رنجبر فلاح اظهار داشت: متاسفانه به دلیل همین اعتماد بانک ها و اعطای وکالت به تسهیلات گیرندگان است که انحراف رخ می دهد. وگرنه در بازار هایی که شفاف است با یک استعلام ساده می توان هزینه های پروژه را به دست آورد
وزارت خزانه داری آمریکا اعمال جدیدترین تحریم ها بر ایران را، که شامل سیزده نفر و دوازده سازمان است، اعلام کرد.
این تصمیم ناگهانی دولت یعنی مقابله با تولید داخل و باز گذاشتن دست دلالان و سوداگرانی که سود خود را در واردات بی رویه می دانند. من به جای وزیر کشاورزی می بودم با این مصوبه مخالفت می کردم ویا استعفا می دادم. به نظر من عده ای در تلاش هستند تا با وارد کردن محصولات خارجی، وابستگی کشور را به دیگر کشورها نگه دارند و علاقمند نیستند تا محصولات ما به دیگر کشورها صادر شود.
سرمایه‌گذاری برای ورود به باشگاه سازندگان تجهیزات مدرن و پیچیده (های‌‌تک)، و همچنین تمرکز بر ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین و فوق‌سنگین، مانند؛ جرثقیل‌های بندرگاهی‌ماشین‌آلات راهسازی و معدنی، تجهیزات پالایشگاهی و سایر موارد مشابه، به‌جای تمرکز بر واردات این امکانات.
لاریجانی در نشست خبری عنوان کرد:
بله شورای هسته‌ای یعنی همان شورای نظارت بر برجام و البته باز هم تأکید می‌کنم که قانون و مصوبه مجلس برای موارد خاصی به وجود آمد و در بند (3) و (7) قانون برجام تأکید شده است که باید چگونه عمل کنند بنابراین ما خلاء قانونی تصمیم‌گیری در این زمینه نداریم اما از نظر اجرای این ساز و کارها باید شورای هسته‌ای یا همان شورای نظارت بر برجام مسائل را مورد بررسی قرار دهد از سوی دیگر این اقدام آمریکا نوعی مکاری بود و آنها به دنبال این هستند که چکشی را بالای سر قانون برجام نگه دارند.
نایب رئیس مجلس عراق در گفت وگو با خبرنگار بصیرت:
همام الحمودی نایب رئیس مجلس عراق با اشاره به اینکه روابط خوب اقتصادی میان تهران و بغداد برقرار است، گفت: اقتصاد مقاومتی که این روزها در ایران دنبال می شود تجربه خاصی برای ایران است که در دیگر کشورها نمی بینیم مردم ایران و منطقه بهتر است تلاش کنیم تا این فرهنگ و رسالت جدید تقویت شود و به موفقیت و شکوفایی برسیم.
به روز نبودن ماشین‎آلات تولید یکی از دلایل مهم مشکلات صادرات و عدم توان رقابتی با تولیدات سایر کشورها است که این روزها بیش از پیش گریبان گیر صادرات هم شده و برخی از صنایع را فلج کرده است.بازاری که ورود به آن نیازمند آمادگی از سال‎های پیش بوده است و در این شرایط اقتصادی سال‎های اخیر، کمتر کسانی پیدا می‎شوند که قادر به خرید ماشین‎آلات جدید و به روز کردن شیوه های تولید آن هم با هزینه کمتر شوند.
هرچند اقتصاد کشور در وضعیت مطلوبی نیست اما دولت یازدهم با دادن وعده هایی به بخش خصوصی خواست تا وضعیت صادرات کشور را با میدان دادن به پارلمان بخش خصوصی کشور بهبود بخشد، اما نبود شفافیت و نبود محیط مناسب برای ایجاد کسب و کار و محقق نشدن وعده های رئیس جمهور در امر صادرات وضعیت موجود، مطلوب فعالان اقتصادی نشد.
دکتر رضایی در جلسه شورای تحلیل معاونت سیاسی سپاه در تشریح مولفه های پیشرفت
همان‌طور که نظام در اقتدار موفق عمل کرد و تفکر غرب‌زدگی را از نهادهای نظامی و امنیتی خارج کرد، متأسفانه غرب‌زده‌ها در اقتصاد موفق شدند و راه انقلابی را از اقتصاد خارج کردند. امروزه اقتصاد ایران در مدیریت تفکر غربی به سر می‌برد و هنوز راه انقلابی به اقتصاد ورود پیدا نکرده است. علت اینکه کمتر از 20 درصد از سیاست‌های کلان رهبر معظم انقلاب در بعد اقتصاد اجرایی شده این است که راه انقلابی در اقتصاد وجود ندارد. چرا باید تنها 20 درصد از ابلاغیات اقتصادی بالاترین مقام حکومتی یک کشور اجرا شود؟ این نشان می‌دهد که راه دولتمردان ایران در اقتصاد اشتباه است.
آنچه در قراردادهای جدید نفتی از منظر الگوی اقتصاد مقاومتی مورد نقد است: تضعیف ظرفیت ها و توانمندی های شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه؛ واگذاری بلندمدت میادین کشور به شرکت های خارجی؛ نبود تضمین انتقال فناوری؛ امتیازات خاص و قابل تأمل به شرکت های خارجی و کم توجهی به بخش خصوصی داخل.
صفحه  از ۴