شرایط داخلی سرزمین های اشغالی در کنار به قدرت رسیدن ترامپ و اعلام حمایت های زیاد وی از گزینه های افراطی در برابر فلسطین، می تواند به سران صهیونیست این پیام را مخابره کند که در صورت شروع جنگی جدید از سوی اسرائیل، آمریکا بیشتر از قبل آمادگی دفاع از رژیم اسرائیل و کمک به صهیونیست ها را دارد. همین امر باعث شده است که برخی منتظر تابستانی پرتنش و پر ماجرا در مورد مسئله فلسطین باشند
با توجه به نشست اخیر وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه
در نشست مسکو، ترکیه حضور نداشت. برخی ناظران گفته اند موضوع جلسه ارتباط چندانی با ترکیه نداشته است؛ ضمن آن که ترکیه از جمله نخستین کشورهایی بود که از حمله امریکا به سوریه استقبال کرد و بار دیگر بر مواضع اولیه خود علیه نظام بشار اسد پافشاری کرد.
با توجه به انفجار بزرگترین بمب غیرهسته ای آمریکا در افغانستان
ترامپ هنوز سیاست مشخصی در مورد افغانستان اتخاذ نکرده است، اما این تحلیل اساسی وجود دارد که هدف از پرتاب بمب 11 تنی، ارسال پیام و سیگنال هایی به بازیگران موثر از جمله طالبان، روسیه و ... است.
هانی زاده در گفتگو با بصیرت، با اشاره به آخرین تحولات عراق مطرح کرد:
با قطع ارتباط داعش در موصل و سوریه، تقریبا عمر داعش در عراق به پایان خواهد رسید و عراق شاهد دوره جدیدی از آرامش و استقرار خواهد بود، اما این به مفهوم پایان کار در عراق نیست، زیرا بحران های دیگری از جمله موضوع کرکوک و اقلیم کردستان مطرح خواهد شد.
به دنبال اتهام علیه سوریه در حمله شیمیایی به خان شیخون، دولت این کشور اسناد و مدارک موثقی را در اختیار سازمان منع استفاده از سلاح‌ های شیمیایی قرار داد. این اسناد دال بر قاچاق 12 دستگاه کامیون حامل کپسول‌ های حاوی گاز خردل و سارین و گازهای سمی دیگر با اطلاع مقامات ترکیه است. گروه‌های تروریستی این مواد سمی را در کپسول‌ های گاز قرار می‌ دهند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. ...
قنادباشی با اشاره به چرایی آزادی مبارک و روابط اخیر مصر و آمریکا، در گفتگو با بصیرت:
دستگاه قضایی مصر از جمله بخش هایی از حکومت دوران دیکتاتوری مبارک است که در جریان بیداری اسلامی و انقلاب مردم این کشور، دست نخورده باقی ماند و ماهیت ضد مردمی خود را همچنان حفظ کرده است. البته علت این امر را باید در به سرانجام نرسیدن انقلاب مردم در فروپاشی کامل رژیم سیاسی مبارک و شکست آن در این خصوص، جستجو کرد.
گزارشی از آخرین تحولات میدانی ـ سیاسی سوریه
داعش که در موصل عراق متحمل شکست های سنگینی شده و در آستانه فروپاشی کامل قرار دارد، همه توان خود را در سوریه جمع کرده تا از موجودیت و هویت خود دفاع کند. گزارش ها و برآوردهای میدانی از گسست سازمانی و تزلزل معنوی عناصر داعش خبر می دهد، اما سران این گروه سعی زیادی دارند تا ضمن حفظ شاکله سازمان، از امکانات باقیمانده نهایت بهره برداری را برای دفاع از خود انجام دهند.
به مناسبت سال دوم تهاجم عربستان به یمن
انصارالله یمن سبب افزایش خودباوری یمنی ها و امیدواری آنان به آینده سیاسی کشورشان شده است. در این میان اما قصه پُرغصه ندیدن این حمایت های مردمی و خیزش یک ملت، از سوی نهادهای مدعی حقوق بشر ادامه دارد. اکنون نهادهای بین الملل در آزمون مهمی قرار دارند ....
حملات هوایی آمریکا پس از رسیدن ترامپ به ریاست جمهوری شدت گرفته است و این نشان می دهد یمن بار دیگر در کانون هدف گیری مستقیم آمریکا قرار گرفته است، زیرا واشنگتن مشاهده کرد که عربستان و امارات در تجاوز خود علیه یمن نتوانستند هیچ یک از اهداف شوم خود را تحقق ببخشند.
رؤیاهای اردوغان در اروپا پس از سال ها سرمایه گذاری سیاسی و اقتصادی در اتحادیه اروپا، رنگ باخته است. اردوغان که عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را عملا اصلی ترین اولویت سیاست خارجی خود می دانست، هم اکنون به جایی رسیده است که چاره ای جز فاشیست خطاب کردن سران اروپایی نمی بیند
صفحه  از ۹۱