اعلام خروج نیروهای ترکیه از عراق، مهم‌ترین دستاورد اعلام شده نخستین دیدار رسمی نخست وزیر ترکیه از عراق از زمان شروع تنش های دو کشور است. حضور ۵۰۰ نیروی نظامی ترکیه در پایگاه نظامی «بعشیقه» در شمال شرقی موصل، در ماه های گذشته سبب تیره شدن روابط میان آنکارا و بغداد شده بود.
اگر هدف بنيادين ترامپ در حوزة سياست خارجي مربوط به سازوكارهاي امنيت‌سازي در محيط منطقه‌اي است، در اين شرايط آمريكا بايد بر اين موضوع واقف باشد كه معادلة اعمال تحريم‌ها براساس قواعد ساختاري آمريكا مغاير با روح برجام است. چنين وضعيتي مي‌تواند با واكنش ايران در سياست منطقه‌اي روبه‌رو شود.
با توجه به تحویل کامل سامانه اس 300 به ایران
تحویل کامل سامانه اس ۳۰۰ روسی و پایان یافتن فرآیند ساخت اس ۳۰۰ ایرانی یا همان باور ۳۷۳ و قرار گرفتن این ۲ سامانه پدافندی در کنار یکدیگر، نفوذ ناپذیری آسمان ایران را کامل خواهد کرد و هیچ جنگنده متخاصمی از دست این سامانه ها در امان نخواهد بود.
در این حادثه غم انگیز حقوق بدیهی و اولیه انسان ها نقض شد؛ نقض حق حیات، امنیت، حق سلامتی و دسترسی به مراقبت های بهداشتی، حق دسترسی به آب آشامیدنی، حفظ حرمت جنازه انسان و کرامت انسانی از جمله حقوق نقض شده زائران حرم امن الهی بود.
اهداف رژیم صهیونیستی از حملات اخیر به غزه و چشم انداز آینده
هر چند لیبرمن به عنوان جنگ طلب ترین صهیونیست پست وزارت جنگ را بر عهده گرفته است اما نباید انتظار جنگی وسیع در حد جنگ 51 روزه را داشت. با این حال اگر رژیم اسرائیل به دنبال راه اندازی جنگ جدیدی نیست چه اهدافی را از حملات اخیر پیگیری می کند؟ می توان پنج هدف را در این زمینه بیان کرد.
بعد از برجام آمریکایی‌ها به بهانه‌های واهی هر از چند گاهی قانونی محدودکننده علیه کشور ما به تصویب می‌رسانند و تنها استدلال آنها این است که این موارد خارج از برجام است و موضوعات موشکی، تروریسم و حقوق بشر را بهانه خود قرار می‌دهند، به همین منظور در این مقاله به مصوبات ضد ایرانی آمریکا علیه ایران که پس از اجرای برجام به تصویب رسیده و ابلاغ شده، یا در حال بررسی در کمیته‌های کنگره است به اجمال اشاره می‌‌شود.
هرچند سخنان اولاند در نشست اخیر ناتو مبنی بر عدم نابودی کامل داعش قبل از حمله تروریستی شهر نیس بود، اما فرانسه پیش از این هم چندین عملیات تروریستی وابسته به عناصر داعش را تجربه کرده بود، با این حال چرا مقامات فرانسه معتقدند نباید داعش را نابود کرد؟
تحلیل نتایج اجلاس اخیر ناتو در گفتگوی تفصیلی شعیب بهمن با بصیرت
هر نوع همکاری ناتو با کشورهای منطقه می تواند برای ایران خطرناک باشد. در چند سال گذشته دست کم شاهد یک مخاصمه خاموش بین ناتو و جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه بودیم، به این معنا که در تمامی بحران های منطقه ایی به هر حال این دو نیرو در برابر همدیگر صف آرایی کردند در نتیجه با گسترش ناتو چه به لحاظ عضویت کشورهای جدید در این پیمان و چه به لحاظ افزایش همکاری های نظامی می تواند برای ما خطر آفرین باشد.
سردار سنایی راد در گفتگو با بصیرت
آمریکایی ها نوعی شیطنت به خرج می دهند به این معنا که با تظاهر به این موضع که قدرت جمهوری اسلامی را به خصوص در موضوع مسائل منطقه ایی پذیرفته اند، قصد دارند شرایطی را برای گفتگو با جمهوری اسلامی در مسائل منطقه ای و در عین حال کنترل جمهوری اسلامی فراهم کنند.
مطلوبیت راهبردی غرب در منطقه فروپاشی خط مقاومت، نقش آفرینی ترکیه به عنوان پایانه جنوب شرق ناتو در مقابل روسیه، جلوگیری از نقش آفرینی مکمل گرای تهران-آنکارا در مسایل منطقه ای جهان اسلام بود، که متاسفانه اردوغان ناخواسته در زمین بازی غرب قرار گرفت و چشم اندازهای غرب را عملیاتی کرده و می کند
صفحه  از ۶