اصلاح طلبان و حماسه 9 دي
حضور ميليوني ملت در صحنه موجب انفعال و نااميدي اصلاح‌طلبان گرديد و اکثريت آنان فهميدند که فتنه‌گري ره به جايي نخواهد برد. لذا ترجيح دادند تا زين پس در مواجهه با فتنه يا سکوت اختيار کنند و يا در مسير جدايي قرار گيرند.
ليبرال‌ها به فکر آمادگي براي دفاع نبودند!
گفتگو با سردار سرتيپ پاسدار سيدمسعود جزايري
جريان‌هاي سياسي ليبرال اعتقادي به دشمني به نام آمريکا و شيطنت هاي او نداشتند و مايل بودند از صدام به آمريکا پناه ببرند و امتياز بدهند و لذا هرگز به فکر ساماندهي امکانات، منابع و سرمايه اي خودي براي مقابله با دشمن نبودند.
نگاه به جنگ تحميلي بايد نگاه راهبردي باشد
رئيس مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس در گفتگوي تفصيلي با بصيرت:
وقوع جنگ اجتناب ناپذير بود و شرايط تحميل جنگ توسط جامعه جهاني، کشورهاي منطقه‌اي و رژيم بعث عراق براي آنها کاملاً آماده بود و يک اراده جهاني شکل گرفته بود و امکان اين که ما از وقوع جنگ جلوگيري کنيم وجود نداشت. يک اراده جدي براي مقابله با تفکر انقلابي شکل گرفته بود.
اختلافات داخلي؛ زمينه ساز توطئه‌هاي خارجي
ريشه‌هاي ناکامي نهضت مشروطه
به سبب اختلافات و ستيزهايي که ميان جريان‌هاي مختلف انقلاب مشروطه درگرفت و به صورت لاينحل باقي ماند، نه تنها اين انقلاب در تحقق اهداف خود ناکام ماند، بلکه با فضاي پرآشوب و ضعف و زوالي که بعد از مشروطه در ايران ايجاد شد، کشور به عرصه‌ي تاخت‌وتاز نيروهاي خارجي و تقسيم آن ميان روس و انگليس در قرارداد 1907 تبديل شد.
بزرگداشت امام صادق(ع)؛ سرآغاز مبارزه
انقلاب خميني(ره) از مکتب جعفري جان گرفت و با عاشوراي حسيني تغذيه شد و با همت مردم و علما به پيروزي رسيد.
خيانت‌هاي تاريخي اروپاييان
اروپايي‌ها تا آنجا پايبند به تعهدات خود بودند كه منافع آنان تأمين شود، لذا هنگامي كه به اين نظر مي‌رسيدند كه ادامه قرارداد و معاهدات نفعي را براي كشور خود به همراه ندارد، دست از آن كشيده و يك طرفه آن معاهده را فسخ مي‌كردند.
بي ريشه ي با تيشه
نقدي بر حملات جديد محسن کديور عليه انقلاب و حضرت امام(ره)
محسن کديور و ساير مدعيان حقوق بشر هيچگاه درباره کشتارهاي هزاران تن از مردم ايران توسط عمال شاه و امريکا زبان در دهان و قلم بر کاغذ نمي گردانند، اما در مورد برخورد با آنها، به ايرادهاي شکلي و آيين نامه‎هاي ريز و درشتي که در فضاي ملتهب انقلابي نوشته شده است دقيق شده و مو را از ماست مي کشند، آن هم با پيش فرضهاي غلط و استدلالهاي معوج!
ویژگی های مکتب امام
رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ایران بیان کرد
امام خط مقاومت و خط سازش‌ناپذیری را به ملت ارزانی داشتند و ملت هم در مقابل فشارها، تهدیدها و تحریم‌ها و آن همه جنایت ایستادند، در مقابل کسانی که به دنبال قدرت، مقام و شهرت هستند و امروز برایشان جز قدرت، مقام و منصب چیزی مطرح نیست، با تمام قوا تلاش می‌کنند خط امام(ره) را زیر سؤال ببرند و راه سازش و مذاکره را تقویت کنند
بدترین روزهای عمر آقای کارتر
بازخوانی عملیات نظامی طبس و شکست تحقیر آمیز آمریکایی ها
وقتی رئیس جمهور کارتر را وقتی پس از دیدارش با نیروهای بازمانده عملیات «پنجه عقاب» به کاخ سفید بازگشت دیدم، به من گفت: «چند روز گذشته از بد‌ترین روزهای عمر من بود.» اما در نوامبر آن سال چه بر رئیس جمهور آمریکا گذشته بود و عملیات «پنجه عقاب» چه اتفاقی رخ داده بود که بدترین روزهای عمر آقای کارتر را رقم زده بود؟
رسوایی آمریکا در حمله به طبس
آمریکا در حادثه طبس شکستی را متحمل شد که به منزله کابوسی برای تمام تاریخ سلطه و تجاوز دولتمردان آمریکایی به شمار می‌رود. درواقع، امداد غیبی حادث شده در این واقعه نشان داد که قدرت صرفاً بر مدار و محور محاسبات مادی نمی‌چرخد...
کودتای سوم اسفند، مبدأ استبداد دوم
یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر، کودتای سوم اسفند 1299 است که شروع استبداد و حکومت رضا شاه را باید از این تاریخ دانست. انگلستان با انجام این کودتا بار دیگز دشمنی خود در قبال ملت ایران را بیش از پیش نشان داد...
فرارسیدن شهادت آیت‌الله مدرس در دهم آذر، بهانه‌ای شد که سرگذشت زندگی وی را روایت کنیم.