در دوره ترامپ آمریکایی ها برای مذاکرات مستقیم فلسطینیان سازشکار با صهیونیست ها تلاش خواهند کرد. براساس شواهدی که طی 4 سال گذشته در اختیار است به احتمال قوی این مذاکرات، با اصرار تشکیلات خودگردان و مخالفت صهیونیست ها همراه خواهد بود و در پایان با دادن امتیازات فراوان از سوی طرف فلسطینی این مذاکرات نافرجام رها خواهد شد.
گزارش اختصاصی بصیرت از لبنان:
هرگاه سرزمین سروها به سوی وحدت و امنیت سوق پیدا می کند، صهیونیست ها برای جلوگیری از تحقق امنیت و ثبات کامل در لبنان دست به کار می شوند. تل آویو در این جهت از ابزارها و روش های گوناگونی استفاده می کند، از گروه های تکفیری وابسته به آل سعود گرفته تا مزدوران خود در داخل لبنان. هم اکنون، پس از حضور میشل عون در مسند ریاست جمهوری و ایجاد ثبات سیاسی نسبی در بیروت، رژیم صهیونیستی بار دیگر در صدد ناآرام سازی لبنان است.
مروا عثمان، استاد دانشگاه لبنان در گفتگو با بصیرت:
واگذاری سرزمین فلسطین توسط پادشاه آل سعود، عبدالعزیز، صورت گرفت و برای آن اسناد تاریخی نیز وجود دارد. عبدالعزیز بنیانگذار رژیم سعودی و پدر پادشاه حال حاضر، سلمان بن عبدالعزیز بوده است. سلمان نیز توافقنامه واگذاری سرزمین فلسطین به امپراتوری بریتانیا و یهودیان صهیونیست را آشکار کرده و از فرماندهان انگلیسی خود اطاعت می کند. این داستان یکی از مهمترین اسرار آل سعود بوده است. خیانت آنها به فلسطینیان تا به حال به علت نفوذ سعودی ها در رسانه ها فاش نشده است.
تأملی بر مواضع ضدایرانی ترکیه و عربستان در کنفرانس امنیتی مونیخ
تهدیدات عربستان و ترکیه در کنار تهدیدات دائمی رژیم صهیونیستی و جمع شدن این تهدیدات با ناشی گریهای ترامپ، حکایت از خیز جدید مهره های نشان دار آمریکا و اسرائیل، یعنی آنکارا و ریاض، علیه جمهوری اسلامی ایران دارد. هرچند این دو کشور طی سال های اخیر باخت های بزرگی را تجربه کرده اند، اما سیاستمداران آنها حاضرند بر طبل بلاهت بکوبند و ترامپ را فرصتی برای طرح های خام اندیشانه خود بدانند
پیام های سفر همزمان روحانی و اردوغان به کشورهای عربی منطقه
در حالی که دکتر روحانی، رئیس جمهور ایران، در سفری یک روزه به عمان و کویت سفر کرد، اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز طی سفری سه روزه به بحرین، عربستان و قطر رفت. این مسئله باعث شده است تا تحلیل های متفاوتی در این مورد صورت گیرد. برخی از کارشناسان معتقدند این دو سفر مرتبط با یکدیگر بوده اند، اما اهداف متفاوتی را در نظر دارند.
عضو ارشد مجلس علمای بحرین در گفتگو با بصیرت:
دولت به آخرین اقدام، که کشتار مردم است، متوسل شده است، اما بعید است خیلی بتواند مردم را بکشد، زیرا این خون ها دامن خود حکومت را می گیرد و هرچقدر که بیشتر سرکوب کند، مردم مقاومتشان بیشتر می شود. ان شالله با نصرت الهی مردم بتوانند به حقوق و خواسته های خود برسند
طرح ترامپ درباره سوریه هر چند جزئیاتش اعلام نشده است، اما در صورت اجرایی شدن چالش های تازه ای را در سوریه و منطقه ایجاد خواهد کرد؛ چالش هایی که ضمن افزایش نفوذ و قدرت مانور نظامی آمریکا در منطقه، امنیت سوریه را با تهدید مواجه ساخته و دور تازه ای از تروریسم ظهور خواهد کرد، در حالی که بعد از نشست آستانه، تروریست ها در سوریه دچار ضعف و اختلاف بیشتر شده اند.
آخرین وضعیت عملیات موصل در گفت و گو با کارشناسان سیاسی حشد الشعبی
آخرین مراحل درگیری عملیات موصل، در منطقه ای میان سنجار و موصل در جریان است و طبق آخرین اخبار، 20 فرمانده داعش کشته شده است و گفته می شود که ابوبکر بغدادی، در این منطقه بوده است. قسمت شرقی موصل را نیروهای ارتش عراق در دست دارند و از دو ماه پیش برای محاصره محور غربی نیز اقدام شده است. محور غربی که از قیاره شروع می شود و تا مرز سوریه ادامه دارد، سخت ترین محور و طولانی ترین محور عملیات است و نیروهای حشدالشعبی در این منطقه مستقرند و آماده آزاد سازی این منطقه هستند.
با توجه به عملیات هوایی و دریایی اخیر یمن
شمال شبه جزیره (مرکز ثقل تولید انرژی جهان) و آب های جنوب (مرکز ثقل ترانزیت انرژی جهان) است. انصارالله با موشک های بالستیک اکنون خود را به این دو منطقه مهم رسانده است. از سوی دیگر منطقه المزاحمیه، منطقه ای بسیار استراتژیک است و سرآغاز مسیر شاهراه سلطنتی ریاض به مکه و جده است و پدافند اصلی پایتخت در آن مستقر می باشد. اکنون این مسیرها را در تیرس موشک های یمنی ها قرار دارد
ارزیابی آخرین وضعیت عملیات موصل
هرچند ارتش و نیروهای مردمی عراق موفق شده اند که تروریست ها را در شهرهای مختلف و حتی شرق موصل به سرعت شکست دهند، اما این مسئله در مورد غرب موصل به عنوان آخرین مامن داعش در عراق بسیار متفاوت است و به همین دلیل است که ارتش عراق در حال بررسی راه های مختلف برای پیروزی بر تروریست ها در این منطقه است
صفحه  از ۸۵