در حال حاضر، دارایی کل نظام بانکی کشور مطابق آخرین برآوردهای بانک مرکزی، بیش از یک هزارو 200 هزار میلیارد تومان است که از این میزان، مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در آذر 1395 به بخش غیر دولتی در کل اقتصاد بیش از یک هزارو 214 هزار میلیارد تومان است.
موضوع نرخ ارز و نوسات آن در تمام اقتصادهای دنیا، به واسطه نقش این متغییر در موضوع واردات و صادرات و نحوه تعامل با سایر اقتصادهای دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این اهمیت در اقتصاد ایران به واسطه عدم تبعیت از مدل مشخصی از اقتصادهای مرسوم دنیا از پیچیدگی و حساسیت های خاصی برخوردار است، به نحوی که نوسانات نرخ ارز در اقتصاد ایران، همیشه با افزایش جهشی همراه بوده و در سال های دفاع مقدس، دولت سازندگی، دولت دهم و حتی در اقتصاد امروز ایران به پاشنه آشیلی برای اقتصاد آسیب پذیر ما تبدیل شده است. به ‌نحوی‌که با بررسی اقتصاد ایران در طی سال‌های گذشته، به‌جرات می‌توان افزایش نرخ ارز در دهه‌ی هفتاد و آغازین سال‌های دهه‌ی نود را مهم‌ترین عامل در جهش تورمی در این سال‌ها دانست.
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفت و گو با بصیرت مطرح کرد:
دولت نه توانسته و نه خواسته که سیاست های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کند، زیرا تمام سیاست های اقتصادی این دولت به مسائل سیاست خارجی و برجام گره خورده و اصلا نگاهی به داخل و ظرفیت های داخلی نبوده است و مسائلی هم که به دستگاه ها ابلاغ می کردند در چهارچوب اقتصاد مقاومتی، همه اش روی کاغذ بوده است.
بررسی بصیرت از فاجعه پلاسکو؛
با تدوین برنامه ای منسجم و مدیریت شده می توان مجتمع های بزرگ تجاری همچون پلاسکو را به صورت بازارهای تخصصی وکوچک تر در شهرهای اقماری جدید استان تهران پراکنده کرد تا علاوه بر توسعه این شهرهای جدید (پرند،پردیس، هشتگرد و..) خطرات احتمالی از آسیب ها و حوادث پیش نیامده در پایتخت را کاهش داد.
رئیس کمییسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با بصیرت:
نباید افزایش سهم نفت ایران در بازارهای جهانی را نادیده گرفت که ایران توانست سهمیه خود در اوپک را بار دیگر به دست گیرد، اما نباید مسایل بانکی و بیمه ای را نادیده گرفت، چرا که شاهد انجام تعهدات بین المللی در این خصوص نیستیم و کارشکنی های بین المللی در این باره دیده می شود.
بیشتر تحلیلگران اقتصادی با اشاره به ادعای اخیر بانک مرکزی در خصوص رشد اقتصادی کشور، معتقدند: آمار ارایه شده از سوی بانک مرکزی با موضوع رشد 7.4 در سال جاری قابل لمس نیست و می تواند غیر واقعی باشد.
وزير اقتصاد در صحن علني مجلس عنوان كرد:
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به 2.5 برابر شدن وصولی های خزانه از محل مواد 32 و 33 قانون برنامه و بودجه در سال گذشته نسبت به سال 1392 گفت: زيان ده بودن شركت هاي مجري، كندي در دريافت اطلاعات و نبود ضمانت اجرايي از مهمترين مشكلات ماده 32 است.
دستاورد مردان بانکی ایران در سفر به واشنگتن و بانکوک
اگر بخواهیم دستاورد سفر ولی الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی را که به منظور شرکت در اجلاس ‏همکاری‌های آسیا ACD در بانکوک حضور یافته بود را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت وی تنها به ارایه گزارش در خصوص اقتصاد ایران و پیشنهاد بانکی به ویتنام بسنده کرد
ارزش بازار سهام در ابتدای دولت یازدهم یعنی در تیرماه سال 1392 حدود 265 هزار میلیارد تومان بود بنابراین با رسیدن این شاخص به 264 هزار میلیارد تومان در شهریورماه امسال، می‌توان گفت بورس در 2 سال اخیر به نقطه اول بازگشته و بازدهی صفر داشته است.
آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی از کاهش 50درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در یکی دوسال گذشته حکایت دارد موضوعی که می‌تواند آینده بازارمسکن را با اما و اگرهایی مواجه کند .
صفحه  از ۳