از چلوکباب ملی فقط سماقش ایرانی بود/ مشکل ما این بود که ما با گارد باز جلو رفتیم
دکتر خوش چهره در گفتگو با بصیرت
اقتصاد ما بنیه قوی‌ای دارد. درست است که دچار عارضه شده است، اما هنوز بنیه‌اش قوی است و این بنیه قوی با تغییر نگرش‌ها و تصحیح بخشی از برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها می‌تواند به یک وضعیت قابل قبولی که سطح اشتغال و رفاه عمومی را بالا می‌آورد، برسد.
در چنین شرایطی، اهمیت تبیین دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی به‌عنوان یک وظیفه آشکار می‌گردد. در این نوشتار تلاش می‌شود با مروری به مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی و پیش‌رفت‌های جمهوری اسلامی به این وظیفه عمل گردد.
روند پژوهی چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران + اطلاعات و آمار
در این چهل سال، این پرچمِ برافراشته، چشمها را، دلها را در مجموعه‌ی عظیمی از ملّتهای منطقه به خود جلب کرده است. مایلیم یک نگاه اجمالی بکنیم، ببینیم در این چهل سال، شعارهای اصلیِ نظامِ جمهوریِ اسلامی در چه وضعیّتی است،در کشور ما استعدادها و ظرفیّتهای بسیار گسترده‌ای وجود دارد که تاکنون از آنها استفاده نشده است؛ اگر استفاده بشود، وضعیّت کشور بمراتب پیش خواهد رفت و بهتر خواهد شد.
بر فراز اتمسفر
فعاليت‌هاي فضايي ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي آغاز شد؛ پیش از انقلاب ما فقط ايستگاه‌هاي بهره‌‌برداري و دريافت داده‌هاي ايستگاه‌هاي ماهواره‌اي را داشتيم و هيچ‌گونه فعاليتي در زمینه پرتاب و قرار دادن ماهواره نداشتيم.
راهکارهای شکست حصر اقتصادی
آمریکا می‌خواهد با تکرار ترفند تهدید و جنگ نظامی توجه مسئولان کشور را از صحنه جنگ واقعی، یعنی جنگ اقتصادی منحرف کند، مسئولان هوشیار باشند و این هوشیاری را باید به جامعه تزریق کنند. این را رهبر معظم انقلاب فرمودند.برای این کار یکی از پیچیده‌ترین این جنگ‌ها جنگ ارزی است. کارنسی وار، این زودتر از دیگر انواع دارد اثر می‌گذارد که دیدید یکدفعه قیمت دلار زیاد شد و اثرش دیده شد.
بورس تهران سومین روز پرشتاب خود را با جهش ۲۰۸۱ واحدی شاخص کل ادامه داد تا نماگر این بازار در سطح ۱۰۴ هزار و ۵۳۴ واحدی بایستد. این در حالی بود که افزایش عرضه‌ها باعث محدود شدن صف‌های خرید و رشد قیمت‌ها شد.
مصرف کالای ایرانی نیازمند تولید فکر ایرانی
آیا در جامعه‌ای که هر لحظه در آن تعالیم تفکر مصرف‌گرایی و فردگرایی تبلیغ می‌شود، می‌توان امید به اجرای اقتصاد مقاومتی و یا مصرف کالای تولید داخل داشت.
«بصیرت» مسیر پیشرفت کشورهای توسعه یافته را بررسی می‌کند
اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای تولید داخل راهکاری است که طی سا‌ل‌های اخیر به صورت متداوم توسط رهبر معظم انقلاب برای برون رفت از مشکلات اقتصادی تجویز شده است. اما برخی از کارشناسان این مشی اقتصادی را قدیمی و یا غیر اصولی می‌دانند، بررسی‌ها حاکی از آن است آمریکا، فرانسه، ژاپن و کره جنوبی از همین روش برای توسعه اقتصادی خود استفاده کرده‌اند.
ممنوعیت واردات کالایی که مشابه داخلی دارد کماکان در ابهام
گزارش «بصیرت» از قانونی که یک سال اجرا نشده است
با وجود ممنوعیت ورود کالایی که مشابه داخلی دارد توسط رهبری و قانون مصوب در این باره، پس از یک سال تاکنون دولت حتی فهرست درستی از اقلام ممنوعه‌ای که نباید وارد کشور شوند را ارائه نکرده است.
تعصب ایرانی در استفاده از کالای ایرانی
با ممنوعیت ورود کالاهایی که مشابه داخلی دارند، هدایت سرمایه به سمت تولید، اصلاح الگوی مصرف، و الویت دادن تولید به سود می‌توان کالای ایرانی را به جایگاه اصلی خود رساند.