محصولات داخلی را مردم مصرف کنند؛ نروند دنبال این نشانه‌ها. حالا مُد شده است بگویند «بِرَند» است، بِرَند فلان؛ بِرَند چیست! بروید سراغ مصرف تولیدات داخلی. آن چیزهایی که مشابه داخلی دارد، متعصّبانه و با تعصّبِ تمام، ملّت ایران، خارجیِ آن را مصرف نکنند.
در چنین شرایطی دیگر تفاهم با کدخدا بر سر حقوق مشروع و طبیعی کشور، اولویت اول نیست، بلکه مطالبات رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت پیشرفت علمی، رونق تولید داخلی، جلوگیری جدی از واردات بی‌رویه، مبارزه با تهاجم فرهنگی، شکوفایی استعدادها و ابتکارات جوانان، به‌کار افتادن پس‌اندازهای پراکنده، از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد نشاط ملی و به‌کار افتادن ظرفیت‌های معدنی کشور و امثال آن به دغدغه اصلی تبدیل خواهند شد و مسئولین مسیر کسب عزت و اقتدار را در استفاده بهینه از ظرفیت فکری و ذهنی جوانان انقلابی و نخبگان متعهد و متدین در عرصه‌های مختلف جستجو خواهند نمود.
در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی و حمایت از بخش خصوصی روند خصوصی‌سازی در دوران دولت یازدهم کند شده و دولت در عمل به شعار بهبود فضای کسب‌وکار هم نتوانسته موفق عمل کند. قانون رفع موانع تولید هم از سوی دولت به مجلس رفته که از اقدامات خوب دولت به شمار می‌رود، ولی اجرای این قانون همچنان نمودی عینی در فضای اقتصادی کشور ندارد. در بخش سرمایه‌گذاری خارجی هم گزارش سازمان کسب‌وکار ملل متحد (آنکتاد) نشان از کاهش 50 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور دارد که این مسئله با شعارهای دولت در زمینه تعامل با جهان و ورود حدود 150 هیئت تجاری از کشورهای خارجی، سازگار نیست.
کارشناسان معتقدند چنانچه 21 میلیون خانوار ایرانی به طور میانگین 2 میلیون تومان اقدام به خرید مایحتاج شب عید کنند چیزی معادل 42 هزار میلیارد تومان می شود که اگر این نقدینگی در مسیر خرید تولید کالاهای داخلی سوق داده شود کمک قابل توجهی به تولید ملی و داخلی می شود که این امر نیازمند فرهنگ سازی و متوجهه ساختن شهروندان به خرید کالاهای داخلی است.
این تصمیم ناگهانی دولت یعنی مقابله با تولید داخل و باز گذاشتن دست دلالان و سوداگرانی که سود خود را در واردات بی رویه می دانند. من به جای وزیر کشاورزی می بودم با این مصوبه مخالفت می کردم ویا استعفا می دادم. به نظر من عده ای در تلاش هستند تا با وارد کردن محصولات خارجی، وابستگی کشور را به دیگر کشورها نگه دارند و علاقمند نیستند تا محصولات ما به دیگر کشورها صادر شود.
سرمایه‌گذاری برای ورود به باشگاه سازندگان تجهیزات مدرن و پیچیده (های‌‌تک)، و همچنین تمرکز بر ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین و فوق‌سنگین، مانند؛ جرثقیل‌های بندرگاهی‌ماشین‌آلات راهسازی و معدنی، تجهیزات پالایشگاهی و سایر موارد مشابه، به‌جای تمرکز بر واردات این امکانات.
نایب رئیس مجلس عراق در گفت وگو با خبرنگار بصیرت:
همام الحمودی نایب رئیس مجلس عراق با اشاره به اینکه روابط خوب اقتصادی میان تهران و بغداد برقرار است، گفت: اقتصاد مقاومتی که این روزها در ایران دنبال می شود تجربه خاصی برای ایران است که در دیگر کشورها نمی بینیم مردم ایران و منطقه بهتر است تلاش کنیم تا این فرهنگ و رسالت جدید تقویت شود و به موفقیت و شکوفایی برسیم.
به روز نبودن ماشین‎آلات تولید یکی از دلایل مهم مشکلات صادرات و عدم توان رقابتی با تولیدات سایر کشورها است که این روزها بیش از پیش گریبان گیر صادرات هم شده و برخی از صنایع را فلج کرده است.بازاری که ورود به آن نیازمند آمادگی از سال‎های پیش بوده است و در این شرایط اقتصادی سال‎های اخیر، کمتر کسانی پیدا می‎شوند که قادر به خرید ماشین‎آلات جدید و به روز کردن شیوه های تولید آن هم با هزینه کمتر شوند.
هرچند اقتصاد کشور در وضعیت مطلوبی نیست اما دولت یازدهم با دادن وعده هایی به بخش خصوصی خواست تا وضعیت صادرات کشور را با میدان دادن به پارلمان بخش خصوصی کشور بهبود بخشد، اما نبود شفافیت و نبود محیط مناسب برای ایجاد کسب و کار و محقق نشدن وعده های رئیس جمهور در امر صادرات وضعیت موجود، مطلوب فعالان اقتصادی نشد.
دکتر رضایی در جلسه شورای تحلیل معاونت سیاسی سپاه در تشریح مولفه های پیشرفت
همان‌طور که نظام در اقتدار موفق عمل کرد و تفکر غرب‌زدگی را از نهادهای نظامی و امنیتی خارج کرد، متأسفانه غرب‌زده‌ها در اقتصاد موفق شدند و راه انقلابی را از اقتصاد خارج کردند. امروزه اقتصاد ایران در مدیریت تفکر غربی به سر می‌برد و هنوز راه انقلابی به اقتصاد ورود پیدا نکرده است. علت اینکه کمتر از 20 درصد از سیاست‌های کلان رهبر معظم انقلاب در بعد اقتصاد اجرایی شده این است که راه انقلابی در اقتصاد وجود ندارد. چرا باید تنها 20 درصد از ابلاغیات اقتصادی بالاترین مقام حکومتی یک کشور اجرا شود؟ این نشان می‌دهد که راه دولتمردان ایران در اقتصاد اشتباه است.
صفحه  از ۱۱