یادداشت اقتصادی
سرویس اقتصادی/ احمدرضا هدایتی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
گروه اقتصادی/احمدرضا هدایتی
گروه اقتصادی / دکتر سیده مطهره حسینی*
گزارش اقتصادی
گروه اقتصادی/ سعید مهدوی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
ضرورت های تحول اقتصادی در سال 96

ضرورت های تحول اقتصادی در سال 96

در چنین شرایطی دیگر تفاهم با کدخدا بر سر حقوق مشروع و طبیعی کشور، اولویت اول نیست، بلکه مطالبات رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت پیشرفت علمی، رونق تولید داخلی، جلوگیری جدی از واردات بی‌رویه، مبارزه با تهاجم فرهنگی، شکوفایی استعدادها و ابتکارات جوانان، به‌کار افتادن پس‌اندازهای پراکنده، از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد نشاط ملی و به‌کار افتادن ظرفیت‌های معدنی کشور و امثال آن به دغدغه اصلی تبدیل خواهند شد و مسئولین مسیر کسب عزت و اقتدار را در استفاده بهینه از ظرفیت فکری و ذهنی جوانان انقلابی و نخبگان متعهد و متدین در عرصه‌های مختلف جستجو خواهند نمود.
میزگرد نوسانات بازار دلار و دلایل عدم یکسان سازی نرخ ارز در دولت یازدهم

میزگرد نوسانات بازار دلار و دلایل عدم یکسان سازی نرخ ارز در دولت یازدهم

موضوع نرخ ارز و نوسات آن در تمام اقتصادهای دنیا، به واسطه نقش این متغییر در موضوع واردات و صادرات و نحوه تعامل با سایر اقتصادهای دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این اهمیت در اقتصاد ایران به واسطه عدم تبعیت از مدل مشخصی از اقتصادهای مرسوم دنیا از پیچیدگی و حساسیت های خاصی برخوردار است، به نحوی که نوسانات نرخ ارز در اقتصاد ایران، همیشه با افزایش جهشی همراه بوده و در سال های دفاع مقدس، دولت سازندگی، دولت دهم و حتی در اقتصاد امروز ایران به پاشنه آشیلی برای اقتصاد آسیب پذیر ما تبدیل شده است. به ‌نحوی‌که با بررسی اقتصاد ایران در طی سال‌های گذشته، به‌جرات می‌توان افزایش نرخ ارز در دهه‌ی هفتاد و آغازین سال‌های دهه‌ی نود را مهم‌ترین عامل در جهش تورمی در این سال‌ها دانست.
کارنامه اقتصادی دولت یازدهم

کارنامه اقتصادی دولت یازدهم

در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی و حمایت از بخش خصوصی روند خصوصی‌سازی در دوران دولت یازدهم کند شده و دولت در عمل به شعار بهبود فضای کسب‌وکار هم نتوانسته موفق عمل کند. قانون رفع موانع تولید هم از سوی دولت به مجلس رفته که از اقدامات خوب دولت به شمار می‌رود، ولی اجرای این قانون همچنان نمودی عینی در فضای اقتصادی کشور ندارد. در بخش سرمایه‌گذاری خارجی هم گزارش سازمان کسب‌وکار ملل متحد (آنکتاد) نشان از کاهش 50 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور دارد که این مسئله با شعارهای دولت در زمینه تعامل با جهان و ورود حدود 150 هیئت تجاری از کشورهای خارجی، سازگار نیست.
تهدیدات FATF  شروع شد!

تهدیدات FATF شروع شد!

ایران تا زمانی که به طور کامل به تعهدات و اقدامات مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی عمل نکند در بیانیه عمومی این گروه باقی خواهد ماند و تا زمانی که این اقدامات کامل شوند FATF همچنان نسبت به شرایط ایران حساس باقی می ماند و نسبت به شرایط ایران و تهدیدات آن علیه نظام مالی بین المللی نگران و در حالت هشدار باقی خواهد ماند.
راهکارهای ایجاد اشتغال از منظر امام خامنه ای

راهکارهای ایجاد اشتغال از منظر امام خامنه ای

محصولات داخلی را مردم مصرف کنند؛ نروند دنبال این نشانه‌ها. حالا مُد شده است بگویند «بِرَند» است، بِرَند فلان؛ بِرَند چیست! بروید سراغ مصرف تولیدات داخلی. آن چیزهایی که مشابه داخلی دارد، متعصّبانه و با تعصّبِ تمام، ملّت ایران، خارجیِ آن را مصرف نکنند.
نقاط قوت و ضعف  لایحه بودجه 96
نمایندگان مجلس در گفتگو با بصیرت مطرح کردند؛

نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه 96

هر چند بودجه ارایه شده تغییری نکرده و خیلی شفاف دیده نشده است، اما باید تلاش کنیم تا با بهره گیری از منابع داخلی و صرفه جویی هزینه های پروژه های صنعتی را توسعه دهیم. درآمد 3 درصدی که برای مناطق نفت خیر و مناطق محروم دیده شده درست لحاظ نمی شود و امروزه شاهد مشکلات زیست محیطی در خوزستان و سایر شهرهای نفت خیر و محروم هستیم.
عید ایرانی و شادی کارگران خارجی

عید ایرانی و شادی کارگران خارجی

کارشناسان معتقدند چنانچه 21 میلیون خانوار ایرانی به طور میانگین 2 میلیون تومان اقدام به خرید مایحتاج شب عید کنند چیزی معادل 42 هزار میلیارد تومان می شود که اگر این نقدینگی در مسیر خرید تولید کالاهای داخلی سوق داده شود کمک قابل توجهی به تولید ملی و داخلی می شود که این امر نیازمند فرهنگ سازی و متوجهه ساختن شهروندان به خرید کالاهای داخلی است.
45 درصد نقدینگی کشور منجمد است

45 درصد نقدینگی کشور منجمد است

حمیدرضا حاجی بابایی از منجمد بودن 45 درصد نقدینگی امروز کشور به دلیل رکود اقتصادی خبر داد و گفت: بخشی از آن دست مردم است و بخشی دیگر در اوراق و صنوف استفاده شده است.
چرا رهبری با فساد اداری برخورد نمی‌کنند؟

چرا رهبری با فساد اداری برخورد نمی‌کنند؟

طبق قانون، سطح رهبری راهبردی و سیاستگذاری کلی و کلان است، نه ورود عملی به مباحث اجرایی که در حوزه وظایف قوای سه‌گانه قرار دارد، با این‌حال رهبر معظم انقلاب، همواره با تأکید بر فرصت‌های فراوانی که برای بهبود شرایط در اختیار مسئولین محترم قرار گرفته، اهمیت برخورد به‌هنگام با تخلفات و ضرورت رفع نواقص و کاستی‌های اجرایی در نظام اداری کشور را (گاهی حتی با اشاره به جزئیات)، به مسئولین ذیربط متذکر و رفع آنها را به‌طور مکرر از آنها مطالبه کرده‌اند.
استیضاح نمایشی  در صحن علنی

استیضاح نمایشی در صحن علنی

گفت وگوی وزرای دولت و نمایندگان در صحن مجلس واکنش دکتر لاریجانی را به همراه داشت که در اعتراض به این عمل به نمایندگان تذکر داد تا در جایگاه خود قرار گیرند.
سیاست های اقتصادی دولت به مسائل سیاست خارجی گره خورده است!
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفت و گو با بصیرت مطرح کرد:

سیاست های اقتصادی دولت به مسائل سیاست خارجی گره خورده است!

دولت نه توانسته و نه خواسته که سیاست های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کند، زیرا تمام سیاست های اقتصادی این دولت به مسائل سیاست خارجی و برجام گره خورده و اصلا نگاهی به داخل و ظرفیت های داخلی نبوده است و مسائلی هم که به دستگاه ها ابلاغ می کردند در چهارچوب اقتصاد مقاومتی، همه اش روی کاغذ بوده است.
نقدینگی و اثرات سوء آن بر اقتصاد
بررسی بصیرت از چگونگی افزایش نقدینگی:

نقدینگی و اثرات سوء آن بر اقتصاد

سبحانی فر، با اشاره به فعالیت موسسات مالی اعتباری در این عرصه هم، تصریح کرد: متاسفانه برخی موسسات مالی اعتباری به دلیل نبود نظارت های لازم با دادن سودهای کلان میزان نقدینگی را در دست گرفته اند که بخش تولید و صنعت را با مشکل و ورشکستگی همراه ساختند.
هنوز هم مشکل استراتژیک واردات داریم
نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با بصیرت:

هنوز هم مشکل استراتژیک واردات داریم

در چهل سال پیش کالاهای ژاپنی از استاندارد و کیفیت خوبی برخوردار نبودند ولی اکنون می بینیم که در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن دارند، چرا، چون شعار کیفیت سازی را در سردر کارخانه های تولیدی خود نصب کرده و به آن عمل می کنند. اینگونه است که با توجه به ضرورت سازی کیفیت در صنعت جهانی حرفی برای گفتن دارند.
اجرای اقتصاد مقاومتی مهمتر از پیوستن به سازمان تجارت جهانی است
در گفت وگو با نمایندگان مجلس مطرح شد:

اجرای اقتصاد مقاومتی مهمتر از پیوستن به سازمان تجارت جهانی است

تلاش اقتصادی ما بهتر است بر محوری بودن اقتصاد مقاومتی دنبال شود؛ اینگونه است که جلوگیری از کالاهای لوکس و اجرا نکردن برخی طرح های مشابه در کشور بتواند اقتصاد ما را تقویت سازد.
  •  
  •  
نشریات