یادداشت
گروه بین الملل/حسین یاری
گروه بین الملل/حسین یاری
گروه بین الملل/حسین یاری
گزارش بین الملل
مقاله بین الملل
گروه بین الملل/یوسف شفیعی
گروه بین الملل/حسن مولایی
گروه بین الملل/فخرالدین اسدی
نسخه فرانسوی ترامپ!
چرا ترامپ از لوپن حمایت می کند؟

نسخه فرانسوی ترامپ!

ترامپ خواستار فروپاشی اروپای واحد و منطقه یورو است و تنها کسی که می تواند این هدف ترامپ را محقق کند، مارین لوپن و جبهه ملی فرانسه می باشد. از این رو ترامپ نه تنها نسبت به لوپن به عنوان یک متحد سیاسی در اروپا، بلکه به عنوان عامل تسریع کننده فروپاشی اروپای واحد می نگرد.
حامیان داعش، سازماندهی جدیدی از تروریست ها را دنبال می کنند
سیدافقهی با توجه به اخبار دستگیری البغدادی، در گفتگو با بصیرت:

حامیان داعش، سازماندهی جدیدی از تروریست ها را دنبال می کنند

در حال حاضر در عملیات موصل جهت دستگیری ابوبکر بغدادی نیروهای عراقی، حشدالشعبی و نیروهای به اصطلاح ائتلاف بین المللی از سوی آمریکا حضور دارند. اگر منطقه دستگیری ابوبکر بغدادی در شمال سوریه، منطقه الحسکه باشد، این مناطق در اختیار آمریکا قرار دارد و طبعا موضوع دستگیری ابوبکر بغدادی توسط روس ها در افکار عمومی غرب بی تاثیر نخواهد بود.
ترکیه بعد از همه پرسی قانون اساسی

ترکیه بعد از همه پرسی قانون اساسی

طبق این همه پرسی، نظام جدید ترکیه از نوامبر سال 2019 به اجرا گذاشته می‌شود. در آن سال انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان به صورت هم‌زمان برگزار می‌شود و اردوغان بعد از تغییر حاکمیت این کشور می تواند به مدت دو دوره دیگر یعنی تا سال 2029 قدرت را در دست داشته باشد.
پیام های نشست سه جانبه مسکو
با توجه به نشست اخیر وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه

پیام های نشست سه جانبه مسکو

در نشست مسکو، ترکیه حضور نداشت. برخی ناظران گفته اند موضوع جلسه ارتباط چندانی با ترکیه نداشته است؛ ضمن آن که ترکیه از جمله نخستین کشورهایی بود که از حمله امریکا به سوریه استقبال کرد و بار دیگر بر مواضع اولیه خود علیه نظام بشار اسد پافشاری کرد.
تأملی بر سیاست آمریکا در قبال داعش در افغانستان
با توجه به انفجار بزرگترین بمب غیرهسته ای آمریکا در افغانستان

تأملی بر سیاست آمریکا در قبال داعش در افغانستان

ترامپ هنوز سیاست مشخصی در مورد افغانستان اتخاذ نکرده است، اما این تحلیل اساسی وجود دارد که هدف از پرتاب بمب 11 تنی، ارسال پیام و سیگنال هایی به بازیگران موثر از جمله طالبان، روسیه و ... است.
ترامپ از تحرکات تروریستی در سوئد استقبال می کند!
دکتر حنیف غفاری در گفت و گو با بصیرت:

ترامپ از تحرکات تروریستی در سوئد استقبال می کند!

ترامپ چندی پیش به وقوع حادثه ای تروریستی در سوئد اشاره کرد که اساسا رخ نداده بود! به عبارت بهتر، وی در قبال وضعیت امنیتی سوئد دست به شانتاژی رسانه ای و سیاسی زد، اگرچه برخی تحلیلگران معتقد بودند این گاف رسانه ای ترامپ ناخواسته بوده است، اما اصرار های بعدی وی مبنی بر ناامن جلوه دادن وضعیت داخلی سوئد نشان داد که اتفاقا رئیس جمهور آمریکا در این خصوص کاملا محاسبه شده سخن گفته است و در واقع سرآغاز وقوع بحران های امنیتی در سوئد، اظهارات و القائات ترامپ بوده است.
چین و آمریکا؛ تعامل یا تقابل؟
با توجه به سفر رئیس جمهور چین به آمریکا

چین و آمریکا؛ تعامل یا تقابل؟

ترامپ معتقد است چین از توانایی تاثیر گذاری بر کره شمالی برخوردار است و می تواند با کاهش روابط تجاریش، این کشور را بابت رفتارهای غیر سازنده اش تحت فشار قرار دهد. در مقابل کارشناسان چینی عنوان می کنند که پکن سالهاست که دیگر به کره شمالی به عنوان یک دارایی استراتژیک نگاه نمی کند و آن را یک دردسر می داند
بازی چشم بسته ریاض در زمین لندن
تحلیلی بر سفر اخیر ترزا می به عربستان سعودی

بازی چشم بسته ریاض در زمین لندن

ریاض و لندن هر دو بر این باورند که تحقق امنیت در غرب آسیا به سود آنها نیست و منجر به انزوا و کاهش قرت مانور عربستان و انگلیس در منطقه خواهد شد. تحقق امنیت در غرب آسیا، سبب خواهد شد تا بهانه ای برای حضور انگلیس در منطقه (از جمله پایگاه های دریایی این کشور در خلیج فارس) وجود نداشته باشد.
حمله موشکی آمریکا به سوریه، اهداف و پیامدها

حمله موشکی آمریکا به سوریه، اهداف و پیامدها

به دنبال اتهام علیه سوریه در حمله شیمیایی به خان شیخون، دولت این کشور اسناد و مدارک موثقی را در اختیار سازمان منع استفاده از سلاح‌ های شیمیایی قرار داد. این اسناد دال بر قاچاق 12 دستگاه کامیون حامل کپسول‌ های حاوی گاز خردل و سارین و گازهای سمی دیگر با اطلاع مقامات ترکیه است. گروه‌های تروریستی این مواد سمی را در کپسول‌ های گاز قرار می‌ دهند تا در صورت لزوم از آن استفاده کنند. ...
آمریکا و مصر به دنبال احیاء روابط راهبردی نظامی خود هستند!
قنادباشی با اشاره به چرایی آزادی مبارک و روابط اخیر مصر و آمریکا، در گفتگو با بصیرت:

آمریکا و مصر به دنبال احیاء روابط راهبردی نظامی خود هستند!

دستگاه قضایی مصر از جمله بخش هایی از حکومت دوران دیکتاتوری مبارک است که در جریان بیداری اسلامی و انقلاب مردم این کشور، دست نخورده باقی ماند و ماهیت ضد مردمی خود را همچنان حفظ کرده است. البته علت این امر را باید در به سرانجام نرسیدن انقلاب مردم در فروپاشی کامل رژیم سیاسی مبارک و شکست آن در این خصوص، جستجو کرد.
انفعال اروپا در قبال معادله دلار و اسلحه

انفعال اروپا در قبال معادله دلار و اسلحه

این که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صراحت اعلام می کند که کشورهای اروپایی نمی توانند در مقابل بحران یمن کاری انجام دهند، مسئله مهمی است و ادامه روند حاشیه نشینی اروپا در تحولات بین الملل را نشان می دهد. در این وضعیت آیا مناسبات غرب و بخشی از نظام بین الملل تحت الشعاع سیاست های آمریکایی قرار خواهد داشت که فردی همچون ترامپ بر آن حکومت می کند؟
تداوم خط تحریم ها در طرح اسکات مادل و نشست آیپک

تداوم خط تحریم ها در طرح اسکات مادل و نشست آیپک

گزارش مادل و اجلاس آیپک مشترکا بر صنعت موشکی ایران و نهادهای مرتبط با آن تمرکز کرده اند و با این وضعیت شاهد هستیم که آمریکایی ها به بهانه های مختلف خط تحریم و فشار بر جمهوری اسلامی ایران را ادامه می دهند و در این میان صهیونیست ها با توجه به سیاست مخالفت جویانه ترامپ با برجام، از نهایت فرصت استفاده می کنند
روزهای نا آرام لندن
از آغاز برگزیت تا بحران های امنیتی

روزهای نا آرام لندن

در زمانی که ترزا می نخست وزیر انگلیس آغاز رسمی روند خروج کشورش از اتحادیه اروپا را اعلام کرده، تمایل اسکاتلندی ها مبنی بر استقلال از انگلیس ( پس از برگزیت) وضعیت فوق العاده ای را در این کشور به وجود آورده است. در چنین شرایطی لندن با چندین بحران همزمان مواجه است؛ بحران هایی که مدیریت آن ها عملا از عهده دولت محافظه کار ترزا می خارج است.
آیا رقه در آستانه آزادی است؟
گزارشی از آخرین تحولات میدانی ـ سیاسی سوریه

آیا رقه در آستانه آزادی است؟

داعش که در موصل عراق متحمل شکست های سنگینی شده و در آستانه فروپاشی کامل قرار دارد، همه توان خود را در سوریه جمع کرده تا از موجودیت و هویت خود دفاع کند. گزارش ها و برآوردهای میدانی از گسست سازمانی و تزلزل معنوی عناصر داعش خبر می دهد، اما سران این گروه سعی زیادی دارند تا ضمن حفظ شاکله سازمان، از امکانات باقیمانده نهایت بهره برداری را برای دفاع از خود انجام دهند.
  •  
  •  
نشریات