صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۰  ، 
شناسه خبر : ۳۳۸۴۴۵

رئیس جمهور در آئین انعقاد تفاهم‌نامه ۷ میلیارد دلاری سرمایه گذاری در میدان مشترک نفتی آزادگان با بیان اینکه رشد اقتصادی و پیشرفت کشور، نیازمند بسیج توان داخلی کشور است، گفت: هدایت نقدینگی، بهره مندی از توان فنی و جذب سرمایه گذاری داخلی در این مسیر بسیار موثر خواهد بود.
آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر اینکه جذب سرمایه های کلان و منابع بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای توسعه و پیشرفت کشور، برای مردم اعتماد آفرین و برای دشمنان ناامیدکننده است، گفت: در سال های اخیر سرمایه گذاری در زیرساخت های اساسی کشور آنچنان که باید انجام نشده ولی ما منتظر خارجی ها نماندیم و نتایج امیدبخش و غرور آفرین این سرمایه گذاری ها را مردم به‌زودی مشاهده خواهند کرد.
این‌ها بخشی از سخنان رئیس جمهور در آئین امضای تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک نفتی آزادگان بین شرکت ملی نفت ایران، بانک‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید به ارزش ۷ میلیارد دلار به عنوان نمونه عینی سرمایه گذاری داخلی بود.

میدان نفتی آزادگان بزرگترین میدان نفتی کشور است که در دولت گذشته طرحی برای توسعه آن اجرا نشد اما دولت سیزدهم اقدامات مهمی برای توسعه آن انجام داده که در بخش کوتاه‌مدت، تاکنون افزایش ۶۰ درصدی ناوگان حفاری و به تولید رساندن ۲۰ چاه از چاه‌های حفاری‌شده قبلی انجام شده است.
در برنامه میان‌مدت، به منظور تکمیل توسعه میدان نفتی آزادگان، شرکت ملی نفت در اقدام جدید به دنبال توسعه هم‌زمان فاز دوم آزادگان شمالی و فاز دوم آزادگان جنوبی با یک کارفرمای واحد و مدیریت یکپارچه مهندسی مخزن است.
در اجرای این طرح برای اولین بار به صورت همزمان از ظرفیت بانک‌های دولتی و خصوصی، صندوق توسعه ملی (بانک‌های ملی، سپه، ملت، پارسیان، تجارت، شهر + صندوق توسعه ملی) و شرکت‌های اکتشاف و تولید داخلی (ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، قرارگاه خاتم، مپنا و پتروپارس) استفاده خواهد شد.
این طرح از لحاظ تامین داخلی منابع مالی با مبلغ ۷ میلیارد دلار، تاکنون بزرگترین پروژه سرمایه‌گذاری چند دولت اخیر محسوب می‌شود.
این طرح همچنین موجب توسعه کم‌سابقه توان تولید داخل در حوزه تأسیسات نفتی و پر کردن ظرفیت خالی سازندگان تجهیزات و پیمانکاران epc و epd خواهد شد.
با اجرای این طرح و در یک دوره هفت‌ساله، تولید نفت میدان آزادگان از ۱۹۰ هزار به ۵۷۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.
میدان آزادگان با ۳۲ میلیارد بشکه نفت درجا بزرگ‌ترین میدان نفتی ایران است. این میدان که در غرب رودخانه کارون قرار دارد، حدود ۳ دهه از آغاز توسعه آن می‌گذرد./باشگاه خبرنگاران

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات