صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵  ، 
شناسه خبر : ۳۲۶۱۶۷
کرونا و عواقب جهانی آن که چهره بشر را کبود کرده و بسیاری محکمات جهان مدرن را درهم شکست، موضوع نخستین پرسش و پاسخ در توئیت جدید آقای رحیم پور ازغدی است.

کارنامه کرونا

حسن رحیم پور ازغدی در توئیت جدیدی نوشت:
پرسش:کارآمدی الگوی بهداشت در مهار بیماری‌های واگیردار، ادعای جهان مدرن و تاکنون، مایه تفاخر بر پیشامدرنیته بود اما با این افتضاح جهانی، فاجعه‌ای گل درشت از کار درآمد. کرونا با بشر چه کرد؟ و هنوز چه ها خواهدکرد؟

جواب: از هر افتضاحی باید درس گرفت. دگم‌های بسیاری درحال فروپاشی است.
وباهای قرون وسطایی با  اقتدار و ارعاب بازگشته اند و مرگ‌های جهانی و دسته جمعی، خیلی سریعتر از آنچه می پنداشتیم، ریخت جهان را در هم ریخت.

کارنامه کرونا را البته سال‌ها بعد، هر که زنده ماند، قضاوت خواهدکرد. اما تا همین‌جا هم کارکردهای پیشبینی نشده، کم نبود. ده‌ها میلیون بیمار با سیر تصاعدی تند و یک افق تاریک، عجز نظام‌های سلامت و پزشکی قرن۲۱، اقتصادهایی با سرعت در حال فروپاشی، تغییر اجباری و تدریجی نحوه حکمرانی، طرح دوباره قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین پرسش‌ها در باب علم، مذهب، اخلاق، حقوق و حتی سیاست،انقلاب تحمیلی درسبک زندگی بشریت در کوتاه‌ترین زمان و تغییرات بیشتری که در راه است. "وبای جدید"، نوک همه دماغهارا پایین آورد، سر جهان را روی گردنش خم‌کرد و اینک بحران بزرگ اخلاق پزشکی در دنیای سرمایه داری، دور انداختن فقیران،ناچیز انگاشتن بی چیزان، راهزنی ماسکها ازاین ایالت به آن  ایالت و قطع عمدی اکسیژن بیمار.

یک یادآوری: تمدن‌ها فرومی‌افتند وقتی دیگر قادر به حل معضلات نباشند.
پوزخند کمونیستها هنگام خطاب امام با گورباچف یادتان هست؟

برچسب اخبار
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات