یادداشت اقتصادی
گروه اقتصادی/محمدرضا دانش
سرویس اقتصادی/ احمدرضا هدایتی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
گزارش اقتصادی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
گروه اقتصادی/ سعید مهدوی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
مقاله اقتصادی
گروه اقتصادی/روح الله فرقانی
اقتصاد مقاومتی و ضرورت مدیریت منابع

اقتصاد مقاومتی و ضرورت مدیریت منابع

راز موفقیت جمهوری اسلامی ایران در کنار مقاومت‌های مردم و مسئولان، به کمتر گره‌خوردن اقتصاد آن با اقتصاد جهانی و در درجه دوم؛ به ارائه الگویی بدیل برای اداره خرد و کلان اقتصاد کشور تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» مربوط می‌شود. درواقع، علی‌رغم اینکه کشورهایی مانند شوروی بدلیل نداشتن الگوهای مدیریت اقتصادی کارآمد دچار ضعف شدند، اما جمهوری اسلامی با ارائه مدل اقتصاد مقاومتی به جنگ شرایط تحمیلی مورداشاره رفت.
رای به برنامه ها نه وعده ها

رای به برنامه ها نه وعده ها

علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه تا کنون برنامه مدون اقتصادی از کاندیداهای ثبت نام شده در این دوره ریاست جمهوری ندیده ام، به خبرنگار بصیرت، گفت: در دوره قبل مناظره ها نقش تعیین کنند ه ای در انتخاب افراد داشت. باید منتظر بود و دید کاندیداهای محترم چه برنامه های اقتصادی و سیاسی ارایه خواهند داد. متاسفانه داشتن یک برنامه اقتصادی، کشاورزی و.. برای نامزدهای ریاست جمهوری و مردم جا نیفتاده و یک اولویت نیست.
آسیب اشرافیت گری بر نظام جمهوری اسلامی

آسیب اشرافیت گری بر نظام جمهوری اسلامی

از جمله آسيب هاي اشرافي گري را مي توان براندازي نظام دانست که با گذشت زمان ممکن است اتفاق بي افتد، زيرا روند و سمت و سوي نظام که با جهت گيري انقلابي اهداف و آرمان هاي انقلابي را خواهان است با منافع جريان اشرافي سازگاري ندارد. از اين رو ممکن است جريان اشرافي به اين لحاظ با مخالفان و دشمنان در جهت براندازي هم موضع گيري هماهنگي پيدا نمايد.
جایگاه سبک زندگی در تحقق اقتصاد مقاومتی

جایگاه سبک زندگی در تحقق اقتصاد مقاومتی

مسائل مذکور نشان می‌دهد که سبک زندگی کنونی ما تناسب چندانی با اقتصاد مقاومتی ندارد و نمی‌تواند مقوم آن باشد. به نظر می‌رسد که نقطه کانونی برای موفقیت در تحقق اقتصاد مقاومتی،‌ اصلاح برخی عادت‌ها و شیوه‌ها در سبک زندگی می‌باشد.
بانک ها به خط قرمز  ورشکستگی نزدیک شده اند

بانک ها به خط قرمز ورشکستگی نزدیک شده اند

در حال حاضر، دارایی کل نظام بانکی کشور مطابق آخرین برآوردهای بانک مرکزی، بیش از یک هزارو 200 هزار میلیارد تومان است که از این میزان، مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در آذر 1395 به بخش غیر دولتی در کل اقتصاد بیش از یک هزارو 214 هزار میلیارد تومان است.
رسانه و اقتصاد مقاومتی

رسانه و اقتصاد مقاومتی

رسانه ملی و دیگر رسانه های فعال کشور همچون خبرگزاری ها و مطبوعات همانند اتاق فکر و بازوی مهم در توسعه و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی محسوب می شوند و می توانند به عنوان شاه کلید اصلی پیوند فرهنگ سازی باشند وجریان سازی مهمی در این عرصه از خود نشان دهند.
قانون موجود درباره بانک داری بدون ربا، فاقد شمولیت و توان پاسخ گویی به نیازهاست
بررسی جریمه ربوی دیرکرد بانک ها در گفتگوی کارشناس اقتصادی با بصیرت:

قانون موجود درباره بانک داری بدون ربا، فاقد شمولیت و توان پاسخ گویی به نیازهاست

اگر بخواهیم یک ارزیابی دقیق داشته باشیم از اتفاقاتی که تقریباً در طی 35 سال گذشته نسبت به نظام بانکی صورت گرفته است، مشخصاً ورود یک قانون الگو برای بانکداری بدون ربا در کنار سایر ظرفیت های الگوپذیر در ساحت کشورهای اسلامی، در نوع خودش و به خصوص در برهه تاریخی دهه 60 اثرگذار بوده است، اما این قانون نقاط ضعفی هم دارد که به نظر می رسد لازم است یک بار دیگر آنها را مورد بازنگری مجدد قرار داد.
سخنی با تولیدکنندگان ایرانی

سخنی با تولیدکنندگان ایرانی

در روش تولید انگلوساکسونی مطلوبیت شخصی محور تولید می‌باشد، بنابراین میزان سود و بهره در این روش تولید از هر عاملی مهم‌تر است و آن را اصالت سود می گویند. اما در روش ژاپنی_ آلمانی مطلوبیت ملی مورد توجه است و محور تولید فتح استراتژیک بازارهای موجود می باشد.
اولویت در مصرف کالاها

اولویت در مصرف کالاها

فرض می‌کنیم میان دو محصول شامپو پرژک و شامپو صحت که هر دو برند ایرانی دارند و هر دو در ایران تولید می‌شوند و سرمایه‌گذار ایرانی دارند انتخاب کنیم اما اطمینان داریم که زنجیره تولیدی که پرژک تا محصول نهایی طی می‌کند مقدار بیشتری ایرانی است و کارگر ایرانی بیشتری به این واسطه مشغول به‌کار شده‌اند تا شامپوی صحت، بنابراین در این شرایط قطعاً انتخاب و حمایت از محصولی ارجح است که بخش بیشتری از زنجیره تولید را در درون کشورمان به خود اختصاص داده و از نظر قیمتی و کیفیت هم توان رقابت دارد.

از اقتصاد صلواتی تا صلوات شمار چینی

بعنوان مثال کویتی ها اشتیاق بسیار بالایی به گوشت غاز دارند و دانستن این موضوع توسط خوزستانی‌ها می تواند کرانه های کارون رو پرورشگاه غاز کند و دولت بعنوان راهنما تا شکل گرفتن این مهم راهنمای آنها باشد آنگاه می توان ادعا کرد که دولت به مردمی شدن اقتصاد کمک کرده است، زیرا نه نیاز کویتی ها از گوشت غاز کم می شود و نه استعداد کارون در پرورش غاز.
اولین اولویت های مجلس در سال تولید و اشتغال
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

اولین اولویت های مجلس در سال تولید و اشتغال

وی با اشاره به اینکه اصلاح نظام بانکی یکی از راهکارهای تقویت تولید است، افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید باید از واردات کالاهای قاچاق جلوگیری شود. البته وزرای صنعت، اقتصاد و راه و شهرسازی اعلام کرده بودند که برخی بندهای قانون مبارزه با کالای قاچاق قابلیت اجرایی ندارد، اما در هر صورت با توجه به تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا، موضوع در کمیته تخصصی کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است.
اقتصاد مقاومتی و نظریه‌های توسعه

اقتصاد مقاومتی و نظریه‌های توسعه

حال اقتصاد مقاومتی به عنوان راهی سوم در میان کلان‌الگوهای توسعه اقتصادی، در حد وسط ایده جهانی شدن و تئوری وابستگی قرار دارد؛ درواقع، برخلاف دیدگاه جهانی شدن که همه امور را در حال جهانی شدن فرض می‌کند و معتقد به ناکارآمدی سیاستگذاری‌های مستقل داخلی در عصر جهانی شدن است، اقتصاد مقاومتی برای ظرفیت‌های درونزای داخلی اهمیت قائل است و بر آن است که بهره‌برداری از فرصت‌های جهانی شدن نیز منوط به سامان‌یافتگی درونی و استحکام‌بخشی ساخت درونی است.
بالابردن بهره وری و مبارزه با قاچاق کالا، ضرورت های ایجاد اشتغال و رونق تولید است
قاسمی، کارشناس مسائل اقتصادی، در گفتگو با بصیرت:

بالابردن بهره وری و مبارزه با قاچاق کالا، ضرورت های ایجاد اشتغال و رونق تولید است

اگر به موضوع تولید نگاه ملی داشته باشیم، به تبع آن اشتغال حل خواهد شد، این دو موضوع لازم و ملزوم یکدیگرند و هر کدام از آنها را اصلاح کنیم، نتیجه آن اصلاح دیگری نیز هست. اگر این دو مورد را عملیاتی کنیم، اصلاح شغل و هدایت نقدینگی به سمت تولید می تواند نتایج خوبی را داشته باشد
ضرورت های تحول اقتصادی در سال 96

ضرورت های تحول اقتصادی در سال 96

در چنین شرایطی دیگر تفاهم با کدخدا بر سر حقوق مشروع و طبیعی کشور، اولویت اول نیست، بلکه مطالبات رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت پیشرفت علمی، رونق تولید داخلی، جلوگیری جدی از واردات بی‌رویه، مبارزه با تهاجم فرهنگی، شکوفایی استعدادها و ابتکارات جوانان، به‌کار افتادن پس‌اندازهای پراکنده، از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، ایجاد نشاط ملی و به‌کار افتادن ظرفیت‌های معدنی کشور و امثال آن به دغدغه اصلی تبدیل خواهند شد و مسئولین مسیر کسب عزت و اقتدار را در استفاده بهینه از ظرفیت فکری و ذهنی جوانان انقلابی و نخبگان متعهد و متدین در عرصه‌های مختلف جستجو خواهند نمود.
  •  
  •  
نشریات