی بیگانه که عمدتاً از آمریکا، فرانسه و انگلیس هستند، در خلیج‌فارس حاضرند که همه آنها هر ساعت از سوی سپاه رصد می‌شوند و علاوه بر شناورهای آنها، دیگر توانمندی‌های‌شان در هوا نیز مورد اشراف اطلاعاتی ماست و خود آنها هم این را می‌دانند. سردار فدوی خاطرنشان کرد: از سال 94 اعلام کرده‌ایم که اینجا خلیج‌فارس است و آمریکایی‌ها باید در این منطقه به زبان فارسی با ما صحبت کنند و در ماجرای 22 دی سال قبل که به دستگیری نظامیان آمریکایی در خلیج‌فارس منجر شد، همه مکالمات به زبان فارسی بود. وی تصریح کرد: البته ما برای نیروهای خودمان این قید را مطرح نکردیم و آنها به زبان انگلیسی مسلط هستند. فرمانده نیروی دریایی سپاه  افزود: آمریکایی‌ها در هوا نیز در این منطقه گاهی شیطنت‌هایی می‌کنند، اما باید بدانند اگر حماقتی انجام دهند، بدتر از دریا تحقیر خواهند شد.
2- نیروهای مقاومت آماده مقابله با تروریست‌ها
بنا بر اعلام منابع میدانی، در حملات چند روز گذشته به «خان ‌طومان» و مناطق اطراف آن، حدود ۴۰۰ تروریست به هلاکت رسیده یا زخمی شده‌اند و این، مقدمه عملیات آزادسازی است. جدیدترین خبرهای رسیده از جبهه خان طومان در «ریف جنوبی» حلب حاکی از آن است که ارتش سوریه و متحدانش از حالت تدافعی جمعه گذشته خارج شده و به حالت هجومی تغییر وضعیت داده‌اند. ارتش و متحدانش پیشروی ائتلاف «جیش الفتح» را کاملاً متوقف کرده‌اند و به دلیل اشراف بر منطقه، هرگونه تحرک اعضای احرار الشام یا النصره را که تلاش می‌کنند به محور زربه فشار بیاورند، هدف می‌گیرند و تقریباً تمام تلاش‌هایی که برای نزدیک شدن به زربه انجام شده،‌ در نطفه سرکوب شده است. گفتنی است، در زمان آتش‌بس، با کمک‌های دولت ترکیه، آمریکا و رژیم عربستان چند هزار فرد مسلح از استان ادلب سوریه به حومه جنوبی حلب منتقل شدند و پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی در اختیار آنان قرار گرفت.
3- دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان در صدد ریاست لاریجانی
درحالی که طی روزهای گذشته و پیش از برگزاری جلسه فراکسیون امید، اصلاح‌طلبان از محمدرضا عارف، به منزله اصلی‌ترین‌ گزینه خود برای ریاست مجلس یاد می‌کردند و وی را رئیس بی‌رقیب مجلس دهم با ۱۵۸ حامی می‌‌دانستند، روزنامه «آفتاب یزد» سیاست جدیدی را در این زمینه اتخاذ کرد. این روزنامه در گزارش خود بدون نام بردن از محمدرضا عارف به منزله گزینه اصلاح‌طلبان برای ریاست مجلس دهم با به‌کار بردن ادبیاتی متفاوت به نوعی دست به دامن علی لاریجانی شد! از طرفی، حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان این مطلب که دولتی‌ها هم تلاش می‌کنند لاریجانی ریاست مجلس دهم را برعهده بگیرد، گفت: چالشی در مجلس دهم به وجود نخواهد آمد؛ چراکه اصلاح‌طلبان قدرت و توان این را ندارند که در مجلس دهم چالش‌آفرینی کنند، بنابراین مجلس دهم یک مجلس متوازن و متعادلی خواهد بود.

▼ اخبار کوتاه
به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا از اعزام نیروهای جدید این کشور به سوریه خبر داد و گفت: هدف ما از اعزام نیروها، آموزش گروه‌های معتدل در سوریه است. پیتر کوک افزود: با گروه‌های مخالف بشار اسد ارتباط برقرار کرده‌ایم و امیدواریم با آموزش آنها در مبارزه با داعش قدم بزرگی برداریم. پیش از این دولت آمریکا اعلام کرده بود، هدفش از اعزام نیروهای نظامی به سوریه، آموزش گروه‌های نظامی و به ویژه نیروهای کرد شمال سوریه برای مبارزه با داعش است.
سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به برگزاری شورای عالی حج گفت: شورای عالی حج مصوب کرد که سازمان حج موضوع اعزام زائران به حج تمتع را با حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران پیگیری کند. وی با اشاره به اینکه در این جلسه چهار موضوع اساسی به منزله خط قرمز حقوق اولیه زائران ایرانی مطرح شد.
تازه‌ترین گزارش صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد، مجموع واریز منابع در طول این سال‌ها تقریباً به 80 میلیارد دلار رسیده است. بر اساس این، در سال 1390 که اولین سال شروع به کار صندوق توسعه ملی بود، مبلغ 14 میلیارد دلار، در سال 1391 مبلغ 20 میلیارد، در سال 1392 حدود 14 میلیارد، در سال 1393مبلغ 12 میلیارد و در سال 1394 مبلغ 5/5 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به صندوق واریز شده است.
احمدرضا رعنایی، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره انجمن قطعه‌سازان همگن درباره مطالبات قطعه‌سازان از خودرو‌سازها گفت: ما قطعه‌سازی داریم که 370 روز است طلب خود را از خودروساز دریافت نکرده است؛ در حالی که موعد تسویه باید 90 روز باشد، اما اکنون بیشتر قطعه‌سازان 180 روزه از خودروساز پول دریافت می‌کنند. افزون بر آن، واردات از چین 50 درصد ظرفیت قطعه‌سازی کشور را تعطیل کرده است.
جان مک‌کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح کنگره با بیان اینکه آمریکا باید برای رابطه با ایران و جلوگیری از نفوذ این کشور در منطقه غرب آسیا راهبرد جدیدی به کار گیرد، گفت: اوباما باید رابطه‌اش را با ایران قطع کند و از این توهم خارج شود که می‌تواند رابطه خوبی با ایران داشته باشد.
دکتر مصطفی قانعی، رئیس انستیتو پاستور با بیان اینکه تولید واکسن هاری در کشور وارد تست بالینی شده، گفت: در زمینه تولید واکسن‌های نوترکیب نیز اقدام به تولید واکسن آنفلوآنزا و تب مالت کرده‌ایم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات