صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷  ، 
شناسه خبر : ۳۳۷۹۸۲
رهبر معظم انقلاب اسلامی: امام ما را به راهی هدایت کرد، هدفهایی را برای ما تعریف کرد، شاخص‌هایی را در میانه‌ی راه به ما معرفی کرد تا راه را گم نکنیم. فقط در صورت پیمودن این راه است که ما میتوانیم به حیات طیبه برسیم و طعم آن را بچشیم.

نشریه اخبار و تحلیل‌ها word

نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf

▼حرف روز آخرین برآورد!
برآورد قاطبه مراکز اطلاعاتی و امنیتی کشور به نقل از وزیر محترم اطلاعات حاکی از در پیش گرفتن سه راهبرد کلان از سوی محور عبری-عربی-غربی علیه ایران است: 1- دامن زدن به اعتراضات و تبدیل آن‌ها به آشوب‌های خیابانی؛ 2- خراب‌کاری امنیتی و بی‌ثبات‌سازی سیاسی که به محوریت رژیم صهیونیستی انجام می‌شود. هرچند هوشیاری و مراقبت‌های امنیتی در این زمینه لازم است ولی نباید با بزرگ‌نمایی همه اقدامات سانحه محور ریزودرشت هفته‌های اخیر، ازجمله حوادثی که خطای انسانی در آن‌ها دخیل بوده را هم خرابکاری از سوی این رژیم تلقی کرد؛ چراکه ‌اساساً این رژیم برخلاف آنچه که وانمود می‌کند، نیست و توازن قدرت در منطقه بین ما و این رژیم به نفع ایران برهم‌خورده و علت بخشی ازاین‌دست و پا زدن‌های امنیتی اسرائیل غاصب به همین موضوع برمی‌گردد.3- راه انداختن جنگ شناختی و ادراکی در فضای رهاشده‌ی مجازی به‌منظور هویت زدایی و اعتبارزدایی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و وارونه نمایی واقعیات و دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی.
درواقع، دشمنان انقلاب به‌گونه‌ای از این سه راهبرد استفاده می‌کنند که دو راهبرد اول و دوم به‌نوعی خروجی وارونه نمایی وضعیت کنونی و سیاه‌نمایی و بن‌بست‌نمایی از آینده وضعیت اقتصادی و طرح تحول دولت باشد. آن‌ها با ترفندها و شگردهای پیچیده رسانه‌ای و عملیاتی می‌کوشند بذر یاس و ناامیدی در ضمیر ملت ایران بکارند و محرومیتی پایدار از کج‌کارکردی‌های اقتصادی از گذشته تاکنون را ترسیم کنند که تنها راه برداشت آن اعتراض اجتماعی و تبدیل آن به اغتشاش و آشوب است. پروژه‌ای که شکل ناقص آن را در دی96 و آبان 98 آزمودند اما با شکست روبرو شدند. حال این سؤال مطرح است که برای مصاف با این سه راهبرد دشمن چه باید کرد؟
وفق کلام رهبر معظم انقلاب اسلامی پادزهر همه موارد ذکرشده، در شرایط کنونی در وهله اول، جهاد تبیین و افشای نقشه‌های شوم دشمنان است. به‌ویژه در مواجهه با راهبرد سوم که جنگ شناختی دشمن بوده و برای تغییر ذهنیت اجتماعی مردم و محاسبات مسئولان نسبت به شرایط حال و آینده انقلاب و نظام اسلامی از طرق مختلف تولید و توزیع می‌شود. راه دوم، کارآمدی دولت در ارائه خدمات و به‌سلامت عبور دادن مردم از این وضعیت است. البته دولت شب و روز در حال کار است و انصافاً نستوهانه ضمن آواربرداری از خرابی‌های گذشته، تلاش می‌کند با اجرای طرح تحول اقتصادی خواسته‌های مردم که وعده‌های دولت است را محقق نماید. در این راه همه باید به دولت کمک کنند. (نویسنده:فتح ا... پریشان)

 

▼گزارش روز آزموده را آزمودن خطاست...
هم‌زمان با صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام ، گروه‌ها و جریانات غرب‌گرا در داخل کشور در اقدامی قابل پیش‌بینی، سعی در بن‌بست نمایی و بحرانی جلوه دادن وضعیت اقتصادی کشور دارند تا با تحریفِ رسانه‌ای و بهره‌گیری از حافظه کوتاه‌مدت اجتماعی، فصلِ بی ثمرِ برجامِ نافرجام را تحت عنوان "توافق به هر قیمتی" یا "هر نوع توافق بهتر از عدم توافق است" مجدداً رونمایی کنند.
گزاره‌های خبری: 1- سعید حجاریان در توئیتی نوشت: «پروژه هسته‌ای هزینه زا و با دستاورد نزدیک به صفر بوده است؛ نه برقی ساخت و نه توان بازدارندگی به وجود آورد. »2- پایگاه خبری آفتاب در مطلبی با اشاره به صدور قطعنامه توسط شورای حکام می‌نویسد: « در پرونده هسته‌ای عقب‌گرد نکنید؛ مشکلات مردم را ببینید بعد تصمیم بگیرید. کشور نباید عقب‌گرد کند و یک‌بار دیگر گرفتار فصل ۷ منشور ملل شود که هزینه‌های گزاف به مردم تحمیل می‌کند.»3- سایت تحلیلی خبری عصر ایران نیز با انتشار نامه‌ی سرگشاده 61 اقتصاددان به مردم ایران به بخشی از این نامه اشاره و می‌نویسد: «با بازخوانی تجارب جهانی و بر اساس تحلیل علمی؟ و کارشناسی؟ صاحب‌نظران ملی و امضا‌کنندگان این نامه، نخستین گام برای برون‌رفت از این وضعیت دشوار، تغییر اساسی راهبرد‌ها و سیاست‌های خارجی است. بدون احیای توافق برجام و خروج از محدودیت‌های اعمال‌شده بر بخش بانکداری ایران توسط FATF، نمی‌توان از دسترسی کم‌هزینه به بازار‌های جهانی سخن به میان آورد.»
گزاره‌های تحلیلی:1- در حالی از دستاوردِ صفر صنعت هسته‌ای و هزینه زا بودن آن سخن به میان می‌آید که رئیس سازمان انرژی اتمی ۱۷ فروردین‌ماه 1401 دستاوردهای صنعت هسته‌ای را این‌گونه فهرست نمودند: « تاکنون ۲۵ دستاورد هسته‌ای در زمینه‌هایی چون رادیو داروها، کشاورزی، پیشران هسته‌ای، آب‌شیرین‌کن، تولید 1000 مگاوات برق در نیروگاه بوشهر و... در سال‌های اخیر داشته‌ایم.» و در روز ملی فناوری هسته‌ای امسال نیز از۹ دستاورد جدیدِ دیگر رونمایی شد. محمد اسلامی با اشاره به دو برنامه محوری سازمان در حوزه برق هسته‌ای و کاربرد پرتوها، عنوان کرد: این موضوع اسنادی دارد که از آن رونمایی می‌شود و از ظرفیت‌های بزرگ کشور است و می‌تواند ۱۰ هزار مگاوات برق جدید به کشور اضافه کند که در سایت‌های پیش‌بینی‌شده هدف‌گذاری کرده‌ایم و رنسانسی در این حوزه خواهد بود.»2- این جریان از یک‌سو عدم عقب‌گرد در مذاکرات را توصیه می‌کند و از سوی دیگر با القای ترس از جنگ و واهمه‌ی رفتن به زیر بند 7 منشور سازمان ملل، راه‌رفته در برجام را مجدداً پیش پای دولت جدید می‌گذارد؛ این در حالی است که عدم برگشت به عقب؛ رفتن به مسیرِ پرهزینه و بی‌فایده‌ی برجامی نیست، بلکه بهره‌گیری از عبرت برجامِ نافرجام و اخذ تضمین‌های جدی و راستی آزمایی مبتنی بر دریافت انتفاع اقتصادی از مسیر لغو واقعیِ تحریم‌هاست. 3- گره زدن اقتصاد کشور به مذاکرات که در نامه 61 اقتصاددان بدان پرداخته‌شده، در حالی صورت می‌گیرد که اولاً جهانی شامل چند کشور سلطه‌گر غربی نمی‌شود، ثانیاً راهکار مبادلات تجاری منحصر به بهره‌گیری از دلارِ در حال افول، نبوده و نیست و با مبادلات دو یا چندجانبه می‌توان این بند و ریسمان‌های ظالمانه غربی تحت عنوان FATF و CFT را بی‌اثر کرد؛ همان‌گونه که در واردات واکسن کرونا و افزایش حجم مبادلات تجاری در کمتر از یک سال گذشته اتفاق افتاده است.
نکته پایانی اینکه؛ تجربه برجام در دولت گذشته نشان داد که اگر توافقی هم حاصل شود زیاده‌خواهی‌های غربی‌ها فروکاسته نخواهد شد لذا گرفتن تضامین از این دشمن بدعهد و عنود یک امر الزامی است؛ چراکه آزموده را آزمودن خطاست... (نویسنده: جواد خسروی)

اخبار
مادورو: سخنان رهبر ایران به من قدرت داد
رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از دیدار با رهبر انقلاب اعلام کرد که دیداری سرشار از معنویت و حکمت با رهبر عالی ایران، علی خامنه‌ای داشتم. قدردان سخنان ایشان هستم، سخنانی که روحیه من را قوی می‌کند و قدرت لازم را می‌دهد تا به مسیر دنیای صلح و برادری که می‌خواهیم آن را تحکیم کنیم، ادامه بدهیم.
گزینه‌های بایدن درباره ایران تمام‌شده است
رسانه آمریکایی سی ان ان در گزارشی نوشت «تهران غنی‌سازی اورانیوم را با سرعتی افزایش داده است که از زمان امضای هسته‌ای توافق تاریخی در سال ۲۰۱۵ (برجام) که باعث شد ایران غنی‌سازی اورانیوم را در ازای لغو تحریم‌ها محدود کند، مشاهده نشده است. اقدامات (جبرانی ایران ) در حالی انجام‌شده است که مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام برای احیای این توافق و بازگشت واشنگتن با وقفه مواجه شده است. مذاکرات متوقف‌شده پیامدهای خطرناکی برای منطقه به همراه دارد. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که از مخالفان سرسخت کارزار به‌اصطلاح "فشار حداکثری" ترامپ علیه ایران بود با روی کار آمدن خود مذاکرات را احیا کرد. اما سیاست بایدن تاکنون در احیای این توافق شکست‌خورده است.» تریتا پارسی معاون اجرایی موسسه آمریکایی کوئینسی نیز در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان درباره وضعیت کنونی مذاکرات وین اعلام کرد که «ایرانی‌ها از سال ۲۰۱۸ هیچ منفعتی از برجام کسب نکرده‌اند. با توجه به اینکه ایالات‌متحده پیشتر ایران را در دولت ترامپ تحریم کرده است، گزینه‌های بایدن (درقبال تهران) تمام‌شده است.» البته آنچه این گزارش‌ها به آن نپرداخته‌اند این است که بایدن باوجود ادعای مذاکره در حال ادامه مسیر فشار حداکثری ترامپ است و تحولات اخیر نشان داد که رویکرد دموکرات‌ها صرفاً نمایشی و شبیه جمهوری‌خواهان است.
پلیس آمریکا پول بنزین ندارد سرکار برود
تاکر کارلسون مجری معروف فاکس نیوز گفت « دپارتمان پلیس یکی از مناطق ایالت میشیگان اعلام کرد که دیگر نمی‌تواند به تماس‌های اضطراری پاسخ بدهد، چون قیمت بنزین خیلی بالا رفته است. اونها گفتند چند ماه مانده به تنظیم مجدد بودجه، ولی بودجه‌ای که برای سوخت در نظر گرفته‌شده بود را تمام کردیم. کلانتر شهرستان ایزابلا در ایالت میشیگان اعلام کرده که من به نمایندگانم دستور دادم سعی کنند هر تماسی رو که از طریق تلفن ممکنه مدیریت کنند. اِعمال قانون از طریق تلفن! شبیه داستان‌های جهان سومه، اما اینجا آمریکاست ایالت میشیگان و این تازه اولشه.»
کیسینجر: تحولات بزرگ درراه است
هنری کسینجر، تئوریسین و وزیر خارجه پیشین ایالات‌متحده آمریکا گفت «اکنون سؤال چگونگی پایان دادن به جنگ اوکراین است و پس از پایان جنگ، اگر نمی‌خواهیم روسیه به پایگاه چین در اروپا تبدیل شود، باید جایی برای اوکراین و همچنین روسیه پیدا کرد. (در مورد ناتو) حفظ ائتلاف و اتحادی که همکاری بین اروپا و آمریکا را منعکس می‌کند، مهم است، اما باید این واقعیت را درک کنیم که رویدادهای بزرگ در خاورمیانه و آسیا درراه است.

اخبار کوتاه
◄ اقدام مضحک آمریکا علیه سپاه / حساب توییتری وابسته به وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد به افرادی که از شبکه مالی سپاه ایران اطلاعاتی داشته باشند، ۱۵ میلیون دلار جایزه پرداخت خواهد کرد.
◄ استعفای نمایندگان جریان صدر و تغییر ترکیب مجلس عراق/بعد از درخواست مقتدی صدر، نمایندگان این جریان از مجلس عراق استعفا کردند و رئیس مجلس استعفای آنها را پذیرفت. جریان صدر ۷۳ کرسی در مجلس عراق داشت و با استعفای آن‌ها و اضافه شدن نمایندگان جدید ائتلاف شیعی با 122 نماینده به اکثریت مجلس تبدیل خواهد شد.
◄ارزآوری ۶۰ میلیون یورویی غول ۲۵۰ متری/ در حالی دیروز نفت‌کش افراماکس شرکت صدرا در بوشهر به ونزوئلا تحویل داده شد که محاسبات نشان می‌دهد که این نفتکش برای ایران 60 میلیون یورو ارزآوری داشته است.
◄ جمله قابل‌تحسین یک سلبریتی / مریلا زارعی بازیگر فیلم هناس گفت مسئولیت ما این است که چشممان را به روی حوادثی شبیه به ماجرای فیلم هناس نبندیم. منصف باشیم و اگر مسئولی در کشور در تدابیر خود دچار خلل می‌شود و اشتباه می‌کند به قیمت کل سیستم نگذاریم و یادمان نرود که آدم‌هایی به خاطر ما رفته‌اند و خون داده‌اند.
◄ ایربگ یا ایرمرگ؟ / رئیس پلیس راهور گفت فقط دریکی از پارکینگ‌های خودروهای تصادفاتی، ۱۰۷ دستگاه خودرو وجود داشت، از میان این ۱۰۷ دستگاه خودرو که تماماً از زاویه جلو یعنی از زاویه مناسب تصادف کردند، ایربگ ۹۷ دستگاه خودرو باز نشده بود!
◄افتضاح واکسن‌های آمریکایی در تایوان/ کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در دولت روحانی در توییتر خود نوشت در تایوان بیش از ۸۱٪ مردم علیه کرونا واکسینه شدند،نمودار واکسیناسیون در تایوان هم‌زمان با اندکی تأخیر نسبت به ایران بوده است. مادرنا، آسترزنکا، فایزر و مدیجن(واکسن تایوانی)مورداستفاده بوده‌اند.در روزهای اخیر هرروز بیش از ۲۰۰نفر تایوانی در اثر کرونا فوت می‌کنند!
◄سهم نیم درصدی ایران از واردات ونزوئلا / بر اساس آمارهای رسمی ونزوئلا، میزان واردات این کشور از ۸/۴ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۳ به ۵۹ میلیون دلار تا سال ۱۳۹۲ رسیده است اما با شروع تحریم‌های شدید آمریکا علیه این کشور واردات ونزوئلا به ۷ میلیارد دلار در سال‌های اخیر رسیده است. بر اساس آمارهای گمرک ایران نیز سهم ایران از واردات ونزوئلا طی سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۴۰۰ به‌جز سال ۱۳۹۹ که 1.8درصد بوده، در مابقی سال‌ها کمتر از نیم درصد بوده است.
◄ آماری عجیب از قیمت مسکن در تهران / روزنامه فرهیختگان نوشت طی 30 سال اخیر قیمت زمین در تهران 1020 برابر شده، درحالی‌که در همین مدت دلار در بازار آزاد 160 برابر و سکه نیز 690 برابر شده است. طی تابستان 1400 قیمت هر مترمربع زمین مسکونی به 47 میلیون و 692هزار تومان رسیده که با احتساب دلار آزاد در همان مقطع متری 1834 دلار بوده است.این درحالی است که طی سه‌ماهه چهارم سال 2021 در شهر ریاض عربستان قیمت دلاری هر مترمربع زمین مسکونی 638 دلار بوده است.
◄ جعل امضا برای تخریب دولت!/ ویدا ورهرامی عضو هیئت‌علمی شهید بهشتی که نام او در میان ۶۱ اقتصاددانی که درباره تحولات اقتصادی کشور بیانیه داده‌اند ذکرشده، اظهار کرد بنده به‌هیچ‌عنوان از چنین نامه‌ای خبر نداشتم و هرگز پایین این نامه را امضا نکرده‌ام و از متولیان این کار خواهشمندم که به‌سرعت نام بنده را از این نامه پاک کنند.
◄ دو خبر خوب که امروز منتشر شد / در میان خبرهای رسانه‌ای بعضاً ناامیدکننده دو خبر خوب منتشر شد که اولاً تراز تجاری مناطق آزاد برای اولین بار مثبت شد و مناطق آزاد که فقط دروازه واردات بود، صادرکننده هم شد. و خبر دوم اینکه رشد بهره‌وری پس از ۹ سال منفی بودن مثبت شد. به اذعان کارشناسان در صورت تداوم این روند، اقتصاد از رکود خارج خواهد شد.

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات