صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۲  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۴۵۰

روزنامه کیهان **

نه وعده‌های ۱۰۰ روزه یادشان هست و نه تیتر‌های مرغی

مقامات ارشد دولت روحانی زمانی که مرغ در دولت دهم برای مدت کوتاهی گران شد، خواستار عذرخواهی مقامات آن دولت شدند و گفتند: این نتیجه سوءمدیریت است نه تحریم؛ اما حالا اصلا آن حرف‌ها یادشان نمی‌آید، بلکه حتی وعده‌های ۱۰۰ روزه گشایش اقتصادی را از یاد برده‌اند.
این یادآوری را روزنامه رسالت در سرمقاله خود انجام داده و نوشته است: «گشایش‌های اقتصادی را در پیش داریم چراکه دیپلماسی قوی داریم و دنیا می‌داند که با ملتی شریف روبه‌رو است؛ افتخار نیست در دوره مدیریت ما ملت در صف مرغ ایستادند.» این بخشی از سخنان چند روز پیش معاون اول رئیس‌جمهور است. ماجرای دنباله‌دار کمبود و گرانی مرغ، همچون بسیاری از مسائل دیگر، هرچند در برابر ایرادات اساسی دولت فعلی یکی از ده‌ها مورد است، اما نماد و چکیده‌ای از عملکرد دولت جناب آقای روحانی است.
در دوران دولت دهم، قیمت مرغ به هفت هزار تومان رسیده بود. آن زمان، رئیس‌جمهور فعلی که رئیس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص بود، رسیدن قیمت مرغ به هفت هزار تومان را نشانه عدم برنامه‌ریزی اعلام کرد. همان زمان، بیشترین انتقادات علیه وضعیت بازار مرغ در پایگاه خبری آفتاب منتشر شد که زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع بود. این تیتر‌های سایت آفتاب در آن مقطع، مشتی نمونه خروار است: «نمی‌توان از دولتی که راه‌حلی برای کنترل قیمت مرغ پیدا نکرده، انتظار داشت پاسخی برای حل بحران بیکاری بدهد/ چرا دولتی‌ها از مردم عذرخواهی نمی‌کنند/ مرغ ۶ هزار تومانی نتیجه تحریم نیست، نتیجه سوءمدیریت است». آقای روحانی بعید است یادشان باشد، ایشان حتی به یاد ندارد که زمانی وعده صد روزه داده بود و بعد‌ها اصل آن را تکذیب کرد.
از چند ماه پیش مرغ گران می‌شود. صف‌های طولانی مردمی که در انتظار دریافت یک یا دو مرغ هستند، در رسانه‌ها منتشر می‌شود و دولتی که مدام از عدم توجه مردم به پروتکل‌های بهداشتی در دوره کرونا سخن می‌راند، در این زمینه موضعی نمی‌گیرد. همچون اغلب موارد مشابه، رئیس محترم جمهور در شأن خود نمی‌داند که اظهارنظری در این زمینه کند. او گاهی در جلسات رسمی از وزارت صمت گلایه می‌کند که بازار را رها کرده است، گاهی هم که سخن می‌گوید، جملاتش با کلمه «باید» شروع می‌شود. گویی شخص دیگری رئیس‌جمهور است و روحانی، منتقد وضعیت فعلی و کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو است.

از کدام تدبیر شما فیلم بسازند؟ بنزین، مرغ، حراج ارز یا برجام؟!
آقای روحانی ضمن انتقاد تلویحی از سریال گاندو گفت که چرا از دستاورد‌های دولت فیلم نمی‌سازید؟ منظور او کدام دستاورد است؛ وعده‌های برجامی؟ فاجعه حراج ارزی؟ فاجعه بی‌تدبیری بنزینی؟ صف‌های مرغ و روغن؟ یا معطل گذاشتن اقتصاد کشور در انتظار تغییر موضع آمریکا و اروپا. این پرسش را روزنامه جوان در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مطرح کرد و نوشت: در سال‌های گذشته اغلب اوقاتی که روحانی در مورد دستاورد‌های دولتش صحبت کرده، در فضای مجازی عده‌ای پرسیده‌اند که آقای روحانی در مورد کدام کشور صحبت می‌کند؟ نه آن که کسی معتقد باشد دولتمردان حتی نتوانسته‌اند دو خط راه‌آهن بسازند یا آب به زمین‌های کشاورزی برسانند، اما برآیند و تجمیع همه اقدامات دولت، چگونه دیده می‌شود؟ در سواحل به قول او «پرنشاط» مکران یا در تجمعات متعدد کارگری برای حقوق‌های گرفته نشده و در دلار ۳۰ هزارتومانی و تورم ۳۶ درصدی و بازار پرتلاطم مسکن و خودرو و طلا و بورسی به‌هم ریخته و بیکاری بالا؟ روحانی گویا هنوز متوجه نشده که سکانس‌های فیلم دولت او برای مردم، درامی تلخ و پرتنش است که اگر ساخته هم شود، مردمی که حتی از مرور آنچه در این سال‌ها گذشته عصبانی می‌شوند، رغبتی ندارند تماشاچی آن باشند.
در ادامه این تحلیل آمده است: صفی طولانی تشکیل شده؛ زن و مرد ماسک بر صورت و اغلب بدون رعایت فاصله اجتماعی ایستاده‌اند و دوربین هرچه از ابتدای صف دور می‌شود، صف باز ادامه دارد. مردمی که دقایق و بلکه ساعاتی ایستاده‌اند تا بتوانند مرغ با قیمت دولتی دریافت کنند. مرغ دونرخی؛ این دستاورد دیگر حتی در مخیله تند‌ترین منتقدان دولت هم نیامده بود! قصه صف در دولت یازدهم و دوازدهم البته در یک سکانس جا نمی‌گیرد؛ از همان سال آغازین و صف سبد کالا تا صف مرغ، گوشت، دلار، برنج، روغن با کارت ملی!، صف کد بورسی، کارت ملی و... برخی کالا‌ها هم اساساً در دوره‌ای نایاب شد مانند پوشک بچه یا آنقدر گران شد که کسی پی خریدش نرفت؛ همچون موز.
سکانس‌های متعددی را مردم ایران در تلاطم بازار ارز و طلا و مسکن و خودرو گذراندند. سرمایه‌هایی که یک‌شبه نصف شد و پولدارانی که یک‌شبه ثروت‌شان چند برابر شد. افزایش همه قیمت‌ها با اوج‌گیری قیمت دلار زندگی را بر مردم سخت کرد و مهم‌تر از آن فشار روانی بی‌ثباتی مالی را به جامعه تحمیل کرد.
این میان، دولت برای آنچه مدیریت بازار نامید، تصمیم به توزیع ارز دولتی گرفت و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور با افتخار آن را اعلام کرد. نتیجه، اما توزیع رانتی صد‌ها میلیارد دلار ارز کشور میان کسانی بود که معلوم نشدند چه وارد کشور کرده‌اند و یا چقدر از آن را در حوزه موردنظر خرج کرده و چقدر را در بازار آزاد فروخته‌اند. حاصل این سیاست بحران ارزی بود که به گفته خود روحانی در مقطعی، ذخیره ارزی کشور را به صفر رساند.
تدبیر دیگری که می‌شود از آن فیلم ساخت، تصمیم ناگهانی و شبانه برای سه برابر کردن قیمت بنزین است که مردم را ناراحت و عصبانی کرد و موجب موج‌سواری ضد انقلاب و ایجاد ناامنی شد. از سوی دیگر لغو بالمره تحریم‌ها، یکی دیگر از وعده‌ها و تدابیر دولت است.

نتیجه سوء تدبیر کرونایی افزایش قربانیان و ۱۰۰ هزار میلیارد خسارت اقتصادی
روزنامه‌ها از طیف‌های مختلف اتفاق نظر دارند که بی‌تدبیری در دادن مجوز سفر‌های نوروزی، موجب خسارت‌های فراوان ناشی از شیوع مجدد ویروس کرونا شد.
روزنامه آرمان با خطاب قرار دادن آقای روحانی نوشت: لطفاً نقشه قرمز امروز ایران را به دقت نگاه کنید و با نقشه زرد اسفند مقایسه کنید. این تغییر دفعی و شیب بسیار تند و نگران‌کننده افزایش ابتلا در موج چهارم شیوع کرونا در ایران بیش از هر چیز محصول سوء حکمرانی ستاد ملی کرونا است. بیش از پنج هزار نفر از کارشناسان، کادر درمان و فعالان مدنی کشور پیش از عید این تغییر را پیش‌بینی و از شما درخواست کردیم که از فرصت طلایی تعطیلات نوروز برای مهار کرونا جهش یافته استفاده کنید و سفر و تردد و تجمع‌های نوروزی را در سراسر کشور ممنوع کنید. متأسفانه نکردید. دکتر ایرج حریرچی هم تأیید کرد که در ستاد ملی کرونا و به رغم پیشنهاد وزارت بهداشت این پیشنهاد تصویب نشده است.
طبق برآورد تحلیلگران با ادامه روند فعلی و بدون تعطیلی دو هفته‌ای لااقل ۲۰ هزار تن از هم‌وطنانمان قربانی کرونا خواهند شد. آقای روحانی! این یک عدد سرد نیست. از بیست هزار جان عزیز حرف می‌زنیم. از طرف دیگر، براساس یک تخمین اولیه تعطیلی نوروز به نسبت تعطیلی بعد از نوروز، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کمتر به اقتصاد کشور و تولید لطمه می‌زد. به تعبیر دیگر به خاطر سوء حکمرانی و تصمیم‌گیری نادرست و بی‌توجهی به هشدار کارشناسان حالا امروز شما در ستاد ملی کرونا بین دو گزینه مخیرید: یا تعطیل نکنید و شاهد مرگ ۲۰ هزار ایرانی باشید. یا تعطیل کنید و به نسبت تعطیلی نوروز، بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران لطمه بزنید. می‌بینید تأخیر و تصمیم غیرمسئولانه و غیر کارشناسانه چه پیامد‌های سهمگینی می‌تواند داشته باشد؟ به خاطر آنکه پیش از نوروز تصمیم درستی نگرفتید، در هر صورت شما در قبال مرگ هزاران هم‌وطن یا لطمه بیشتر به اقتصاد کشور مسئولید. روزنامه دولتی ایران نیز با بیان این‌که سوء‌تدبیر موجب تبدیل فرصتی ایرانی به تهدیدی انگلیسی شد، نوشت: تعطیلات نوروز، فرصت بسیار مناسبی بود تا با بسیج همه نهاد‌ها و اطلاع‌رسانی عمومی، با قرنطینه‌ای سراسری و سختگیرانه، شرایط کشور را از حالت درآستانه خطر، به شرایط نزدیک به سفید تبدیل کنیم، اما عملاً این فرصت به تهدیدی مرگبار مبدل شده است. کرونای انگلیسی جایگزین کرونا معمولی شده است و باید انتظار داشته باشیم که تعداد فوتی‌های کرونا از بعد از تعطیلات، حتی به عدد‌های چهار رقمی نزدیک شود.
از سوی دیگر روزنامه وطن امروز در گزارشی انتقادی نوشت: این روز‌ها در حالی وضعیت کل کشور به دلیل موج چهارم کرونا قرمز شده و آمار مرگ‌ومیر و مبتلایان به این بیماری به شکل فزاینده‌ای رو به افزایش گذاشته که رئیس‌جمهور ۷ فروردین‌ماه در اظهارنظری عجیب اعلام کرد: «پیک کرونا تمام شده است».
بی‌توجهی به هشدار‌های پی‌درپی وزیر بهداشت و توصیه‌های جامعه پزشکی در روز‌های پایانی سال گذشته نسبت به تاکید ویژه بر ماندن در خانه و نرفتن مردم به سفر در ایام نوروزی متاسفانه در پی سهل‌انگاری ستاد ملی مقابله با کرونا و در راس آن تمایل شخص رئیس‌جمهور نسبت به عدم اعمال محدودیت‌ها و سختگیری در تردد‌ها باعث شد تا دروازه شهر‌ها به روی مسافران نوروزی گشوده شود. در حالی که ویروس جهش‌یافته انگلیسی در برخی شهر‌ها سر از خاکستر برآورده بود با انجام مسافرت‌های گسترده و دید و بازدید‌های نوروزی، این ویروس شعله‌ور شده و در سراسر کشور افسار پاره کرد. روزنامه فرهیختگان هم در گزارشی نوشت: با بی‌تدبیری محض رئیس‌جمهور و ستاد کرونا، رکورد تعداد ابتلا و مرگ و میر کرونا در چند ماه اخیر شکست و کشور دوباره وارد وضعیت قرمز کرونایی شد. درست است که آقای حریرچی گفت نمی‌تواند اسامی کسانی را که مانع مهار کرونا در ایام تعطیلات شدند بگوید، اما این افراد غیر از آقای روحانی و برخی اعضای ستاد کرونا نیستند. آقای روحانی در این باره باید عذرخواهی کند.

تکنوکرات‌های مدعی ختم انقلاب سیدحسن را می‌خواهند چه کار؟!
بی‌صداقتی افراطیون مدعی اصلاحات، مجدداً در بازی با مهره سید حسن خمینی عیان شده است.
اخیراً چند نفر از این طیف در پوشش «مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب» با سید حسن خمینی دیدار کردند و از او می‌خواستند با توجه میدان گران‌سنگی که دارد، نامزد انتخابات شود. در میان این جمع کسانی، چون علیرضا علوی تبار، جواد امام (یار غار خاتمی)، غلامرضا ظریفیان و... دیده می‌شدند. گزارش این دیدار یک روز بعد تبدیل به تیتر یک روزنامه حزب کارگزاران شد. روزنامه سازندگی با تیتر و عکس تمام صفحه (همه با هم) از دعوت سید حسن خمینی به نامزدی انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرد.
این رفتار افراطیون مدعی اصلاحات از چند جهت منافقانه است. نخست این که طیف مذکور سال‌ها قبل از خط امام (ره) عبور کرده و بار‌ها از «ختم انقلاب» دم زده‌اند؛ چنان که یکی از همین تندرو‌ها در حاشیه کنفرانس برلین (با شرکت شماری از اصلاح‌طلبان و عناصر ضد انقلاب) مدعی شد خمینی به موزه تاریخ خواهد رفت. پس از آن نیز عناصری مانند سحرخیز و تاج‌زاده و... بار‌ها تصریح کرده‌اند اصلاح طلبان امام را از اول قبول نداشته‌اند یا امروز دیگر اعتقادی به آیت‌الله خمینی ندارند و با این اوصاف و در حالی که افراطیون، نقش اول را در فتنه براندازانه‌سبز در سال ۸۸ داشتند، جای پرسش است که از کدام میراث گران‌سنگ نوه امام (ره) حرف می‌زنند؟!
نفاق دوم، درباره شأن مدیریتی- اجرایی رئیس‌جمهور است. افراطیون مدعی است اصلاحات در گذشته به خاتمی و روحانی را که دارای سوابق اجرایی متعدد بوده‌اند، «اردک‌لنگ، شاه حسین، ضعیف و ناتوان، اجاره‌ای و عاریتی» خوانده و ضمناً مدعی شده‌اند رئیس‌جمهور در جمهوری اسلامی، اختیاراتی بیش از ۱۰-۱۵ درصد ندارد؛ بنابراین باید پرسید کسانی که روحانی و خاتمی را با وجود سوابق اجرایی به کفایت مدیریتی نمی‌شناسند و ضمناً رئیس‌جمهور را هم فاقد اختیارات می‌دانند، به چه مناسبت سراغ سیدحسن خمینی رفته و از او خواسته‌اند بیاید و مشکلات اقتصادی را حل کند؟ اصلاً سید حسن خمینی واجد کدام سابقه اجرایی و مدیریتی، حتی در حد اداره یک بخشداری و یا حتی کارمندی یک اداره دولتی است که حس داشتن حداقل صلاحیت‌ها را در ذهن او تلقین می‌کنند؟
مشخصاً حزب کارگزاران که مدعی تکنوکراسی (فن‌سالاری) است و با همین ادعا، طی یکی دو سال اخیر، روحانی را «هو» کرد که دولتش ناتوان از توان مدیریتی و برنامه‌ریزی است، آیا کمترین اعتقادی دارد که آقای سید حسن خمینی در تراز نامزدی انتخابات است؟!
اما اگر چپ‌ها و راست‌های مدعی اصلاح‌طلبی، می‌دانند که سید حسن خمینی واجد شرایط ریاست جمهوری (مدیر و مدبر بودن، رجل سیاسی- مذهبی و...) نیست باید پرسید کدام هدف را از این صحنه‌سازی ایفا می‌کنند؟ به نظر می‌رسد پدرخوانده‌های این طیف مایلند هم از وی برای درگیر شدن در فضای سیاسی و انتخاباتی استفاده کنند و از فشار‌ها روی خود و نامزد اصلی این طیف- در زمینه پاسخگویی نسبت به عملکرد دولت روحانی- بکاهند و هم رد صلاحیت او را- که منطقاً قابل تأیید در شورای نگهبان نیست- هزینه مظلوم‌نمایی و انحراف اذهان از کارنامه پرخسارت خویش کنند.

لااقل این یک مسئله را درست تدبیر می‌کردید
علی‌رغم یک‌سال سخت و تجربه‌اندوزی، و علی‌رغم هشدار‌های وزارت بهداشت، چنانکه قابل پیش‌بینی بود همه مراکز استان‌ها و کلانشهر‌های کشور به رنگ قرمز درآمده و آمار تلفات کرونا افزایش نگران‌کننده‌ای یافته است. در چنین شرایطی رئیس‌جمهور می‌گوید چرا به مدیریت دولت انتقاد می‌کنید و از موفقیت‌های این دولت فیلم نمی‌سازید؟!
سایت الف ضمن انتشار مطلب فوق نوشت: مدیریت مرغ و گوشت و مواد غذایی و بنزین و همه و همه را کنار بگذارید و همین مورد کرونا را در نظر بگیرید. آنچه باید در مدیریت این بحران دیده شود (فارغ از دستیابی به موفقیت کامل) عقلانیت و تدبیر و هماهنگی است که متاسفانه از همان ابتدای ورود این ویروس به کشور، چنانکه باید از دولت محترم دیده نشده. از جدی نگرفتن این ابتلا تا اعمال محدودیت‌های ضعیف و دیرهنگام و معیار‌های دوگانه و اختلاف‌نظر‌های غیرکارشناسی، جملگی شاهد این ادعا هستند.
متاسفانه این رویه در حالی ادامه یافته که مسئولان وزارت بهداشت طی ماه‌های گذشته همواره نسبت به شیوع نسخه انگلیسی این ویروس که قدرت سرایت چند برابری نیز دارد، هشدار داده‌اند.
آیا دولت نمی‌توانست در ایام نوروز که عملاً اغلب مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی به‌صورت کامل یا نیمه، تعطیل هستند استفاده کند و با اعمال محدودیت‌های سخت در رفت و آمد مانع سفر شود؟
این در حالی است که بنا بر اظهار نظر مسئولان وزارت بهداشت که قاعدتاً همه باید تابع نظر کارشناسی آن‌ها باشند، در ستاد ملی مبارزه با کرونا به پیشنهادات آن‌ها بی‌توجهی و هشدار‌هایشان نادیده گرفته می‌شود.
گویی دولت با رها کردن نقش خود در مدیریت این بحران عملاً خواسته است بار مبارزه با این ویروس را به گردن مردم و (البته کادر مظلوم درمان) بیندازد و خود را خلاص کند!
شل‌کن سفت‌کن دولت در مدیریت کرونا عملاً هزینه‌های بسیار بیشتری را نسبت به اعمال محدودیت‌های سختگیرانه‌تر بر دوش نظام اقتصادی و نظام سلامت کشور تحمیل می‌کند و عجیب است که دولت این رویه را هنوز کنار نگذاشته است.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

حکم رهبر انقلاب درباره روزه ماه رمضان در زمان شیوع کرونا
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر انقلاب اسلامی حکم حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای درباره شرایط روزه ماه رمضان در زمان شیوع بیماری کرونا را اعلام کرد.
رهبر حکیم انقلاب اسلامی در پاسخ به این استفتا که «در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده است، روزه گرفتن در ماه رمضان چه حکمی دارد؟» تاکید کردند: «روزه از ضروریات ارکان شریعت اسلام است و ترک روزه ماه رمضان جایز نیست مگر آنکه فرد، گمان عقلایی پیدا کند که روزه گرفتن یا موجب ایجاد بیماری شود و یا تشدید بیماری و یا افزایش طول بیماری و تأخیر در سلامتی». در ادامه پاسخ به این استفتا آمده است: «در این موارد روزه ساقط، ولی قضای آن لازم است. بدیهی است در صورتی که این اطمینان از گفته پزشک متخصص و متدین نیز به دست آید، کفایت می‌کند؛ بنابراین اگر فردی نسبت به امور یادشده خوف و نگرانی داشته و این خوف منشأ عقلایی داشته باشد، روزه ساقط، ولی قضای آن لازم است».
***
پیام فرمانده کل سپاه به مناسبت بیست‌و‌دومین سالروز شهادت امیرسپهبد صیادشیرازی
صیاد الهام‌بخش
فرمانده کل سپاه با صدور پیامی به مناسبت بیست‌و‌دومین سالروز شهادت امیرسپهبد صیادشیرازی، اندیشه‌های حرفه‌ای و نظامی این شهید را الهام‌بخش و راهنمای نسل‌های جدید و رویش‌های بالنده نیرو‌های مسلح عنوان کرد. در بخشی از پیام سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی آمده است: به ارواح مطهر شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران بویژه طلایه‌داران وحدت، برادری و یکپارچگی ارتشیان غیرتمند و پاسداران سلحشور انقلاب از جمله شهدای والامقام «علی صیادشیرازی» و «حسن باقری» خالصانه درود می‌فرستم و با تأکید بر آمادگی همه‌جانبه نیرو‌های مدافع انقلاب، استقلال، امنیت و تمامیت ارضی کشور برای مقابله قاطع و ویرانگر با توطئه‌ها، تهدیدات و فتنه‌آفرینی‌های محتمل جبهه دشمنان میهن اسلامی، عزت، سربلندی و موفقیت روزافزون منظومه مقتدر و افتخارآفرین نیرو‌های مسلح تحت زعامت و رهبری حکیمانه مقام شامخ ولایت و فرماندهی‌کل قوا حضرت امام خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی را از درگاه حضرت کبریایی مسألت می‌کنم.
***
دولت جدید آمریکا غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده است
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: دولتی که در آمریکا روی کار آمده، غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده و پنجه فولادی را در داخل دستکش مخملین فرو برده است.
سرلشکر محمد باقری در بیست‌و‌پنجمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، رؤسا و مدیران ناجا که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد، با بیان اینکه دشمنی که شاخ و شانه می‌کشید و تهدید می‌کرد، خود صحنه را با فضاحت ترک کرد و دولت دیگری بر سر کار آمد، گفت: فشار‌های حداکثری دشمن شکست خورد، اما دولتی که سر کار آمده، غیر از وعده و فریب چیزی نیاورده است و تجربه نشان می‌دهد دولت‌های دموکراتی که در آمریکا بر سر کار می‌آیند، پنجه فولادی در داخل دستکش مخملی فرو برده و دائماً در حال توطئه هستند و وعده‌های توخالی درباره توسعه و گشایش اقتصادی و رفع تحریم‌ها می‌دهند. آن‌ها تلاش زیادی می‌کنند تا با مذاکرات طولانی به همراه مطالبات جدید، اتفاقاتی را رقم بزنند.
***
سفیر فرانسه در تهران:
تلاش می‌کنیم برجام قبل از انتخابات ایران احیا شود!
سفیر فرانسه در تهران در اظهارنظری عجیب مدعی تلاش برای احیای برجام قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد. فیلیپ تیئبو در گفتگو با روزنامه کار و کارگر گفت: مذاکرات فعلی وین نتیجه سال‌ها تلاش همه طرف‌های باقی‌مانده در برجام است و رئیس‌جمهور مکرون نیز بار‌ها از این توافق حمایت کرده است. حتی برای حفظ برجام آقای مکرون طرحی را ارائه کرد که متاسفانه کنشگرانی در ایران و آمریکا مانع از اجرایی شدن آن طرح شدند، ولی فرانسه تمام تلاش خود را برای حفظ برجام داشته و حتی آقای ظریف را در اوج تنش‌های ایران و آمریکا به اجلاس جی ۷ دعوت کردیم تا پنجره مذاکرات را باز نگاه داریم و خوشبختانه تا امروز پنجره مذاکرات بسته نشده است. در حال حاضر هم همین روند طی می‌شود و هدف هم این است که تا قبل از شروع انتخابات در ایران شاهد احیای کامل توافق هسته‌ای باشیم.
***
قرارداد با چین صرفاً در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، عمرانی و اقتصادی است
نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با تسنیم، با بیان اینکه قرارداد راهبردی ایران و چین نقشه راه همکاری‌های ۲ کشور در ۲۵ سال آینده است، گفت: قطعا انعقاد این قرارداد با چین امتیاز بزرگی برای کشورمان است.
حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی ادامه داد: با تحقق عملی، این قرارداد می‌تواند حتی تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان را رفع کند؛ می‌توانیم به صورت ثابت و پایدار نفت و فرآورده‌های نفتی را به چین صادر کنیم. نماینده تبریز در مجلس عنوان کرد: همه مسؤولان بر انعقاد این قرارداد متفق‌القول بوده و آن حرکتی مثبت در راستای مقابله با تحریم‌ها و خروج از انزوای اقتصادی و همکاری پایدار با کشور‌های همسایه است، البته دشمنان انقلاب اسلامی به سرکردگی آمریکا و رژیم صهیونیستی مخالفان این قرارداد هستند و این دلیلی بر اهمیت این قرارداد است. میرتاج‌الدینی در ادامه تصریح کرد: شایعاتی از قبیل واگذاری فلان بخش یا حوزه به چینی‌ها حقیقت ندارد و این قرارداد صرفا زمینه همکاری در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، عمرانی و اقتصادی است.

***************************

روزنامه خراسان**

مصرف سوخت در کشور ترمز برید!
یک مقام مهم دولتی در گزارش جدید خود خطاب به مسئولان نهاد ریاست جمهوری، به آن‌ها متذکر شده همچنان بخش مصرف انرژی در کشور غیرمتعارف است و این موضوع در بخش حمل و نقل، شکل تاسف بارتری به خود می‌گیرد و علاوه بر هزینه بالا برای کشور، بیشترین میزان انتشار آلاینده‌های زیست محیطی پس از نیروگاه‌های حرارتی را به خود اختصاص می‌دهد و با تداوم این روند، امنیت عرضه سوخت در کشور با مشکل جدی مواجه می‌شود. در این گزارش تاکید شده، در صورت اصلاح تدریجی قیمت سوخت تا سطح قیمت منطقه ای، بیشترین کاهش از لحاظ میزان مصرف سوخت حاصل می‌شود.

*********************************

روزنامه ایران **

هشدار نسبت به دلالی در تهیه واکسن

خبر اول اینکه، سفیر ایران در روسیه نسبت به ورود واسطه‌ها و دلالان به تهیه واکسن از مسکو هشدار داد. به گزارش ایرنا کاظم جلالی گفت: سفارت ایران در روسیه اخباری دریافت کرده است، مبنی بر اینکه برخی افراد در روسیه به واسطه‌ها و شرکت‌های خصوصی ایرانی قول تهیه واکسن داده‌اند، اما مطمئناً این افراد قصد سودجویی دارند، چراکه تحت هیچ شرایطی، خارج از ضوابط و کانال رسمی، امکان تهیه واکسن در روسیه وجود ندارد. جلالی با بیان اینکه تنها کانال رسمی فروش و صادرات واکسن از روسیه به ایران و سایر کشورها، نهادی به نام «سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان» زیر نظر مستقیم رئیس جمهوری روسیه است، اظهار داشت: این سازمان براساس قرارداد‌هایی که با کشور‌های مختلف، از جمله ایران امضا کرده است، عمل می‌کند و خارج از آن هیچ فروش یا صادراتی به هیچکدام از کشور‌های جهان ندارد. وی به شرکت‌های خصوصی ایرانی هم هشدار داد فریب افراد، دلالان و واسطه‌ها را نخورند، چراکه ممکن است این افراد قول تهیه واکسن در قبال مبالغ هنگفتی، به‌عنوان پیش پرداخت تهیه واکسن از آن‌ها اخذ کنند، اما در نهایت پول و سرمایه بخش خصوصی به یغما برود. جلالی همچنین با بیان اینکه بر اساس اولین قرارداد خرید واکسن از این کشور تاکنون پنج محموله واکسن «اسپوتنیک وی» شامل بیش از ۵۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده و صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه تعهد کرده است که بزودی مابقی تعهد قرارداد خود را عملی کند. براساس قرارداد جدید که بزودی نهایی می‌شود دولت جمهوری اسلامی ایران به میزان ۳۰ میلیون دوز واکسن از روسیه خریداری می‌کند.

شرط ایران برای مذاکره با امریکا

خبر دیگر اینکه، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه در گفتگو با کریستین امانپور مجری با سابقه سی‌ان‌ان گفت: نیازی به مذاکره با امریکا نیست و جزئیات برجام قبلاً مذاکره شده است. به گزارش خبرآنلاین، سعید خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا در هفته آینده مذاکره مستقیمی بین ایران و امریکا در وین انجام خواهد شد گفت: هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی در وین یا هرجای دیگر انجام نخواهد شد. گفته‌ایم نیازی به هیچ مذاکره‌ای نیست چرا که ما درباره تمام جزئیات برجام پیش از این مذاکره کرده‌ایم. به گفته وی، آنچه که اکنون در قالب کمیسیون مشترک برجام انجام می‌دهیم این است که لیست کاملی از تحریم‌هایی را که امریکا باید برطرف کند، تعریف می‌کنیم.۱+۴ کانالی برای گفتگو با امریکا را دارند تا ببینند که امریکا در واقع چگونه می‌اندیشد. خطیب‌زاده با بیان اینکه جزئیات برجام قبلاً مذاکره شده است بیان کرد: امریکا باید اقدامی انجام دهد که ما آن را به‌عنوان پایبندی به برجام تأیید کنیم. اینکه امریکا و ایران می‌توانند گفتگو کنند به این بستگی دارد که آیا امریکا به میز برجام که ایران و دیگران حضور دارند بر می‌گردد یا نه. تا این زمان، هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی بین دو طرف وجود ندارد.

نامه ضد ایرانی رژیم صهیونیستی به شورای امنیت

شنیدیم که، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد بار دیگر برخی ادعا‌ها در خصوص نظامی بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد. به گزارش جماران؛ «گیلاد ارادان» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای به شورای امنیت خواستار تحقیق درباره آنچه «نقض قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا توسط ایران» خوانده است، شد. وی بار دیگر برخی ادعا‌ها در خصوص نظامی بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرده و مدعی شد: «قاطعانه از شورای امنیت می‌خواهیم نقض قطعنامه ۲۲۳۱ توسط ایران را محکوم کرده و به تهدید‌هایی که برنامه هسته‌ای و موشکی و اشاعه تسلیحاتی توسط این کشور ایجاد کرده است، پاسخ دهد».

انحلال شورای شهر قرچک به‌دلیل اتهام مالی

دست آخر اینکه، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرچک در استان تهران از انحلال شورای شهر قرچک به‌دلیل مسائل مالی ۶ نفر از اعضای آن خبر داد. به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، سعید دوستی‌نژاد افزود: پیرو گزارش‌های واصله مبنی بر تخلفات مالی برخی اعضای شورای شهر قرچک موضوع در دستور کار دادستانی قرار گرفت. وی ادامه داد: با جمع‌آوری اسناد و مدارک لازم توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) تاکنون ۶ نفر از اعضای شورای شهر به‌دلیل مسائل مالی به دستگاه قضایی احضار و تفهیم اتهام شدند. دوستی‌نژاد اظهارداشت: برای این ۶ نفر قرار نظارت منع شرکت در جلسات صادر شده که این امر موجب انحلال شورا خواهد شد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرچک تصریح کرد: سایر اعضای شورا نیز در خصوص این پرونده احضار شده‌اند و اطلاعات تکمیلی متعاقباً اعلام می‌شود.

*********************************

روزنامه شرق **

سفر دوباره خلیل‌زاد به کابل
زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان بار دیگر وارد کابل شده و با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی دیدار و گفتگو کرده است. این سفر در آستانه مذاکرات سرنوشت‌ساز صلح استانبول انجام می‌شود که قرار است در ماه جاری میلادی برگزار شود.

برنامه دولت سوئد برای مهاجران
دولت سوئد قصد دارد قوانین سخت‌گیرانه‌ای درمورد مهاجران را که اجرای موقت آن پنج سال پیش آغاز شد، دائمی کند. بر پایه مقررات جدید، سوئد به پناه‌جویان و مهاجران به سادگی اجازه اقامت دائم و دعوت از اعضای خانواده را نمی‌دهد.

ممنوعیت صادرات به ۷ سازنده ابررایانه چین
آمریکا صادرات تجهیزات پیشرفته برای چند شرکت سازنده ابررایانه را که با ارتش چین همکاری می‌کنند، ممنوع کرد. این نخستین اقدام دولت جو بایدن برای دشوارکردن استفاده شرکت‌های چینی از فناوری‌های پیشرفته آمریکا به شمار می‌رود.

انتشار آمار مربوط به زندان‌های اروپا
دانشکده «علوم جنایی» دانشگاه لوزان سوئیس گزارش سالانه خود درباره درصد زندانیان نسبت به جمعیت کشوری و همچنین میزان تراکم در زندان‌ها، درصد زنان و خارجیان زندانی در اروپا را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در آخرین روز سال ۲۰۲۰ در مجموع یک‌میلیون‌و ۶۲۸ هزار و ۳۴۳ نفر در ۴۷ کشور عضو شورای اروپا زندانی بوده‌اند.

پذیرش مشروط نتانیاهو
یک منبع نزدیک به رهبری حزب لیکود اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو با کنارگذاشتن نخست‌وزیری به مدت یک سال به نفع رئیس حزب «یمینا» موافقت کرده است، اما با این شرط که کابینه ائتلافی میان راست‌گرا‌ها و چپ‌گرا‌ها تشکیل نشود و حزب او قدرت را از دست ندهد.

کاندیداتوری دوباره مارین لوپن
مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی موسوم به «اجتماع ملی» در یک کنفرانس خبری گفت با انرژی‌گرفتن از بابت نتایج دلگرم‌کننده‌ای که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، برای سومین بار نامزد ریاست‌جمهوری فرانسه می‌شود.

فرمان جدید رهبر کره شمالی
رسانه‌های کره شمالی گزارش دادند رهبری این کشور از حزب حاکم خواست تا برای خلاصی و رهایی مردم از مشکلات اقتصادی به مبارزه سخت با قحطی و گرسنگی یا «رویکرد سخت» بپردازند. همچنین حکم اعدام وزیر آموزش کره شمالی از سوی کیم جونگ اون در پی تحقیقات درباره اینکه چرا وزارتخانه مذکور پیشرفت رضایت‌بخشی نداشته، صادر شده است.

*********************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات