صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷  ، 
شناسه خبر : ۳۴۰۲۴۵

به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، ماکسیم رشتنیکوف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت، انتظار می رود، اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) و ایران در سال 2023 به یک توافق کامل برای ایجاد منطقه آزاد تجاری دست یابند.
این مقام روس در دومین مجمع اقتصادی دریای خزر گفت: « ما انتظار داریم که در چارچوب مذاکرات خود (دور پنج مذاکرات برگزار شده است) در سال آینده به توافق دائمی در مورد منطقه آزاد تجاری با دامنه و عمق اساسا گسترده تر برسیم، چراکه متوجه شده ایم که در حال حاضر شرایط، وضعیت و پتانسیل توسعه یافته، براستی ما را به سمت حداکثر همکاری عمیق سوق می دهد.»
وی یادآوری کرد، کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران در حال حاضر، یک توافق موقت به منظور کار در مورد تشکیل منطقه آزاد تجاری دارند.
این توافق موقت در سال 2018 به امضا رسید و در ابتدا قرار بود در اکتبر امسال منقضی شود اما در پایان سال 2021، شورای عالی اقتصادی اوراسیا، تمدید آن به مدت 3 سال یا تا زمانی که یک توافق دائمی اجرایی شود، تصویب کرد.
اتحادیهٔ اقتصادی اوراسیا ، یک اتحادیهٔ اقتصادی  میان دولتی شامل بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان است. اعضای ناظر این اتحادیه ازبکستان، مولداوی و کوبا هستند.
این اتحادیه در29 ماه می 2014 توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه تاسیس و از اول ژانویه ۲۰۱۵ فعالیت آن آغاز شد.
ایران در ۲۲ تیرماه ۱۳۹۷ از امضای توافق تجارت آزاد میان ایران و کشورهای اوراسیا شامل خبر داد؛ این توافق می ‌تواند  تجارت میان کشورها شود که یک همکاری منطقه‌ای ارزشمندی است را تسهیل کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات