صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۳  ، 
شناسه خبر : ۳۳۰۷۶۱

روزنامه کیهان **

القدس العربی: ایران ضربات سختی به اسرائیل زد

یک روزنامه منطقه‌ای عرب زبان نوشت، ضربات مقاومت فلسطین به اسرائیل، اقتدار منطقه‌ای ایران را نشان داد.
روزنامه القدس العربی در گزارشی نوشت: ضربات اخیر مقاومت فلسطین به اسرائیل نشان داد که ایران تا چه اندازه در افزایش قدرت گروه‌های مقاومت در منطقه موفق عمل کرده است. در همین زمینه روجر بویس در روزنامه انگلیسی خاطر نشان می‌کند: اسرائیل‌اشتباه کرد و در همان دامی افتاد که خود آن را به وجود آورده بود و موشک‌ها به طور غیرمنتظره از نوار غزه به سوی اسرائیل (سرزمین‌های‌اشغالی) شلیک شدند. همچنین اعتراضات در سراسر کرانه باختری شعله‌ور گردید و از یک انتفاضه جدید سخن به میان آمد و بر اساس یک پیش‌بینی واقعی «معامله قرن» «دونالد ترامپ» قبل از شکوفا شدن نابود خواهد شد.
مقاومت فلسطین چند هزار موشک را به سوی شهر‌های مختلف از جمله تل آویو شلیک کرد و فضایی از رعب و وحشت ایجاد کرد... ویدیویی در سطح گسترده منتشر شد. این ویدئو یک مرد فلسطینی را نشان می‌دهد که در هنگام شلیک موشک‌های مقاومت از غزه به سوی سرزمین‌های‌اشغالی فریاد می‌کشد، «یا لثارات سلیمانی»، «یا لثارات قاسم» و «بسم الله قاصم الجبارین». انتشار این ویدئو باعث شد تا پرونده موشک‌های موجود در اختیار دو جنبش حماس و جهاد اسلامی و نقش ایران در این پرونده بار دیگر در مطبوعات اسرائیل مطرح شود.
روزنامه «جروزالم پست» گزارشی در ارتباط با زرادخانه موشکی جنبش مقاومت اسلامی حماس و تشکیلات جهاد اسلامی در فلسطین منتشر کرد و نوشت: ارزیابی سازمان اطلاعات اسرائیل نشان می‌دهد که حماس ده‌ها نوع موشک با برد بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ کیلومتر در اختیار دارد که می‌توانند بخش اعظم اسرائیل را پوشش دهند و جهاد اسلامی نیز تعداد اندکی موشک‌های «براق ۱۰۰» را در اختیار دارد که برد آن‌ها بیش از ۱۰۰ کیلومتر است. حماس همچنین صد‌ها موشک در اختیار دارد که برد آن‌ها بین ۷۰ تا ۸۰ کیلومتر است و می‌توانند سه هدف مهم یعنی تل‌آویو و شهر‌های در مسیر آن و فرودگاه «بن گوریون» و بیت المقدس را مورد هدف قرار دهند. جهاد اسلامی نیز تعداد اندکی موشک «براق ۷۰» با برد مشابه در اختیار دارد. بر اساس ارزیابی نهاد‌های اطلاعاتی اسرائیل، انبار‌های موشکی حماس دربردارنده ۵ تا ۶ هزار موشک کوتاه برد است.
برای مراکز تصمیم‌گیری اسرائیل، نقش ایران در پیشبرد توان همپیمانان منطقه‌اش در زمینه ساخت و پیشبرد سامانه‌های موشکی آشکاراست. «عاموس هرئیل» در روزنامه «هاآرتص» یادآور شد، ایران به پیشرفت نمایانی در پیشبرد صنایع تسلیحاتی خود و ساخت راکت‌ها و موشک‌های دقیق و بالستیک و پهپاد دست یافته است.
هرئیل افزود: نهاد‌های اطلاعاتی اسرائیل هم‌اکنون شاهد خیزش قابل توجهی در توان ایران در زمینه‌های گوناگون هستند. وی همچنین به یگان ۳۴۰ متعلق به نیرو‌های سپاه قدس‌اشاره کرد که در زمینه بحث و بررسی و پیشبرد خدمات ارائه شده به تمامی گروه‌های مسلح همپیمان تهران مشغول فعالیت است. رهبران ایران در نظر دارند که هر یک از این گروه‌ها بتوانند در کشور خود در زمینه تولید مواد مورد نیاز خویش به خوکفایی برسند به گونه‌ای که دیگر نیازی به ارسال سلاح نداشته باشند، زیرا چنین توانی در کمتر قابل شناسایی است.

اصلاح‌طلبان وقت تلف می‌کنند احتمال پیروزی رئیسی بسیار بالاست

یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید؛ پرونده اصلاح‌طلبان بسته شده و کسی در انتخابات به آن‌ها رأی نخواهد داد؛ آن‌ها وقت خود را تلف می‌کنند.
صادق زیباکلام ضمن اظهاراتی در پیام‌رسان کلاب هاوس گفت: من معتقدم که قطعاً آقای رئیسی پیروز این انتخابات می‌شوند، ایشان یقیناً سبک و سنگین کردند و بررسی‌هایشان نشان داده است که شانس‌شان برای پیروزی بسیار بالاست. ایشان قطعاً به این نتیجه رسیدند که پیروز می‌شوند و این اتفاق برایشان یک اعتبار است.
زیباکلام تأکید کرد: من پیروز این انتخابات را آقای رئیسی می‌دانم. به این خاطر تعجب کردم که آقای دکتر لاریجانی ثبت‌نام کردند، چون با حضور آقای رئیسی هیچ شانسی برای دیگر کاندیدا‌ها وجود ندارد.
وی گفت: در مورد اصلاح‌طلبان، ثبت‌نام آقای تاج‌زاده یک موجی در بدنه اجتماعی‌شان به وجود آورد. یک اقلیتی در کلاب‌هاوس می‌گفتند که با تأیید صلاحیت آقای تاجزاده ممکن است در انتخابات شرکت کنند. در روم تشکیل شده با حضور آقای تاجزاده از ایشان سؤال شد که در صورت رد صلاحیت، از فرد دیگری حمایت می‌کنید یا نه، آقای تاجزاده پاسخ قطعی به این سؤال ندادند.
وی گفت: پرونده اصلاح‌طلبان بسته شده و آن‌ها وقتشان را تلف می‌کنند. کسی به این گروه رأی نخواهد داد و رقابت در اردوگاه اصولگرایان باقی می‌ماند.
وی گفت: من خیلی شانس زیادی برای آقای لاریجانی نمی‌بینم، دلم می‌خواست که از آقای لاریجانی می‌پرسیدم به چه امیدی در انتخابات شرکت کردند؟ پیروزی آقای رئیسی را در رقابت با آقای لاریجانی که اصلی‌ترین رقیب‌شان است یک جور‌هایی قطعی می‌بینم.
اظهارات لاریجانی معطوف به آخرین نظرسنجی‌هاست؛ چنان که در نظرسنجی مرکز افکارسنجی ایسپا (نزدیک به دولت در هفته آخر اردیبهشت)، آقای رئیسی ۳۶/۷ درصد رأی داشته و آقایان جهانگیری، لاریجانی و پزشکیان، به ترتیب، ۱/۶ درصد، ۳/۵ درصد و ۲/۱ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی را حائز شده‌اند.

ریزش یک میلیون واحدی یعنی «اوج بورس»؟!

ادعای آقای روحانی درباره بورس، آن هم در ایامی که بورس با شدید‌ترین ریزش‌ها مواجه شده، اعتراض مطبوعات حامی و منتقد دولت را برانگیخت.
روزنامه جهان صنعت در این زمینه نوشت: همزمان با سخنان آقای روحانی مبنی بر اینکه «بازار سرمایه را به اوج رساندیم»، شاخص کل بورس بیشترین ریزش از ابتدای سال جاری را تجربه کرد. این افت تاریخی همچنین با بزرگ‌ترین عقبگرد شاخص هم‌وزن طی سه ماه گذشته همراه شد.
با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، بازار این‌گونه ادعا‌ها دوباره داغ شده و صحبت‌هایی از قبیل حل سه روزه مشکل بورس و... مطرح می‌شود. این در حالی است که التهاب‌آفرینی‌های تازه در زمین بازار سرمایه نتیجه‌ای جز بی‌رمق‌تر شدن معاملات بازار و افزایش ترس سهامداران از سرنوشت بورس به‌دنبال نداشته است. نمونه آن نیز شدت گرفتن خروج پول حقیقی از بازار طی هفته‌های اخیر، افت ۱۸ هزار واحدی شاخص کل و تداوم فشار فروش در سه‌چهارم سهم‌های بازار بوده است به نحوی که ارزش معاملات خرد سهام طی اردیبهشت‌ماه، به سطح پاییز سال ۹۸ بازگشته است.
تحلیلگران بازار سرمایه همواره دخالت‌ها، دستکاری‌ها و اظهارنظر‌های غیرکارشناسی و سودجویانه برخی مقامات را از دلایل مهم سقوط بورس در سال گذشته و عدم بازگشت به وضعیت متعادل ارزیابی می‌کنند. با این حال ادعا‌ها درباره بازار سرمایه تمامی ندارد.
در همین حال وزیر اقتصاد هم اظهار کرده بود زیرساخت‌های بازار بورس امروزه تحول اساسی پیدا کرده و قابلیت‌های آن گسترده شده است.
روحانی و دژپسند در حالی این اظهارات را بیان کرده‌اند که دولت به عنوان مقصر اصلی افت و خیز‌های پرشتاب و زیان‌بار بازار سرمایه شناخته می‌شود و صاحب‌نظران اقتصادی پیش از این با بررسی جوانب مختلف رفتار‌های دولت در قبال بازار سرمایه نسبت به پیامد‌های آن هشدار داده بودند. اهالی بازار سرمایه بر این باورند که دولت پس از دخالت و بهره‌برداری از این بازار آن را به حال خود رها کرده و در حمایت از بورس و سهامداران متضرر آن تنها به سر دادن شعار بسنده کرده است.
در همین حال روزنامه خراسان نیز در گزارشی تاکید کرد: در روزی که بازار بورس، افت ۱۸ هزار واحدی شاخص سهام را تجربه کرد، آقای روحانی گفت بازار بورس را به اوج رساندیم، حال یک فراز و نشیبی هم دارد (!)
عملکرد دولت در بورس و اشتباهات فاحش در دوره‌های حساس مثل تغییر مدیرعامل در انتهای سال ۹۸، موج‌سواری بر رشد افسارگسیخته در نیمه اول ۹۹ و دعوت از مردم برای حضور در بورس در تابستان ۹۹ که بازار در قله خود قرار داشت، ناهماهنگی، بی‌تدبیری در آزادسازی سهام عدالت، مداخله در بازار در روز‌های اوج و بی‌عملی در روز‌های افت شدید، بر همه واضح است و اظهارات رئیس‌جمهور در دفاع از عملکرد دولت را باید در زمین بازی‌های سیاسی در آستانه انتخابات و پاسخ به انتقادات تفسیر کرد. وگرنه بعید است خود دولتی‌ها هم بتوانند از آنچه رئیس‌جمهور می‌گوید، دفاع کنند.
به گزارش خراسان، اظهارات عجیب روحانی درباره بورس، واکنش‌های فراوانی را در فضای مجازی برانگیخت. کاربری نوشت: لطفا نمودار‌های بورس را چپه در دست نگیرید. کاربر دیگری نوشت: جناب روحانی سقوط یک میلیونی شاخص بورس را می‌فرمایند نشیب!
خراسان در پایان نوشت: واقعیت این است که اکنون به جبران همین زیان تحمیل شده به سهامداران به‌طور رسمی از جیب همه مردم و به قیمت افزایش نقدینگی، در حال تزریق پولی به بورس هستیم که معلوم نیست، بتواند شاخص کل را تکان جدی دهد. بدتر از این، اعتمادسوزی است که عده‌ای را به سمت بازار رمزارز‌ها سوق داده، با معاملات روزانه تا ۵ هزار میلیارد تومان عملا موجب خروج سرمایه از کشور شده است.
روزنامه وطن امروز هم اظهارات آقای روحانی را «نمک به زخم سهامداران» توصیف کرد و نوشت: بورس از زمان دعوت روحانی از مردم به بورس، یک میلیون واحد ریزش داشته است.
روحانی در حالی مدعی شده دولت او بازار سرمایه را به اوج رسانده که از مرداد سال ۹۹ سهامدارانی که به دعوت شخص روحانی وارد این بازار شده‌اند، حداقل ۸۰ درصد سرمایه‌شان را از دست داده‌اند.
به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی و ناهماهنگی‌های کابینه اقتصادی او، بازار سرمایه ریزش بی‌سابقه‌ای را در تاریخ به ثبت رساند و شاخص از بالای ۲ میلیون به مرز یک میلیون رسید. همزمان سهام سهامداران خرد هم با ریزش ۸۰ درصدی همراه شد و در نهایت شد آنچه نباید می‌شد. در واقع عده زیادی با اعتماد به دولت روحانی سرمایه‌های اصلی زندگی‌شان را از دست دادند.
سرمایه‌های مردم در حالی در بازار سرمایه سوخت که گفته می‌شود هدف دولت از دعوت مردم برای ورود به این بازار، تامین کسری بودجه بوده و بعد از آنکه پول زیادی در این محل به دست آورد، رسما بازار سرمایه را رها کرد.

منتجب‌نیا: مردم از روحانی ناراضی‌اند به جهانگیری و لاریجانی رأی نمی‌دهند

در حالی که طیفی از اصلاح‌طلبان به حمایت از نامزد‌های نیابتی مانند علی لاریجانی تمایل دارند، یک فعال اصلاح‌طلب گفت: کاندیدای نیابتی، به طور کامل جبهه اصلاحات را از بین می‌برد.
رسول منتجب‌نیا دبیر حزب جمهوریت که مدتی است روابطش با جبهه اصلاحات شکرآب است، به روزنامه آرمان گفت: اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع ساز تلاش می‌کنند که به وحدت برسند و چهره‌های قابل توجهی هم در این جریان کاندیدا هستند. با این حال گروه‌ها و احزاب هر کدام تلاش می‌کنند که کاندیدا یا کاندیدا‌های خود را در آن نهاد جا انداخته و حمایت اصلاح‌طلبان را جلب کنند. من همیشه تاکید داشتم که اصلاح‌طلبان به وحدت برسند، اما نه به وحدت نامبارک و وحدتی که به زیان مردم است. این وحدت در صورتی می‌تواند به سود مردم، اصلاحات و نظام باشد که فرد اصلح را انتخاب کنند. یعنی واقعا به دور از فشار‌ها و برنامه‌هایی که گاهی ریخته می‌شود و عوامل دیگر عمل کنند. مثلا اگر ۱۰ نفر اصلاح طلب وجود دارد ببینند کدام یک صلاحیت بیشتری دارد و برای جامعه مفید‌تر است. این نباشد که هر یک از احزاب به طور حزبی عمل کنند و کاندیدای خود را مطرح کنند و به نهاد اجماع ساز برای تایید و معرفی وی فشار بیاورند. ولو اینکه طرف اصلح نباشد و در میان مردم نیز موقعیت نداشته باشد.
وی افزود: اکنون مردم ناراضی هستند و نارضایتی آن‌ها از سیاست‌های دولت است و باید توجه داشته باشیم که کاری نکنیم مردم بیشتر از اصلاح‌طلبان عصبانی شوند. باید افرادی انتخاب شوند که حرف جدید و طرح نویی داشته باشد و جامعه ذهنیت منفی نسبت به آن‌ها نداشته باشد. من تاکید می‌کنم که اصلاح‌طلبان سراغ کاندیدا‌های نیابتی نروند چرا که آبرو و حیثیت خود را برای همیشه از دست خواهند داد. مبادا به این جمع‌بندی برسند که، چون تعداد قابل توجهی کاندیدای اصلاح‌طلب دارند آن‌ها را کنار گذاشته و به سراغ گزینه دیگری بروند. این نهایت ضعف و ذلت اصلاح‌طلب‌هاست. ما دو دوره چوب حمایت از کاندیدای نیابتی را خوردیم و اکنون هم ضربه‌ای که اصلاح‌طلبان از جامعه می‌خورند به خاطر همین مسئله است. تازه آقای روحانی فردی نبود که اصولگرای محکمی باشد و ادعای اصولگرایی هم نمی‌کند اینجور با ما برخورد کرد. حال اگر کاندیدایی اصولگرا باشد و سابقه اصولگرایی و برخورد شدید و تند با اصلاح‌طلبان داشته باشد نباید تمام حیثیت و سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبی را در سبد فردی بریزیم که نه تنها اصلاح‌طلب نیست بلکه اعتقادی هم به اصلاح‌طلبی ندارد. این واقعا خطر بزرگی است که در صورت رفتن به سمت آن قطعا و مسلما مردم و طرفداران اصلاح‌طلبان آن را نخواهند بخشید.
وی درباره نامزدی جهانگیری هم گفت: البته در این شرایط نباید به نقد پرداخت، ولی باید به این‌اشاره کنم که قطعا و مسلما آن‌هایی که از دولت ناراضی هستند کسانی که با آقای روحانی بودند را جدا و تفکیک نمی‌کنند. کما اینکه امروز چوبی که اصلاح‌طلبان از مردم می‌خورند به دلیل حمایت از آقای روحانی است. مگر می‌شود کسی کار‌های دولت را در اختیار داشته باشد و مردم نیز از دولت ناراضی باشند، اما او آسیبی نبیند؟ حملات و هجمه‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد به همین دلیل است که مردم نمی‌توانند تفکیک کنند و جای تفکیک هم نیست. بالاخره سیاست مجموعه دولت یک امر مشخصی بوده و نه آقای جهانگیری بلکه دیگر آقایان نیز کاندیدا می‌شدند همین اوضاع بود. بالاخره اکثریت مردم ناراضی هستند، ولی این نارضایتی ضربه می‌زند و دوستانی که تصمیم گیری می‌کنند باید به این مسئله توجه داشته باشند که تعلقات جبهه‌ای و حزبی باعث نشود، شکست بخوریم.

********************

روزنامه وطن امروز **

بیانیه سپاه به مناسبت پیروزی مقاومت اسلامی فلسطین

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با تبریک پیروزی بزرگ مقاومت اسلامی فلسطین مقابل جنایات و جنگ‌افروزی‌های اخیر رژیم صهیونیستی، عملیات «شمشیر قدس» را نشانه دست برتر انتفاضه در میدان و برهم خوردن معادلات به نفع گروه‌های فلسطینی در مصاف با اشغالگران دانست.
در بخشی از این بیانیه آمده است: نبرد ۱۲‌روزه رزمندگان شجاع و غیرتمند فلسطین که به التماس و تمنای آتش‌بس یکجانبه از سوی صهیونیست‌ها منتهی شد بیش از هر واقعیتی نشان داد «دوران بزن دررو» و تخریب خانه‌ها و آوارگی مردم مظلوم و بی‌دفاع فلسطین سپری شده است و این اراده پولادین صاحبان اصلی ارض مقدس از قدس تا غزه و از کرانه باختری تا سواحل مدیترانه و شمالی‌ترین مناطق در سرزمین‌های اشغالی است که یکپارچه، مصمم، مقتدر و باصلابت در پی بازپس‌گیری سرزمین‌های آبا و اجدادی و اخراج اشغالگران غاصب و تشکیل فلسطین از بحر تا نهر است.
این بیانیه با تاکید بر اینکه عملیات شمشیر قدس نشان داد دست برتر انتفاضه فلسطین امروز از سامانه گنبد آهنین براحتی عبور کرده است و این صهیونیست‌ها هستند که از این پس باید زندگی در هراس و وحشت و سایه فرار به پناهگاه را تحمل کنند، تصریح کرده است: انتفاضه فلسطین به پشتوانه حمایت و همراهی جبهه مقاومت و درسی که از مکتب شهید قدس حاج‌قاسم سلیمانی آموخته است، با ایمان، ایستادگی، پایداری و شجاعت مضاعف هم‌اینک ظرفیت بازدارندگی و شرایط مورد نیاز برای تحمیل «مهاجرت معکوس» صهیونیست‌های اشغالگر را فراهم‌تر کرده و روز‌به‌روز بر اجتناب‌ناپذیری آن می‌افزاید.
این بیانیه در پایان با تبریک پیروزی خجسته و دستاورد راهبردی و تاریخی انتفاضه قدس و تعظیم به مقام شامخ شهیدان مقاومت فلسطین در نبرد ۱۱ روزه و تاکید بر تداوم درخشش رزمندگان و مجاهدان فلسطینی در مصاف با اشغالگران قدس تصریح کرده است: سپر دفاعی گنبد آهنین و پشتیبانی‌های همه‌جانبه رژیم تروریست آمریکا و دیگر متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در برخورد با انتفاضه‌ای که از سنگ به موشک‌های نقطه‌زن و قدرتمند رسیده است، از این پس فاقد خاصیت و تأثیر خیالی بوده و این اراده مردم مظلوم فلسطین است که در حوادث بزرگ آینده تعیین‌کننده است؛ آینده‌ای که صهیونیست‌ها هر لحظه آن را باید در انتظار تحمل ضربات مهلک و مرگبار از اقتدار و مقاومت رشید و نهفته در سرزمین‌های اشغالی و سناریو‌های رزمندگان شجاع و غیرتمند فلسطینی باشند.

***

تکذیب مراجعه نماینده، ولی فقیه در سپاه به شورای نگهبان

سخنگوی سپاه با تکذیب اخبار منتشره پیرامون مراجعه نماینده، ولی فقیه در سپاه به شورای نگهبان درباره یکی از نامزد‌های ریاست‌جمهوری تصریح کرد: اینگونه اخبار صرف نظر از کذب و بی‌اساس بودن، پیگرد قانونی و قضایی را در پی خواهد داشت. به گزارش تسنیم، در پی انتشار اخباری در برخی کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی‌صادقی، نماینده، ولی فقیه در سپاه در محل شورای نگهبان برای اطمینان از عدم تایید صلاحیت یکی از کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسؤول روابط عمومی کل سپاه گفت: مدتی پیش در یکی از کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی خبری مبنی بر نامه نماینده، ولی فقیه در سپاه به شورای نگهبان پیرامون یکی از نامزد‌ها منتشر شد که خبرسازان را در دستیابی به هدف خود ناکام گذارد. وی افزود: اخیرا نیز همان کانال مبادرت به انتشار خبری کذب و موهوم مبنی بر حضور حجت‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر حاجی‌صادقی، نماینده، ولی فقیه در سپاه در محل شورای نگهبان برای اطمینان از عدم تایید صلاحیت همان کاندیدای مشخص منتشر کرده است که با قاطعیت آن را تکذیب می‌کنیم.

***

نصف اماکن رفاهی، دولتی است که باید در اختیار مردم قرار گیرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی تصویری با کارشناسان پیرامون موضوع «رفاه و تفریح خانوادگی» با بیان اینکه خانواده به عنوان کوچک‌ترین سلول جامعه مرکز ثقل توجه حاکمیت‌هاست، خاطرنشان کرد: دولت نه‌تن‌ها وظیفه دارد به کارمندان خودش خدمات رفاهی ارائه دهد، بلکه این وظیفه آن همگانی است. مطابق بودجه سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ هزینه‌های سنگینی به منظور ارائه خدمات رفاهی اختصاص یافته که آحاد جامعه از آن بهره‌مند نمی‌شوند. سعید جلیلی افزود: زمانی می‌توانیم ادعا کنیم این خدمات در اختیار مردم قرار گرفته است که خانواده‌هایی در دوردست‌ترین مناطق به پایتخت مثل سیستان‌و‌بلوچستان و کردستان نیز از این خدمات بهره‌مند شده باشند. وی با اشاره به این نکته که وضعیت رفاهی- تفریحی خانواده‌های ایرانی در فاصله بسیار با اسناد بالادستی قرار دارد، با بیان اینکه نیمی از امکانات گردشگری کشور، دولتی است که در بیشتر ایام سال بلااستفاده باقی می‌ماند، گفت: مطابق برآوردها، می‌توان بدون دخالت در ارائه خدمات به کارکنان دولت با استفاده از همین فرصت امکانات دولتی در بخش رفاهی، به آحاد مردم بویژه جوامع هدف نظیر زوج‌های جوان خدمات رایگان ارائه داد. وی با بیان اینکه ارائه خدمات رفاهی به خانواده‌ها یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای تعمیق روابط اعضای جامعه است، تصریح کرد: اگر بحث عدالت اجتماعی مطرح می‌شود، باید امکان سفر‌های زیارتی و سیاحتی برای دورافتاده‌ترین روستاییان کشور نیز فراهم باشد. در سخت‌ترین شرایط اقتصادی، هزینه‌های کلانی برای امکانات رفاهی کارکنان دولت اختصاص پیدا کرده است که می‌توان بدون افزایش بودجه، همین خدمات را در اختیار سایر آحاد جامعه نیز قرار داد. وی افزود: عدالت شعار خوبی است و همه آن را دوست دارند، اما این شعار باید در مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی رفاهی- تفریحی تعریف و با برون‌داد‌های مشخص تبدیل به طرح‌های مشخص شود تا مردم این عدالت را در زندگی خود احساس کنند.

********************

روزنامه خراسان**

دلایلی که نشان می‌دهد خبری از سقوط شدید نرخ ارز نیست

فارس - مجید شاکری، اقتصاددان گفت: تقاضایی که هم‌اکنون برای واردات وجود دارد، ولی به دلیل افزایش نرخ ارز جهتِ آن به سمت تامین از داخل تغییر یافته، با کاهش نرخ ارز به سرعت خودش را به بازار تحمیل کرده است و نرخ ارز را از حالت کاهشی خارج می‌کند.

جوجه ریزی ١٣ میلیون قطعه کاهش یافت

مهر - نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی با بیان این که جوجه ریزی در اردیبهشت ١٣ میلیون قطعه کمتر از حد نرمال است، افزایش کنونی قیمت مرغ را مربوط به کاهش جوجه ریزی در فروردین دانست. حبیب اسدا... نژاد با اشاره به این که حجم نهایی جوجه ریزی در اردیبهشت به ١١٢ میلیون قطعه رسیده است، گفت: بنابراین با حدود ١٣ میلیون کسری در این زمینه مواجه هستیم. وی افزود: آثار کاهشی که در اردیبهشت اتفاق افتاده، اواسط خرداد در بازار نمایان می‌شود.

۴ عامل اصلی به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق

مهر – مدیر عامل توانیر از شناسایی چهار عامل اصلی به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: در شرایط کنونی شاهد نبود تعادل حدود ۵ هزار مگاواتی در سطح کشور هستیم. «محمدحسن متولی زاده» در خصوص دلیل به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق اظهار کرد: خشکسالی و غیرممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه‌های برق‌آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق، ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی و در نهایت پدیده جدیدی به نام رمز ارزها، چهار دلیل اصلی افزایش شدید مصرف برق و به هم خوردن تراز تولید و مصرف به‌شمار می‌روند.

آمادگی بزرگ‌ترین پالایشگر هندی برای خرید نفت ایران

ایسنا - شرکت ایندین اویل که بزرگ‌ترین پالایشگر نفت هند است، اعلام کرد اگر تحریم‌های واشنگتن علیه تهران رفع شود، خرید نفت ایران را از سر خواهد گرفت. اس کی گوپتا، مدیر فاینانس شرکت ایندین اویل در یک جلسه با تحلیل گران گفت: ما پیش از تحریم‌ها نفت ایران را خریداری می‌کردیم و اگر تحریم‌ها رفع شوند، درباره خرید نفت ایران در آینده تردیدی نداریم، زیرا مناسب سیستم پالایش هند است بنابراین ما قطعا نفت ایران را خریداری خواهیم کرد.

بیت کوین دوباره به بالای ۴۲ هزار دلار صعود کرد

تسنیم - ارزش بیت کوین تا بیش از ۴۲ هزار دلار افزایش یافته و طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است. به گزارش راشا تودی، بیت کوین، بزرگ‌ترین سرمایه دیجیتال دنیا، بخشی از کاهش قیمتی را که به تازگی داشته در بحبوحه فروش بالای ارز‌های مجازی جبران کرده است.

تکاپوی هندی‌ها برای پروژه گازی فرزاد «ب»

فارس - دولت هند به رغم آن که چند سال پیش به دلیل عمل نکردن به تعهدات از پروژه گازی فرزاد «ب» کنار گذاشته شد، حالا دوباره در حال دعوت کردن خود به این پروژه گازی است. سخنگوی وزارت امور خارجه هند اعلام کرد: طرف ایرانی خواستار ورود هندی‌ها در مراحل بعدی توسعه میدان گازی فرزاد «ب» هستند. در حالی هندی‌ها دوباره خود را به پروژه‌های گازی ایران دعوت می‌کنند که پس از خروج آمریکا از برجام به تعهدات خود در این پروژه عمل نکردند و توسط ایران کنار گذاشته شدند. هفته گذشته قرارداد توسعه این میدان با یک شرکت داخلی امضا شده است و معلوم نیست هندی‌ها بر چه مبنایی دوباره در حال دعوت کردن خود به میدان گازی فرزاد ب هستند.

********************

روزنامه ایران**

علم‌الهدی: کسانی که می‌گویند در انتخابات شرکت نکنید، کافرند

خبر اول اینکه، امام جمعه مشهد گفت: عده‌ای می‌گویند دولتی را انتخاب کنید که با دنیا تعامل داشته باشد. اما مردم بدانید که دنیا فقط امریکا و اروپا نیست. امریکا و اروپا یک جریان استکباری استعمارگر است و همه جهان این واقعیت را فهمیده است. تقابل با امریکا و اروپا، تقابل با ظالم است و باید با آن جنگید.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید احمد عدم‌الهدی در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد با اشاره به وجود مشکلات معیشتی در کشور، افزود: رئیس جمهور بعدی باید بتواند کشور را با وجود چنین مشکلاتی اداره کند. اگر شما مردم واقعاً می‌خواهید در حل این مشکلات اقتصادی موفق باشید، باید کاری کنید که در فتح خرمشهر صورت گرفت. علم‌الهدی با بیان اینکه کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت می‌کنند، کافرند، گفت: ۴۲ سال مردم ما پای انقلاب ایستادگی کردند و عزتشان بر دنیا تثبیت شد و امروز این دنیای استکبار است که در برابر ما مستأصل شده است. چرا ما باید ناامید باشیم؟ ما امیدواریم، اما این امیدواری باید با حرکت در راه خدا همراه باشد.

ادعای جدید نتانیاهو علیه ایران

خبر دیگر اینکه، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران پهپادی مسلح را به اراضی اشغالی ارسال کرده بود. به گزارش ایسنا، به نقل شینهوا، بنیامین نتانیاهو، روز پنجشنبه در کنفرانس با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان مدعی شد که ایران «پهپادی مسلح را از عراق یا سوریه به اسرائیل ارسال کرده بود». این مقام صهیونیستی همچنین ادعا کرد که این پهپاد در مرز «اسرائیل و اردن» سرنگون شده است. نتانیاهو البته تکه‌ای از این پهپاد ادعایی را نیز در مقابل دوربین خبرنگاران به نمایش گذاشت.

امریکا: احیای برجام به نفع منطقه است

شنیدیم که، فرستاده ویژه امریکا در امور یمن گفت که بازگشت متقابل به اجرای مفاد برجام در راستای منافع هر دو طرف (امریکا و ایران) و همچنین به نفع ثبات منطقه‌ای است.
به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «تیم لندرکینگ» در پاسخ به این پرسش که آیا موفقیت در مذاکرات برجامی در وین می‌تواند به حل مناقشه یمن کمک کند یا خیر، گفت: «همان‌طور که می‌دانید، امریکا برای حل مشکلاتی که مانع بازگشت متقابل به برجام با ایران است، با شرکای چینی، روس و اروپایی در مذاکرات شرکت می‌کند. معتقدیم که چنین اقدامی هم پاسخگوی منافع تهران و واشنگتن و هم در راستای ثبات منطقه‌ای است». لندرکینگ افزود: «قصد داریم به رایزنی‌های فشرده با شرکای منطقه‌ای خود درباره ایران ادامه دهیم، ما همچنین از گفتگو بین کشور‌ها در راستای امنیت و ثبات منطقه‌ای حمایت می‌کنیم».

ادعای تماس انصراف با نامزد‌های شورا‌ها

با خبر شدیم که، سخنگوی جبهه اصلاحات ایران مدعی شد: با خبر شدم، از هیأت نظارت شهرستان تهران با تعدادی از نامزد‌های شورای شهر تهران تماس گرفته شده، آن‌ها را احضار کرده و گفته‌اند یا انصراف می‌دهید یا رد صلاحیتتان می‌کنیم.
به آن‌ها گفته شده پرونده شما امنیتی است. به گزارش ایلنا، آذر منصوری گفت: خوشبختانه وزارت کشور به صراحت با موضوع تماس هیأت نظارت با برخی از نامزد‌های شورای شهر تهران مخالفت کرده است. انتظار می‌رود وزارت کشور بر نظر خود بایستد و به این اقدامات خلاف قانون تن ندهد.

کاری مهمتر از مادر شدن برای زنان وجود ندارد

دست آخر اینکه، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: باید به خانواده‌ها تأکید شود که کاری مهمتر از مادر شدن برای زنان وجود ندارد. به گزارش ایرنا، نصرالله پژمانفر، نماینده اصولگرای مشهد در نشست قرارگاه مواسات و همدلی استان خراسان رضوی برای راه‌اندازی مرکز مردمی «نفس» به منظور جلوگیری از سقط جنین‌های سالم توسط والدین شرعی در روز ملی جمعیت افزود: فرهنگ اشتباه گذشته که فرزند کمتر را مساوی با زندگی بهتر تعریف می‌کرد هنوز در جامعه رواج دارد و شاهد هستیم که بسیاری از افراد مشکل مالی و مسکن ندارند، ولی برای ازدواج هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند و به همین دلیل برای تغییر نگرش به کار فرهنگی نیاز است.
وی با اشاره به طرح تعالی جمعیت در مجلس افزود: در این طرح موانع جوانان برای تشکیل خانواده و فرزندآوری از جمله سربازی، تحصیل، مسکن و اشتغال مورد توجه قرارگرفته است و بر همین اساس کف حقوق سربازان در بودجه امسال بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرد.

********************

روزنامه شرق**

ولادیمیر پوتین:
دندان‌های متجاوزان به خاک روسیه را خرد می‌کنیم

رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد مسکو «دندان‌های هر قدرتی را که برای تصرف بخشی از خاک روسیه تلاش کند، می‌کِشد». به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در سخنانی در یک نشست مجازی با مقام‌های ارشد کشورش که از تلویزیون پخش شد، به آنچه اظهارات طرف‌های خارجی در زیر‌سؤال‌بردن کنترل روسیه بر منطقه سیبری بود که غنی از منابع انرژی است، استناد کرد. در روسیه گزارشی درباره طرح یک اظهارنظر مشابه در این زمینه از سوی مادلین آلبرایت، وزیر خارجه اسبق آمریکا، مطرح شده؛ هر‌چند او طرح چنین اظهار‌نظری را تکذیب کرده است.
پوتین اظهار کرد: برخی جرئت کرده و علنا می‌گویند این ناعادلانه است که روسیه صاحب ثروت منطقه‌ای مانند سیبری باشد. تنها یک کشور صاحب آن است. او با در‌پیش‌گرفتن لحنی مبارزه‌طلبانه حامیانش در میان نیرو‌های امنیتی و مسلح را مخاطب قرار داد و گفت مسکو به هر طرف متجاوزی پاسخی صریح و نیرومند خواهد داد.
پوتین بیان کرد: هر کسی می‌خواهد به ما آسیب بزند؛ اما کسانی که چنین کاری می‌کنند، باید بدانند ما دندان‌های همه آن‌ها را خواهیم کشید تا آن‌ها نتوانند گاز بگیرند و کلید آن توسعه نیرو‌های مسلح ماست. این سخنان پوتین در ضمن تلاش‌ها برای توافق بر سر برگزاری نشستی بین پوتین و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با هدف جلوگیری از وخامت هرچه بیشتر روابط بد مسکو با واشنگتن مطرح شدند.

خزانه‌داری آمریکا ۲ فرمانده حوثی را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده محمد عبدالکریم القمری و یوسف المدنی، دو فرمانده ارشد حوثی‌ها در یمن را به فهرست تحریمی خود افزود. در این گزارش آمده است این دو در وضعیت فاجعه‌بار انسانی در استان مأرب و تشدید رنج غیرنظامیان مسئول شناخته شده‌اند. در بیانیه این وزارتخانه ادعا شده که عملیات پیشروی به مأرب، خشونت و ویرانی را گسترش داده و به آوارگی مردم بی‌گناه انجامیده است. القمری و المدنی آمران پیشروی بوده‌اند و المدنی به «فعالیت‌های تروریستی» نیز متهم شده است.
استان مأرب آخرین سنگر نیرو‌های وفادار به دولت منصور هادی است و از ماه فوریه حوثی‌ها فشار برای تصرف مأرب را تشدید کرده‌اند. درگیری برای تصرف این استان صد‌ها هزار نفر را به فلاکت راند. این آوارگان در شرایطی مصیب‌بار بدون دسترسی به کمترین نیاز‌های بهداشتی، غذایی و دارویی زندگی می‌کنند. طبق تصمیم و تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا دارایی‌های احتمالی المدنی و القمری در ایالات متحده بلوکه می‌شود. هیچ شرکت آمریکایی حق معامله مستقیم یا غیرمستقیم با این دو را نخواهد داشت. هرگونه مبادلات مالی با این دو فرمانده حوثی از طرق دیگر نیز مشمول مجازات و جریمه‌های هنگفت خواهد بود. جنگ داخلی در یمن میلیون‌ها آواره و ده‌ها هزار کشته به جا گذاشته است. سازمان ملل اوضاع یمن را بدترین بحران انسانی جهان ارزیابی کرده است.

بعد از عربستان امارات هم از حریری خواست استعفا دهد

بعد از عربستان، این بار امارات از سعد الحریری، نخست‌وزیر مکلف به تشکیل دولت در لبنان، خواست از این مأموریت انصراف بدهد. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، منابعی در شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند بعد از اینکه عربستان از سعد حریری، نخست‌وزیر مکلف لبنان، دست کشید، امارات نیز به کشور‌هایی پیوست که از او خواسته‌اند از تشکیل دولت خودداری کند و انصراف بدهد.
این منابع گفتند، ابوظبی به حریری تأکید کرده که منفعت سیاسی او این است که در شرایط کنونی دولت تشکیل ندهد. این روزنامه نوشت: حریری همچنان به یک دلیل به تشکیل دولت پایبند است و آن این است که نخست‌وزیری تنها دژ و مصونیت برای او در برابر سعودی‌ها محسوب می‌شود؛ سعودی‌هایی که هنوز مخالفت او با نخست‌وزیری نواف سلام را نبخشیده‌اند.
حریری ماه اکتبر پس از استعفای دولت حسان دیاب در پی انفجار بندر بیروت که ۲۰۰ کشته و خسارات مالی گسترده‌ای در این شهر بر جای گذاشت، مأمور تشکیل کابینه شد. آخرین نشست حریری و عون هیچ نتیجه چشمگیری در پی نداشت. اختلاف نظر‌ها میان دو طرف بر سر تشکیل کابینه ماه‌هاست ادامه دارد. لبنان علاوه بر تبعات انفجار بیروت با بحران اقتصادی و کاهش شدید ارزش واحد پول این کشور نیز روبه‌رو است. سازمان ملل متحد تخمین زده است که بیش از نیمی از ساکنان لبنان اکنون زیر خط فقر زندگی می‌کنند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که وضعیت اقتصادی این کشور در ماه‌های پیش‌رو بدتر خواهد شد؛ از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ‌گاه تورم این کشور سه‌رقمی نشده بود.

*****************************************

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات