رویکرد جدید تلفیقی از سیاست قبلی اوباما و منش اقتصادی ترامپ در جهت منزوی کردن رقبای دو طرف آمریکا-صهیونیسم و آل سعود است. آنها بر این تصورند که این نگرش موجب برد دو طرف و مبارزه با دشمن مشترک که از نظر آنها ایران است، خواهد شد. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی نیز در کنار آمریکا و با عنوان دشمن اصلی ایران می تواند نظر اعراب را جلب کرده و همین امر موجبات روابط اعراب با اسراییل در آینده شود
کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با بصیرت:
راهبرد مورد نظر ترامپ در عربستان، بهره برداری حداکثری از دلارهای نفتی و تامین هزینه های آمریکا در پیشبرد مقاصد و سیاست هایش در غرب آسیاست. در واقع براساس این راهبرد است که ترامپ از یک سو به بزرگترین معامله تسلیحاتی با عربستان مبادرت می کند و از سوی دیگر از عربستان می خواهد تا بانی و محور ائتلاف های عربی و اسلامی علیه دشمنان رژیم صهیونیستی (یعنی ایران، سوریه و... ) باشد.
در شرایط کنونی دستگاه دیپلماسی باید فعالیت خود را برای خنثی کردن این ائتلاف عربی- عبری- آمریکایی دو چندان کند. در واقع ریاض با استفاده از دیپلماسی دلار در حال اقناع دونالد ترامپ که رئیسی جمهوری تاجر مسلک است، می باشد و قصد دارد آمریکا را بیش از پیش علیه ایران تحریک کند. هرچند تجربه نشان داده است که این ائتلاف سازی برای شکست ایران با موفقیت همراه نخواهد بود، اما این به معنای آن نیست که دستگاه دیپلماسی فعالیت های خود را برای بی اثر کردن اقدامات و مصوبات سفر ترامپ به ریاض آغاز نکند
یادداشتی ارسالی استاد تاریخ دانشگاه کالیفرنیا
حمله موشکی ترامپ به سوریه حاکی از آن نیست که امریکا به‌دنبال درگیری و دخالت بیشتر در سوریه می‌باشد. این حمله موشکی با این ضرب‌المثل امریکایی سنخیت دارد «یکبار برای همیشه». با به قدرت رسیدن ترامپ، امریکا به یک بازیگر حاشیه‌ای در سوریه تبدیل شده بود. دیپلمات‌های امریکا به‌سختی توانستند در مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» حضور داشته باشند. علاوه بر این دولت سوریه با کمک خارجی توانسته تا حدی مخالفان را به عقب براند که تنها چیزی باقی مانده است، مذاکره برای چگونگی تسلیم شدن مخالفان است
بررسی «ناتوی خاورمیانه» در گفتگوی محمدی با بصیرت:
آن چیزی که بیشتر مدنظر رژیم صهیونیستی قرار دارد این که بتواند به شکل علنی مسئله فلسطین را از بحث مجموعه کشورهای عربی منطقه خارج کند تا بتواند از مزایای روابط خودش برای ایجاد یک تضاد یا ائتلاف منطقه ای علیه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران استفاده کند.
تحولات میدانی سوریه حاکی از آن است که دو کشور ایران و روسیه در تداوم اقدامات سازنده خود همواره بر ضرورت تداوم و گسترش آتش بس، لزوم امداد رسانی و ادامه اقدام های بشر دوستانه، فراهم آوردن شرایط لازم برای دسترسی آزادانه همه سوری ها در شهرها و مناطق مختلف به کمک ها و خدمات مورد نیاز و نیز حفظ یکپارچگی و احترام به حاکمیت ملی این کشور تاکید کرده و در جهت خواست ملت سوریه حرکت کرده اند.
بن سلمان می خواهد قبل از آمدن ترامپ به عربستان، از وجود رابطه ای محکم بین دولت عربستان به نمایندگی از خود با دولت ترامپ سخن بگوید، اما همچنان که گفته شد ترامپ نگاه ابزاری و تجاری به بن سلمان و کلیت نظام پادشاهی عربستان دارد و دیگر این که رؤسای جمهور آمریکا بر مبنای مطلوبیت های خود و ساختار آمریکا تصمیم می گیرند، نه بر مبنای پیام هایی که عربستان و بن سلمان به آن ها می فرستند
اقدامات غیرقانونی افغانستان در انسداد دهانه ورودی آب رودخانه هیرمند و انشعاب دادن آن و ایجاد نهر لشکری، يا احداث بند در عرض رودخانه، هدايت آب به سمت «چغانسور»، ولسوالی (شهرستان) «چنگ» و شمال «نیمروز» مانع جریان طبیعی آب شده است، اما مقامات افغانستان همواره خشکسالی و کاهش نزولات جوی را عامل عمل نكردن به حقابه آب رود هيرمند عنوان مي‌كند.
به هم پیوستگی نقش مردم و دین در یک نظام سیاسی، اکنون با برگزاری بیش از 30 انتخابات در ایران، آن هم در امنیت کامل و متکی به قانون، نوعی از الگوی مردم سالاری را در سطح منطقه ارائه می کند که مبتنی بر اعتقادات اسلامی مردم است و از این رو مورد استقبال ملت های منطقه قرار می گیرد و الگوی اسلام لیبرالی ترکیه آن هم بعد از تیشه های اردوغان به ریشه این الگو، به حاشیه می رود.
حماس قصد دارد در جهت عادی سازی روابط میان اعراب و رژیم صهیونیستی گام بردارد که از سال ها پیش سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) پیشتاز آن بود و در ماه های اخیر روند آن شدت یافته است. به همین دلیل برخی تحلیلگران سند جدید حماس را تکرار تجربه ساف توصیف کرده اند که در پی آن سلسله مذاکرات با رژیم صهیونیستی آغاز شد.
صفحه  از ۹۵