صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱  ، 
شناسه خبر : ۳۳۷۱۴۰
وزیر امور خارجه عراق با اشاره به سفر قریب‌الوقوع یک هیأت از تهران به بغداد، گفت جمهوری اسلامی ایران و عربستان به یادداشت تفاهم دست یافتند.

فؤاد حسین: ایران و عربستان سعودی به یادداشت تفاهم دست پیدا کردند/ جزئیات سفر یک هیأت ایرانی به عراق برای بررسی مسائل امنیتی/ حضور مستشاران آمریکایی در عراق

 

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق ، روز دوشنبه تأکید کرد که مشکلات جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و عراق درباره مسائل امنیتی، باید از طریق گفت‌وگو حل شود.

حسین به شبکه خبری الجزیره گفت که در همین راستا قرار است بعد از عید سعید فطر، یک هیأت از جمهوری اسلامی ایران برای بررسی مسائل مختلف به ویژه مسائل امنیتی، به عراق سفر کند.

وی با بیان اینکه علت هایی که ترکیه برای توجیه عملیات نظامی خود در خاک عراق مطرح می‌کند، کافی نیست، حضور مستشاران آمریکایی در عراق را برای کمک به نیروهای این کشور دانست و گفت که این مسئله پس از توافق با دولت عراق صورت گرفته است.

وزیر خارجه عراق با اشاره به اینکه ایران و عربستان سعودی به یک یادداشت تفاهم ۱۰ بندی دست پیدا کرده‌اند، ادعا کرد که حمله به منطقه کردستاندر عراق به منزله «حمله به دولت و منافع ملی [عراق] است».

این در حالی است که پس از به شهادت رسیدن حاج قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی به دست آمریکا، پارلمان عراق اخراج نظامیان آمریکایی را تصویب کرد.

این مصوبه در سال ۱۳۹۸ تصویب شد، ولی به خاطر کارشکنیهای برخی از سیاسیون عراقی و مانع‌تراشیهای آمریکا، به صورت کامل اجرایی نشده است. هر چند که آمریکاییها مدعی خروج از عراق شدند، ولی نظامیان این کشور تحت عنوان مستشار در عراق باقی مانده‌اند.

فؤاد حسین در پایان با بیان اینکه عراق تحت تأثیر جنگ در اوکراین قرار گرفته است و ذخیره گندم این کشور فقط برای دو ماه کافی است، درباره تشکیل کابینه در عراق هم گفت که «بن‌بست سیاسی درباره انتخاب نخست وزیر و تشکیل کابینه، ادامه خواهد یافت و در حال حاضر، هیچ راهکاری وجود نداد».

این در حالی است که وزیر امور خارجه عراق شامگاه شنبه گذشته تأکید کرد که عملیات اخیر ترکیه در منطقه کردستان واقع در شمال این کشور، محکوم است. وی گفت که ترکیه درباره عملیات خود، هیچ هماهنگی با عراق نداشته است، بلکه «وزیر خارجه ترکیه یک ساعت پس از آغاز عملیات با من تماس گرفت و گفت که [این عملیات] جدید نیست»

 

العالم

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات