صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۱۳۵
شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه نشستی درباره وضعیت لیبی از طریق ویدئوکنفرانس برگزار کرد.
در گزارشی که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده است، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به شورای امنیت اعلام کرده است که براساس اطلاعات به دست آمده از حضور مداوم عوامل خارجی در داخل و حومه "سرت" و مرکز لیبی بسیار نگران است و باوجود خروج تعدادی از مزدوران، این مقدار ناکافی بوده است.

دبیرکل سازمان ملل در این گزارش خاطر نشان کرده است: "از تمامی عوامل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی درخواست می‌کنم که به مفاد توافق نامه آتش بس احترام بگذارند تا از اجرای کامل آن بدون تأخیر اطمینان حاصل کنند. این شامل احترام کامل و بدون قید و شرط به تحریم تسلیحاتی سازمان ملل می‌شود".

با "بی‌نتیجه" دانستن این تحریم اعمال شده از سال ۲۰۱۱، چندین گزارش سازمان ملل در گذشته بر حضور مزدوران خارجی در لیبی، به ویژه از روسیه، چاد، سودان و سوریه و همچنین واحدهای نظامی ترکیه تحت "توافق نامه دو جانبه" با طرابلس تأکید کرده اند.

آنتونیو گوترش در این گزارش جزئیات پیشنهاد خود را برای استقرار تدریجی ناظران آتش بس و خروج مزدوران خارجی ارائه داده است. با این حال، وی تعداد ناظران پیش بینی شده را که غیرنظامیان غیرمسلح در توافق با احزاب لیبی هستند ، مشخص نکرده است.

نماینده دائمی فرانسه در سازمان ملل نیز در این نشست از شورای امنیت خواست که "در اسرع وقت" قطعنامه ای را درباره راه اندازی مکانیزمی برای نظارت بر رعایت آتش بس در لیبی تصویب کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات