سناریوهای آمریکایی- عربی در شرق سوریه
واشنگتن با همراه سازی اردن در شرق سوریه، به دنبال ایجاد منطقه ای همچون منطقه امن در شمال سوریه است. منطقه امن مورد نظر ترامپ در شمال سوریه از اعزاز تا جرابلس را شامل می شد که با همراهی ترکیه، آمریکا مترصد چنین اقدامی بود.
دولت ترامپ و مسئله صلح عربی
با توجه به سفر ترامپ به سرزمین های اشغالی
ماجرای مذاکرات صلح و ائتلاف اعراب و اسراییل یک تراژدی برای مسلمانان است، اما تحقق آن به این سادگی امکان پذیر نیست. سران عرب در قضیه فلسطین در برابر ملت فلسطین و نیز ملت های خود شرمنده هستند. اگر بخواهند گام دیگری در جهت سازش با رژیم صهیونیستی بردارند، تتمه اعتبار خود را در جهان اسلام از دست خواهند داد.
رویکرد موازنه قدرت و تحلیل رفتارهای آمریکا در غرب آسیا
رویکرد جدید تلفیقی از سیاست قبلی اوباما و منش اقتصادی ترامپ در جهت منزوی کردن رقبای دو طرف آمریکا-صهیونیسم و آل سعود است. آنها بر این تصورند که این نگرش موجب برد دو طرف و مبارزه با دشمن مشترک که از نظر آنها ایران است، خواهد شد. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی نیز در کنار آمریکا و با عنوان دشمن اصلی ایران می تواند نظر اعراب را جلب کرده و همین امر موجبات روابط اعراب با اسراییل در آینده شود
حمله هفته گذشته نیروهای آمریکایی به گروهی از نظامیان متحد ایران در غرب سوریه به شکلی وسیع به عنوان نشانه ای از گسترده شدن و شدت گیری تعارض در سوریه تعبیر و تفسیر شده است. چنانچه گزارش های در این مورد که علیرغم نیروهای عراقی فعال در سوریه، پرسنل نیروی نظامی ایران در این کشور نیز به شکل مستقیم از اهداف این حمله نظامی بوده اند، صحت داشته باشد، این اتفاق وجهی بسیار جدی تر نیز به خود میگیرد.
امید برای تغییر سیاست آمریکا در خاورمیانه و بخصوص در سوریه از بین رفته و تا زمانی که مسکو و واشنگتن به توافقی نرسند، مناقشه نظامی در سوریه ادامه خواهد داشت.
توان نظامی عربستان با دریافت محموله های سنگین نظامی افزایش نمی یابد
کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با بصیرت:
راهبرد مورد نظر ترامپ در عربستان، بهره برداری حداکثری از دلارهای نفتی و تامین هزینه های آمریکا در پیشبرد مقاصد و سیاست هایش در غرب آسیاست. در واقع براساس این راهبرد است که ترامپ از یک سو به بزرگترین معامله تسلیحاتی با عربستان مبادرت می کند و از سوی دیگر از عربستان می خواهد تا بانی و محور ائتلاف های عربی و اسلامی علیه دشمنان رژیم صهیونیستی (یعنی ایران، سوریه و... ) باشد.
تحلیلگران در گفتگو با خبرگزاری آوا اعلام کردند که نشست ریاض بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.
رئیس‌جمهور آمریکا در عربستان به رهبران کشورهای عربی، حوزه قفقاز و دیگر کشورهای اسلامی گفت که باید ایران را منزوی کرد.
اهداف سفر ترامپ به ریاض و لزوم فعال شدن دیپلماسی ایران
در شرایط کنونی دستگاه دیپلماسی باید فعالیت خود را برای خنثی کردن این ائتلاف عربی- عبری- آمریکایی دو چندان کند. در واقع ریاض با استفاده از دیپلماسی دلار در حال اقناع دونالد ترامپ که رئیسی جمهوری تاجر مسلک است، می باشد و قصد دارد آمریکا را بیش از پیش علیه ایران تحریک کند. هرچند تجربه نشان داده است که این ائتلاف سازی برای شکست ایران با موفقیت همراه نخواهد بود، اما این به معنای آن نیست که دستگاه دیپلماسی فعالیت های خود را برای بی اثر کردن اقدامات و مصوبات سفر ترامپ به ریاض آغاز نکند
دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: عربستان از زمانی که در باتلاق یمن گرفتار آمد به فکر ایجاد ناتوی عربی افتاد تا حمایت بیش از پیش نظامی آمریکا و اعراب را با خود همراه سازد.
کتابی که قتل عام و اقدامات تروریستی داعش را «جهاد» به شمار می‌آورد در ترکیه در میان سکوت مشکوک دولت جنجال به پا کرده است.
تل آویو برای افزایش نقش واشنگتن در جنگ سوریه اعمال فشار می کند.