حملات هوایی آمریکا پس از رسیدن ترامپ به ریاست جمهوری شدت گرفته است و این نشان می دهد یمن بار دیگر در کانون هدف گیری مستقیم آمریکا قرار گرفته است، زیرا واشنگتن مشاهده کرد که عربستان و امارات در تجاوز خود علیه یمن نتوانستند هیچ یک از اهداف شوم خود را تحقق ببخشند.
رؤیاهای اردوغان در اروپا پس از سال ها سرمایه گذاری سیاسی و اقتصادی در اتحادیه اروپا، رنگ باخته است. اردوغان که عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را عملا اصلی ترین اولویت سیاست خارجی خود می دانست، هم اکنون به جایی رسیده است که چاره ای جز فاشیست خطاب کردن سران اروپایی نمی بیند
همان گونه که جمهوری اسلامی ایران در عرصه تحولات میدانی منطقه سنگ تمام گذاشته است، مسئولان سیاست خارجی کشور در صحنه دیپلماسی نیز باید درایت لازم را بخرج دهند تا در شرایط پساجنگ، رقبا و دشمنان غنایم را میان خود تقسیم نکنند
مروری بر آرایش کشورهای منطقه در مواجهه با ایران
شواهد منطقه نشان می دهد با وجود تغییر و تحولاتی که در صحنه توازن قوا طی یک دو سال اخیر رخ داده است که طی آن موقعیت سوریه نسبت به قبل بسیار بهتر شده است و نیز با وجود سخنان متناقض مقامات ترک که از یک سو پیام هایی مبنی بر همسویی با ایران و روسیه در سوریه می دهند و از سوی دیگر وزیر خارجه ترکیه در اجلاس اخیر آنکارا علیه ایران موضع بسیار بدی می گیرد، با همه این موارد، ائتلاف چهارجانبه علیه ایران، مبنای اصلی تحولات منطقه را شکل می دهد
روند مذاکرات سیاسی میان دولت و معارضان سوری با جدیت بیشتری نسبت به گذشته تداوم یافته و امید می رود توافقاتی هر چند محدود میان دو طرف امضا شود. در این میان، بیش از همه روسیه به عنوان متحد راهبردی دمشق، پس از تحقق پیروزی های میدانی، اکنون درصدد تکمیل دستاوردهای سیاسی خود در عرصه سوریه است.
اهداف و پیامدهای سفر الجبیر به عراق در گفتگوی هادی محمدی با بصیرت:
مقامات سعودی برای وسوسه کردن یا تحت تاثیر قرار دادن محیط داخلی عراق با دست خالی وارد نخواهند شد. آنها یک شیوه شناخته شده از قبل دارند که از طریق تطمیع و توزیع مثلا مبالغ زیاد پول تحت عنوان کمک برای بازسازی مناطق آزاد شده (و یا اتفاق اخیر مبنی بر حذف نام عراق از فهرست ممنوعیّت های ترامپ) تلاش می کنند که زمینه حضور خودشان را موجه و قابل دفاع جلوه دهند.
در دوره ترامپ آمریکایی ها برای مذاکرات مستقیم فلسطینیان سازشکار با صهیونیست ها تلاش خواهند کرد. براساس شواهدی که طی 4 سال گذشته در اختیار است به احتمال قوی این مذاکرات، با اصرار تشکیلات خودگردان و مخالفت صهیونیست ها همراه خواهد بود و در پایان با دادن امتیازات فراوان از سوی طرف فلسطینی این مذاکرات نافرجام رها خواهد شد.
گزارش اختصاصی بصیرت از لبنان:
هرگاه سرزمین سروها به سوی وحدت و امنیت سوق پیدا می کند، صهیونیست ها برای جلوگیری از تحقق امنیت و ثبات کامل در لبنان دست به کار می شوند. تل آویو در این جهت از ابزارها و روش های گوناگونی استفاده می کند، از گروه های تکفیری وابسته به آل سعود گرفته تا مزدوران خود در داخل لبنان. هم اکنون، پس از حضور میشل عون در مسند ریاست جمهوری و ایجاد ثبات سیاسی نسبی در بیروت، رژیم صهیونیستی بار دیگر در صدد ناآرام سازی لبنان است.
مروا عثمان، استاد دانشگاه لبنان در گفتگو با بصیرت:
واگذاری سرزمین فلسطین توسط پادشاه آل سعود، عبدالعزیز، صورت گرفت و برای آن اسناد تاریخی نیز وجود دارد. عبدالعزیز بنیانگذار رژیم سعودی و پدر پادشاه حال حاضر، سلمان بن عبدالعزیز بوده است. سلمان نیز توافقنامه واگذاری سرزمین فلسطین به امپراتوری بریتانیا و یهودیان صهیونیست را آشکار کرده و از فرماندهان انگلیسی خود اطاعت می کند. این داستان یکی از مهمترین اسرار آل سعود بوده است. خیانت آنها به فلسطینیان تا به حال به علت نفوذ سعودی ها در رسانه ها فاش نشده است.
تأملی بر مواضع ضدایرانی ترکیه و عربستان در کنفرانس امنیتی مونیخ
تهدیدات عربستان و ترکیه در کنار تهدیدات دائمی رژیم صهیونیستی و جمع شدن این تهدیدات با ناشی گریهای ترامپ، حکایت از خیز جدید مهره های نشان دار آمریکا و اسرائیل، یعنی آنکارا و ریاض، علیه جمهوری اسلامی ایران دارد. هرچند این دو کشور طی سال های اخیر باخت های بزرگی را تجربه کرده اند، اما سیاستمداران آنها حاضرند بر طبل بلاهت بکوبند و ترامپ را فرصتی برای طرح های خام اندیشانه خود بدانند
صفحه  از ۸۸