صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۷۷۹۸

روزنامه کیهان **

فیگارو: آمریکا دیگر الگو نیست آینه عبرت برای اروپاست

یک روزنامه فرانسوی با اشاره به شرایط وخیم آمریکا نوشت ایالات متحده با پنج بحران بزرگ درگیر است و این تصویر که بسیار به رویدادهای منتهی به جمهوری سوم فرانسه شباهت دارد، برای تمام کشورهای غربی به منزله هشدار می‌باشد.

روزنامه فیگارو در تحلیلی به قلم نیکلا باورز (تحلیلگر ارشد و شاگرد قدیمی ریمون آرون)، حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره را به رویدادهای جمهوری سوم فرانسه در خود به سال 1934 شبیه کرد و نوشت: حمله به کنگرۀ آمریکا شکنندگی دولت قانون و بحران حاد هژمونی آمریکا را نشان می‌دهد. این حمله حقیقت پوپولیسم را نشان داد که به جای تحویل قدرت به مردم، بستر خودکامگی را هموار می‌سازد.

آمریکا با پنج بحران بزرگ روبرو است. بحران اول، پیشروی افسارگسیخته ویروس کووید١٩ است که قریب ٢٤ میلیون آمریکایی را مبتلا کرده و ٤٠٠ هزار نفر از آنان را کشته است. در نتیجۀ این بحران، امید به زندگی در آمریکا با ٣٣٢ میلیون نفر جمعیت، اکنون پایین‌تر از سطح آن در چین با یک میلیارد و ٤٠٠ میلیون نفر جمعیت است.

بحران بزرگ دوم اقتصادی است. رکود اقتصاد آمریکا به 3/6 درصد رسیده، در حالی که نوزده میلیون نفر از جمعیت بیکار هستند. در این مدت تراز تجاری آمریکا با چین بیش از گذشته منفی شده، کسری بودجه به حدود ١٥ درصد رسیده و بدهی‌های عمومی اکنون معادل ١٢٧ درصد تولید ناخالص ملی است.

سومین بحران بزرگ آمریکا، اجتماعی است که در فروپاشی طبقۀ متوسط و تشدید فقر در این کشور تبلور می‌یابد. بحران مهم و چهارم، سیاسی است که در بحران نظام تصمیم‌گیری، بی‌اعتباری قانون اساسی و فروپاشی وحدت ملی تجسم می‌یابد. و بالاخره، بحران پنجم، جنبۀ بین‌المللی دارد. در این عرصه شاهد عقب‌نشینی‌های پیوستۀ آمریکا، فروپاشی رهبری و تصویر بین‌المللی آن هستیم که عملاً راه را برای توسعۀ نفوذ دیگران هموار ساخته است.

به همین خاطر، جو بایدن، برخلاف دورۀ اوباما، نه با مسئلۀ ازسرگیری رونق اقتصادی، بلکه با مسئلۀ بازسازی آمریکا روبرو است. هدف او نه بازگشت به گذشته- یعنی کلیه انحراف‌هایی که پیروزی ترامپ را باعث شدند- بلکه ابداع آینده است.

از این منظر صد روز اول دورۀ ریاست‌جمهوری بایدن، برای مقابله با ویروس کرونا و تحریک فعالیت و رونق اقتصادی در آمریکا نقش مهمی خواهند داشت.

کلید این تغییرات، اصلاح نظام سیاسی آمریکا است که در آن فساد و خشونت و پوپولیسم، ضربات سختی به اعتماد عمومی نسبت به نهادهای سیاسی وارد آورده‌ است. مشکل اما، در این است که پیامدهای کووید ١٩، رکود اقتصادی و تسریع انقلاب اطلاعاتی دو قطبی شدن اقتصادی، اجتماعی و نابرابری میان ایالت‌های آمریکا را که منشأ پوپولیسم بوده‌اند، تشدید خواهند کرد. افزون بر این، جو بایدن علاوه بر ٧٤ میلیون رأی دهندۀ دونالد ترامپ، باید جناح چپ حزب دموکرات را نیز مهار کند.

 دموکراسی آمریکا دیگر نقش راهنما و سرمشق را ایفا نمی‌کند. دموکراسی آمریکا از این پس هشداری برای تمام کشورهای غربی است. هیچ دموکراسی نمی‌تواند خود را مصون از خطر پوپولیسم بداند و این را خشونت‌ها و افراطی‌گری‌های جاری در اروپا به وضوح نشان می‌دهد. همۀ کشورهای غربی از این پس باید در پی ابداع قرارداد سیاسی و اجتماعی تازه‌ای باشند.

 

روحانی باید پاسخگوی مردم درباره وضعیت بورس باشد

پایگاه اینترنتی حامی دولت از رئیس جمهور خواست اجازه ندهد اختلافات درون دولت، موجب تاثیر منفی بر زندگی مردم شود.

«عصر ایران» با اشاره به ریزش چند هفته اخیر بورس نوشت: بسیار از سرمایه‌گذاران فعلی در بورس به خاطر اعتماد به سخنان رئیس جمهور وارد این میدان شدند. شاید برخی بگویند، «چشمشان کور، دندشان نرم» می‌خواستند حرف رئیس جمهور را گوش نکنند و پولشان را وارد بورس نکنند. لطفا در قضاوت‌های خود کمی به این مردم حق بدهیم. سرمایه‌شان مثل کوه یخ در حال آب شدن است.

مردم نگران ارزش پول‌شان هستند. پولی که هر روز بی‌ارزش‌تر از روز قبل می‌شود. پولی که نمی‌شود با آن برای فردا برنامه‌ریزی کرد. مردم ترسیده، پول خود را وارد بازارهایی می‌کنند که سرمایه‌شان سقوط نکند. خیلی‌ها وارد بازار دلار و طلا شدند. عده‌ای دیگر به حرف رئیس جمهور و دیگران گوش دادند و وارد بورس شدند. حالا همین عده کاسه چه کنم چه کنم دست گرفته‌اند. سکوت دولت در مورد بورس درست زمانی که دلار در حال پایین آمدن است و به نظر می‌رسد آماده رسیدن به زیر 20 هزار تومان است، عجیب به نظر می‌رسد.

نمی‌دانم در پاستور چه می‌گذرد اما بهتر است، دولت همین امروز وارد بورس شود و سر و سامانی به وضعیت بدهد. اگر رئیس جمهور مردم را تشویق به حضور در بورس نمی‌کرد، آنقدر وضعیت امروز به چشم نمی‌آمد اما حالا که خودشان گفته‌اند باید خودشان هم سر و سامانی به آن بدهند.

بله، بورس هم مثل دیگر بازارها با بالا و پایین است. قطعا سود و زیان دارد اما وضعیت به گونه‌ای شده که چند ماهی است همه در حال ضرر کردن هستند. ما به عنوان افرادی که هیچ مسئولیتی در دست‌مان نیست، وقتی به دوست و آشنایی توصیه اقتصادی می‌کنیم، هر روز به او زنگ می‌زنیم و وضعیتش را می‌پرسیم.

من اگر جای رئیس‌جمهور بودم، زمین را به زمان می‌دوختم تا اعتبار حرفم به همین راحتی‌ها زیر سوال نرود. شواهد از اختلاف برخی از اعضای دولت در مورد بورس حکایت دارد و بهتر است رئیس‌جمهور حداقل در این مورد برخلاف خیلی از مسائل دیگر، ورود کند و اجازه ندهد اختلاف وزارت‌خانه‌ها بر روی زندگی مردم تاثیر بگذارد.

 

کلی‌گویی با دست خالی در آخرین سال دولت

معاون اول رئیس‌جمهور در حالی از کرامات دولت می‌گوید که دولت دچار سوءمدیریت در حوزه‌های مختلف بوده است.

به نقل از روزنامه وطن امروز، معاون اول رئیس‌جمهور اخیراً گفت: خیلی‌ها به ناحق دولت را به ناکارآمدی متهم می‌کنند اما اگر به جای این دولت گروهی دیگر بودند، ممکن بود در برابر این جنگ، جمهوری اسلامی ایران را که هیچ، حتی ایران را از دست بدهند اما تیم کارکشته‌ای بر سر کار بوده است که توانسته در مقابل این جنگ ایستادگی کند.

 روزنامه وطن امروز در نقد سخنان جهانگیری نوشت: این نخستین ‌‌بار نیست که مسئولان دولت، بدون عذرخواهی از مردم بابت عملکرد فاجعه‌بار خود در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، به تمجید از عملکرد خود می‌پردازند. مسئولان دولت برای توجیه وضع نابسامان کنونی اقتصاد کشور و فرار از مسئولیت، تحریم را یگانه مسئله اقتصاد کشور معرفی می‌کنند. دولتمردان «خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها در سال 97» را به عنوان آغاز جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران معرفی کرده و از این طریق، شرایط کنونی کشور را کاملا استثنایی وانمود می‌کنند. این در حالی است که اقدام آمریکا در خروج یکجانبه از برجام، باعث بازگشت همان تحریم‌هایی شد که پیش از این در سال 90 علیه کشور وضع شده بود. در واقع موانع کنونی پیش روی اقتصاد کشور، همان موانعی است که از زمان دولت قبل هم وجود داشته است و تقریبا هیچ مانع جدیدی برای دولت فعلی وجود ندارد. از همین رو طرح این ادعا که «جنگ اقتصادی از سال 97 شروع شده و کشور در شرایط استثنایی قرار دارد» کاملا برخلاف واقعیت است.

دولت روحانی در حالی مدیریت امور اجرایی کشور را بر عهده گرفت که کشور در شرایط تحریم به سر می‌برد. در واقع کابینه با آگاهی از شرایط تحریم و بدون غافلگیری از آن، مسؤولیت اجرایی کشور را بر عهده گرفت. از همین رو انتظار می‌رفت مقامات دولت در برابر این تحریم‌ها برنامه‌ای دقیق و عالمانه داشته باشند. این در حالی است که دولت در مواجهه با تحریم‌ها هیچ برنامه‌ای جز مذاکره و امتیازدهی یک‌طرفه نداشته است.

بی‌برنامگی دولت البته تنها محدود به انفعال در مواجهه با تحریم نیست. دولت نه‌تنها برای مقابله با تحریم، بلکه برای امور جاری کشور هم برنامه‌ای نداشت. 7سال بی‌عملی محض دولت برای اصلاح نظام مالیاتی و افزایش سهم مالیات از منابع بودجه و کاهش وابستگی دولت به درآمد تحریم‌پذیر نفت، نمونه واضحی از بی‌برنامگی است. در حالی که تحریم‌ها با کاهش شدید فروش نفت، باعث کاهش درآمد دولت و تشدید کسری بودجه و تحمیل تبعات آن به اقتصاد می‌شود، دولت هیچ اقدامی برای اصلاح نظام مالیاتی برای جبران افت درآمد نفت نکرد. این در حالی است که طبق اظهارات متعدد مسئولان در دولت و مجلس، معافیت‌ها و فرار مالیاتی در کشور ارقامی هنگفت را در بر می‌گیرد که اضافه شدن آنها به منابع درآمدی دولت، علاوه‌ بر حل مسئله کسری بودجه، باعث تحقق هر چه بیشتر عدالت اقتصادی و انتقال فشار مالیاتی از طبقات متوسط و پایین به طبقات ثروتمند می‌شود.

با این حال بی‌توجهی محض دولت به این موضوع و راهکارهای دیگری از این دست، باعث شد وضعیت اقتصادی کشور پس از بازگشت تحریم‌ها در سال 97 به مراتب بدتر از سال‌های 90 تا 92 شود. نگاهی به آمارهای تورم و رشد اقتصادی، گواهی بر همین حقیقت است. در حالی که در دور قبل تحریم‌ها، نرخ تورم نقطه به نقطه حداکثر به 42 درصد رسیده بود، طی ۲ سال اخیر تورم یک‌بار به 58 درصد در اردیبهشت 98 و بار دیگر به 46 درصد در آبان 99 رسید.

اسحاق جهانگیری در حالی از کرامات دولت می‌گوید که هیچ ‌اشاره‌ای به اقداماتی که در دولت انجام داده نمی‎‌کند. اساسا هیچ مصداقی در این رابطه وجود ندارد و صرفا وی به کلی‌گویی رو آورده است. با توجه به اینکه کلان‌‌تصویر دولت حسن روحانی نسبت به مسائل کشور رفع تحریم به جای خنثی‌سازی آنها بوده، در این سال‌ها شاهد هیچ اقدام ملموسی در راستای تقویت اقتصاد داخلی نبوده‌ایم.

برای مثال هیچ اقدامی در سال‌های اخیر در 4 زمینه «اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام بانکی، نظام تجاری و بودجه‌ریزی کشور» انجام نشده است.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

انتقاد صریح آیت‌الله‌العظمی مکارم از بی‌توجهی مسؤولان به مشکلات مردم

آیت‌الله‌العظمی مکارم‌شیرازی حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را در گرو عزم جدی مسؤولان دانست و از گرانی‌های افسارگسیخته انتقاد کرد. به گزارش خبرگزاری رسا، این مرجع تقلید در مراسم سوگواری ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) به بیان مسائل و مشکلات اجتماعی مردم پرداخت و گفت: از جمله مشکلاتی که مردم دارند و به صورت مرتب بیان می‌کنند و می‌خواهند ما آنها را به مسؤولان تذکر دهیم، مسأله گرانی فوق‌العاده‌ای است که در جامعه وجود دارد. امروز حقیقتا عده‌ای از مردم کارد به استخوان‌شان رسیده و برخی دیگر نیز به خاطر وجود بیماری کرونا، کار و درآمد خودشان را از دست داده‌اند و با هزینه‌های بالای زندگی مواجه شده‌اند؛ افزون بر این، بسیاری از مردم که شاغل هستند نیز درآمد محدودی دارند و این درآمد محدود پاسخگوی هزینه‌های زندگی‌شان نیست. آیت‌الله مکارم‌شیرازی یکی از مشکلات و چالش‌های مهم کشور را که زمینه‌ساز گرانی‌های افسارگسیخته نیز شده است مسأله «از بین رفتن تولید» توصیف و تصریح کرد: اگر تولید نباشد، اقتصاد در هم می‌شکند؛ امروز تولید به خاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است؛ این بانک‌ها با آن سودهای کذایی و جریمه‌های تاخیر آنچنانی، بلایی برای تولید محسوب می‌شوند. همه دلسوزان نسبت به بانک‌ها و عملکردشان تذکر می‌دهند اما تا به حال کسی نتوانسته جلوی آنها را بگیرد و بانک‌ها نیز به همان شکل به رویه خود ادامه می‌دهند. وی «عدم نظارت» را عامل دیگر بروز مشکلات و گرانی‌ها دانست و تأکید کرد: گاهی اوقات می‌شنویم که کامیون‌های قاچاق از کانال‌های رسمی همچون گمرک جلوی چشم مسؤولان وارد می‌شود؛ این چه نظارتی است؟ آیا نظارت اینگونه است که کامیون‌های قاچاق بدون مانع وارد کشور شود؟ این مرجع تقلید با اشاره به اینکه حل مشکلات معیشتی و مهار گرانی‌ها مستلزم عزم جدی از سوی مسؤولان است، تأکید کرد: تا عزم جدی نباشد مشکلات حل نخواهد شد.

***

آیت‌الله مجتهدشبستری:

نظر اکثریت اعضای مجمع تشخیص مخالفت با FATF است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره امکان تایید یا رد FATF در مجمع تشخیص مصلحت گفت: نظر من مخالف است و صریحا با ادله اعلام کرده‌ام معایبش از محاسنش بیشتر است و نظر اکثریت هم به نظرم همین است. آیت‌الله محسن مجتهد‌شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سوالی درباره بحث‌های مطرح شده پیرامون بررسی دوباره FATF در مجمع اظهار داشت: اکنون این موضوع در کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت مطرح است و وقتی کمیسیون‌ها تمام شد به صحن علنی خواهد آمد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره امکان تایید یا رد FATF در مجمع تشخیص مصلحت نیز تصریح کرد: نظر من مخالف است و صریحا با ادله اعلام کرده‌ام که معایبش از محاسنش بیشتر است و نظر اکثریت هم به نظرم همین است اما الان دقیقا نمی‌شود پیش‌بینی کرد و قاطعانه گفت رد خواهد شد ولی من امیدوارم این طور باشد و دوباره سرمان کلاه نرود.

***

ترامپ خرید سیستم‌های پهپاد از ایران را ممنوع کرد

رئیس‌جمهور آمریکا در فرمانی اجرایی خرید و به‌کارگیری سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین از «کشورهای رقیب آمریکا» را که نام ایران نیز در میان آنهاست، ممنوع اعلام کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، دفتر مطبوعاتی کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که امروز از قدرت کنار می‌رود، فرمانی اجرایی برای ممنوعیت خرید سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین از «کشورهای رقیب» که شامل روسیه، چین، ایران و کره‌شمالی می‌شود صادر کرد. در این سند امضاشده آمده است: سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین به طور مثال برای کمک به اجرای قانون و پشتیباتی از اقدامات امداد و نجات در بلایای طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌کارگیری این سیستم‌ها و اجزای آن که توسط رقبای‌مان تولید شده باشند، امنیت ملی و اقتصادی ما را تهدید می‌کند. این فرمان اجرایی تاکید می‌کند: عملیات‌های دولت آمریکا که شامل سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین می‌شوند، مستلزم دسترسی پیدا کردن، جمع‌آوری و حفظ داده‌ها است که ممکن است اطلاعات حساس را فاش کند. بنابراین، سیاست آمریکا این است که از به‌کارگیری پول مالیات‌دهندگان آمریکایی برای تهیه سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشینی که توسط رقبای خارجی تولید می‌شوند یا شامل نرم‌افزار یا اجزای الکترونیکی مهم ساخت این کشورها هستند و خطراتی غیرقابل پذیرش ایجاد می‌کنند، جلوگیری کرده و به استفاده از سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین تولید داخل آمریکا تشویق کند.

***

قطر: کشورهای خلیج‌فارس با ایران مذاکره کنند

قطر از کشورهای حوزه خلیج‌فارس خواست وارد مذاکرات با ایران شوند. به گزارش بلومبرگ، شیخ محمد بن‌عبدالرحمان الثانی، وزیر امور خارجه قطر که مدت‌هاست خواستار نشستی میان رهبران شورای همکاری خلیج‌فارس که شامل 6 کشور عربی است با ایران شده، گفت: «به افتادن این اتفاق، امید داریم و هنوز باور داریم باید اتفاق بیفتد». او افزود: دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس هم این تمایل را دارند. وزیر خارجه قطر همچنین گفت این کشور در حال حمایت از مذاکرات ادامه‌دار میان ایران و کره‌جنوبی برای اطمینان یافتن از آزادسازی نفتکش توقیف‌شده این کشور توسط ایران است.

*********************************

روزنامه خراسان**

تشکیل بانک اطلاعاتی اتباع خارجی در ایران کلید خورد

بر اساس ابلاغیه روزهای گذشته یک مسئول مهم دولتی به تعدادی از نهادها و دستگاه های حاکمیتی، از آن ها خواسته شده به منظور اطلاع دقیق تر و دستیابی به یک بانک جامع آماری، برای تکمیل مشخصات هویتی افراد مقیم کشور شامل اتباع خارجی و پوشش ولادت ها و فوت های آن ها- علاوه بر اتباع ایرانی- اقدام و ساز و کارهای لازم به منظور به روزرسانی نشانی محل اقامت افراد و نیز ثبت کامل ترددهای صورت گرفته به داخل و خارج کشور برای اطلاع از آخرین وضعیت جمعیت مقیم کشور را فراهم کنند.

 

از هم اکنون به فکر بازار شب عید باشید

یک نهاد مسئول در دولت با ارسال بخشنامه ای خطاب به تعدادی از مدیران اجرایی و تشکل های صنفی، با تاکید بر این که باید از هم اکنون به فکر برنامه ریزی و تعیین شبکه های توزیع اقلام، برای مدیریت بازار در ایام پایانی سال باشند، افزوده است که شرط مهم تایید برنامه ها و اقدامات پیشنهادی آن است که از رسیدن کالا به جامعه هدف با قیمت و استانداردهای مصوب، اطمینان حاصل شود.

*********************************

روزنامه ایران **

نامه دبیرکل سازمان ملل در مورد بدهی ایران

 خبر اول اینکه، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد مدعی شده ایران و ۹ کشور آفریقایی حق عضویت‌شان را پرداخت نکرده‌اند و رأی خودشان در مجمع عمومی را از دست خواهند داد. به گزارش ایسنا، بر اساس نامه گوترش به «ولکان بوزکر» رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایران بیش از ۱۶ میلیون دلار به این سازمان بابت حق عضویت بدهکار است.سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفته: «جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده، همواره با استفاده از معدود کانال‌های انتقال مالی، حق عضویت خود به سازمان ملل را پرداخته و در سال‌جاری نیز با توجه به مسدود شدن کانال‌های انتقال منابع مالی توسط امریکا، از مدت‌ها پیش با خزانه‌داری سازمان ملل در مورد معرفی یک کانال امن توسط سازمان مذکور در حال مذاکره بوده است. به گفته وی، آخرین پیشنهاد کشورمان در این خصوص تأدیه این بدهی از طریق استفاده از منابع مسدود شده در کره جنوبی توسط سازمان ملل با مجوز بانک مرکزی بوده است که توسط دبیرخانه سازمان ملل در حال مذاکره و هماهنگی‌های لازم می‌باشد.»

 

توضیح صداو سیما درباره انتقاد نمایندگان کرد

 خبر دیگر اینکه، انتقادات نمایندگان کرد مجلس از آنچه توهین به لباس کردی در شبکه دو سیما خواندند، با توضیح سازمان صداو سیما به مجلس همراه شد. به گزارش خانه ملت، دیروز هم جلال محمود‌زاده رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس در همین باره نطق انتقادی ایراد کرد و علی نیکزاد که ریاست جلسه را بر عهده داشت توضیح داد: روز دوشنبه مسئولان صداوسیما با اینجانب تماس گرفتند و گفتند که ویدیوی شبکه ۲ سیما برای دو سال پیش است و محتوای آن را نیز قبول نداریم. بین اقوام در ایران هیچ فرقی نیست. کردها افتخار ایران و اسلام هستند.

 

عیادت کروبی از قدرت‌الله علیخانی

 شنیدیم که، حجت‌الاسلام مهدی کروبی با حضور در منزل شیخ قدرت‌الله علیخانی، از او عیادت کرد.به گزارش ایلنا، یکی از نزدیکان شیخ قدرت‌الله علیخانی درباره این دیدار گفت: این دیدار روز دوشنبه انجام شد و حجت‌الاسلام مهدی کروبی با حضور در منزل علیخانی از نزدیک جویای حال وی شد.کروبی ضمن عیادت از حجت‌الاسلام قدرت‌الله علیخانی، بهبود ایشان را از خداوند متعال مسألت کرد.

 

تکذیب یک شایعه در مورد علت فوت آیت‌الله مصباح

 با خبر شدیم که، فرزند آیت‌الله مصباح یزدی شایعه مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر درگذشت مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی بعد از تزریق واکسن فایزر به ایشان را شایعه‌ای دروغین خواند. به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام علی مصباح یزدی در پاسخ به این پرسش که شایعه‌ای در برخی از صفحات فضای مجازی منتشر شده، مبنی بر این که مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی بعد از تزریق واکسن فایزر از دنیا رفته‌اند، صحت دارد؟ اظهار داشت: نخیر؛ این شایعه‌ای است که تصویر آن را با ترفندهای فتوشاپ و امثال آن درست کرده‌اند.

 

آخرین فرمان تحریم ترامپ در واپسین روز

 دست آخر اینکه، ترامپ در آخرین روزهای حضورش در کاخ سفید قانون ممنوعیت خرید پهپاد از ایران و سه کشور دیگر را اعلام کرد. به گزارش ایلنا به نقل از تاس، دونالد ترامپ خرید سیستم‌های هواپیماهای بدون سرنشین از روسیه، چین، ایران و کره شمالی را ممنوع اعلام کرد. در بیانیه کاخ سفید آمده است: استفاده از این سیستم‌ها و اجزای آن که توسط رقیب‌های ما تولید شده‌اند، امنیت ملی و اقتصادی امریکا را تهدید می‌کند.

*********************************

روزنامه شرق **

اسرائیل برای ترکیه شرط گذاشت

تل‌آویو برای بازگشت روابط با ترکیه شروط زیادی گذاشته، اما بارزترین آنها تعهد آنکارا به بستن دفتر حماس در استانبول و متوقف‌کردن فعالیت اسرای آزاد‌شده مرتبط با گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس است.

روزنامه آحارونوت نوشت: بازگشت روابط دیپلماتیک میان دو طرف و نیز بازگشت سفیر اسرائیل به آنکارا، مشروط به توقف فعالیت‌های حماس در استانبول است. وزارت خارجه اسرائیل اخیرا «ایریت لیلیان» را که سفیر این رژیم در بلغارستان بوده، به‌عنوان سفیرش در ترکیه منصوب کرد؛ شخصی که گفته می‎شود بر مسائل مربوط به ترکیه مسلط است. یدیعوت آحارونوت به نقل از یک منبع دیپلماتیک که نامی از او نبرده است، نوشت: «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، از بازگشت سفیر اسرائیل به آنکارا بسیار خرسند می‌شود، اما موضوع مهم برای اسرائیل، توقف فعالیت‌های حماس در ترکیه است. بنا بر ادعای این روزنامه، حماس دفتر بزرگی در استانبول دارد و اسرای آزاد‌شده فلسطینی بر‌اساس توافق «شالیت» در سال ۲۰۱۱، در این دفتر کار می‌کنند و «این دفتر در زمینه تقویت نفوذ حماس در کرانه باختری و انجام عملیات کار می‌کند». رسانه‌های اسرائیلی حدود یک ماه پیش مدعی شدند «الهام علی‌اف»، رئیس‌جمهور آذربایجان، برای میانجیگری میان تل‌آویو و آنکارا به‌منظور بازگشت روابط دو طرف تلاش می‌کند. اردوغان هم گفته است این کشور تمایل به روابط بهتر با اسرائیل دارد، اما سیاست تل‌آویو در قبال فلسطین مانع از این کار شده است. او افزود گفت‌وگوها میان دو طرف در سطح اطلاعاتی از سر گرفته شده است.

 

پیام طالبان به بایدن یک روز پیش از تحلیف

طالبان یک روز پیش از مراسم ادای سوگند جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، از او خواستند به توافق‌نامه‌ دوجانبه صلح احترام بگذارد و تمام نیروهای آمریکایی را تا ماه می ‌از افغانستان خارج کند. این توافق‌نامه بعد از تقریبا دو سال مذاکره بین دیپلمات‌های آمریکایی و رهبران طالبان، در فوریه سال گذشته در قطر امضا شد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، می‌گوید حفظ و اجرائی‌شدن توافق‌نامه صلح قطر، برای موفقیت مذاکرات بین‌الافغانی و پایان دو دهه جنگ مهم است. او گفت:‌ «حالا باید گام‌هایی برای پایان جنگ برداشته شود، نه اینکه جنگ طولانی شود و این توافق‌نامه در همین راستا تدوین شده است». نعیم همچنین هشدار داد: «اجرانکردن کامل توافق‌نامه صلح دوحه می‌تواند روند جاری مذاکرات صلح را متأثر کند». دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، قراردادهای بسیاری را لغو و شماری دیگر را هم امضا کرد. جانشین ترامپ، جو بایدن، با بسیاری از تصمیم‌های ترامپ درخصوص این قراردادها مخالفتی آشکار دارد. طالبان نگران است که بایدن توافق‌نامه صلح قطر را نیز لغو کند. آمریکا، همین هفته پیش، بر اساس مفاد توافق‌نامه، تعداد سربازان خود در افغانستان را به کمترین سطح در دو دهه گذشته، به حدود دو‌هزار‌و ۵۰۰ نفر کاهش داد. این اتفاق با استقبال طالبان همراه شد. این در حالی است كه مشاوران رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، جو بایدن، ملاحظاتی درباره توافق‌نامه صلح با طالبان دارند، اما از کلیت مذاکرات صلح برای پایان جنگ در افغانستان اعلام پشتیبانی کرده‌اند. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، پیش‌تر به طالبان چراغ سبز نشان داده بود. او به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفته بود توافق دوحه بین آمریکا و طالبان، برای هر دو طرف مسئولیت به بار آورده است و آمریکا، به رهبری جو بایدن نیز در‌خصوص مسائل افغانستان با دیپلماسی پیش خواهد رفت. او به‌طور ضمنی، توافق بین آمریکا و طالبان را تأیید کرده و افزوده بود دولت جدید جو بایدن نیز از روند گفت‌وگوهای صلح حمایت می‌کند. محمد نعیم، سخنگوی طالبان، در همان زمان گفت: «امارت اسلامی افغانستان نیز از طرف خود تصریح می‌کند که ادامه دیپلماسی، راه خوبی برای حل منازعات است. امارت اسلامی بر این باور است که پیمان دوحه، نسخه خوبی برای حل مشکلات هر دو سوی مذاکره است؛ بنابراین ما خود را به تعهدات پذیرفته‌شده در پیمان متعهد می‌دانیم و از طرف مقابل هم چنین تعهدی را خواستار هستیم».

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات