تأثیر محیط بر شخصیت و آینده انسان (۲) بررسی عوامل مؤثر بر شخصیت انسان

تأثیر محیط بر شخصیت و آینده انسان (۲)

از جمله مسائل مهم در خانواده هماهنگی پدر و مادر در تربیت فرزندان است. پدر و مادر ضمن آن که با سخن و گفتار باید بهترین هدایت کنندۀ فرزندان خود باشند، بلکه باید عملاً خوبی‌ها را در جان و دل کودکان خود ایجاد کنند، خودشان را از هر نظر با اخلاق و رفتار درست بسازند که نفس عمل خوب، بهترین راهنمای فرزندان در کانون گرم خانوادگی است.
روزنه‌ای به هشت سال دفاع مقدس

روزنه‌ای به هشت سال دفاع مقدس

دفاع مقدس به ما می‌گوید، حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن، حماس و جهاد اسلامی فلسطین، حشدالشعبی عراق، قواه الدفاع الوطنیه سوریه، فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان همگی یک آفند و پدافند یکپارچه و پیوسته به هم در زیر خیمه انقلاب اسلامی هستند که برای اجرای فرمان حسین زمان و دفاع از حرم و حریم جبهه مقاومت آمادگی دارند و هر پاسخی با متجاوزان به مثابه پاسخ تمامی مجاهدان این جبهه یکپارچه و منسجم و به هم پیوسته و غرورآفرین است.
تأثیر محیط بر شخصیت و آینده انسان (۱)
بررسی عوامل مؤثر بر شخصیت انسان

تأثیر محیط بر شخصیت و آینده انسان (۱)

اثر محیط معمولاً پیگیر و مستمر است و تکرار می‌شود و عادت ایجاد می‌کند.
سرقت علمی یا دزدی معنوی

سرقت علمی یا دزدی معنوی

خرید پایان‌نامه و رساله دانشجویی منجر به پیدایش پدیده فارغ‌التحصیلان بی‌سواد شده است و سوءاستفاده از مقالات دانشجویان و پژوهش و تحقیق کارمندان نیز باعث عادی‌سازی این روند و سلب اعتماد در مورد صلاحیت برخی مدیران دستگاه‌ها و اساتید دانشگاه‌ها شده است.
تأثیر وراثت بر شخصیت و آینده انسان
بررسی عوامل مؤثر بر شخصیت انسان (۱)

تأثیر وراثت بر شخصیت و آینده انسان

اسلام مدعی است که استعدادها و قابلیت های فطری و استفاده از زمینه های سرشتی انسان به طرز مطلوبی موجب رشد و سعادت انسان خواهد شد و با استفاده از آن ها می توان کودک را در مسیر مناسبی جهت داد و آن ها که این جنبه را در نظر ندارند، کودک را از شرایط سعادت محروم می نمایند.
ولایت‌نمایی یا ولایت‌مداری

ولایت‌نمایی یا ولایت‌مداری

از نگاه امام (ره) سرمشق قرار ندادن سیره جامع حضرت علی (ع) و توجه کردن به الگو‌های غیرمعصومین (ع)، مصداق روش خیانت به امانت الهی (ولایت) است و سرانجام به خروج از ولایت الهی منجر می‌شود.
با این قوانین، چند نفر حاضرند مدیر شوند؟

با این قوانین، چند نفر حاضرند مدیر شوند؟

پذیرش مسئولیت نمی‌تواند، بهانه پارتی‌بازی، رانت‎خواری و یا حتی دریافت حق و حقوق و خدمات ویژه برای مسئولین و اعضای خانواده آنها باشد.
آمریکا‭ ‬را‭ ‬پشت‭ ‬سر‭ ‬گذاشتیم
رئیس‭ ‬هیئت‌مدیره‭ ‬شرکت‭ ‬دانش‌بنیان‭ ‬‮ «‬آذر‭ ‬خاک‭ ‬آب‭ ‬ارومیه‮» ‬‭ ‬در‭ ‬گفتگو‭ ‬با‭ ‬صبح‭ ‬صادق:

آمریکا‭ ‬را‭ ‬پشت‭ ‬سر‭ ‬گذاشتیم

پیش‭ ‬از‭ ‬این،‭ ‬تنها‭ ‬کشوری‭ ‬که‭ ‬این‭ ‬دستگاه‌ها‭ ‬را‭ ‬تولید‭ ‬می‌کرد،‭ ‬ایالات‭ ‬متحده‭ ‬آمریکا‭ ‬بود‭ ‬و‭ ‬جعفری‭ ‬با‭ ‬اولین‭ ‬دستگاه‭ ‬تولیدی‭ ‬خود‭ ‬توانست‭ ‬انحصار‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬دستگاه‭ ‬را‭ ‬بشکند‭ ‬و‭ ‬کشورمان‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬دومین‭ ‬کشور‭ ‬سازنده‭ ‬موفق‭ ‬این‭ ‬دستگاه‭ ‬آزمایشگاهی‭ ‬بدل‭ ‬کند‭.
وضعیت همراهی روحانیون ایران با نهضت امام خمینی (ره)
بررسی جریانات مختلف روحانیت در انقلاب اسلامی در ایران و عراق (۲)

وضعیت همراهی روحانیون ایران با نهضت امام خمینی (ره)

وی محور مبارزات مشهد بود. البته در همان زمان وی در مشهد میان روحانیون مخالفان فراوانی داشت، ولی به دلیل موقعیت علمی استوار او، کسی تاب مخالفت علنی با او را نداشت.
کدام دستگاه ها موفق تر عمل می کنند؟

کدام دستگاه ها موفق تر عمل می کنند؟

عملکرد انقلابی و قوی برخی از دستگاه‌ها در بخش‌های مختلف توانسته است روح امید و خودباوری را به مردم مؤمن و هوشیار ایران اسلامی تزریق و انگیزه کار و تلاش در جامعه را مضاعف و حمایت و پشتیبانی مردمی از نظام اسلامی را استمرار ببخشد.
سیر تطور و تحول روحانیت در عصر جدید ایران
بررسی جریانات مختلف روحانیت در انقلاب اسلامی در ایران و عراق (۱)

سیر تطور و تحول روحانیت در عصر جدید ایران

در دهه‌های ۴۰ و ۵۰، روحانیت بیش از پیش آماده می‌شد تا از داشته‌ها و توانایی‌های خود در راستای رویارویی با دولت و پیشبرد هدف‌های خود بهره ببرد. در این سال‌ها سه گروه اصلی در میان طیف مذهبی سنتی قابل تشخیص است.
مؤلّفه‌های تربیت دینی
رابطۀ تفکر و تعقّل با نهادینه کردن پایه‌های تربیت دینی (3)

مؤلّفه‌های تربیت دینی

اسلام، اختیار راه هدایت را با آزادی، به انتخاب شخص واگذار کرده است و البته عواقب انتخاب مسیر گمراهی را متوجه خود بشر می داند.
رویکرد‌های موجود در طبقه بندی احزاب سیاسی
شاخص‌های ولایت مداری در احزاب سیاسی (بخش پنجم)

رویکرد‌های موجود در طبقه بندی احزاب سیاسی

نظام تربیتی همخوان با مبانی دینی و نیاز‌های بشری
رابطۀ تفکر و تعقّل با نهادینه کردن پایه‌های تربیت دینی (۲)

نظام تربیتی همخوان با مبانی دینی و نیاز‌های بشری

اگر یک نظام تربیتی بتواند نیازهای انسان را خواست او بکند، در این صورت موفق بوده و می تواند در تقابل با مسائل جدید پویا باشد.
شناخت خودی از غیر خودی/ تفکیک حق از باطل
شاخص‌های ولایت مداری احزاب سیاسی جمهوری اسلامی ایران (۴)

شناخت خودی از غیر خودی/ تفکیک حق از باطل

خودی کیست؟ خودی آنست که دلش برای اسلام می تپد؛ دلش برای انقلاب می تپد، به امام ارادت دارد؛ برای مردم به صورت حقیقی نه ادعایی، احترام قائل است. غیرخودی کیست؟ غیرخودی کسی است که دستورش را از بیگانه می گیرد؛ دلش برای بیگانه می تپد؛ دلش برای برگشتن آمریکا می تپد. غیرخودی آن کسی است که از اوایل انقلاب دنبال ایجاد رابطه دوستانه با آمریکا بوده است.
شاخص‌های خط امام (ره)
شاخص‌های ولایت مداری احزاب سیاسی جمهوری اسلامی ایران (۳)

شاخص‌های خط امام (ره)

امام (ره) مدافع سرسخت نظام اسلامى با عنوان ((جمهورى اسـلامـى)) بوده، و ((جمهوریت)) و ((اسلامیت)) را به عنوان دو رکن اصلى نظام سیاسى تـوأمـان مـورد تـأکـیـد قـرار مـى دادند. همچنین معتقد بودند که اسلام همه چیز ما است و ما بـایـد خـود را فداى اسلام کنیم و بر این باور بودند که با حضور، خواست و پشتیبانى مردم، امکان تشکیل حکومت اسلامى و استمرار آن وجود دارد.
تربیت و معانی آن در کلام بزرگان
رابطۀ تفکر و تعقّل با نهادینه کردن پایه‌های تربیت دینی (۱)

تربیت و معانی آن در کلام بزرگان

چالش پیش آمده در نسل جدید، در مورد ارتباط با مربیان، به دلیل شیوۀ غالب عادت، تلقین و تحمیل است که بازدهی مناسبی نداشته است. اگر مبنای تربیت، بر مبنای قرآن که پرورش عقلانیت و تفکر و شناسایی معیارهاست بازگردد، بدون هیچ چالشی تربیت نسل جدید ضمانت شده است
۱
نشریات